Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Academia Nationala de Informatii (S.R.I)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
superstaritza

superstaritza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2008
Salutare
M-ar interesa  daca imi poate spune cineva cateva informatii despre A.N.I . Am luat "brosura" si am vazut ca la fiecare specializare sunt 15 locuri pt baieti si 5 pt fete.  Imi e clar pana aici . dar sunt apți din punct de vedere medical potrivit baremurilor militare; ... stie cineva ce inseamna mai exact pt ei baremurilor militare ? sau : să fie dispuși să desfășoare activități în orice zonă a teritoriului național,potrivit intereselor și nevoilor instituției;
acceptă, în situația în care vor fi declarați admiși, interzicerea ori restrângerea exercitării unor drepturi și libertăți cetățenești prevăzute de legislația în vigoare;

orice informatie  mai exacta imi va fi de ajutor  :)


danke !

#2
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 superstaritza, on Nov 14 2008, 17:36, said:

Salutare
M-ar interesa  daca imi poate spune cineva cateva informatii despre A.N.I . Am luat "brosura" si am vazut ca la fiecare specializare sunt 15 locuri pt baieti si 5 pt fete.  Imi e clar pana aici . dar sunt apți din punct de vedere medical potrivit baremurilor militare; ... stie cineva ce inseamna mai exact pt ei baremurilor militare ? sau : să fie dispuși să desfășoare activități în orice zonă a teritoriului național,potrivit intereselor și nevoilor instituției;
acceptă, în situația în care vor fi declarați admiși, interzicerea ori restrângerea exercitării unor drepturi și libertăți cetățenești prevăzute de legislația în vigoare;

orice informatie  mai exacta imi va fi de ajutor  :)


danke !

tu esti intereat de bla bla de INFORMATII si nu stii sa'ti cauti informatia? te apuci pe forumuri sa ceri la lume sa dea cu presupusu intr'o problema  la care cel mai usor raspunsul se afla atarnand de'un telefon?

uite un link mai folositor www.inaltascoaladeimpegati.ro

#3
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Păi, oricât de mult ai avansa în ierarhie, toată viața ta ești la ordin. Ordinul se execută, nu se discută... La un serviciu normal, dacă nu-ți mai convine, dai demisia și pa.
În asta dacă te bagi, nu mai faci ce vrei niciodată, chiar și civil, nu te tunzi cum vrei tu, nu te îmbraci cum vrei tu, stai la ordin o viață întreagă. Nu mai ieși din asta când vrei tu, fii sigură! Primești salariu bun, în rest - viață de câine.
Nu te lua după propaganda de 2 lei cu pliante cu oameni îmbrăcați la 4 ace în "haina militară" și rahaturi. Alegeți un serviciu care în primul rând să-ți ofere libertate, posibilitatea de a pleca în țări străine când vrei tu, posibilitatea de a face ce vrei tu în viață, posibilitatea de a face altceva cândva, dacă vrei..  Dacă ești capabilă vei reuși, iar asta fără să fii slugă și să te trezești noaptea-n somn spunând "ordonați".
Din SRI nu mai ieși când vrei, fii sigură. E propagandă că poți să renunți după nu știu câți ani și altele asemenea. Cu informațiile care ajung la tine în anii ăștia ce se întâmplă? Te ștergi la fund cu ele, dispar și gata? Sau când "ieși" le promiți băieților că n-o să spui nimic, dai o semnătură și "la revedere". Nu e așa, crede-mă!
Dacă vrei să duci o viață liberă, alege o profesie liberă, nu pușcărie pe bani!

#4
superstaritza

superstaritza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2008

 dobrotescunicol, on Nov 14 2008, 17:58, said:

Păi, oricât de mult ai avansa în ierarhie, toată viața ta ești la ordin. Ordinul se execută, nu se discută... La un serviciu normal, dacă nu-ți mai convine, dai demisia și pa.
În asta dacă te bagi, nu mai faci ce vrei niciodată, chiar și civil, nu te tunzi cum vrei tu, nu te îmbraci cum vrei tu, stai la ordin o viață întreagă. Nu mai ieși din asta când vrei tu, fii sigură! Primești salariu bun, în rest - viață de câine.
Nu te lua după propaganda de 2 lei cu pliante cu oameni îmbrăcați la 4 ace în "haina militară" și rahaturi. Alegeți un serviciu care în primul rând să-ți ofere libertate, posibilitatea de a pleca în țări străine când vrei tu, posibilitatea de a face ce vrei tu în viață, posibilitatea de a face altceva cândva, dacă vrei..  Dacă ești capabilă vei reuși, iar asta fără să fii slugă și să te trezești noaptea-n somn spunând "ordonați".
Din SRI nu mai ieși când vrei, fii sigură. E propagandă că poți să renunți după nu știu câți ani și altele asemenea. Cu informațiile care ajung la tine în anii ăștia ce se întâmplă? Te ștergi la fund cu ele, dispar și gata? Sau când "ieși" le promiți băieților că n-o să spui nimic, dai o semnătură și "la revedere". Nu e așa, crede-mă!
Dacă vrei să duci o viață liberă, alege o profesie liberă, nu pușcărie pe bani!


iti multumesc pt k efectiv nu aveam de unde sa stiu ce si cum  ... de aceea mi-am permis sa intreb ... fata de altii care s-au nascut dastepti si isi permit sa fie sarcastici , tu chiar mi-ai deschis ochii . mersi !  :kisstogether:

#5
Actrus

Actrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.06.2008
Despre ce "brosura" vorbesti ? A inceput deja campania de promovare ?

Baremele militare exacte nu le cunosc, dar spre deosebire de alte structuri nu sunt atat de stricte. Controalele medicale sunt lejere, presupunand ca esti o persoana cu o dezvoltare normala.

Dupa absolvire vei fi repartizata la o unitate fie din capitala fie din teritoriu, in functie de nevoi. Poti de exemplu sa fii repartizata in orasul natal, dar nu este obligatoriu.

Citeste Statutul profesional si de cariera al ofiterilor de informatii, ca sa-ti faci o idee vizavi de drepturi si obligatii.

#6
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

 superstaritza, on Nov 14 2008, 16:36, said:

dar sunt apți din punct de vedere medical potrivit baremurilor militare; ... stie cineva ce inseamna mai exact pt ei baremurilor militare ? sau : să fie dispuși să desfășoare activități în orice zonă a teritoriului național,potrivit intereselor și nevoilor instituției;
acceptă, în situația în care vor fi declarați admiși, interzicerea ori restrângerea exercitării unor drepturi și libertăți cetățenești prevăzute de legislația în vigoare;
Contrar a ceea ce s-a spus mai devreme, baremul militar este destul de strict si se pica extrem de usor.
Activitate in orice zona a tarii inseamna ca dupa ce termini masterul (sau facultatea, probabil la asta te referi), inseamna ca poti fi repartizat oriunde. Nu stiu daca te intreaba si pe tine unde ai vrea, dar daca ei vor acolo, acolo te duci.
Vezi ca tot pe site sunt toate drepturile care iti sunt ingradite in caz ca esti acceptata (de ex nu mai poti candida la presedentie :) ).

Oricum.. daca te gandesti sa faci facultatea la ei, nu iti recomand.. e cam devreme sa faci pasul asta si nu prea mai ai cale de intoarcere pe viitor (ma indoiesc ca cineva care termina ANI se va angaja la 21 de ani ca si contabil la o firma privata :) ). Mai bine faci o facultate normala si ai tot timpul sa te gandesti... exista si program de master la ei pe care poti sa le urmezi indiferent de profilul de faculatate absolvit..

Edited by ammon06, 15 November 2008 - 01:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate