Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Statistici Privind Ateismul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
309 replies to this topic

#73
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostAtheist, on Oct 30 2008, 20:36, said:

Nui adevarat, noi le prezentam realitatea in fata, the sooner the better,

"Deal whit reality or the reality will deal whit you."


Ii invatam sa tina cont de dovezi si logica, sa-si faca ei propia lor idee de viata, sa-si formeze ei singuri un tel in viata. sa se bucure de viata pe care o are o au, pentru ca este singura pe care o vor avea, si religia face viata prezenta sa fie nimic, insimnificativ, nu te poti bucura de viata cand crezi orbeste, singuru tau tel in viata este sa mori si nestiind sigur daca vei ajunge unde vrei..

Universul este un loc foarte misterios si minunat dar asta nu va ajuta omenirea sa-i descopere secretele daca religia de fiecare data intervine si incurajeaza credinta orbeste..
Tare ratacit mai esti. Adica noi(crestinii) nu-i invatam : sa tina cont de dovezi si logica, sa-si faca ei propia lor idee de viata, sa-si formeze ei singuri un tel in viata. sa se bucure de viata pe care o are o au, pentru ca este singura pe care o vor avea, ce pot eu sa vorbesc cu tine?

#74
Curent_Ionel

Curent_Ionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 17.10.2008

View PostAtheist, on Oct 30 2008, 20:21, said:

Hitler si Stalin nu aveau motivatii ateiste ci pur politice

Sã mori înfipt ? Ia fã un efort intelectual maxim ºi citeºte puþin despre practicile oculte, Hitler ( ºi perversiunile sale monstruoase ) ºi Societatea secretã Thule. Plus multe alte grozãvii...Cine l-a iniþiat etcoitera

#75
Atheist

Atheist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.10.2008

View Postsorin2007, on Oct 30 2008, 21:08, said:

Tare ratacit mai esti. Adica noi(crestinii) nu-i invatam : sa tina cont de dovezi si logica, sa-si faca ei propia lor idee de viata, sa-si formeze ei singuri un tel in viata. sa se bucure de viata pe care o are o au, pentru ca este singura pe care o vor avea, ce pot eu sa vorbesc cu tine?

Cum sa tii cont de logica si dovezi cand Biblia (care se autopresupune ca este adevarata in intregime) le spune ca universul a fost creat in 7 zile, si ca pamantul este plat, de unde te astepti tu ca copilul care asteapta de la tine sal inveti sa inteleaga care este adevarat, daca crede ce ii zice Biblia atunci tot cei spune scoala il considera o minciuna si daca alege sa creada ce le zice scoala atunci (biblia pentru el numai este in intregime adevarata, si se autoanuleaza pentru ca se presupune ca este scrisa de Dumnezeu care este atotstiutor)

#76
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostAtheist, on Oct 30 2008, 21:13, said:

Cum sa tii cont de logica si dovezi cand Biblia (care se autopresupune ca este adevarata in intregime) le spune ca universul a fost creat in 7 zile, si ca pamantul este plat, de unde te astepti tu ca copilul care asteapta de la tine sal inveti sa inteleaga care este adevarat, daca crede ce ii zice Biblia atunci tot cei spune scoala il considera o minciuna si daca alege sa creada ce le zice scoala atunci (biblia pentru el numai este in intregime adevarata, si se autoanuleaza pentru ca se presupune ca este scrisa de Dumnezeu care este atotstiutor)
Se autopresupune?  Am zis : "sa tina cont de dovezi si logica, sa-si faca ei propia lor idee de viata, sa-si formeze ei singuri un tel in viata. sa se bucure de viata pe care o are o au, pentru ca este singura pe care o vor avea", de ce schimbi subiectul? Esti tare? Ok, zi si ma retrag.

#77
Atheist

Atheist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.10.2008

View Postsorin2007, on Oct 30 2008, 21:16, said:

Se autopresupune?  Am zis : "sa tina cont de dovezi si logica, sa-si faca ei propia lor idee de viata, sa-si formeze ei singuri un tel in viata. sa se bucure de viata pe care o are o au, pentru ca este singura pe care o vor avea", de ce schimbi subiectul? Esti tare? Ok, zi si ma retrag.

Da de acord invatai sa tina cont de logica si dovezi.. e bine pana aici, dar daca intra religia in discutie nu se poate..

ori cu religie ori cu stiinta nu poti sa fi intre

Dar eu am o nelamurire, nu inteleg ce fel de crestin esti, crezi sau nu ca biblia este adevarata in intregime? pentru ca daca nu respecti macar un cuvant din ea numai esti crestin, nu poti sa fi jumi-juma nu poti sa crezi in zana maseluta dar sa acepti si teoria evolutiei, se anuleaza reciproc..

ex:

Teoria Big Bang, Datarea Cu Carbon Spune Ca Pamantul si Universu este in varsta de miliarde de ani, Dar Biblia Spune Ca Pamantu si Universu Are 6000 De Ani, ori una ori alta..

Edited by Atheist, 30 October 2008 - 21:25.


#78
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostAtheist, on Oct 30 2008, 21:21, said:

Da de acord invatai sa tina cont de logica si dovezi.. e bine pana aici, dar daca intra religia in discutie nu se poate..

ori cu religie ori cu stiinta nu poti sa fi intre

Dar eu am o nelamurire, nu inteleg ce fel de crestin esti, crezi sau nu in biblie? pentru ca daca nu respecti macar un cuvant din ea numai esti crestin, nu poti sa fi jumi-juma nu poti sa crezi in zana maseluta dar sa acepti si teoria evolutiei, se anuleaza reciproc..

ex:

Teoria Big Bang, Datarea Cu Carbon Spune Ca Pamantul Are Mai Mult De 4 Miliarde De Ani, Dar Biblia Spune Ca Pamantu Are 6000 De Ani, ori una ori alta..
Discutam de topic sau de mine?

#79
Atheist

Atheist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.10.2008

View Postsorin2007, on Oct 30 2008, 21:24, said:

Discutam de topic sau de mine?

Pey mai indus in confuzie zici ca esti Crestin, dar recomanzi dovezile si logica, nu se poate Religia este bazata pe credinta, credinta nare nevoie de dovezi sau logica, este bazata pe absurd si lucruri care nu respecta legile fizicii cu care suntem obisnuiti zi de zi..

Edited by Atheist, 30 October 2008 - 21:29.


#80
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostAtheist, on Oct 30 2008, 21:28, said:

Pey mai indus in confuzie zici ca esti Crestin, dar recomanzi dovezile si logica, nu se poate Religia este bazata pe credinta, credinta nare nevoie de dovezi sau logica, este bazata pe absurd si lucruri care nu respecta legile fizicii cu care suntem obisnuiti zi de zi..
Poate nu inteleg ce esti tu, strutocamila? De ce esti pre-programat si nu mai stii alta limba?

#81
Atheist

Atheist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.10.2008

View Postsorin2007, on Oct 30 2008, 21:31, said:

Poate nu inteleg ce esti tu, strutocamila? De ce esti pre-programat si nu mai stii alta limba?

Elaboreaza te rog..

Edited by Atheist, 30 October 2008 - 21:35.


#82
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

Quote

Dar eu am o nelamurire, nu inteleg ce fel de crestin esti, crezi sau nu ca biblia este adevarata in intregime? pentru ca daca nu respecti macar un cuvant din ea numai esti crestin, nu poti sa fi jumi-juma nu poti sa crezi in zana maseluta dar sa acepti si teoria evolutiei, se anuleaza reciproc..
Cine poate elabora o tampenie mai mare decat asta?

#83
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostAtheist, on Oct 30 2008, 21:21, said:

Da de acord invatai sa tina cont de logica si dovezi.. e bine pana aici, dar daca intra religia in discutie nu se poate..

ori cu religie ori cu stiinta nu poti sa fi intre

Dar eu am o nelamurire, nu inteleg ce fel de crestin esti, crezi sau nu ca biblia este adevarata in intregime? pentru ca daca nu respecti macar un cuvant din ea numai esti crestin, nu poti sa fi jumi-juma nu poti sa crezi in zana maseluta dar sa acepti si teoria evolutiei, se anuleaza reciproc..

ex:

Teoria Big Bang, Datarea Cu Carbon Spune Ca Pamantul si Universu este in varsta de miliarde de ani, Dar Biblia Spune Ca Pamantu si Universu Are 6000 De Ani, ori una ori alta..


View PostAtheist, on Oct 30 2008, 21:28, said:

Pey mai indus in confuzie zici ca esti Crestin, dar recomanzi dovezile si logica, nu se poate Religia este bazata pe credinta, credinta nare nevoie de dovezi sau logica, este bazata pe absurd si lucruri care nu respecta legile fizicii cu care suntem obisnuiti zi de zi..


Tu crezi ca toti crestinii sunt niste fanatici care nu au citit decat Biblia? Stii ce inseamna sa fii crestin?

Edited by cleo222, 30 October 2008 - 21:41.


#84
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

Quote

esti Crestin, dar recomanzi dovezile si logica, nu se poate Religia este bazata pe credinta, credinta nare nevoie de dovezi sau logica, este bazata pe absurd si lucruri care nu respecta legile fizicii cu care suntem obisnuiti zi de zi..
Raspune odata ca acusi plec la nani. Pe ce lume traiesti?

Edited by sorin2007, 30 October 2008 - 21:46.


#85
Atheist

Atheist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.10.2008

View Postsorin2007, on Oct 30 2008, 21:37, said:

Cine poate elabora o tampenie mai mare decat asta?

Ce nu intelegi? singura carte pe care se bazeaza toata religia voastra este "Biblia" scrisa de Dumnezeu, sau oameni insipirati de Dumnezeu, Biblia zice ca Dumnezeu este atotstiutor atotiertor.. o fiinta atotstiutoare ar stii tot ce este si va fi, daca el a scris cartea aceea, si ea se presupune a fi in intregime adevarata, deoarece o fiinta atotstiutoare ar scrie o carte atotadevarata,

atunci dece a gresit tot? Geneza, Pamantul are 6000 de ani, etc..


Quote

Tu crezi ca toti crestinii sunt niste fanatici care nu au citit decat Biblia? Stii ce inseamna sa fii crestin?

Nu ma refer la fanatici, ma refer la cartea vostra, sursa voastra de "adevar"

Da stiu
Crestinismul se refera la iubire, pace, intelegere.. etc

si ce credeti ca voi sunteti singurii care credeti in asemenea lucruri? societatile mulsumanice, budististe, ateiste, religiile multi-zeitgiste sau mono-zeitgeiste toate au aceasta constanta..

Edited by Atheist, 30 October 2008 - 21:49.


#86
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostAtheist, on Oct 30 2008, 21:46, said:

Ce nu intelegi? singura carte pe care se bazeaza toata religia voastra este "Biblia" scrisa de Dumnezeu, sau oameni insipirati de Dumnezeu, Biblia zice ca Dumnezeu este atotstiutor atotiertor.. o fiinta atotstiutoare ar stii tot ce este si va fi, daca el a scris cartea aceea, si ea se presupune a fi in intregime adevarata, deoarece o fiinta atotstiutoare ar scrie o carte atotadevarata,

atunci dece a gresit tot? Geneza, Pamantul are 6000 de ani, etc..
Pamantul are atatia ani cat ne recomanda descoperirile stiintifice, care sunt in schimbare. Religia mea nu se bazeaza numai pe Biblie, tu esti un aerian care ii vezi pe toti chinezii la fel? Hai pa ca-i noaptea.

Edited by sorin2007, 30 October 2008 - 21:52.


#87
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostAtheist, on Oct 30 2008, 21:46, said:

Nu ma refer la fanatici, ma refer la cartea vostra, sursa voastra de "adevar"

Da stiu
Crestinismul se refera la iubire, pace, intelegere.. etc

si ce credeti ca voi sunteti singurii care credeti in asemenea lucruri? societatiile mulsumanii, budistii, ateiste, religiile multi-zeitgiste sau mono-zeitgeiste toate au aceasta constanta..

Bun, deci nu sti ce inseamna sa fii crestin. Cum eu nu apartin acestei religii, ii voi lasa pe colegii crestini sa-ti explice. Am intrebat doar...in speranta ca vom lamuri niste termeni.

#88
Atheist

Atheist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.10.2008

View Postsorin2007, on Oct 30 2008, 21:50, said:

Pamantul are atatia ani cat ne recomanda descoperirile stiintifice, care sunt in schimbare. Religia mea nu se bazeaza numai pe Biblie, tu esti un aerian care ii vezi pe toti chinezii la fel?

Te rog vorbeste frumos..

Tot nu intelegi.. nu poti sa accepti stiinta si religia in acelasi timp,

Plain And Simple

Eu zic ca cred intr-un monstru spaghetti zburator, acum tu nu ma poti contrazice sub nici o forma daca a existat sau nu, chiar daca stiinta ne zice ca nu exista nici o forma de dovada pentru asta, tot nu ma poti contrazice ca tu nu stii ca undeva in univers -multivers a existat sau va exista vreodata o asemenea vietate..

La fel cu Crestinismul dovezile au aratat ca nu a existat niciodata vreun Potop sau ca Iisus a existat pe pamant, dar totusi crezi in el fara nici o dovada ca a existat..

Acum intelegi dece nu poti sa folosesti logica si credinta in acelasi timp?

Am incercat sati explic cat de bine am putut daca ai inteles bine daca nu tot bine.. ;)

Edited by Atheist, 30 October 2008 - 22:25.


#89
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postlpt1, on Oct 30 2008, 19:53, said:

Crestinismul inseamna iubire nu ura si moarte cum au procedat ei cu cei de prin america de sud, cum au procedat pe timpul inchizitiei sau cum au procedat cu romani din transilvania, romani trecuti cu sabia la catolicism si alte eretisme.
te rog vorbeste de ortodocsi nu de toti eretici.

Sunt un roman din transilvania. Cunostintele tale despre istoria religioasa a transilvaniei sunt nule. Mai documenteaza-te. In schimb iti pot spune ca preotii catolici prinsi ca raspandeau glasul Domnului prin muntenia in sec. 14-15 erau foarte bine primiti- li se taia limba. Sa stii ca istoria are nenumarate astfel de dovezi de iubire. Chiar si asa, recunosc ca nu aceste fapte sunt definitorii. Si asta chiar daca constat ca ai limbajul cel mai agresiv de pe topic.

View Postsorin2007, on Oct 30 2008, 20:24, said:

Nu. Ateii spun, copiilor sunteti numai ce e dovedit, restul asteptam sa se dovedeasca, apoi veti fi mai mult de atat. E o diferenta.

Sorin, nu cred ca asta spun ateii. Apartenenta ateu - teist e simplu de transat: crezi sau nu crezi intr-un Dumnezeu. De accea cred ca a te declara ateu nu te face mai rational decat a te declara teist. Cred ca un agnostic ar declara copiilor ce ai spus tu. Un ateu ar spune, mai degraba, copiilor: sunteti numai ce e dovedit; pentru restul incercam explicatii mai aproape de ceea ce vedeti in natura. Chiar e o diferenta.

#90
N-B-A

N-B-A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 14.06.2008

View Postsorin2007, on Oct 30 2008, 20:24, said:

Nu. Ateii spun, copiilor sunteti numai ce e dovedit, restul asteptam sa se dovedeasca, apoi veti fi mai mult de atat. E o diferenta.

i-auzi...

teistii spun copiilor : copii, exista acolo un mosh invizibil!! e bun si va ajuta daca stati in 4 labe si bagati bani in buzunarul popei! Omuletul sta in cer!!
si apoi vin altii cu 1000 de teorii sa demonstreze ca nu exista... doar ca va cresc copii tampiti, inculti, irationali, capabili sa delireze, adica se transforma in parintii lor, multumindu-se cu zeuletul ipotent care "ii ajuta la orice pas". imi e mila de copii tai....

"sunteti numai ce este dovedit" sa le spui tu copiilor tai.... ai mei sper ca or sa fie mai destepti....

View Postsorin2007, on Oct 30 2008, 21:50, said:

Pamantul are atatia ani cat ne recomanda descoperirile stiintifice, care sunt in schimbare. Religia mea nu se bazeaza numai pe Biblie, tu esti un aerian care ii vezi pe toti chinezii la fel? Hai pa ca-i noaptea.

tu esti un incuiat care nu vede mai mult de varful nasului... si nici nu ai ce sa vezi mai mult daca stai cu fata la zid...
nu comentezi decat la ce-ti convine si ca toti teistii batuti in cap o faci printr-o jignire ca nu te duce capul mai mult...
dispari in bezna ta de aici ...
cand o sa poti sa raspunzi la adevaratele provocari cu argumente reale, nu cu "esti prost!! dumnezeu sa te aiba in paza!", atunci intoarce-te...
pana atunci, tine minte : in fundul pesterii e mereu bezna...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate