Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 

Dobanzi actualizate la EURIBOR

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008
As fi foarte recunoscator daca se poate sa-mi explice si mie cineva cum sta treaba cu dobanzile astea care cresc odata cu cresterea indicelui EURIBOR.
Am un credit in euro de la ING , l-am luat acum 2 ani si ceva...prin 2006 (august) , cu o rata FIXA, si cu un DAE de 7,15%.
Timp de 2 ani toate bune si frumoase pana anul acesta in august cand mi-au comunicat (prin sms pe mobil) ca a crescut dobanda de la 7,15% la ...undeva in jur de 9 si ceva (DAE).Rata mi-a crescut automat cam cu 25%...plateam pana atunci aprox 200 euro si acum platesc 250 euro.
Au motivat asta prin faptul ca a crescut indicele EURIBOR...si ca ei fac actualizarile anual...in functie de acest indice.
Care stie cum sta treaba cu acest lucru si cu aceasta banca...eu pana acum am avut o parere buna despre ei, insa.........!
Va multumesc !

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu cumva era rata fixa primii 2 ANI? :w00t:

#3
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008

 Mosotti, on Oct 23 2008, 09:29, said:

nu cumva era rata fixa primii 2 ANI? :w00t:

NU...exclus...am rata fiza pe toata perioada creditului (30 ani).Este acel tip clasic de produs de la ei, credit ipotecar . Tocmai asta e si nelamurirea mea...au spus ca e rata fixa dar uite ca se modifica in functie de EURIBOR...!

#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 22.07.2005

 Pistolescu, on Oct 23 2008, 09:32, said:

NU...exclus...am rata fiza pe toata perioada creditului (30 ani).Este acel tip clasic de produs de la ei, credit ipotecar . Tocmai asta e si nelamurirea mea...au spus ca e rata fixa dar uite ca se modifica in functie de EURIBOR...!

Da ai rata fixa si mai ai si o steluta in contract care suna cam asa:
"In cazul conditiilor de piata exceptionale, banca poate mari dobanda creditului. Daca scrie asa ceva in contract esti mancat... sunt acoperiti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate