Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

pisica doarme in litiera

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 ghebos, on Nov 3 2008, 01:19, said:

credeam ca discutam despre dormitul pisicii in litiera si despre ideea de a face la nisip, daca pe unii nu ii deranjeaza mizeria e treaba lor, atunci nu avem ce sa mai discutam. E o chestiune de principiu, unora le place curatenia si igiena, altora le place cocina, din partea mea, go on!
Discutam doar despre dormitul pisicii in litiera (atunci cand nisipul este murdar), alte lectii de igiena nu se tin aici. :)

#38
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 s3ction31, on Nov 3 2008, 01:29, said:

Discutam doar despre dormitul pisicii in litiera (atunci cand nisipul este murdar), alte lectii de igiena nu se tin aici. :)

despre dormitul in litiera ce pot sa spun... nu mai dormiti in litiera ca vedeti si voi ce scrie pe forum, ca nu e bine sa dormi in litiera pisicii ca cica o iei razna si incepi sa scrii numai prostii :roflmao:

#39
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 ghebos, on Nov 3 2008, 01:35, said:

despre dormitul in litiera ce pot sa spun... nu mai dormiti in litiera ca vedeti si voi ce scrie pe forum, ca nu e bine sa dormi in litiera pisicii ca cica o iei razna si incepi sa scrii numai prostii :roflmao:

exact, dormiti in camere cu pereti mucegaiti si spalati-va in toaleta pisicii, va face instantaneu genii  :D

#40
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
După cum a zis și Monitox, să nu fi fost în semn de protest. Probabil nu era suficient de curată litiera.

Motanul meu își face în cadă nevoile, nu am probleme de genul... :rolleyes:

#41
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Motanul meu isi face nevoile in tavita lui, fara nisip, fara ziare, fara nimic altceva. Si n-are nici o problema, si nici noi. Cind era pui facea la nisip, da' maicamea avea pitici pe creier si toata ziua aspira prin casa ( pleca cu nisip printre degete si-l "depunea" pe covoare sau scormonea cu spor, pina muta nisipul din litiera pe jos :) ; pe mine nu ma deranja in nici un fel, da' ea se vaita toata ziua ), mai ca facuse o nevroza din cauza pisicii. Asa ca, pentru binele tuturor si al ei mai ales, m-am apucat sa invat motanul sa se descurce fara nisip. Intai cu ziare rupte bucatele si amestecate cu nisip, apoi numai cu ziare bucatele, si apoi fara. Si n-a avut nici un stres, pare multumit cu situatia (a vind in vedere ca asa face de... vreo 7 ani).
Asa ca discutati discutii.... fiecare face cum vrea si cum poate. Intrebarea era de ce doarme pisoiul acolo unde face caca si mai mult, de ce doarme IN caca, nu alte balarii.

#42
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
da, corect, aici ar trebui sa se discute numai despre motivele pisicii pentru a dormi in litiera dar asta e un subiect destul de limitat si epuizabil, nu prea poti sa dezbati la nesfarsit despre asta. n-am sa mai raspund la provocarile idiotesti ale useroaicei "charme" pentru ca se vede ca are neuronul odihnit si nu se va lasa niciodata de scris aberatii.

Parerea mea e ca pisica aceea s-a familiarizat prea mult cu mirosul tavitei cu excremente si nu a mai deranjat-o mirosul, mai ales ca autorul sustine ca pisica obisnuia sa se joace cu bobitele de fecale! Probabil culcusul era asezat linga tavita, lucru foarte gresit. Deasemeni, daca pisica a considerat ca mirosul din litiera este mirosul ei specific a crezut ca acolo e locul pentru dormit, mai ales ca a simtit si nisipul moale si poate chiar caldura fecalelor.

acum nu stiu cum o fi mai bine sa faca pisica, insa mie niciodata nu mi s-a intimplat ca pisica mea sa doarma in fecale sau sa scormoneasca cum fac la altii. Iar pentru cine a auzit de detergenti si clor, curatenia cazii nu este o problema. Dar daca n-ai auzit, e rau, ajungi ca charme dup-aia :puke:
oricum eu nu faceam niciodata cada, sa stau in apa... dus din picioare si atat, nu vad care e problema atata timp cat pisica facea direct pe scurgere si de multe ori nu gaseam nimic

iata un citat interesant de pe wikipedia, scrie si despre riscurile folosirii litierei si despre antrenarea pisicii sa faca la veceu, acum depinde si de pisica si sa ai rabdare cu ea sa o inveti

Indoor cats are usually provided with a litter box containing litter, typically bentonite, but sometimes other absorbent material such as shredded paper or wood chips, or sometimes sand or similar material. This arrangement serves the same purpose as a toilet for humans. It should be cleaned daily and changed often, depending on the number of cats in a household and the type of litter; if it is not kept clean, a cat may be fastidious enough to find other locations in the house for urination or defecation. This may also happen for other reasons; for instance, if a cat becomes constipated and defecation is uncomfortable, it may associate the discomfort with the litter box and avoid it in favor of another location. A litterbox is recommended for indoor-outdoor cats as well.

Daily attention to the litter box also serves as a monitor of the cat's health. Numerous variations on litter and litter box design exist, including some which automatically sift the litter after each use. Bentonite or clumping litter is a variation which absorbs urine into clumps which can be sifted out along with feces, and thus stays cleaner longer with regular sifting, but has sometimes been reported to cause health problems in some cats.[54] Those with toxoplasmosis-infected cats living in habitat areas of sea otters[55] may wish to dispose of droppings in the trash, rather than flushing them down the toilet. [56]
Toilet-trained house cat.

Litterboxes may pose a risk of toxoplasmosis transmission to susceptible pregnant women and immuno-compromised individuals. Most indoor-only cats are not normally exposed to the disease and are not carriers. Transmission risk may be reduced by daily litterbox cleaning by someone other than the susceptible individual.

Some cats can be trained to use the human toilet, eliminating the litter box and its attendant expense, unpleasant odor, and the need to use landfill space for disposal. Training may involve four to six weeks of incremental moves, such as moving and elevating the litter box until it is near the toilet, as well as employing an adapter such as a bowl or small box to suspend the litter above the toilet bowl.[57] Several kits and other aids are marketed to help toilet-train cats. When training is complete, the cat uses the toilet by squatting on the toilet seat over the bowl.

Edited by ghebos, 03 November 2008 - 18:38.


#43
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 ghebos, on Nov 3 2008, 18:26, said:

da, corect, aici ar trebui sa se discute numai despre motivele pisicii pentru a dormi in litiera dar asta e un subiect destul de limitat si epuizabil, nu prea poti sa dezbati la nesfarsit despre asta. n-am sa mai raspund la provocarile idiotesti ale useroaicei "charme" pentru ca se vede ca are neuronul odihnit si nu se va lasa niciodata de scris aberatii.
nu chiar atat de odihnit ca cel hipertrofiat al tau, care da lectii despre ceva ce n-a vazut vreodata  :console:

nu m-as lauda ca ma stiu spala cand deschid topice despre iritatii. da' uite c-am aflat misterul - de la clor ti se trage  :naughty:

ma rog, de citit ai citit (sau cel putin ai nimerit inceputul si sfarsitul cand ai luat cu copy/paste), de inteles ai inteles cat s-a putut, ca de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere. partea cu monitorizarea sanatatii pisicii care foloseste litiera se pare ca ti-a scapat. materialul pe care-l poti observa tu seamana mult cu inteligenta domniei tale - sublim, dar lipseste cu desavarsire :) altfel poate-ai fi priceput si ca pisicile indoor nu prezinta riscul ala despre care vorbesti.

Edited by charme, 04 November 2008 - 08:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate