Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Sfaturi pt achizitionarea unui DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
8063 replies to this topic

#7993
Claudianus

Claudianus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.08.2008
Problema e de buget, trebuie sa ma incadrez in suma de 3200 lei. Tu ce aparat si obiectiv fix ai recomanda in bugetul acesta?

#7994
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Întrebarea este de ce vrei obiectiv fix?
Poți folosi fara probleme un transfocator (zoom) decent, chiar e recomandat, versatilitate mai mare, plus că înveți mai ușor diferențele între focale diferite. Daca îți trebuie focala fixa, nu faci zoom, îl ții pe cât ai nevoie.

De asta te-am întrebat cum vrei să îl folosești. Foto principal, video doar ocazional; sau in ce proporții...etc.
În funcție de asta putem găsi niste variante care sa se incadreze in bugetul tau.

#7995
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Si pentru ca nu mai pot edita, iti fac niste recomandari care ar trebui sa acopere bine nevoile pentru un fotograf incepator, cursant:
- Camera - Canon 250D. Ceva mai micut si usor, are tot ce trebuie. Poti face cu el poze la fel de bune(sau cel putin la fel de bune) ca Nikon 610. E pe la 2500 lei body..nou, garantie.
- Obiectiv. Personal ti-as recomanda 17-40 f4 L USM second (pe olx 1300 negociabil, poate il scoti la 1200...cine stie. Ai si wide pentru peisaje, ai si pentru portret. Testat bine, de cineva care se pricepe, de preferat

Iese mai mult decat bugetul initial. Te poti incadra in el, luand kit Canon 250D +18-55 is stm - undeva pe la 2900 lei. Iti raman bani si pentru ceva card de memorie.18-55 din kit este rapid la focus, silentios, destul de sharp si functioneaza bine si pe filmare.

Ulterior, cu timpul, vei descoperi singur ce nevoi ai la obiective si iti mai poti achizitona.

#7996
Claudianus

Claudianus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.08.2008
Vreau mai mult pentru fotografia de peisaj si oras. Multumesc pentru recomandare, am sa ma uit pe internet.

#7997
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Cam târziu dar dacă încă nu ți-ai luat aparat poate îți este de folos părerea mea. Eu am avut (și am) o serie de aparate de la MFT la full frame. Pentru stradă ajunge un APS-C gen Fujifilm X-T30. La alnscape ar fi OK un full frame cu rezoluție mare. Având în vedere costurile full frame (cam de 3-4 ori mai marei) și de bugetul menționat ți-aș recomanda un Fujifilm cu obiectivul 18-55 mm.

#7998
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postbaloo2009, on 30 aprilie 2022 - 00:20, said:

La alnscape ar fi OK un full frame cu rezoluție mare.
Landscape nu alnscape ;)

#7999
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005
Salutare!
Am o cunostinta care se gandeste ca i-ar placea sa incerce fotografia DSLR si as vrea sa-i iau un aparat sa vad daca o va atrage sau nu pasiunea aceasta. Eu nu ma pricep deloc si nici nu vreau sa aloc un buget mare pentru asta.
Am citit cate ceva si gasit pe olx niste aparate mai vechi, in jurul sumei de 400-500 lei (D3100, D5100, 6D, Lumix G3 - cu 1 sau 2 obiective) care par ok si au pana in 15k cadre. Ce credeti, ar fi suficient un astfel de aparat pentru inceput?

#8000
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
S-ar putea sa ii faci mai mult rau decat bine.

#8001
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

View Postcrokodilu, on 23 octombrie 2022 - 20:03, said:

S-ar putea sa ii faci mai mult rau decat bine.
m-am gandit si la varianta asta, dar am presupus ca un dslr de 10 - 16mpx face poze decente si e suficient sa inveti bazele si de acolo sa stii ce vrei mai mult si sa tragi tare sa-l obtii.

#8002
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Teoretic asa e. Dar aparatul trebuie sa fie functional, sa aibe un obiectiv functional, cu AF, probabil un zoom, un card bunicel, un calculator pentru prelucrat pozele, soft potrivit...

Edited by crokodilu, 24 October 2022 - 08:47.


#8003
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Camere entry level vechi, folosite si probabil cu obiective de kit.

Exista riscul sa decopere ca telefonul e mai bun. Posted Image  Asta nu e o gluma.

Dupa parerea mea trebuie investiti ceva mai multi banuti intr-un sistem ca sa fie o varianta sensibil mai buna decat un telefon mobil.  E drept ca la banii aia nu prea e nimic de pierdut dar sunt si sanse mari ca aparatele respective sa aiba ceva defecte ascunse (usor decalibrate, obturatorul se mai blocheaza din cand in cand, are vibratii...etc).

Edited by katran, 24 October 2022 - 09:35.


#8004
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 24 octombrie 2022 - 09:20, said:

......Camere entry level vechi, folosite si probabil cu obiective de kit.

Exista riscul sa decopere ca telefonul e mai bun. Posted Image  Asta nu e o gluma.

......

Riscul asta exista si in cazul unui aparat de fotografiat de top, daca nu este utilizat corespunzator. De asemenea, orice aparat ar fi sunt necesare si cunostinte de baza despre postprocesare.
Asa pentru inceput cel mai bine ar fi un aparat entry level nou, cu obiectiv de kit. Cu unul folosit nu se stie cum de altcineva, daca nu ies fotografiile, pentru utilizator va fi cel mai simplu sa dea vina pe aparat Posted Image Achizitionarea aparatului second hand ar trebui sa se faca asistat de cineva care se pricepe si sa existe posibilitatea de returnare. Sunt magazine de specialitate care vand si aparate sh, unde se presupune ca au fost verificate.

Edited by edri, 24 October 2022 - 09:44.


#8005
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

View Postedri, on 24 octombrie 2022 - 09:43, said:



Riscul asta exista si in cazul unui aparat de fotografiat de top, daca nu este utilizat corespunzator. De asemenea, orice aparat ar fi sunt necesare si cunostinte de baza despre postprocesare.
Asa pentru inceput cel mai bine ar fi un aparat entry level nou, cu obiectiv de kit. Cu unul folosit nu se stie cum de altcineva, daca nu ies fotografiile, pentru utilizator va fi cel mai simplu sa dea vina pe aparat Posted Image Achizitionarea aparatului second hand ar trebui sa se faca asistat de cineva care se pricepe si sa existe posibilitatea de returnare. Sunt magazine de specialitate care vand si aparate sh, unde se presupune ca au fost verificate.

Pai vreau sa merg cu vânzătorul undeva să-l verific, înainte de achiziție, sau cu cineva care se pricepe. Nu mă aștept nici eu la minuni dar niste poze decente probabil că face. Tine și de cine îl manevrează totuși.

#8006
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postkatran, on 24 octombrie 2022 - 09:20, said:

Camere entry level vechi, folosite si probabil cu obiective de kit.

Exista riscul sa decopere ca telefonul e mai bun. Posted Image  Asta nu e o gluma.

Dupa parerea mea trebuie investiti ceva mai multi banuti intr-un sistem ca sa fie o varianta sensibil mai buna decat un telefon mobil.  E drept ca la banii aia nu prea e nimic de pierdut dar sunt si sanse mari ca aparatele respective sa aiba ceva defecte ascunse (usor decalibrate, obturatorul se mai blocheaza din cand in cand, are vibratii...etc).

Dacă crezi că un telefon e mai bun decât un Nikon D5100 supraestimezi telefoanele cu tot cu prelucrarea lor imensă (pictură pe baza imaginii capturate de senzor). Dacă e OK un D5100 me cam 90 din calitatea senzorilor crop actuali.
Uite o fotografie care nu poate fi făcută cu un telefon: https://flic.kr/p/2nVEHJ2

View Postlexman, on 24 octombrie 2022 - 19:25, said:

Pai vreau sa merg cu vânzătorul undeva să-l verific, înainte de achiziție, sau cu cineva care se pricepe. Nu mă aștept nici eu la minuni dar niste poze decente probabil că face. Tine și de cine îl manevrează totuși.

Un Nikon D5100 e un aparat extrem de bun și acum. M-a ținut 800 de poze la Naturhistorisches Museum Wien și calitatea este extrem de bună. 16 MP sunt de ajuns. Din păcate producătorii s-au refugiat în domeniul mirrorless care sunt de câteva ori mai ușor de fabricat. Eu am un Nikon D40 din 2008 și a început să aibă probleme la senzor. Deocamdată D5100 se ține bine.

Edited by baloo2009, 28 October 2022 - 13:10.


#8007
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Am primit un Panasonic G1, cu reticență, că mă gîndeam la cei 14 ani vechime, da' e chiar bun! Au băgat băieții în el cam tot ce aveau ca tehnică pe atunci și n-au avansat spectaculos ca să zici că e "depășit".
Îl găsești cu doar 2-3 sute de lei!

#8008
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
În realitate nu sunt progrese epocale în ultimul deceniu. Panaonic G1 e primul mirroless. Senzorul nu e grozav dar dacă ție îți place e OK. Senzorii de 16 MP de la MFT au fost mai reușiți. Dar se observă că sunt sub APS-C. Pentru un utilizator mediu cred că sunt OK. La aparate așa de vechi aș avea emoții la fiabilitate mai degrabă. Nikon D40 a început să aibă probleme cu senzorul și l-am luat acum 14 ani.

#8009
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022
Salut ,am un Sony nex6  mirorless , pe care nu l-am mai folosit de ceva ani, nu cred că are mai mult de 2000 cadre.

Sunt într-o dilemă ,sa investesc într-un obiectiv mai luminos pentru indoor pics , sau să mă uit la un Dslr Sh? De asemenea nu mă da pe spate profilul de culoare de la Sony ,as prefera Canon sau Fuji , iar cu obiectivul de kit nu sunt multumit  de rezultatele din spatii închise fara blitz .

Mă interesează în special pentru portrete in spatii interioare ,fara blitz , și stabilizarea pentru video sa fie ok ,pentru ocazii de familie, fara sa necesite extra procesare, begginer level .


#8010
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Indoor e nasol. Ai surse diferite de lumina, naturala, artificiala, reflexii din pereti sau mobila colorata. E complicat pentru aparate sa faca un profil de culoare "corect". Incearca RAW dar trebuie sa procesezi manual.

Indoor e nasol, ca ai spatii mici. Poti merge pe wide angle, sau daca vrei portret iti trebuie o focala mai lunga.

Un obiectiv luminos ca sa nu iti trebuiasca blitz nu prea rezolva, tot ies miscate, iar daca deschizi diafragma o sa ai DOF ingust.

Cea mai buna solutie ar fi blitz extern, blenda. Iti va transforma un obiectiv nasol in unul bun :).

Edited by crokodilu, 04 December 2022 - 11:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate