Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Cum a afectat sau afecteaza "Criza economica" afacerea ta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#325
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,689
  • Înscris: 13.10.2003
cand odata ai depasit 100 de mii de euro cifra de afaceri anuala, treci la impozitul pe profit, definitiv si irevocabil.
pana atunci platesti un % din cifra de afaceri... 2% parca.

logic, nimeni nu tine  o firma ani de zile daca merge pe pierdere.
practic, sunt firme cu istoric ani de zile care merg scriptic in pierdere, desi patronii lor se imbogatesc an de an.
nu-i bai ca se imbogatesc, la cat mai multi bani din partea mea, dar sa-si plateasca si ei impozitul asa cum o fac eu, tu, si altii.. ca pana la urma tot de pe cei buni platnici au tras si trag autoritatile...

#326
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 radumiki, on Apr 3 2009, 14:04, said:

logic, nimeni nu tine  o firma ani de zile daca merge pe pierdere.
practic, sunt firme cu istoric ani de zile care merg scriptic in pierdere, desi patronii lor se imbogatesc an de an.
nu-i bai ca se imbogatesc, la cat mai multi bani din partea mea, dar sa-si plateasca si ei impozitul asa cum o fac eu, tu, si altii.. ca pana la urma tot de pe cei buni platnici au tras si trag autoritatile...

E normal sa existe un minim de plata, exact ce vor sa faca astia acum. Vreo 5.000lei pe an impozit frate, daca vrei sa ai firma.
Sunt o gramada care au zeci de firme si le tin degeaba, mai mult decat atat fac diverse artificii contabile pentru eludarea statului...

Acum e de discutat unde tragi linia si spui ca de aici incolo e imoral sa nu platesti, pentru ca in regimul fiscal de la noi, cine plateste toate taxele e victima curata. Nu se poate face acest lucru decat daca esti monopol sau producator de masini ori tabla. Normal sa-ti convina sa platesti taxe mari daca oamenii tai sunt platiti cu 300e si cei din Vest, cu care te bati, platesc oamenii cu 3.000e.

Ce te faci cu restul economiei, caci nu exista in piata organe de reglementare si control adevarate, care sa protejeze interesele pietei si a jucatorilor cinstiti! Faci afaceri 100% pe bune si vezi ca pretul tau de cost pentru o fereastra termopan este 100e la tine si 60e la vecinul tau... Cum se poate asa ceva cand tu stii ca mergi pe un adaos comercial minim?!

#327
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Aberatia de lege completa.Ma rog, ordonanta.In tara asta nu mai exista conceptul de lege.Din cate stiam eu,parlamentul facea legile,nu guvenrul.Deja cred ca ne confrumtam cu o dictatura de tip guvernamental.

http://www.zf.ro/zf-...rnului-4143132/

Edited by M4V3RiCk_, 03 April 2009 - 14:18.


#328
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 M4V3RiCk_, on Apr 3 2009, 15:16, said:

Aberatia de lege completa.Ma rog, ordonanta.In tara asta nu mai exista conceptul de lege.Din cate stiam eu,parlamentul facea legile,nu guvenrul.Deja cred ca ne confrumtam cu o dictatura de tip guvernamental.

http://www.zf.ro/zf-...rnului-4143132/

condusa evident de Zeus (a se citi Base) prin portavocea Boc (Poc)

#329
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

 r@zvan, on Mar 27 2009, 20:47, said:

revin cu un update. :)

stam destul de bine la comenzi si chiar si exporturile au crescut. plus ca peste doua luni intram in plin sezon.

lasand la o parte faptul ca am luat o teapa de 150 de mii de euro  <_<

Dar in ce domeniu lucrezi de iti merg bine afacerile. Nu mai merge nimic in Romania

#330
vladutzuuu1

vladutzuuu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.01.2007

 floraur, on Apr 3 2009, 14:20, said:

E normal sa existe un minim de plata, exact ce vor sa faca astia acum. Vreo 5.000lei pe an impozit frate, daca vrei sa ai firma.
Sunt o gramada care au zeci de firme si le tin degeaba, mai mult decat atat fac diverse artificii contabile pentru eludarea statului...

Acum e de discutat unde tragi linia si spui ca de aici incolo e imoral sa nu platesti, pentru ca in regimul fiscal de la noi, cine plateste toate taxele e victima curata. Nu se poate face acest lucru decat daca esti monopol sau producator de masini ori tabla. Normal sa-ti convina sa platesti taxe mari daca oamenii tai sunt platiti cu 300e si cei din Vest, cu care te bati, platesc oamenii cu 3.000e.

Ce te faci cu restul economiei, caci nu exista in piata organe de reglementare si control adevarate, care sa protejeze interesele pietei si a jucatorilor cinstiti! Faci afaceri 100% pe bune si vezi ca pretul tau de cost pentru o fereastra termopan este 100e la tine si 60e la vecinul tau... Cum se poate asa ceva cand tu stii ca mergi pe un adaos comercial minim?!

In ce tara din lumea asta ai vazut tu ca exista un impozit minim impus de catre stat?
Cum sa fie corect? Este o aberatie mai mare (mica) decat Boc

#331
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 vladutzuuu1, on Apr 23 2009, 16:28, said:

In ce tara din lumea asta ai vazut tu ca exista un impozit minim impus de catre stat?
Cum sa fie corect? Este o aberatie mai mare (mica) decat Boc

In o gramada de tari exista asa ceva, dar subiectul nu se dezbate aici. Este topic in care situatia este tocata aici

#332
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

 el_bandito, on Apr 21 2009, 11:13, said:

Dar in ce domeniu lucrezi de iti merg bine afacerile. Nu mai merge nimic in Romania

ce-i place romanului: bautura si iar bautura :))

#333
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Eu am o firma (mica) de inchirieri auto. Criza ne-a afectat in primul rand prin reducerea numarului de clienti, in special persoane juridice.
   Al doilea aspect ar fi cel al masinilor. Intentia era sa innoim doua dintre ele, dar cum aproape nimeni nu mai cumpara masini suntem nevoiti sa ramanem in formula actuala.
   Cam asta ar fi fara a mai pomeni de noua bucurie cu impozitul forfetar. :cursing:

#334
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 el_bandito, on Apr 21 2009, 11:13, said:

Dar in ce domeniu lucrezi de iti merg bine afacerile. Nu mai merge nimic in Romania

sa stii ca mai merg unele afaceri in Romania....cele cu statul....traiasca furtul....

#335
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
in ultima vreme slab ca dracu .....

ca sa nu mai zic ca nici nu mai stiu la ce tip de controale de la stat sa ma mai astept ..... acum o luna control de fond de la fisc, acum garda ... am auzit si ceva de la itm ... nu inteleg activitatea statului ... dupa ce ca nu mai avem nici pentru noi, cum dracu sa le mai dau si la astia ...

ca prima data cand vine un control se stie clar - daca esti ok .... amenda de 5-10 milioane asa de prietenie .... si daca e grav pregateste-te ..... m'a ferit Dzeu, dar am auzit ca mai mult merge la buzunarul personal al organului, decat la stat .... asta e dureros pe bune, dar pe bune va zic si eu as da 5-10 mil decat sa dau aberatiile de amenzi de 50-100milioane ....

aveam pregatit sa'mi deschid un magazin .... va spun sincer deja mi'e frica de atatea controale si nesimtire a organelor de control si nu il voi deschide pana cand .... nu stiu (imi pare rau ca am bagat gramezi de bani in el) ...

m-am intalnit si cu un amic care e inspector la finante si imi zice cum ca lor nu le'au scazut deloc sporurile pentru ca ei aduc bani la buget .... si alt amic din ministerul finantelor de la fonduri europene care are sporuri ( si e incepator are cam un an de lucru ) - 90% peste salariu .... faptul ca au redus sporurile e un mare bullshit al lui bo(ndo)c ... pacat ca ne prostesc pe fata ... cunosc cazuri carora le'au redus, dar ma minunez - au redus la oameni care chiar "dau cu sapa" ...

mie imi este foarte frica, dar cred ca o sa'mi pregatesc intrarea pe piata de munca la stat .... stau la caldutz...

alde inspectorii astia de la finante habar n'au cate griji imi fac zi de zi pentru salarii, dari la stat, probleme zi de zi ... in ultima perioada am platit salariile si stau eu si'mi sug degetul - pe bune nu ma mai trage inima deloc sa fac nimic - simt ca muncesc pentru NIMIC ... ma enervez si pe un angajat care m'a sunat ca i'am intarziat cu o zi salariul si'mi zice : "stii, se cam simte criza - cand imi dai si mie banii ?" ... pe cuvant imi vine sa vand tot ce am sa ma mut in alta tara si sa fac orice altceva. prefer sa vand seminte in alta tara decat sa mai stau aici .

de cateva zile sunt extrem de ingrijorat cu ceea ce se va intampla ... am persoane cu restante destul de consistente... si chestia nu e neaparat suma in sine, ci faptul ca intarzierea unei plati atrage dupa sine alocarea de resurse din alte parti, si asa am ramas descoperit partial pe unele directii. Amanarea unei plati imi da peste cap intreaga strategie financiara a firmei ... asta e cel mai grav lucru ... lumea deja devine nesimtita cu platile ... nu vreau sa vin cu bani de acasa caci deja e dureros ... va spun sincer sunt aproape de disperare ... cu banii care ii am pusi deoparte nici nu stiu ce sa fac mai degraba ... ma gandesc cu groaza la impozitul asta forfetar, pe care nu stiu de unde sa'l platesc - caci acum banii incasati imi ajung pentru plata salariilor, dari la stat si nu stiu daca mai ramane ceva .... inainte nu ma plangeam ca puteam sa am profit si de 100mil pe luna(pentru o firma cu patru angajati) ... acum e dezastru.

in fine .... eu in Romania nu mai am nici o speranta .... ma mai tine aici doar familia ...

Edited by oSerX, 20 May 2009 - 23:44.


#336
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 oSerX, on May 21 2009, 00:43, said:

m-am intalnit si cu un amic care e inspector la finante si imi zice cum ca lor nu le'au scazut deloc sporurile pentru ca ei aduc bani la buget .... si alt amic din ministerul finantelor de la fonduri europene care are sporuri ( si e incepator are cam un an de lucru ) - 90% peste salariu .... faptul ca au redus sporurile e un mare bullshit al lui bo(ndo)c ... pacat ca ne prostesc pe fata ... cunosc cazuri carora le'au redus, dar ma minunez - au redus la oameni care chiar "dau cu sapa" ...
Nu e chiar asa, sporurile au scazut "dramatic". Zici ca are sporuri de 90% din salariu, dar stii ca in finante majoritatea au salariul minim pentru nivelul lor de studii? Stiu o tipa de 35 de ani, cu ASE, inspector, munceste de rupe, ajunge dupa 19.00 acasa si castiga 1000 RON pe luna.

In plus in ultima vreme, din foame de bani la buget, sunt trimisi precum cainii de vanatoare "in teren" sa ameninte sa incaseze cat mai mult, cat pot, orice. Daca figurezi cu datorii neachitate la stat, asteapta-te sa sune la usa.

Tragicomedia e ca tot pe aia mici si fraieri pica, hotelurile si restaurantele de exemplu nu fac ever profit ca au doar costuri cu achizitionarea marfurilor si aproape deloc vanzari. Niciodata profit, niciodata TVA de plata. Intre timp o mica afacere IT e bagata in corzi.

 oSerX, on May 21 2009, 00:43, said:

de cateva zile sunt extrem de ingrijorat cu ceea ce se va intampla ... am persoane cu restante destul de consistente... si chestia nu e neaparat suma in sine, ci faptul ca intarzierea unei plati atrage dupa sine alocarea de resurse din alte parti, si asa am ramas descoperit partial pe unele directii.
Ohooo, eu am facturi neincasate din Decembrie, adica restante de 6 luni. Si cum la noi legea e de rahat a trebuit sa scot din rezervele proprii sa achit TVA-ul si impozitul pentru ele in aprilie. Si sunt inca neincasate.  :cursing: Clientii se vaita ca si ei au facturi neincasate la randul lor, strangem toti din dinti si speram ca se deblocheaza treaba. Daca nu, dracu mai vireaza in iulie la stat taxe din buzunarul propriu. Sa vezi atunci cosmar.

Edited by Astor, 21 May 2009 - 19:14.


#337
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006

 Astor, on May 21 2009, 20:13, said:

Nu e chiar asa, sporurile au scazut "dramatic". Zici ca are sporuri de 90% din salariu, dar stii ca in finante majoritatea au salariul minim pentru nivelul lor de studii? Stiu o tipa de 35 de ani, cu ASE, inspector, munceste de rupe, ajunge dupa 19.00 acasa si castiga 1000 RON pe luna.

Amicul asta al meu are 3800 ron .... un "pic" mai mult .... si cred ca nu stie prea clar ce trebuie sa faca :P

pe mine faza cu TVA-ul ..... am reusit sa reduc mult rau efectul lui ...... intr'o forma sau alta ....

Edited by oSerX, 21 May 2009 - 21:37.


#338
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,051
  • Înscris: 02.03.2003

 oSerX, on 20th May 2009, 23:43, said:

in ultima vreme slab ca dracu .....

ca sa nu mai zic ca nici nu mai stiu la ce tip de controale de la stat sa ma mai astept ..... acum o luna control de fond de la fisc, acum garda ... am auzit si ceva de la itm ... nu inteleg activitatea statului ... dupa ce ca nu mai avem nici pentru noi, cum dracu sa le mai dau si la astia ...

ca prima data cand vine un control se stie clar - daca esti ok .... amenda de 5-10 milioane asa de prietenie .... si daca e grav pregateste-te ..... m'a ferit Dzeu, dar am auzit ca mai mult merge la buzunarul personal al organului, decat la stat .... asta e dureros pe bune, dar pe bune va zic si eu as da 5-10 mil decat sa dau aberatiile de amenzi de 50-100milioane ....

aveam pregatit sa'mi deschid un magazin .... va spun sincer deja mi'e frica de atatea controale si nesimtire a organelor de control si nu il voi deschide pana cand .... nu stiu (imi pare rau ca am bagat gramezi de bani in el) ...

m-am intalnit si cu un amic care e inspector la finante si imi zice cum ca lor nu le'au scazut deloc sporurile pentru ca ei aduc bani la buget .... si alt amic din ministerul finantelor de la fonduri europene care are sporuri ( si e incepator are cam un an de lucru ) - 90% peste salariu .... faptul ca au redus sporurile e un mare bullshit al lui bo(ndo)c ... pacat ca ne prostesc pe fata ... cunosc cazuri carora le'au redus, dar ma minunez - au redus la oameni care chiar "dau cu sapa" ...

mie imi este foarte frica, dar cred ca o sa'mi pregatesc intrarea pe piata de munca la stat .... stau la caldutz...

alde inspectorii astia de la finante habar n'au cate griji imi fac zi de zi pentru salarii, dari la stat, probleme zi de zi ... in ultima perioada am platit salariile si stau eu si'mi sug degetul - pe bune nu ma mai trage inima deloc sa fac nimic - simt ca muncesc pentru NIMIC ... ma enervez si pe un angajat care m'a sunat ca i'am intarziat cu o zi salariul si'mi zice : "stii, se cam simte criza - cand imi dai si mie banii ?" ... pe cuvant imi vine sa vand tot ce am sa ma mut in alta tara si sa fac orice altceva. prefer sa vand seminte in alta tara decat sa mai stau aici .

de cateva zile sunt extrem de ingrijorat cu ceea ce se va intampla ... am persoane cu restante destul de consistente... si chestia nu e neaparat suma in sine, ci faptul ca intarzierea unei plati atrage dupa sine alocarea de resurse din alte parti, si asa am ramas descoperit partial pe unele directii. Amanarea unei plati imi da peste cap intreaga strategie financiara a firmei ... asta e cel mai grav lucru ... lumea deja devine nesimtita cu platile ... nu vreau sa vin cu bani de acasa caci deja e dureros ... va spun sincer sunt aproape de disperare ... cu banii care ii am pusi deoparte nici nu stiu ce sa fac mai degraba ... ma gandesc cu groaza la impozitul asta forfetar, pe care nu stiu de unde sa'l platesc - caci acum banii incasati imi ajung pentru plata salariilor, dari la stat si nu stiu daca mai ramane ceva .... inainte nu ma plangeam ca puteam sa am profit si de 100mil pe luna(pentru o firma cu patru angajati) ... acum e dezastru.

in fine .... eu in Romania nu mai am nici o speranta .... ma mai tine aici doar familia ...


Pe cine crezi ca intereseaza ca asiguri niste locuri de munca ?
Functionarii de la stat nu stiu cum sa te jumuleasca mai bine, nu conteaza pentru ei ca tu aduci bani in economie.
De fapt pentru ei esti dusmanul de clasa.
Orienteaza-te spre alte orizonturi. Aici nu esti dorit. :(

#339
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
da-i pe toti afara,sau cel putin cat sa ai si tu un salariu acolo,limiteaza-te la strictul necesar si asta e.Tie nu o sa iti planga nimeni de mila daca dai faliment,cedezi pshihic sau ceva de genul asta.Angajatului i se rupe.A avut nu a avut de lucru,el isi vrea banu si atat.Nu-l intereseaza nici de platile tale,nici de intarzierile tale,nici de ce tre sa dai la stat...de nimic!
Chiar mi se pare tupeist angajatul ala.Eu i-as fi raspuns ceva de genu:ce ar fi sa treci tu in locul meu,sa decizi tu in locul meu,sa produci bani in locul meu,eu sa vin doar 8 ore pe zi la munca si la sfarsitul lunii am nu am treaba sa te intreb de bani,ca in rest nu ma intereseaza!
Raspunsul ala cu "se cam simte criza" mi se pare culmea tupeului.Criza o sa se simta cand o sa fie pe drumuri si fara posibilitati de angajare!Atunci sa vada criza dracu`.

#340
tuareg

tuareg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 21.01.2006
Chiar asa , sa fie dati toti angajatii afara sa ramina sa lucreze patronii .

#341
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 M4V3RiCk_, on 5th June 2009, 16:15, said:

da-i pe toti afara

Daca ai intelege tu ce greu este in tara asta sa iti faci o echipa buna, nu ai mai vorbi degeaba...

#342
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
vanzari online:
mai 2008 - 17.700 ron
mai 2009 -  4.700 ron
:death:

Asta in ideea in care s-a investit profund in magazinul respectiv, din punctul meu de vedere performantele ar fi cu +30% fata de anul trecut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate