Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Pot contesta o amenda si s-o anulez?,

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
serpe66

serpe66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2006
Duminica, cand ma intorceam linistit de la socrii mei, in localitatea Sarmasu (langa Toplita) am avut neplacerea de a intra in radar fix(o solenza) cu viteza de 85km/h (transmisa prin statie si inscrisa in PV, la ora 15)...recunosc aveam peste limita legala dar ca tot omul ma duceam spre Tg-Mures la 100 km distanta si nu vroiam sa ma apuce seara pe drum...am semnat ca nu am mentiuni, am semnat de primire..Amenda inscrisa pe procesul verbal este 6 Puncte-Amenda si 3 Puncte penalizare...totul ok...m-am uitat pe internet, pe forumuri si pe Codul rutier...care spune asa :

Constituie contraventii si se sanctioneaza cu 4 puncte-amenda urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
3. depasirea cu 31-40 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic;

Constituie contraventii si se sanctioneaza cu 6 puncte-amenda urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
3. depasirea cu 41-50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic;

SI

b ) 3 puncte de penalizare: pentru savârsirea urmatoarelor fapte
2. depasirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic;

c) 4 puncte de penalizare pentru savârsirea urmatoarelor fapte:
3. depasirea cu 31-40 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic;

Intrebarea mea este : se poate contesta si anula PV din cauza neincadrarii corecte/necorelarii vitezei inscrise in PV (adica 85km) si punctele acordate?

..pt ca nu prea se potrivesc...am depasit cu 35 km/h ceea ce nu se incadreaza la 6 puncte amenda si 3 puncte penalizare...ar trebui sa fie 4 amenda si 4 penalizare...am dreptate?..totusi is 324 lei ,adica 162 lei in 48 de ore de plata acum si altfel ar fi 216 lei , adica 108 lei in 48 de ore...in PV nu se specifica cum ca in localitatea respectiva ar fi limita la 40 km/h si nici eu nu am observat asa ceva...si mi-a mai gresit si o cifra de la CNP...

#2
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 06.10.2006
Militienii la vanatoare....ai pretentii cam mari de la ei, nu ai vazut reportajul cu un plavan din asta numarand pasagerii dintr-un maxi-taxi?
"1,2,3,4,5,6 in masina....si cu voi 2 care ati coborat, 7" ?!!!!! Intodeauna modesti! Prostul nu-i prost destul daca nu e si fudul!
P.S. Cu o spaga ai fi scapat cu mai putin de 6 puncte amenda, daca nu ai actionat ti-au oferit un supliment.

Edited by starsteel, 11 November 2008 - 17:42.


#3
krm25

krm25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.12.2007
nu sunt sigur dar parca s-a mai discutat pe aici.
daca ti-a gresit o cifra in cnp procesul verbal este nul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate