Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

cablu tv - calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Fabio80

Fabio80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.02.2004
Mi-am cumparat un cablu pentru a vedea filmele de pe calculator pe televizor. La capatul care intra in televizor am o mufa SCART, iar in celalalt capat am o mufa JACK ptr. placa de sunet si una S-Video pentru placa video. Cablul are 13 metri. Pe televizor nu am decat semnal audio. In calculator am facut setarile pentru televizor, mi-a gasit un nou "default monitor" dar tot nu am semnal video pe televizor. Ce as putea face? E cablul prea lung si se pierde semnalul? Ar fi mai bine sa folosesc iesirea RCA a placii video? Va rog sa ma ajutati!

#2
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Sunt cam multe de zis...
Ce fel de placa video ai?
Eu nu am inteles ca ai reusit sa setezi corect iesirea placii video.
O alta problema este conectarea de pe S-Video pe SCART... Multe televizoare nu accepta semnalul S-Video. De asemenea depinde de modul cum au fost facute legaturile in mufa SCART. La o lungime de 10-15 m nu se pierde semnal, dar calitatea acestuia depinde si de tipul de cablu folosit.
Eu ti-as propune sa folosesti initial un cablu RCA cu mufa SCART si sa dai mai multe detalii despre placa si modul cum ai facut setarile pentru TV-out.
PS: Pentru a elimina o serie de probleme (defectarea placii video sau a intrarii AV din TV) este bine sa deconectezi antena de la Tv pe durata testelor... B)

#3
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
1) Foloseste mai degraba iesirea RCA de la placa video, decat S-video. Deci leaga iesirea video RCA de la placa video cu piciorusul corect din scartul TV
2) Sa ai grija la setarile placii video sa alegi PAL. De obicei sunt setate implicit pe NTSC si nu vezi nimic pe TV.

Succes!

#4
Fabio80

Fabio80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.02.2004
Place video este o n-vidia geforce 4 mx 420. Iar cablul l-am cumparat pe comanda de la un magazin de electrice. Eu nu ma pricep la asa ceva. Setarile de la placa video le-am facut cum scria in cartea ei.

#5
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004
Vezi ca trebuie sa mai apesi si o combinatie de taste : CTRL si F2, parca. Nu le stiu pe de rost la nVidia, ca eu am ATI. Te uiti in cartea placii si trebuie sa mentioneze acolo.

Cu bine,

Edited by moltit, 27 January 2005 - 17:11.


#6
dorutoru

dorutoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 04.09.2003
Salut!

Incerc si eu acelasi lucru: sa conectez laptopul (marca HP) la un TV. Ca urmare am cumparat un cablu S-Video-->SCART, insa imaginea pe TV e alb negru sau la unele TV chiar deloc imagine. Am ales PAL la setari, degeaba... Care sa fie problema? Am citit pe net (http://www.svideo.com/svideoscart.html) ca ar fi cablul de vina, ca trebe ceva cablu special  :confuzzled:
Chiar sa nu existe cablu din asta la noi in RO care sa mearga?
Din laptop am doar iesire S-Video, deci nu pot folosi iesire RCA.

Astept sugestii....  Thanks!

#7
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Sugestie: search forum...
de exemplu : aici...  :rolleyes:

#8
dorutoru

dorutoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 04.09.2003
Am citit... Insa nu stiu cum as putea face eu legaturile respective... Eu am cumparat cablul S-Video<-->SCART din comert, gata facut, habar n-am cum sunt legate firele in el, dar nu inteleg de ce sa fie altfel?! Nu asta e rostul cablului sa transforme semnalul Svideo in semnal recunoscut de TV?

#9
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...se poate ca respectivele legaturi sa nu fie corect facute...   si pentru a fi sigur de acest lucru trebuie sa-l verifice cineva...  :rolleyes:

#10
deathless

deathless

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.04.2004
Am un GeForce4 MX440 ... cu cablu la un capat mufa svideo pt tvout-ul de la plc video si la celalat capat tot un svideo care o bag intr-un adaptor euroscart. Orice combinatie as face merge ..inclusiv cu cablu de 50m lungime. Singurul lucru care l-am facut a fost sa activez nView Desktop si sa setez la HotKey o combinatie de taste pentru optiunea "Switch to next display device" . Cand apas tastele in prealabil setate mi se inchide monitorul si imi apare "Desktopul" computerului pe TV, pe canalul video ( depinde cum faci conexiunea ). Oricum nu merge sa te folosesti si de monitor si de tv in acelasi timp.

#11
dorutoru

dorutoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 04.09.2003
Multumesc la toti pt sfaturi. Sa fiu sincer nu am reusit. La cablul meu Svideo-SCART (cumparat) nu am putut desface mufele, iar sa iau eu componentele separat si sa fac lipiturile nu m-am inhamat, sunt anti-talent la asa ceva.
Insa am gasit o noua solutie si o postez aici, in caz ca o sa mai aiba cineva probleme similare: am cumparat un convertor Svideo-Composite(RCA). Si apoi conectezi laptopul la TV printr-un cablu RCA (daca TV-ul are intrare video RCA, daca nu pui si la TV un adaptor RCA-SCART).

Probabil calitatea imaginii pe TV nu e asa buna ca si in cazul in care ai avea intrare Svideo in TV si ai lega direct laptopul de TV printr-un cablu Svideo fara alti convertori si adaptoare (nu am vazut inca la nimeni cum se vede prin Svideo), dar e totusi multumitor si asa...

PS: Pentru cine se intreaba cum arata convertorul Svideo-Composite, aici e un link cu poza: http://www.svideo.com/svrca1in.html

#12
psanyika

psanyika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2005
Anumite adaptoare SCART au un buton (in/out) Daca ai asa ceva verifica-i pozitia.Nu ai specificat tipul televizorului (model).Posibil sa nu ai pe mufa SCART a televizorului activi pinii YUV (adica S-VHS) in cazul asta foloseste mufa RCA

Succes !

#13
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

psanyika, on Mar 28 2005, 02:45, said:

pinii YUV (adica S-VHS) ....
:w00t:
...sa nu facem  confuzii... poate Y/C si nu YUV... :rolleyes:

#14
Enemy

Enemy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.12.2003
Buna,

Vreau sa-mi conectez laptopul la tv. Nu am decat iesire d'aia ptr monitor. Se poate face ceva? la tv am SCART

Mersi frumos

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Fara un adaptor PC-TV nu se poate. Se gasea la un moment dat la spot.ro

#16
kalutzu2006

kalutzu2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.10.2006
daca mai este valid topicu..am sieu aceasi problema..mie de fiecare data cand incerc sa`l conectez imi da un ecran negru si 3-4 dungi albe care apar si dispar si atat ?:(( sa fie de vina TV?

#17
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
pana luna trecuta ma puteam uita si eu la tv, acum are sunet dar nu mai are imagine. am schimbat cablurile, am pus alta sursa video la tv si nu mai vrea. ce s-a intamplat? s-a stricat stand?

#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postcatutza46, on Jul 28 2008, 15:46, said:

pana luna trecuta ma puteam uita si eu la tv, acum are sunet dar nu mai are imagine. am schimbat cablurile, am pus alta sursa video la tv si nu mai vrea. ce s-a intamplat? s-a stricat stand?
S-aq stricat cablul - daca este scart este un defect frecvent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate