Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 

Ce sa cumpar?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mircea-teodor

mircea-teodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 19.04.2007
Salutare.
Vreau si eu un sfat.
Nu stiu ce sa cumpar Audi A4 , 1,9 TDI, an  2000  sau Ford Mondeo , 2,0 TDCI,  an 2002.Km cam la fel.

Astept sfaturile voastre cat de rele sau bune or fi.
Va multumesc.

#2
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Cati kilometri au si cat de sigur esti de ei? Diferente la dotari? La ce pret sunt de vanzare?

#3
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
...una mai noua

#4
mircea-teodor

mircea-teodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 19.04.2007

View Postcatalinmariescu, on Nov 11 2008, 20:43, said:

Cati kilometri au si cat de sigur esti de ei? Diferente la dotari? La ce pret sunt de vanzare?

Audi A4 1,9 TDI , AN 2000
EURO 3; CUTIE MANUALA 5+1; GEAMURI ELECTRICE FATA; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 6 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;
CAR-KIT NOKIA,VOLAN REGLABIL,ITP-AUGUST 2010,,FARURI REGLABILE,SISTEM AUDIO ORIGINAL,130000Km,90 CP, 7000euro


Ford Mondeo  2,0 TDCI, AN 2002
EURO 3,CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;
ABS,ASR,JANTE 17,PACHET DRUMURI GRELE,COTIERA,INMATRICULAT DE 1 LUNA , 90000Km, 131 CP, 6350 euro

Nu stiu ce sa zic de Km inca nu i-am sunat sa-i intreb de masini.Asta o sa o fac maine.
Vroiam niste pareri .

#5
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

View Postmircea-teodor, on Nov 11 2008, 22:17, said:

Audi A4 1,9 TDI , AN 2000
EURO 3; CUTIE MANUALA 5+1; GEAMURI ELECTRICE FATA; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 6 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;
CAR-KIT NOKIA,VOLAN REGLABIL,ITP-AUGUST 2010,,FARURI REGLABILE,SISTEM AUDIO ORIGINAL,130000Km,90 CP, 7000euro


Ford Mondeo  2,0 TDCI, AN 2002
EURO 3,CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;
ABS,ASR,JANTE 17,PACHET DRUMURI GRELE,COTIERA,INMATRICULAT DE 1 LUNA , 90000Km, 131 CP, 6350 euro

Nu stiu ce sa zic de Km inca nu i-am sunat sa-i intreb de masini.Asta o sa o fac maine.
Vroiam niste pareri .

Mondeo fara ezitare. Audi ala e modelul ala vechi care arata ca un dinozaur. Mondeo e mai nou, km mai putini, 40 de cai mai mult,...

#6
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Mi-e foarte greu sa cred in numarul ala de km la ambele masini,dieselurile rulate afara(si nu numai) cu atatia ani in spate au de obicei cel putin dublul(daca nu triplul) km din anunturile respective.
Sunt in ton cu ionut si iti recomand si eu sa cauti o masina mai noua chiar daca din clase inferioare.

Ce te-a atras la modelele respective?Ai nevoie de foarte mult spatiu?

#7
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
6350E Mondeo ala? Tie nu iti pute asa putin a ditamai teapa? :huh:

#8
BogyM.

BogyM.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.10.2005
sustin parerea colegului care spunea ca o masina mai noua e cea mai buna. daca nu tii ca masina ta sa fie mare, cred ca in banii pe care ii ai ti'ai putea lua un Opel astra, sau un Fiat (nush exact ce model au ei).

strict la cele 2 masini, din cate stiu eu (si sper sa nu gresesc) mondeo are distributie pe lant, ceea ce ar fi avantajos. cat despre dotari, clar bate mondeo, iar ca si confort iarasi e peste a4. cei 2 ani diferenta conteaza enorm, cel putin (Doamne fereste) in cazul unui accident, sau in cazul in care vrei sa iti inchei o polita casco.

br
BogyM.

#9
mircea-teodor

mircea-teodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 19.04.2007
Da, imi trebuie mai mult spatiu, deci imi trebuie o berlina, nu vreau caravan.
Preturile sunt pe acolo, cel putin la Mondeo, am tot urmarit piata de vanzari.La Audi mi se pare cam mult .
Daca aveti si alte idei mi-ar ajuta mult.Am doar 6500 euro si trebuie sa ma descurc cu ei.

#10
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Daca iti trebuie mai mult spatiu iti trebuie un break(e mai spatios),ca nu iti place e alta treaba.
In cazul asta Mondeo e o alegere mai buna dar dupa ce vezi cum se prezinta masina.

#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,730
  • Înscris: 22.11.2007
Masina diesel rulata 6 ani in afara, doar 90.000 km? Chiar credeti?:). Sansele sunt fff mari sa fie dati inapoi km.
Masina este 6350 inmatriculata?Ca vad ca scrie ca e inmatriculata de 1 luna. Pai taxa cred ca a fost ~1000 de euro. Plus costurile de aducere, rezulta ca a luat-o la ~4500 de acolo.

http://cautare.mobil...e...002&lang=ro
Uita-te aici sa vezi cam cati km are in general un Mondeo diesel din 2002 :). In medie peste 200.000 :). Bine, acum sper sa nu apara fanii inraiti ai masinilor SH care vor spune ca 200.000km facuti in afara chiar nu se simt. La orice masina apar probleme legate de uzura masinii.
Despre Audi nu am ce sa zic chiar nu cred ca se merita modelul ala, model care e trecut de 2 generatii. Sincer sa fiu in banii tai nu cred ca te poti alege cu o masina ingrijita cu putini km(din punctul meu de vedere putini inseamna max 100-120.000 reali) din clasa asta Mondeo,A4,Passat etc.
Cineva mai sus ti-a dat un sfat bun cu Astra G, insa nu cred ca e ceea ce cauti. O solutie de mijloc ar fi o Skoda Octavia cred. Dar si alea cele mai noi si mai ingrijite costa cam multicel. De fapt ca peste tot in viata si in domeniul asta auto ce e mai scump e mai de calitate si ce e mai ieftin e mai prost :).

#12
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008
audiul e clasa premium...

#13
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

View Postsupramax, on Nov 12 2008, 21:37, said:

audiul e clasa premium...

E un Audi de pe vremea lui Kossuth Lajos, fara piele, cu geamuri cu manivela pe spate, xenon aftermarket (din fabrica nu era nici optional) si tu zici ca-i premium...

#14
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 28.11.2005
Fara dispute, Audi ramane premium. Si in 2005 faceau masini cu manivela pe spate ;) De ce? Nu stiu. Sa vezi A4 din 95 cu 1.8T cum arata. A fost luat cu 4700 din DE. E lacrima. Doar tapiteria e roasa. Atat.

Doar ca in cazul de fata, 100% km au fost masluiti. Pe test nu apar km reali, dar apare ca s-a umblat. Trust me.

Eu as merge totusi pe Mondeo, fiind mai nou, dar testat la sange. Sau m-as reorienta la un Passat sau Vectra.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate