Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Universitatea Babes-Bolyai

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Sunt in clasa a 12-a filologie si ma tot gandesc unde si la ce sa dau mai departe. Facultatea de Litere imi pare cea mai potrivita, desi cochetam cu ideea de a face Filosofia, dar nu cred ca merita efortul (eventual ca a doua facultate  ^_^ ). M-am tot uitat pe site-ul oficial, dar mi-e greu sa gasesc exact ce vreau sa aflu.

E cineva la Litere in Cluj? Care sunt materiile? Care sunt specializarile (specializarea 1 va fi la mine limba romana, dar de restul nu stiu)? Cum sunt profesorii, elevii? Care este nivelul de invatare? Ne mai povesteste cate un profesor cum e la Cluj la universitate si, sincer, ne cam sperie. Ei zic ca ar fi foarte greu.
In fine, mai intreb pe parcurs. :)

#2
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Specializari

#3
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 m3th0dman, on Nov 6 2008, 22:10, said:

Da, am gasit si eu asta. Multumesc, doar ca nu sunt in ... tema. :D Cate specializari e obligatoriu sa ai? Neaparat 3? Si la a doua doar din astea ai de ales: Limbile si literaturile norvegiana, finlandeza si japoneza
Etnologie româna si maghiara, ebraica, latina, greaca veche
  ?  :mellow:

Edited by caroline_hi, 07 November 2008 - 15:16.


#4
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Iti place Filosofia...iti recomand SNSPA....Facultatea de Stiinte Politice(are sectii de Stiinte Politice,Relatii Internationale si Sociologie)...profii sunt de treaba...
si sa nu faci confuzia ca de aici esti politician/a...din contra...
e super facultatea asta...

PS:Cristian Parvulescu e cel mai tare prof....

#5
lulu21

lulu21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.11.2008
Doua la filologie sau trei la LMA.
Poti sa ai romana ca specializare A si orice alta limba ca specializare B.
Numai daca faci LMA poti sa alegi o a treia specializare care se plateste. Dar acolo romana e exclusa

#6
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 caroline_hi, on Nov 5 2008, 16:15, said:

E cineva la Litere in Cluj? Care sunt materiile? Care sunt specializarile (specializarea 1 va fi la mine limba romana, dar de restul nu stiu)? Cum sunt profesorii, elevii? Care este nivelul de invatare? Ne mai povesteste cate un profesor cum e la Cluj la universitate si, sincer, ne cam sperie. Ei zic ca ar fi foarte greu.
In fine, mai intreb pe parcurs. :)
Caroline uita-te la Syllabus-urile de pe pagina studentilor. O sa-ti dai seama de amploarea materiei. Daca ai alte intrebari incearca sa le trimiti prin mail sau, mai bine, da un telefon la decanat. Lucrez in UBB dar la o alta facultate; pot sa-ti spun ca parerea dascalilor ce au facut facultatea prin 70-90 nu este tocmai obiectiva: nu e chiar asa greu, dar trebuie sa inveti. In rest Fac. de Litere e vazuta bine in interiorul UBB. E dinamica, are studenti buni si se extrem de activa pentru o faculte netehnica. Cel mai bine ar fi sa incerci sa iei legatura chiar cu studentii din facultatea in care vrei sa te duci. Fiecare facultate are o asociatie studenteasca, cred ca prin telefon la decanat poti afla modul de contactare (sau poate chiar pe site).
Multa bafta indiferent care va fi decizia ta.

#7
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 ain, on Nov 11 2008, 20:04, said:

Caroline uita-te la Syllabus-urile de pe pagina studentilor. O sa-ti dai seama de amploarea materiei. Daca ai alte intrebari incearca sa le trimiti prin mail sau, mai bine, da un telefon la decanat. Lucrez in UBB dar la o alta facultate; pot sa-ti spun ca parerea dascalilor ce au facut facultatea prin 70-90 nu este tocmai obiectiva: nu e chiar asa greu, dar trebuie sa inveti. In rest Fac. de Litere e vazuta bine in interiorul UBB. E dinamica, are studenti buni si se extrem de activa pentru o faculte netehnica. Cel mai bine ar fi sa incerci sa iei legatura chiar cu studentii din facultatea in care vrei sa te duci. Fiecare facultate are o asociatie studenteasca, cred ca prin telefon la decanat poti afla modul de contactare (sau poate chiar pe site).
Multa bafta indiferent care va fi decizia ta.
Multumesc. Voi "cerceta" site-ul mai bine.  :OK:

#8
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Am vazut ca sunt ca specializari limba japoneza si chineza.  ^_^ Am mai auyzit de persoane care iau lectii de japoneza, dar nu inteleg de unde moda asta. Si ajung cursurile de la facultate incat sa inveti bine cele 2 limbi? Ma cam indoiesc ca in 3 ani te poti specializa in limba chineza sau japoneza. A ales cineva o asa specializare? :)

#9
Palmador

Palmador

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2009

 caroline_hi, on 5th November 2008, 17:15, said:

Sunt in clasa a 12-a filologie si ma tot gandesc unde si la ce sa dau mai departe. Facultatea de Litere imi pare cea mai potrivita, desi cochetam cu ideea de a face Filosofia, dar nu cred ca merita efortul (eventual ca a doua facultate  ^_^ ).
Splendic! Probabil că a treia facultate, eventual în timp ce-ți pregătești doctoratele la celealte două, ar fi managementul administrării sistemului de inducție al încrederii în forțele proprii. Succes!

#10
Darala

Darala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.04.2009
Si eu sunt a 12-a si vreau sa imi aleg specializarea engleza-coreana, numai ca am si eu niste lamuriri. Sunt o groaza de intrebari care imi trec prin cap si sincer nu stiu pe cine sa intreb. Toti ma trimit la site de unde ies mai confuza decat eram la inceput. Are cineva rabdarea si bunavointa sa imi explice si mie anumite chestiuni? Am cercetat pe site cat am putut, am descarcat fisierul ala pdf si l-am citit si parca mai tare m-a indus in eroare. Se da admitere? Daca da, atunci in ce consta mai exact?  Nu trebuie neaparat sa cunosc sau sa imi aleg si o a treia limba pentru specializarea alesa, nu?

#11
ileeana

ileeana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.02.2010
daca vrei romana poti sa-ti alegi orice lb straina,li univ,greaca etc
   adica de toate

#12
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Admiterea se face pe baza de dosar.

#13
ileeana

ileeana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.02.2010
Asa.. ce bine-mi pare ca s-a deschis subiectul....
1 fata de cei de la buc. cei de la Cj sunt f clari...si app a aparut brosurica, e pe site-ul ubb cluj la sectiunea admitere
2 exista un forum al facultatii de litere din Cj se numeste forum ubb litere
3 la specializarea limba si literatura ai mai multe posib de combinatii de limbi, ex:rom+lb straine sau rom+lb maghiara sau rom+liter univ sau rom+latina si chestia asta e valabila pt toate lb straine nu numai pt romana (nush daca sunt chiar corecte dar va puteti informa de pe site-u facultatii
4 criteriul de selectie la engleza-coreeana  spre ex, e media anilor din liceu si criteriu de departaje e bacul(adica daca ai aceeasi medie cu altcineva)
5 daca nu ma insel inscrierile de anul asta se fac in per 11-17 iulie
6 pt darala nush daca s-a trimis mesajul meu personal..ideea e ca si eu vreau la coreeana si mi-ar placea sa vb,deci poate intri pe forum ubb intr-o zi si-ti voi da adresa mea de mess

Edited by ileeana, 09 December 2010 - 17:07.


#14
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Fara prescurtari, v-as ruga.

#15
paulicaFX

paulicaFX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 08.08.2011
Ce pareri aveti despre facultatea asta, pe mate info ? Careva ? :D

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai face parte alaturi de cele din Bucuresti, Iasi, Timisoara din categoria celor cu traditie si renume.

#17
Gabriel2233

Gabriel2233

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.07.2016
Am o intrebare daca aplic la litere (italiana ) e valabila preinscrierea din iulie sau doar in toamna ?

#18
Eliza10

Eliza10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.03.2017
Buna! As vrea sa intru la Facultatea de Litere din Cluj, sectia limba si literatura romana-limba si literatura engleza. Admiterea se face pe baza unei examen dat la limba romana, a mediei de la bacalaureat si a unui eseu in limba engleza dat in 30 de minute. Stiti cumva in ce consta acest eseu? M-ar ajuta foarte mult

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate