Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Camera video NTSC

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Dr.Medic

Dr.Medic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.01.2005
Salut!
Am inregistrat o caseta video format HI8 cu o camera Samsung adusa din SUA care este in formatul NTSC. Problema apare cand vreau sa copiez ce am inregistrat in format VHS. Camera are un convertor PAl, astfel incat poti vedea de pe ea ce ai inregistrat chiar daca televizorul nu ar avea NTSC, insa cand coziez pe video VHS, imaginea iese color, insa cu tremurat in plan orizontal. Videoul este compatibil NTSC, Panasonic. Am incercat si cu alt video Samsung, la fel compatibil, pe acesta se inregistreaza imaginea alb-verde- fara rosu.
Am incercat mai multe variante, de transformare a semnalului AV din camera in RF si apoi sa inregistrez de pe televizor direct, insa am avut aceleasi rezultate cu ambele videouri.
Stie cineva cum ar trebui procedat?
Multumesc!

#2
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Copierea nu se poate face fara o transcodare corecta NTSC/PAL care sa schimbe sistemul de culoare  si in acelasi timp sa modifice frecventa de linii si cadre corespunzator sistemului PAL cerut de recorder... B)
Exista doua solutii:
-convertor hardware NTSC/PAL, mai greu de gasit, uzual la firmele care se ocupa cu productia video sau televiziunile  locale... :rolleyes:
-copierea semnalului NTSC printr-o placa video sau alta de alt tip dar dedicata procesarii video, care sa aiba video in/out composite, de pe camera respectiva (NTSC) intr-un calculator si apoi schimbarea standardului in PAL pentru placa respectiva si recopierea pe un alt recorder VHS-PAL extern... :)

#3
Dr.Medic

Dr.Medic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.01.2005
Salutare!
Revin cu urmatoarea situatie. Am calculator care dispune de placa video cu iesire svideo (radeon9250) si placa de captura Hercules care are numai porturi USB. Nu am TV tuner. Se poate captura din camera HI8 (care are doar iesire svideo si alta normala pt AV) pe calculator cu ceea ce am acum? Mentionez ca am facut capturi de pe alta camera video care are iesire miniusb. Exista cumva convertoare intre usb si svideo? daca da, sunetul cum il captez?
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate