Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cele mai puternice bauturi

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
bOnEs07

bOnEs07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 04.08.2006
Am gasit doar cateva pe net cum ar fi Absinthe legala doar in Europa si Eveclear cu 95% alcool.
Mai astept de la voi si alte raspunsuri.

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,027
  • Înscris: 31.07.2007
Absint-ul trebuie preparat cu zahar ars. Nu cunosc metoda exacta, noi ne-am imbatat si l-am baut direct, fara a fi preparat.

Edited by edy_wheazel, 09 November 2008 - 20:44.


#3
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Absinth-ul de calitate e destul de scump (am dat 180 de lei pe o sticlă de 750ml).
Se face destul de simplu: pui absinth-ul în pahar, iei o lunguriță, pui în ea un cub de zahăr (pentru un shot e destul), torni pe lângă el puțin absinth și îi dai foc deasupra paharului. Zahărul se topește repede și curge în pahar. Îl stingi picurând apă, care ajunge și ea în pahar.
Din verde transparent se face verde opac, zicică e fum. În Cluj unde-am băut prima dată așa ne-a adus.
Poți să îl bei și doar amestecat cu apă.
Zahărul se folosește pentru că altfel are gust "rău", adică de plante, gen ouzo (ăsta e mai ieftin și îți aduce cineva din grecia dacă nu vrei să dai mai mult pe el aici). Am băut și ouzo care nu seamănă la fel de tare cu absinth-ul, dar era un soi mai ieftin :)
Oricum, ouzo e mai slab. Absinth-ul pur se evaporă în momentul în care îți ajunge pe buze. În gură se absoarbe imediat și ți se urcă repede la cap. Nu recomand dacă deja ai băut ceva și ești mai slab de stomac :)))
Mai e și bitter-ul, dar de calitate se găsește mai greu, nu vorbesc de magazinele "de specialitate" (unde găsești sigur), ci de supermarket-uri. Într-un mall e imposibil să nu găsești de toate.
Oricum, cuiva la care pălinca i se pare spirt garantez că absinth-ul o să i se pară același lucru da și mai puternic și bitter-ul o să creadă că e otravă.

În principiu sunt distilate din plante cu efect analgezic și antiparazitic (absinth-ul în special). Nu au nimic ieșit din comun decât că au o tărie mai mare decât distilatele obișnuite, deși nu e obligatoriu, adică este absinth și de 50% nu doar de 85% :)

#4
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Prima si ultima data cand am baut absint a fost in Bamboo la un party corporate...  :D
A fost chiar distractiv! Nu mi s-a parut asa tare pentru ca stiu ca le-am terminat alora tot ce aveau si am dat-o dupa, pe cockteiluri cu whisky si cine stie ce rahaturi ne mai punea barmanul pe acolo (ca nici noi nu mai stiam..)

Oricum, peste 40-50% alcool, e deja exagerat, sincer nu vad care e rostul sa torni asa ceva in tine!

#5
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Băuturile astea nu sunt făcute să le torni în tine...
Cred că ești puțin nebun dacă bei absinth ca pe whisky sau vodca :))

#6
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

 sergiu_spooky, on Nov 9 2008, 23:17, said:

Băuturile astea nu sunt făcute să le torni în tine...
Cred că ești puțin nebun dacă bei absinth ca pe whisky sau vodca :))
Pai da, asa e... partea proasta e ca de absint nu mai auzisem decat din filmul Moulin Rouge la vremea aia!  :D
Si am beut ca ardelenii pana l-am dat gata! Oricum, a fost bine ca nu am avut nicio reactie adversa... sau nu ne-am mai adus aminte. A... da, am facut baie in piscina si... ne-a ajutat sa scapam de inhibitii.  :lol:

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Alta metoda pentru absint (mai ales daca e mai multa lume cu zaharul in lingurita) e sa imbibi lingurita cu zahar in absint, sa ii dai foc (pana aici la fel ca si ceilalti) si dupa aia sa bei shot-ul in timp ce zaharul din lingurita se caramelizeaza. :lol: Efect scenic garantat.

Revenind la subiect, daca mai vorbim mult de absint si tehnici aici mut mut posturile la topicul cu acelasi nume. :D

P.S. Bauturile cele mai tari nu sunt de obicei bune. Afecteaza toate cele mai mult decat bauturile mai "slabe" putin.

#8
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
alcool dublu rafinat!  :first:
Sau palinca la prima fiertura. Ii zice arămită in zona mea. Are cam 90 de grade.

Edited by Vlad_Draku, 10 November 2008 - 10:49.


#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Everclear ala pare sa fie alcool etilic rafinat, spirt alb cum se mai zice, si mai sunt destule ca el pe glob. Se foloseste ca ingredient in lichioruri si alte bauturi. Ca unii il beau chior, treaba lor. Si la noi se gaseste cu concentratia aia, 95 - 96%, de pilda Scandic fac asa ceva (sau faceau), dar nu il considera nimeni bautura. Ala e baza pentru prepararea bauturilor. Cine a facut visinata stie (daca n-a facut-o cu vodca).

Bautura tare e Stroh 80, care are 80% alcool. Si pe asta scrie pe sticla ca nu e pentru consum direct, ci pentru gatit sau cocktailuri. Ceea ce nu m-a impiedicat, cind eram mai tinar, sa trag niste betii crunte cu asa ceva.

#10
bOnEs07

bOnEs07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 04.08.2006
A se păstra departe de foc aceste băuturi, asta dacă nu vreti sa săriți în aer  :rolleyes: .

#11
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Alcool dublu rafinat cu Cola.

#12
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Sambuca, dar nu este asa de tare. O prefer flambata.

#13
Sioux-2

Sioux-2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.04.2008
Dupa parerea mea, cea mai tare bautura e apa plata 00,00%. Daca o consumi in cadrul unui peisaj superb, efectul este garantat! Nu are contraindicatii si nu se cunosc efecte adverse...

#14
GinnyB

GinnyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.11.2008
Dupa parerea mea votka sau tuica intoarsa(adica refiarta) :cheers: .Ar putea fi si crampa care are mai mult gust de spirt :lol:

#15
andreeatrifu

andreeatrifu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.05.2008
95 % alcool??? wow

#16
bOnEs07

bOnEs07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 04.08.2006
Ceva amuzant cu Everclear (fake bineînteles)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j6C-3SZKXRo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bOnEs07, 13 November 2008 - 09:40.


#17
bOnEs07

bOnEs07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 04.08.2006
Ce oameni nebuni  :wacko: .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dLE8XoPINT8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
danpopescu m

danpopescu m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 01.03.2007
La Gavulin, single maltz. pareri?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate