Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

abuz in serviciu

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sixone

sixone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 08.03.2004
Deci of-ul meu este urmatorul.. Am cumparat o masina, am fost in termenul de 30 de zile (dupa 21 zile parca) la circa financiara sector 2 s-o declar la impozit.
Domnul de acolo mi-a dat o nota de plata si a zis ca pana nu platesc impozitul la apartament nu mi-o inscrie.. Credul am zis ok, asta e, mai stau, n-am bani acum (e vreo 7 mil - neplatit din 2004). Intre timp am auzit o discutie ca n-are nici-o treaba impozitul neplatit cu declararea masinii. Ar fi trebuit sa achit toate datoriile doar daca radiam masina de la ei, nu si daca o inscriu. Am citit codul fiscal de 2 ori si nu se precizeaza niciunde treaba asta.
M-am intors azi la ei sa inmatriculez masina din nou, ala nu recunoaste nimic, ca n-am fost la el (desi am nota de plata cu numele lui si data) si vroiau sa-mi dea amenda ca n-am declarat masina in termen de 30 de zile.
M-am certat cu ei, mi-au luat actele si au zis ca au termen 30 de zile sa-mi raspunda.
Intrebarea, unde pot face o reclamatie pentru abuz in serviciu (cred)? La ei, la politie, unde?

#2
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 22.11.2006
Cred ca la seful administratiei fiscale de care apartii, iar in caz ca nu rezolvi nimic, la administratia fiscala judeteana. Ceva de genul tau am patit si eu cu taxa de inmatriculare in luna iunie. Am rezolvat reclamand la seful agentiei.
La politie nu rezolvi absolut nimic, nu este de competenta lor, oricum si de era, acelasi raspuns il aveai! :lol:

#3
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Eu stiam ca daca ai datorii la stat nu poti inmatricula masini pe numele tau pana nu platesti datoria

#4
sixone

sixone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 08.03.2004
Daca ai datorii nu poti radia masini, le poti doar declara.

  Art. 264. din Codul Fiscal

(4) Orice persoana care dobandeste/instraineaza un mijloc de transport sau isi schimba domiciliul/sediul/punctul de lucru are obligatia de a depune o declaratie fiscala cu privire la mijlocul de transport, la compartimentul de specialitate al autoritatii administratiei publice locale pe a carei raza teritoriala isi are domiciliul/sediul/punctul de lucru, in termen de 30 de zile inclusiv de la modificarea survenita.

   (5) Instrainarea unui mijloc de transport, prin oricare dintre modalitatile prevazute de lege, nu poate fi efectuata pana cand titularul dreptului de proprietate asupra mijlocului de transport respectiv nu are stinse orice creante fiscale locale, cu exceptia obligatiilor fiscale aflate in litigiu, cuvenite bugetului local al unitatii administrativ-teritoriale unde este inregistrat mijlocul de transport, cu termene de plata scadente pana la data de intai a lunii urmatoare celei in care are loc instrainarea. Atestarea achitarii obligatiilor bugetare se face prin certificatul fiscal emis de compartimentul de specialitate al autoritatilor administratiei publice locale. Actele prin care se instraineaza mijloace de transport cu incalcarea prevederilor prezentului alineat sunt nule de drept.

In art. 5 intr-adevar spune daca-l instrainezi. Iar art. 4 iti spune ca trebuie doar sa-l declari, fara nici-o alta obligatie. Ei nu inteleg asta si aplica legea dupa bunul plac, te obliga sa-ti achiti toate creantele.

#5
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
ce ciudat să te oblige să-ți ceară să plătești impozitele datorate și neplătite de 4 ani
abuz pe față

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 24.02.2006
exista proceduri pt recuperatul impozitelor neplatite. judecata, executare, etc. nu-i poti refuza unui om dreptul de a inscrie in circulatie o masina doar pentru ca are impozite neplatite.

#7
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Poti dovedi ce ai spus mai sus?(ca a refuzat etc)
Aveai martori?

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 24.02.2006
e greu de dovedit, pentru ca refuzul e verbal. pur si simplu nu-ti acepta dosarul.
legal ar fi sa-ti primeasca dosarul si sa-ti dea un raspuns scris, fie el si negativ.

#9
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
oricum nu este abuz în sensul penal, găsesc ei o HCL sau un ordin intern nepublicat nicăieri prin care a fost aprobată o procedură de lucru în care s e specifică și situația asta nu va faceți iluzii

#10
sixone

sixone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 08.03.2004
hmm.. dupa ce am depus reclamatia, m-au sunat a doua zis, la prima ora ca s-a rezolvat.. sa vin sa-mi dea hartiile..
n-am avut martori.. asa dupa cum a spus si _Smiley_ a fost un refuz verbal urmat de inapoierea hartiilor.
in fine, s-a rezolvat. este alegerea mea daca-mi platesc sau nu impozitul la timp.. exista penalitati, judecata, etc.. tot eu le platesc pana la urma, de ce-i intereseaza pe ei pana la urma sau nu daca nu au nici-o sustinere legala in acest sens.
la fel de bine te-ar putea refuza politistul, medicul, profesorul.. vazatoarea de la colt.. ca n-ai platit impozitul la masina..

#11
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
nu aia te pot refuza că nu le place de mutra ta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate