Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

pisica doarme in litiera

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
nasenbluten

nasenbluten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.01.2007
ajutor! azi dimineata mi-am gasit pisica dormind in tavita in care isi face nevoile si era murdara de materie fecala. nu stiu ce sa fac. ati mai auzit asa ceva? e normal?

tin sa specific faptul ca o am de la varsta de 1 an, si e prima oara cand o vad facand asa ceva (execptand ca se joaca uneori cu bilute din rahat).

#2
lexxi

lexxi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.10.2008
O singura data s-a intamplat lucrul asta, dar asta din cauza ca o inchisesem din greseala in baie si litiera era relativ curata. Poate ca nu ai lasat-o sa doarma unde ii place ei de obicei, pe pat, sub pat, pe birou sau mai stiu eu unde.... Pisicile mele sunt obisnuite sa doarma cu mine, stiu ca unii nu aproba lucrul asta, dar..... Pisica ta, mai ales ca o ai de un an, are deja locurile preferate de dormit... vezi sa nu cumva sa ii fi blocat accesul la acele locuri...

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

 nasenbluten, on Oct 26 2008, 09:50, said:

ajutor! azi dimineata mi-am gasit pisica dormind in tavita in care isi face nevoile si era murdara de materie fecala. nu stiu ce sa fac. ati mai auzit asa ceva? e normal?

tin sa specific faptul ca o am de la varsta de 1 an, si e prima oara cand o vad facand asa ceva (execptand ca se joaca uneori cu bilute din rahat).

Cred ca a facut-o in semn de protest. Le sta in fire micilor jigodii (sa protesteze) :) Ai suparat-o rau...
Ce e drept, am avut multe pisici, dar niciuna nu facea asa ceva  :lol:

#4
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
If your cat is sleeping in the litter box, perhaps you should look at how secure your cat feels in her home. Is there a child or other animal threatening or pestering her? Is she being prevented from access to the box? Address these problems and your cat will feel more secure.

why do cats sleep in their litter box

#5
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

 nasenbluten, on Oct 26 2008, 07:50, said:

ajutor! azi dimineata  mi-am gasit pisica dormind in tavita  in care isi face nevoile si era murdara de materie fecala. nu stiu ce sa fac. ati mai auzit asa ceva? e normal?

tin sa specific faptul ca o am de la varsta de 1 an, si e prima oara cand o vad facand asa ceva (execptand ca se joaca uneori cu bilute din rahat).
se plictiseste, atata tot. cred ca incearca noi senzatii.

#6
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
n-ar fi mai bine sa iti inveti pisica sa faca la veceu? incearca poate reusesti, ar fi ideal. Ii poti pune niste kkt de-al ei in veceu, o lasi sa miroasa, sa se prinda ca acolo e locul si va face numai acolo. Aveam o colega a carei pisica statea pe colac si facea treaba mare. A mea facea la scurgerea de la cada si tot eram multumit, puneam dusul fierbinte si se duce imediat, igienic, fara sa se murdareasca pisica pe labe sa umple toata casa de fecale. Am avut si tavita cu nisip dar mi s-a parut ff neigienic si periculos pt sanatate. Plus ca trebuia mereu sa schimb nisipul, o prostie.

dupa ce ai gasit pisica maro ai spalat-o? ar fi bine sa o speli mereu cu sapun daca sti ca are obiceiuri din astea, sa se joace cu fecalele.

#7
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

 ghebos, on Oct 26 2008, 20:18, said:

n-ar fi mai bine sa iti inveti pisica sa faca la veceu? incearca poate reusesti, ar fi ideal. Ii poti pune niste kkt de-al ei in veceu, o lasi sa miroasa, sa se prinda ca acolo e locul si va face numai acolo.
eventual sa traga si apa.

#8
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Adevărul e că e ciudat rău că doarme pisica în litieră. Știu că pisicile-s curate tare, adică am simțit-o și văzut-o. Poate că în litiera pisicii e mai curat decât în restul casei :P

#9
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 ghebos, on Oct 26 2008, 22:18, said:

Plus ca trebuia mereu sa schimb nisipul, o prostie.

consideri oare tot o prostie sa-ti schimbi chilotii? ca doar exista varianta sa nu mai porti  :D

#10
brindusade

brindusade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 05.11.2007
Eu constat la 5 pisici (cu cea mica pe care incerc sa o plasez acum), ca asta e o chestie pe care o fac pisicile la inceput si o fac de obicei cand este nisipul curat.Daca este murdar, scot toata mizeria afara si isi fac nevoiele in tavita sau altele prefera alte locatii mai curate.Nu cred ca exista o pisica sa se culcuseasca pe nisipul murdar :huh: .Aia are o defectiune daca se culcuseste pe nisip murdar :D

#11
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Nu, cauza pt care mâța face toate astea este faptul ca ceilalti chiriasi o terorizeaza!

#12
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 charme, on Oct 28 2008, 23:20, said:

consideri oare tot o prostie sa-ti schimbi chilotii? ca doar exista varianta sa nu mai porti  :D

pai ce chilotii se schimba? n-am stiut...

sa revenim la subiect, daca mita aia face treaba mare si scormoneste odata, de doua ori, oricat de des ai schimba nisipul (chiar si mai des decat chilotii), umple toata casa de kk, tu nu pricepi? si poate nu de kk dar microorganisme, spori, germeni, paraziti si altele sigur. Si bine-nteles ca e o prostie sa stai sa schimbi nisipul mereu, adica alta grija in plus in casa omului + cheltuiala, cand mult mai simplu e sa faca la scurgerea de la cada sau chiar la veceu, ce-i asa greu?

ca sa fiu si mai la subiect, acuma nu stiu ce motive o fi avut biata mita sa doarma in propriile fecale, poate a avut o criza de nebunie, poate a incercat senzatii noi sau un gest de revolta, de protest. Stiu ca si mita mea avea astfel de iesiri cateodata cand o certam se pisa pe lucrurile mele din casa sau facea ceva care era ff urat si interzis

#13
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 ghebos, on Oct 29 2008, 21:24, said:

pai ce chilotii se schimba? n-am stiut...

sa revenim la subiect, daca mita aia face treaba mare si scormoneste odata, de doua ori, oricat de des ai schimba nisipul (chiar si mai des decat chilotii), umple toata casa de kk, tu nu pricepi? si poate nu de kk dar microorganisme, spori, germeni, paraziti si altele sigur. Si bine-nteles ca e o prostie sa stai sa schimbi nisipul mereu, adica alta grija in plus in casa omului + cheltuiala, cand mult mai simplu e sa faca la scurgerea de la cada sau chiar la veceu, ce-i asa greu?


poi io ce zceam?  ce naiba, in fiecare dimineata sa tii minte sa-ti iei o pereche curata... iar detergentul costa, nene  :D

intrucat pisicile sunt obisnuite sa-si acopere kk, mai degraba se murdareste/contamineaza in cada, cand n-are ce arunca deasupra lui, deci il poate atinge, decat in litiera, unde scurma in nisip, nu in ce-ti imaginezi tu cu fantezia ta mult prea bogata. am doua pisici, si trebuie sa te dezamagesc, nu mi-e plina casa de ... asa ca nu, nu pricep decat ca unii vorbesc despre ceva despre care n-au habar.

iar decat sa fac baie in "toaleta" pisicii, prefer sa raman cu "prostiile" mele. nici nu ma spal pe picioare in chiuveta din bucatarie pe principiul ca oricum dau drumu la apa si se duce, da' fiecare cu propriile notiuni de igiena  :console:

iar daca ale tale au paraziti pe care sa-i imprastie, poate incerci cu stronghold totusi.   :P

#14
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
vad ca n-ai priceput, e prea greu pentru tine, era vorba de microorganisme care traiesc in fecale, nu trebuie sa gasesti toata casa maro. Litiera insasi e un focar de infectie in cazul asta. Sau poate tu schimbi nisipul de 2 ori pe zi... scuza-ma, pentru mine mai sint si altele de facut intr-o zi decat preocuparea exclusiv pentru pisica. Iar cada se poate dezinfecta usor cu substante speciale, chiar banalul clor sau detergent isi face treaba daca nu stiai (tu, probabil gospodina)... pisica mea stie ca n-are ce arunca peste mizerie si lasa asa, daca sint acasa vin imediat si curat cu apa calda si apoi cu un mop special si clor, eventual si detergent. Despre ce o face a ta si cum o mirosi la tine in casa nici nu as vrea sa imi imaginez...

Daca ar fi pisica sa faca la veceu, sa se stearga si sa se spele la kur, sa traga si apa si sa se spele pe labute, probabil tot ai mai gasi cusururi doar de dragul posturilor... sau de dragul de a epata cu tot dinadisul cu pseudo-inteligenta...

PS: cada de la baie e cada, acolo te speli, e mai spurcat decat chiuveta de la bucatarie, desi dezinfectata bine, dpv microbiologic n-ar avea nimic, teoretic ai putea chiar sa pui mancarea si sa mananci acolo. Chiuveta de la bucatarie e pentru spalat vase, nu stiu unde am dat eu de inteles ca ar fi vreun loc potrivit pentur spalat pe picioare...

Edited by ghebos, 30 October 2008 - 23:32.


#15
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
aham, deci scapi mai repede dezinfectand de doua ori pe zi cada decat schimband nisipul  :D  aaa, nu-mi spune, n-o dezinfectezi zilnic...

nici eu nu vreau sa stiu cum miroase la tine in casa cand te asteapta pana seara rahatul neacoperit  :console:

restul nu le mai explic, ca vad ca intelegi cam greu.

#16
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
In primul rand arata-i ca nu e bine ce a facut.
Da-i o palma daca o mai prinzi facand asta.

#17
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 imblanzitoruldelei, on Oct 31 2008, 14:25, said:

In primul rand arata-i ca nu e bine ce a facut.
Da-i o palma daca o mai prinzi facand asta.


si cu siguranta pisica, cu imensul ei discernamant, va intelege ca e certata pentru ca a dormit in litiera, nu pentru c-a folosit-o  :D

#18
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 charme, on Oct 31 2008, 14:42, said:

si cu siguranta pisica, cu imensul ei discernamant, va intelege ca e certata pentru ca a dormit in litiera, nu pentru c-a folosit-o  :D

aici ai avut dreptate, discernamantul pisicii este imens pe langa al tau, de-aia te-a frapat... :roflmaofast:

mai trag o concluzie: tu schimbi nisipul insa tavita nu o dezinfectezi :roflmao: ...pacat de pisica aia cu asa stapana... sau probabil la tine pisica e stapana in casa :P

intrebare: cat de mult iti ia sa inmoi un mop in clor si sa freci unpic cada cu el, apoi sa pui dusul? sau mai bine as intreba cine intelege greu? eu zic ca tu ai intrecut-o pe pisica :roflmao:

de restul nu pot sa zic decat ca tie chiar iti place sa faci posturi degeaba ori sa te faci de ras, sau si una si alta.

te astept cu compunerea, screme-te bine sa vedem daca iti iese vreun post mai bun decat ii iese pisicii la nisip :roflmaofast:

Edited by ghebos, 31 October 2008 - 20:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate