Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cum se schimba lamele stergatoarelor Aerotwin

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Se merge si se comanda una din urmatoarele, adaptat lungimii stergatoarelor masinii:

- 1K0 955 429 B - 650mm
- 1K0 955 429 C - 700mm
La mine au fost suficiente 2x cele cu B in coada la pretul de 22 lei bucata, de la dealerul VW local. Volksman tocmai zice ca are in magazin la 25 lei bucata aceleasi piese. N-ar trebui sa fie o problema sa le gasiti.
Attached File  11112008.jpg   193.49K   1372 downloads

Se iau stergatoarele existente, se identifica ce capac trebuie dat jos urmarind ce capace de schimb vin in kit. Atentie, ambele capace sunt de pe o singura parte a stergatoarei. Ca idee, e capacul de la capatul superior al lamei, cand ea e ridicata pe parbriz.
Attached File  11112008_001_.jpg   208.88K   1224 downloads

Se trage capatul vechi jos, folosind un pic de forta. Se sparge, nu se sparge, e capac nou in kit.
Attached File  11112008_002_.jpg   195.74K   1117 downloads

Pe spatele lamei acum expuse e un colt care e infipt in cauciuc pentru a-l tine nemiscat. Se scoate un pic in sus ca sa permita extragerea lamei vechi.
Attached File  11112008_003_.jpg   167.73K   995 downloads

Se trage de capat lama veche afara, ar trebui sa iasa usor la mana. Se pune langa noua lama si se taie ultima la aceeasi dimensiune.
Attached File  11112008_004_.jpg   191.41K   821 downloads

Apoi se insereaza lama noua si se apasa inapoi ciocul care o tine pe loc.
Attached File  11112008_005_.jpg   187.23K   778 downloads

Se pune in capat capacul nou din kit (sau daca n-aveti ce face, si cel vechi).
Attached File  11112008_007_.jpg   200.19K   765 downloads

Lucrarea fiind terminata, se pune ceva de baut.
Attached File  29072008_001_.jpg   217.29K   860 downloads


Imi pare rau pentru calitatea pozelor, mi-a venit pe fuga ideea unui tutorial cand deja eram pe ele si camera nu era la indemana. Daca-s nelamuriri intrebati si explic. Cheers.

ps: Pentru G5, Octi 2 si A3 (in mod cert) e suficient 650mm si pt pasager si pt sofer. Cred ca si la Passat ajunge.

#2
shimano

shimano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.01.2006
Si la masina mea (bmw E90) exista din fabrica tot stergatoare tip Aerotwin - oare se poate schimba si la acestea doar lama ? E posibil sa fie pe acelasi principiu sau or fi diferite ? Multumesc !

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Pai daca arata la fel, se schimba la fel. Sau eventual daca ne pui o poza cu o stergatoare iti zicem. Sper ca n-ai nimic impotriva sa iei cauciuc de la VW, n-as sti sa-ti dau un cod de piesa BMW pt cauciucul respectiv.

#4
shimano

shimano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.01.2006
:lol:  am avut inainte Golf asa ca raman cu VW in suflet si nu am nimic impotriva. In plus am cautat si nu exista piesa originala BMW doar acea lamela, numai stergatorul cu tot cu plasticul de prins in bratul metalic. Uite un link - zice ca astia cu BMW nu au timp de DIY  :lol: . O sa pun si niste poze cand prind putina lumina :).

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
E drept, din schita seamana cu bratele de Audi, si daca e asa, merge.

#6
shimano

shimano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.01.2006
Am studiat si am pozat. Din pacate stergatoarele par la fel, dar nu sunt. Chestia din capat nu este la fel (se vede in poza) iar lamela am incercat sa o misc si este tot una si aceiasi atat in partea inferioara (cea care sterge parbrizul) cat si in partea superioara (ce se vede la exterior). Presupun ca la VW-Audi sunt independente - cea superioara fata de cea inferioara. La BMW sunt unite si presupun ca plasticul ce formeaza intaritura stergatorului este despicat la mijloc dintr-un capat in celalalt si fixat undeva la mijloc. Poate o sa va dati seama din poze de explicatii:
[ http://img292.imageshack.us/img292/102/dsc00747rj7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img530.imageshack.us/img530/9117/dsc00751ui2.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img292.imageshack.us/img292/6748/dsc00749om5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img300.imageshack.us/img300/1049/dsc00752eu6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img300.imageshack.us/img300/5426/dsc00753xj6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Nu poci sa scot capacu din capat. am facut rost de un patent, cf tutorialului celalalt, dar nici asa... o sa incerc sa picur niste detergent lichid...
prevad ca iar imi blestem zilele...

Edited by cornel001, 17 February 2009 - 14:44.


#8
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Sie eu m-am chinuit ca un caine sa invart lamele la niste stergatoare aero de Grande Punto. Am sfarsit prin a decarta 30 de euro pe unele compatibile Valeo.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Daca tragi scurt si hotarat va zbura fara probleme. Eu acum fac parghie cu cheia, cam ca atunci cand deschizi capacul la o sticla de bere cu chestii artizanale. Zboara fara griji.

#10
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Da, a zburat scurt si hotarat la al doilea stergator.
La primul n-a vrut cu nici un chip. O muchie era intepenita rau.
Alte pagube la prima : era sa sparg un geam. apoi, chiar inainte sa reusesc s-o scot cu chiu si vai, a zburat celalt capac, s-a spart, si s-ar putea sa se fi lovit si de vreo limuzina de lux a lu sefu, dupa locul in care am gasit-o, desi n-am gasit urme.
Acu am mai multe capace de sus cu care n-am ce face si imi lipseste unul de jos. Doneaza/vinde careva ?

Edited by cornel001, 17 February 2009 - 17:19.


#11
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Am observat ca stergatoarele de la Valeo nu au capacele de la capete. Evident ca lamele sunt intepenite bine, nu se misca in stergator.

#12
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
La astea cu capace, nu capacelele le tin nemiscate, ci un fel de parghie de metal.

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cam la cât timp ar trebui schimbate? Sau cum ne dăm seama, pur și simplu nu mai șterg, lasă dâre/urme etc?

#14
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postripper, on Feb 17 2009, 17:41, said:

pur și simplu nu mai șterg, lasă dâre/urme etc?
Exact.
Ale mele cu 11 lei/bucata inca sterg super-bine si sunt perfect compatibile cu lamelele de rezerva. :coolspeak:

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcornel001, on Feb 17 2009, 17:16, said:

\Acu am mai multe capace de sus cu care n-am ce face si imi lipseste unul de jos. Doneaza/vinde careva ?
Vezi ca se pot pune la loc daca nu le-ai facut bucati. Daca nu mai e si nu mai e, da-i pace, problema e doar estetica. Daca totusi te mananca foarte tare, mai gaseste un prieten sa-i faci aceeasi inlocuire si pune-l sa cumpere kitul pt Altea si alte astea cu stergatoare in X, iar la stergatoarea din dreapta vei avea capacul care te intereseaza.


View Postripper, on Feb 17 2009, 17:41, said:

Cam la cât timp ar trebui schimbate? Sau cum ne dăm seama, pur și simplu nu mai șterg, lasă dâre/urme etc?

Cand incep sa te enerveze :) Pe mine m-au enervat prima data dupa aproape 2 ani, dar e drept, am frecat-o o vreme in loc sa actionez. Acum imi pare rau, c-am lasat unele mici zgarieturi pe parbriz. Destule ca sa imi dea ghionturi rau piticii mei.

#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
nu e cam mare complicatia?
Eu am pus un set de aerotwinuri retrofit pe Auris pentru 110 lei.
La ceed trebuie sa le schimb, dar pe oriunde am intrebat nu se gasesc doar lamele, trebuie schimbate cu totul. Cam in aceiasi bani.
Totusi, daca aveti un pont despre lamele de cauciuc, scrieti aici ca ar fi foarte util, nu doar pentru mine.

#17
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Pana la urma am reusit sa le schimb pe toate 4. Exceptand prima care mi-a facut problemele de mai sus, urmatoarele 3 au fost mai ok, desi pt ele a trebuit sa si tai. Mai greu a fost sa pun piedica la loc.
Nu stiu daca a meritat sau nu, dar pe mine pt doua masini stergatoarele ma costau asa : la una 115 ron la alta 165; cele 4 lamele au costat 30x4=120 ron. deci profit de 160 ron. scadem 10 ron pt drumul suplimentar pana in partea ailalta a bucurestiului si raman 150 ron, daca merita sau nu munca, apreciaza tu. oricum , te simti mai barbat dupa ce mesteresti si tu ceva si pana la urma iese.
Le-am luat de la volksparts, si s-au potrivit pt stergatoarele de pe focus2 si astra h.

Edited by cornel001, 17 February 2009 - 22:41.


#18
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Merge "kit"-ul si pentru stergatoarele Opel? Cele de pe Corsa noua seamana extrem de mult cu cele din poza, inclusiv capacelele...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate