Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Cum se schimba lamele stergatoarelor Aerotwin

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Si alea de la Valeo seamana binisor, doar ca-s capacele un pic mai plate. Incearca sa tragi capacul de sus, cum sta stergatoarea ridicata pe parbriz, daca iese, atunci mergi si cumpara lamele, altfel se pare ca ai Valeo si n-ai noroc.
Inclin sa cred ca daca a mers la Cornel la Astra ar trebui sa fie aceleasi si la Corsa.

#20
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004
Se poate schimba si pt stergatorul spate ala mic cum e la Golf sau la Octavia?
Merci

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
N-am codul la indemana, dar ala se cumpara cu totul. A fost ceva de genul 20-30 lei la dealerul VW. De fapt e lesne, mergi si ceri stergator spate de Golf5, chiar daca ai Octavia.

#22
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Citisem mai demult topicul tau si acum mi-am schimbat si eu lamelele. Insa am luat grafitate din Auchan, 700mm, la 16 lei ambele. Am desfacut foarte usor Aerotwin-urile, au un opritor mic pe aceeasi parte a stargatorului unde este si acel cioc ce tine lamela de cauciuc. Daca se baga o surubelnita subtire (ca cele de verificat tensiunea) pe acolo, capacelul iese foarte usor, nu zboara, doar face click si gata.
Am mai luat un stergator replica Aerotwin, 700mm, tot 16 lei, si i-am luat lamelele metalice ca sa maresc stergatorul de pe partea soferului. L-am lungit cu aproape 3cm, acum cade la maxim juma' de cm de cel de pa partea pasagerului si suprafata curatata este mai mare. Mi-au ramas capacele si lamele de la stergatorul acela, le tin de rezerva. Lamelele le-am ajustat cu o scula din aceea Dremel. Toata operatiunea a durat 10 minute maxim.

Foarte bune informatiile, sebulbus, daca nu le gaseam atunci, dadeam o tufla de bani pe niste stergatoare noi, asa cu 32 lei am si stergatoare noi, plus o gramada de piese de rezerva :D. Cand se vor strica ale sotiei le mesteresc si la ea ...

#23
ionmang20

ionmang20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2007
As vrea sa-mi schimb si eu lamelele de cauciuc de la stergatoarele Bosh AeroTwin, dar nu gasesc de cumparat lamele.
Am fost la un partener Bosh din Constanta de unde am cumparat stergatoarele acum 3 ani si ei spun ca nu exista asa ceva. Si nici in topic nu a specificat nimeni ca ar fi vorba de lamele Bosh ?
Sunt cumva compatibile, facute de alte firme ? Ce marca si de unde se pot cumpara, dar sa isi faca treaba, nu vreau sa mearga 2-3 luni si apoi sa nu mai fie bune de nimic ?
Cele Bosh pe care le am, au mers f bine 2 ani, le-am intors si au mai mers inca un an, dar acum lasa niste dare de nu mai vad nimic.

#24
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,788
  • Înscris: 08.01.2010
Eu am cumparat lamelele de la Porsche, au venit si cu niste dopuri/clipsuri care insa nu se potriveau asa incat le-am pastrat pe cele originale. Au fost 50 de lei amandoua.

Edited by Cumulus, 16 November 2010 - 16:31.


#25
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
In cazul in care nu gasim lamele cu acele capacele de rezerva (sau nu avem VW) ce scula folosim pentru a indeparta fara distrugeri acele capace? Eu stau de aseara in cumpana: sa fortez, sa nu fortez... au mers 5 ani (posibil sa fi fost originale) si as schimba doar lamele, pina la urma as pune orice si le schimb anual numai sa iasa acele capacele). E vorba de Laguna 2 face-lift.

Edited by danghetau, 03 August 2011 - 13:29.


#26
blu_ov

blu_ov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.02.2008
Multumesc pentru tutorial. A fost perfect. Am schimbat lamela stergatorului fara probleme prea mari. kitul a costat 28 lei.

#27
blue_maniak

blue_maniak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.03.2007
Lamelele sunt calitative? Cat dureaza?
Am cumparat stergatoare Valeo in primavara, iar acum de cand s-a facut mai frig putin scartaie si lasa dare.

#28
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Salutare, de unde as putea cumpara, infara de autokarma si reprezentanta un set de stergatoare fata-spate pentru Octavia 3?
Exista refill si pentru astea? Banuiesc ca pentru cele de pe fata sunt aceleasi ca la Octavia 2, dar pentru luneta parca  e mai lata lamela si nu cred ca e acelasi cod.
Refill-uri pentru Octavia 2 gasesc si altundeva decat la reprezentanta?

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
eu am luat stergatoare din auchan (cele in ambalaj rosu), sunt foarte firave efectiv se dezmembrau in mana, dar am luat gumele si le-am pus in locul celor uzate.... sunt chiar ok.

Edited by arg, 28 November 2018 - 11:57.


#30
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 12.04.2006
https://www.aliexpre...sAbTest=ae803_5
Ai nitel de asteptat dar sunt super la pretul asta!

#31
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca iti vand doar guma chinezii poti sa le dai foc, sigur belesti capacelul ala cand il scoti ca are un sistem care nu permite scoaterea usoara. E logic sa fie asa daca stai sa te gandesti ca poti da din stergator si la 200 km/h si la viteza aia fortele sunt altele.

#32
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Nu belești nimic, e pe sistem clips, le detensionezi și gata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate