Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum a afectat sau afecteaza "Criza economica" afacerea ta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#307
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdon_dannielo, on Jan 27 2009, 22:04, said:

Si dupa ce te vezi cu credit te duci la altu cu 25.  :D
Sau zici ca totusi vrei sa treci la varianta B.

#308
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postpliciul, on Jan 27 2009, 23:09, said:

in leg. cu angajatii care vor un credit si au salariul minim pe cartea de munca. e foarte simplu, si e ceva care se practica la noi: se intelege cu angajatorul sa-i treaca in cartea de munca 20,30,40 mil, cat doreste, iar ca sa scape de taxele mari care ar trebui platite de pe urma acestor salarii se trece pe statul de plata doar cateva ore lucrate in luna respectiva. si asa angajatul poate sa-si ia un credit fara probleme. adica putea pana acum cateva luni.

Omiti ceva:Contractele acelea de atatea zeci de milioane trebuie sa fie aprobate de catre ITM.Trebuie sa aiba stampila ITM-ului pe fiecare pagina in parte,altfel nu e decat o hartie buna de sters la ... Si odata aprobat asa ceva de catre ITM,tre sa versi si contributiile acelea.Nu cred ca fentand numarul de ore in aceea luna scapi de problema.Totutusi cat de prosti ii credeti pe aia de la banci ?!Merge,probabil doar la bancile inconstiente.Nicidecum la cele serioase.

#309
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View PostM4V3RiCk_, on Jan 28 2009, 00:09, said:

Omiti ceva:Contractele acelea de atatea zeci de milioane trebuie sa fie aprobate de catre ITM.Trebuie sa aiba stampila ITM-ului pe fiecare pagina in parte,altfel nu e decat o hartie buna de sters la ... Si odata aprobat asa ceva de catre ITM,tre sa versi si contributiile acelea.Nu cred ca fentand numarul de ore in aceea luna scapi de problema.Totutusi cat de prosti ii credeti pe aia de la banci ?!Merge,probabil doar la bancile inconstiente.Nicidecum la cele serioase.

Ce spune omul mai sus e valabil. Se poate face asa cum zice el.
Bancile nu au in Romania acces nelimitat la ITM-uri, daca ar fi asa am scapa de documente, adeverinte, carti de munca, fise fiscale, si cate alte mii de rahaturi mai cer ...

#310
pliciul

pliciul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.06.2008

View PostM4V3RiCk_, on Jan 28 2009, 00:09, said:

Omiti ceva:Contractele acelea de atatea zeci de milioane trebuie sa fie aprobate de catre ITM.Trebuie sa aiba stampila ITM-ului pe fiecare pagina in parte,altfel nu e decat o hartie buna de sters la ... Si odata aprobat asa ceva de catre ITM,tre sa versi si contributiile acelea.Nu cred ca fentand numarul de ore in aceea luna scapi de problema.Totutusi cat de prosti ii credeti pe aia de la banci ?!Merge,probabil doar la bancile inconstiente.Nicidecum la cele serioase.


nu are itm-ul absolut nici o problema, adica itm-ul trebuie sa-mi spuna mie cat pot sa-i dau salariu unui angajat? nicidecum! iar legat de statul de plata, da, fentand nr de ore scapi de problema. din punctul de vedere al bancilor iarasi nu e nici un impediment, pana acum se cerea o adeverinta completata cu venitul de pe ultimele 3 luni, iar tu tocmai pe alea 3 luni faceai manvra asta.

#311
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View PostM4V3RiCk_, on Jan 27 2009, 22:03, said:

Acept varianta A.Cu varianta B ce sa fac? 2500 de RON care se duc pe apa sambatei si nu am ce face cu ei...Nimic constructiv.Nu poti imprumuta la o banca...sa zicem 10 000 de E cu doar 500 de ron trecuti pe contract,salariu net.Cu 1600 da.Si chiar te poti lipii la aia 10 000 de E.

Asa gandesti pana sa iei un credit !

View Postdon_dannielo, on Jan 27 2009, 22:04, said:

Si dupa ce te vezi cu credit te duci la altu cu 25.  :D
Dupa ce iei creditul , ajungi la concluzia ca ai nevoie de o suma lunara mult mai mare decat aia 1600 de lei si ajungi sa te duci la ala care da 2000 lei lunar , si nu 2500 cum a fost dat exemplu .
400 de lei in plus in fiecare luna conteaza !

#312
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005

View Postpliciul, on Jan 27 2009, 23:09, said:

in leg. cu angajatii care vor un credit si au salariul minim pe cartea de munca. e foarte simplu, si e ceva care se practica la noi: se intelege cu angajatorul sa-i treaca in cartea de munca 20,30,40 mil, cat doreste, iar ca sa scape de taxele mari care ar trebui platite de pe urma acestor salarii se trece pe statul de plata doar cateva ore lucrate in luna respectiva. si asa angajatul poate sa-si ia un credit fara probleme. adica putea pana acum cateva luni.
nu de asta a obligat bnr-ul bancile sa ceara fisa fiscala pe anul precedent? Am inteles ca bancile trebuie sa tina seama de fisa aia fiscala

#313
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si lui eMag i se cere falimentul.

http://www.tmb.ro/do...300000000251645

#314
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Uite cum ne trimit unii la garla.Cu alte cuvinte Fuck Romania si restul care mai sunt.

http://www.thestanda.......&con_type=1

Traducere la ce e mai sus:

http://www.standard....a_faliment.html

Bonus:

http://economie.hotn...pib-mondial.htm


Faceti singuri legaturile.

Edited by M4V3RiCk_, 16 February 2009 - 02:26.


#315
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Fuck bancile austriece. Adica ce ei pot crea bani si noi nu ? Sau ce. Sa dea faliment toti, de bani nu ducem lipsa se pot crea oricand. De cap ducem lipsa.

"Banking was conceived in iniquity and was born in sin. The Bankers own the Earth. Take it away from them, but leave them the power to create deposits, and with the flick of the pen they will create enough deposits to buy it back again. However, take it away from them, and all the great fortunes like mine will disappear, and they ought to disappear, for this would be a happier and better world to live in. But if you wish to remain the slaves of Bankers and pay the cost of your own slavery, let them continue to create deposits."

- Sir Josiah Stamp, President of the Bank of England in the 1920's, the second richest man in Britain


Si un video :
http://video.google....9...3Cw&q=money

Pentru toti care se imprumuta de la banci si nu si-au dat seama ca bancile creeaza banii pe care i dau cu imprumut atunci pe loc (bani electronici desigur, doar BNR tipareste): cereti-le cash. Sunt curios ce o sa zica. Poate "a sorry nu avem de fapt, noi va dam ce nu avem, desigur ca va punem apoi sa platiti, asa functioneaza bancile, care-i problema"

Edited by jet li, 16 February 2009 - 10:20.


#316
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Ce sunt banii. E nevoie de unu ca asta sa spuna adevarul. In rest tacere si discutii despre ce culoare de ciorapi e mai bine sa alegem.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/peiTfY7Bx4c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#317
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
On topic: Pe primele doua luni, scadere cu vreo 15% fata de anul trecut. Inca mai se traieste din contractele de anul trecut, dar a doua jumatate a anului pare neagra. Disponibilizari probabile catre iunie, daca nu isi mai revine piata.

#318
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Vad ca din Martie lucrurile incep sa se miste. Cred ca nu va mai putea fi lafel de rau ca in Ianuarie si Februarie, cel putin ăpentru mine...

#319
StrutZz

StrutZz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.10.2006
O sa fie din ce in ce mai rau. E simplu ... daca nu se da drumu la creditare , nu se misca nimic ! Pregati-va de vremuri grele, oligarhii vor avea grija sa faca cum vor ei. Vom trai mai bine la tara decat la oras !

Speranta moare ultima !

#320
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
revin cu un update. :)

stam destul de bine la comenzi si chiar si exporturile au crescut. plus ca peste doua luni intram in plin sezon.

lasand la o parte faptul ca am luat o teapa de 150 de mii de euro  <_<

#321
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
de aberatia asta ce spuneti?uite cum gandeste guvernul sa ne scoata din criza si sa reduca somajul!

http://www.zf.ro/zf-...de-lei-4141560/

Edited by M4V3RiCk_, 03 April 2009 - 10:25.


#322
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

View PostM4V3RiCk_, on Apr 3 2009, 11:24, said:

de aberatia asta ce spuneti?uite cum gandeste guvernul sa ne scoata din criza si sa reduca somajul!

http://www.zf.ro/zf-...de-lei-4141560/

pe mine nu ma afecteaza asta, oricum platesc impozite mult mai mari la stat.

pana la urma si inteleg masura luata...
vezi o multime de firme care an de an raporteaza pierderi dar cand le faci o vizita vezi lux peste tot, patronii au case, masini, fitze, etc...

#323
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View PostStrutZz, on Mar 18 2009, 02:05, said:

O sa fie din ce in ce mai rau. E simplu ... daca nu se da drumu la creditare , nu se misca nimic ! Pregati-va de vremuri grele, oligarhii vor avea grija sa faca cum vor ei. Vom trai mai bine la tara decat la oras !

Speranta moare ultima !

Daca nu esti in piata, nu iti dai seama de care e pulsul. Toata lumea face afirmatii despre cat de greu a fost sau cat va mai fi, fara sa simta ceea ce spune.
Din ce am vazut eu, luni mai proaste ca Ianuarie si Februarie nu au cum sa mai existe... a fost jale pentru toata lumea.

#324
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postradumiki, on Apr 3 2009, 11:59, said:

pe mine nu ma afecteaza asta, oricum platesc impozite mult mai mari la stat.

pana la urma si inteleg masura luata...
vezi o multime de firme care an de an raporteaza pierderi dar cand le faci o vizita vezi lux peste tot, patronii au case, masini, fitze, etc...


nu e chiar asa.sunt firme care au fost afectate greu de criza asta.ai nu ai profit,trebuie sa platesti cand multe abia se zbat sa supravietuiasca.E mai ales cazul firmelor care au rulaj foarte mare si adaos mic,pana in 5%.Firmele care vand hardware-it sunt un bun exemplu in acest sens.De bine de rau tin niste agajati acolo,ban pe ban.Cei care au vile masini si lux sunt foarte putini care au obtinut asta din afaceri cinstite si nu din contracte preferentiale,monopol sau alte treburi arficunoscute.Pe cei din urma oricum ii doare in 14 de legea asta.

Dar daca acuma sa spunem esti somer.Pana acuma ai lucrat,de gasit nu mai gasesti pe nicaieri, ai niste idei si vrei sa iti faci o firma.Nu iti da in cap de la inceput?! Apropo,sunt contra ideii de a face firme pe credit.Prefer incet dar sigur.Mai bine f*** banii mei decat banii altora si sa raman dator pe viata.Eventual si in strada ca am fost atat de "destept" sa garantez cu casa sau mai stiu eu ce, in caz ca afacerea nu merge.

Ce mai am eu intrebare acuma:

Pana la urma ce se plateste,impozit pe venit sau pe profit?Ca venitul nu acelasi lucru cu profitul.Daca eu am venituri mai mici decat cheltuieli dc sa le mai dau 3% impozit sau cat naiba e?!

Edited by M4V3RiCk_, 03 April 2009 - 12:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate