Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Masina accidentata

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007
Salutare,

Un prieten si-a comandat un Ford Fiesta lovit de pe internet.Cineva din anturajul lui s-a dus dupa masina cu trailerul si a adus in Romania.Singura problema ca masina nu are carte de identitate.Nu stiu dece prietenul meu nu a fost atent la aspectul acesta,dar ideea e ca banii i-o dat si acum  a ramas cu paguba.Exista o solutie de e recupera/reemite cartea de identitate.Masina a fost adusa din Franta.

Edited by GaiusBaltar, 13 November 2008 - 16:36.


#2
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007
Si cei care vand masini aduse din Franta nu dau carte de identitate  -_-, iti da talonul, asigurarea si contractul de vanzare-cumparare. Talonul il are?

#3
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007
Mai atunci eu am inteles eu gresit.Cred ca e vorba de talon.Talonul nu-l are....

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
trebuie sa discute cu vanzatorul. era privat sau firma?

#5
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007

View Post_Smiley_, on Nov 13 2008, 18:10, said:

trebuie sa discute cu vanzatorul. era privat sau firma?
ceva Autohaus dintr-un orasel uitat de D-zeu in Franta.Aia nu mai raspund la mailuri,cu telefoane inca nu a incercat!

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
pai si ce mai asteapta?

se intampla des ca actele masinilor aduse din strainatate sa vina dupa ceva timp(1-2 saptamani). in timpul asta ei se ocupa de radiere si alte chestii birocratice.
iar daca masina a fost in leasing, actele sunt la firma de leasing, "autohaus"-ul are doar un soi de imputernicire sa vanda masina, nu-ti da si actele pe loc.

#7
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007

View Post_Smiley_, on Nov 13 2008, 23:12, said:

pai si ce mai asteapta?

se intampla des ca actele masinilor aduse din strainatate sa vina dupa ceva timp(1-2 saptamani). in timpul asta ei se ocupa de radiere si alte chestii birocratice.
iar daca masina a fost in leasing, actele sunt la firma de leasing, "autohaus"-ul are doar un soi de imputernicire sa vanda masina, nu-ti da si actele pe loc.
Singura problema ca intamplarea asta sa inatmplat acum un an.De atunci trebuia sa-i vina actele.Si nu,masina nu e in leasing.Ideea e ca s-au ratacit actele ori la marlanul ala care a adus masina pe trailer,ori la prietenul asta al meu.Intrebarea era cum se poate face rost,ca sa poata fi inmatriculata in Romania?

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
pai trebuie sa ia legatura cu acel "autohaus" (sau cum s-o numi in franta) si sa ii roage sa-i dea actele. e posibil sa trebuiasca sa se duca pana acolo dupa ele, s-au mai intamplat astfel de cazuri.

#9
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007

View Post_Smiley_, on Nov 14 2008, 09:02, said:

pai trebuie sa ia legatura cu acel "autohaus" (sau cum s-o numi in franta) si sa ii roage sa-i dea actele. e posibil sa trebuiasca sa se duca pana acolo dupa ele, s-au mai intamplat astfel de cazuri.
Dar autohausul retine actele masinii?ma rog copia?

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
poate ca da, poate ca nu.
daca nu, probabil ca ii pot spune de unde sa ceara o copie a actelor.

#11
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
pt inmatricularea unei masini din FRA ai nevoie de brief si factura

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate