Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

Criza imobiliara: cat si cum ? Ce se va intampla dupa?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
615 replies to this topic

Poll: Criza imobiliara cat si cum ? Ce se intampla dupa? (257 member(s) have cast votes)

Cat credeti ca va dura criza in domeniul imobiliar ?

  1. 6 luni (29 votes [11.28%])

    Percentage of vote: 11.28%

  2. 1 an (58 votes [22.57%])

    Percentage of vote: 22.57%

  3. 2-3 ani (119 votes [46.30%])

    Percentage of vote: 46.30%

  4. 5-10 ani (39 votes [15.18%])

    Percentage of vote: 15.18%

  5. 20-30 ani (12 votes [4.67%])

    Percentage of vote: 4.67%

Cat vor scadea maxim preturile la apartamente, case si terenuri pe toata durata crizei?

  1. stagnare sau chiar crestere (6 votes [2.33%])

    Percentage of vote: 2.33%

  2. scadere de 5-10% (21 votes [8.17%])

    Percentage of vote: 8.17%

  3. scadere de 15-30% (70 votes [27.24%])

    Percentage of vote: 27.24%

  4. scadere de 30-50% (94 votes [36.58%])

    Percentage of vote: 36.58%

  5. scadere de 50-80% (66 votes [25.68%])

    Percentage of vote: 25.68%

Dupa ce se va termina criza (corelati cu prima intrebare) cum vor evolua preturile la apartamente , case si terenuri ?

  1. vor stagna, sau vor scadea incet in continuare (33 votes [12.84%])

    Percentage of vote: 12.84%

  2. vor creste moderat cu 0%-5% pe an (123 votes [47.86%])

    Percentage of vote: 47.86%

  3. vor creste moderat cu 5%-10% pe an iar dupa ceva timp cresterile se vor micsora (53 votes [20.62%])

    Percentage of vote: 20.62%

  4. vor creste cu 10-20% pe an in primii ani iar dupa ceva timp cresterile se vor micsora (34 votes [13.23%])

    Percentage of vote: 13.23%

  5. vor creste ca inainte de criza cu 20%-30% pe an in primii ani iar dupa ceva timp cresterile se vor micsora (14 votes [5.45%])

    Percentage of vote: 5.45%

Vote

#595
ionutseb

ionutseb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.02.2009
Ascultati la mine:   Bobby McFerrin - Don't Worry Be Happy


Vine Apocalipsa fratilor!!!

#596
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,796
  • Înscris: 13.10.2003
adica?  :huh:

#597
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009
La intrebarea "Cat vor scadea maxim preturile la apartamente, case si terenuri pe toata durata crizei?" realitatea a raspuns deja: doar ultima varianta de raspuns mai este posibila.

#598
aface

aface

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.04.2009
Vad ca din 242 de oameni 87% cred ca dupa ce criza se va termina preturile vor incepe sa creasca mai mult sau mai putin accelerat.

Pai daca 90% dintre oameni cred ca asa se va intampla , conform psihologiei maselor atunci cu siguranta asa se va intampla :)!

#599
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,796
  • Înscris: 13.10.2003

View Postaface, on Apr 28 2009, 19:40, said:

Vad ca din 242 de oameni 87% cred ca dupa ce criza se va termina preturile vor incepe sa creasca mai mult sau mai putin accelerat.

Pai daca 90% dintre oameni cred ca asa se va intampla , conform psihologiei maselor atunci cu siguranta asa se va intampla :)!

hai sa o luam logic.
ce inseamna ,,criza"? :rolleyes:
inseamna saracie, somaj, lipsa de lichiditati, nesiguranta, stres, etc...

normal ca atunci cand toate astea vor disparea (macar partial) preturile vor putea creste.

cat?

eu sper ca pana la un nivel normal, sanatos... ptr. toata lumea  :)

Edited by radumiki, 28 April 2009 - 18:49.


#600
florn

florn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.08.2008

View Postradumiki, on Apr 28 2009, 18:48, said:

inseamna saracie, somaj, lipsa de lichiditati, nesiguranta, stres, etc...

normal ca atunci cand toate astea vor disparea (macar partial) preturile vor putea creste.

radumiki din ce spui tu acolo pare ca avem o analogie directa intre saracie, somaj, lipsa de lichiditati, nesiguranta, stres, etc... =>preturi mici la locuinte ;)

si trebuie sa asteptam si sa speram la preturi mai mari ca sa NU mai fie somaj, saracie , nesiguranta si sa avem lichiditati :)

#601
ionutseb

ionutseb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.02.2009

View Postflorn, on Apr 28 2009, 20:00, said:

radumiki din ce spui tu acolo pare ca avem o analogie directa intre saracie, somaj, lipsa de lichiditati, nesiguranta, stres, etc... =>preturi mici la locuinte ;)

si trebuie sa asteptam si sa speram la preturi mai mari ca sa NU mai fie somaj, saracie , nesiguranta si sa avem lichiditati :)



pai sincer eu ii dau dreptate lui radumiki, faptul ca pana acum lucrurile nu au fost prea normale, nu inseamna ca in viitor va fi la fel.

#602
rickysor

rickysor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.02.2009
Criza asta nu e chiar asa de rea, preturile ajunsesera mult prea sus si la materiale si la manopera. Oameni cu 3-4 clase, si alea facute la fara frecventa aveau pretentia sa castige cat un profesor universitar in 2-3 zile de mutat caramizile de colo pana colo sau de sapat cativa metri de sant. Nu am nimic cu nimeni, dar era prea de tot, toti aveau in cap zeci si sute de milioane. Sa mai treaca 5-6 luni din criza asta si sa vezi ce mielusei o sa devina si o sa lucreze si pentru 3-400 mii/zi.

Just a thought..... :P

Edited by rickysor, 03 May 2009 - 12:59.


#603
un-om-obisnuit

un-om-obisnuit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 14.04.2009
cine a spus ca se va mai termina vreodata criza financiara?

si ce ar fi rau daca am fi iar la stadiul de epoca de piatra :D

#604
Alex28

Alex28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.11.2004
Cei care ziceti ca era doar o bula, care trebuia sa se sparga etc: va recomand sa analizam un pic evolutia pietei transferurilor din fotbal.

Maradona s-a transferat la Napoli pe 6 milioane DE DOLARI, Gullit la AC Milan pe 7 milioane si Hagi, la Real Madrid, pe doar 4 milioane, in 1990. Dupa doar 19 ani, in prina criza economica, Real Madrid da 92 de milioane DE EURO pe Cristiano Ronaldo, si ii plateste salariu de 12 milioane pe an.  Bula, chestii socoteli? Nu, simplu business.

#605
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

View PostAlex28, on 16th June 2009, 15:55, said:

Cei care ziceti ca era doar o bula, care trebuia sa se sparga etc: va recomand sa analizam un pic evolutia pietei transferurilor din fotbal.

Maradona s-a transferat la Napoli pe 6 milioane DE DOLARI, Gullit la AC Milan pe 7 milioane si Hagi, la Real Madrid, pe doar 4 milioane, in 1990. Dupa doar 19 ani, in prina criza economica, Real Madrid da 92 de milioane DE EURO pe Cristiano Ronaldo, si ii plateste salariu de 12 milioane pe an.  Bula, chestii socoteli? Nu, simplu business.

Cand o sa vinzi si tu tricouri cu Asmita Gardens, Lac de Nuferi etc. prin Japonia, Mexic, Egipt, Australia etc. iti sugerez sa reiei rationamentul. De asemenea, si cand vei gasi televiziuni dispuse sa transmita worldwide constructia de la Cosmopolis. Si tot asa.

#606
Alex28

Alex28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.11.2004
Nu e vorba de tricouri cu lac De Nuferi :lol:. Poanta era ca orice lucru are o valoare in functie de ceea ce poti face cu el. Maradona valora 6 milioane pentru ca nu facea decat sa-i distreze pe niste italieni. C Ronaldo face 92 din motivele pe care le stim cu totii: drepturi TV, publicitate, bani din CL etc etc.
La fel, un apartament in Bucuresti facea 10.000$ in 2003, pentru ca tot ce puteai face era sa stai in el si sa ai un job de 2-300$ pe luna. Acum, cand, cu tot cu criza, sunt destule joburi de 1000E/luna, normal ca si apartamentul ala face de nspe ori mai mult, desi are fix aceeasi pereti, ba chiar au mai trecut si niste ani peste ei.

#607
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009
Optimus, vad ca ti-ai raspuns singur cam unde o sa se opreasca prabusirea de preturi :D Prabusire dupa cresterea ametitoare de 10 ori in ultimii 6 ani.

#608
Alex28

Alex28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.11.2004
Report post pentru hartuire, flame, atac la persoana. La un moment dat tot o furi de la vreun moderator/SM, daca mai insisti :rolleyes:

Cat despre prabusire, se vede treaba ca argumentul pe care l-am expus a fost mult prea subtil :lol:

#609
panam

panam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.09.2007

View PostSylverix, on 17th June 2009, 17:39, said:

Optimus, vad ca ti-ai raspuns singur cam unde o sa se opreasca prabusirea de preturi :D Prabusire dupa cresterea ametitoare de 10 ori in ultimii 6 ani.
Eu nu cred ca preturile de acum 6 ani , cand in Romania nu exista creditare, aveau vreo legatura cu realitatea. Nu stiu de ce se raporteaza lumea la ele.

#610
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostAlex28, on 16th June 2009, 16:55, said:

..Dupa doar 19 ani, in prina criza economica, Real Madrid da 92 de milioane DE EURO pe Cristiano Ronaldo, si ii plateste salariu de 12 milioane pe an.  Bula, chestii socoteli? Nu, simplu business.
Cluburile din Spania sunt mai toate falimentare la ora actuala.. Cel mai aproape de tras oblonul e Valencia (nici daca vinde cei mai buni jucatori nu cred ca scapa).
Barcelona aparent sta mai bine (poate ca vestile proaste sunt estompate de succesul fotbalistic), insa tinand cont ca ei declarativ traiesc din cele 120.000 de abonamente, nu-i vad bine nici pe ei. Nu de alta, dar miile de "socios" cotizanti au trecut de la entuziasm la ..somaj.
Real Madrid sfideaza lumea (si economia) si face achizitii de zeci si sute de mil. de euro. Chiar au fost dezbateri ample exact pe acest subiect: de unde are Real atatia bani ? Pana la urma s-a aflat: dintr-un credit bancar. O fi bine, o fi rau ?
Poate e business, dar seamana a bula !

#611
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postpanam, on 17th June 2009, 22:26, said:

Eu nu cred ca preturile de acum 6 ani , cand in Romania nu exista creditare, aveau vreo legatura cu realitatea. Nu stiu de ce se raporteaza lumea la ele.
Am spus eu vreodata ca or sa revina preturile de acum 6 ani? Or sa revina doar raporturile dintre salarii si preturi.
Si stai tu linistit, creditare era si atunci. Nu ca in 2006-2008, cand trebuia sa ai buletin ca sa iti toarne banca bani in punga, sa aiba berbecii cu ce sa liciteze pe "casele care nu se ieftinesc niciodata". Inainte de 2003 creditarea venea de la parinti, de la rude. Asta elimina din start subprimerii ;)

#612
ionutseb

ionutseb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.02.2009

View Postpanam, on 17th June 2009, 23:26, said:

Eu nu cred ca preturile de acum 6 ani , cand in Romania nu exista creditare, aveau vreo legatura cu realitatea. Nu stiu de ce se raporteaza lumea la ele.


Iti spun eu care-i chestia cu realitatea: suntem o tara foarte saraca , care am avut o crestere economica virtuala. De aceea preturile se vor intoarce inapoi.
Adica s-au facut creditari exagerate, negandite, care incetul cu incetul  vor avea repercursiuni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate