Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Ospiciu sau sanatoriu

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Din pacate nu mai putem sa-i tinem piept. Am vrea sa il internam intr-un ospiciu sau sanatoriu, inainta sa faca vreo prostie.

Am o ruda, barbat 38 ani diagnosticat cu schizofrenie. In timp a urmat tot felul de tratamente: zyprexa (care a avut cele mai bune rezultate insa era foarte scump si nu i-a mai fost prescris), Rispolept si inca un medicament a carui denumire nu mi-o amintesc.

Mereu a fost o persoana dificila, a mai avut izbucniri insa nimic violent. Numai verbal. Urlete, injuraturi, amenintari, stari de agitatie etc. ii treceau repede insa crizele astea. In ultima jumatate de an, de cand i s-a schimbat medicatia, este incadere libera.
Crizele s-au inmultit, este aproape permanent nervos, agitat, vorbeste urat, zice mereu ca il urmareste cineva, a inceput sa treaca si la fapte. Mi-a mozolit masina, a incercat sa-mi rupa o oglinda, cand a prins geamul deschis a tras de maneta de semnalizare sa o rupa... A inceput sa se dedea si la violente fizice si ne este teama ca pana la urma va face o tampenie.

Am fost cu el la mai multi medici si spitale insa mai mult decat niste analize nu a facut nimeni. Toti ne-au trimis cu el acasa spunandu-ne ca e incurabil.
Am avut grija de el mereu, nu i-a lipsit chiar nimic insa acum nu mai putem. Trebuie sa-l internam undeva unde sa fie tinut sub supraveghere deoarece noi nu mai putem. Nu mai avem timp, nervi nici bani.

Spuneti-mi, va rog, unde in Romania exista un sanatoriu sau ospiciu in care sa-l internam. Un loc in care sa fie si ingrijit, nu bataie de joc...

Ajutati-ne, va rugam!

#2
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Daca face fapte antisociale se aduce la comisie si pe baza art 113 sau 114 are interdictie (adica internare obligatorie), sau poate sa ceara si familia asta, trece la fel prin comisie. Despre internarea voluntara e greu de spus, din cate am inteles conditiile sunt jalnice in centrele de siguranta. Sunt foarte multi pacienti, unii stau chiar ani in spitalele de stat, din internare in internare doar din cauza ca medicii au atata suflet sa nu ii lase in strada. Sunt oameni parasiti de familie, multi nici nu isi amintesc cand au vazut ultima data un membru al familiei.
Familia in primul rand trebuie sa supravegheze foarte bine administrarea medicatiei si sa nu incerce sa il lase asa cu gandul ca la spital il primeste forever. Am vazut pacienti carora familia le-a dat alcool sau au fost pur si simplu neglijati carora simptomatologia li s-a ameliorat in cateva zile de internare. Ajunsi acasa ciclul se reia.
E greu cu un bolnav psihic, dar cu unul controlat medicamentos si pus la treaba pe romaneste, adica sa aiba ceva de facut, chiar daca nu face bine sau nu duce la capat e mai usor.
Am si eu un prieten care are fratele asa, si chiar e util pe langa casa si se simte bine in fericirea aia a lui.

Daca totusi va agreseaza cereti un sfat specializat de la psihiatrul care il urmareste, halucinatiile pot fi remise prin tratament, dar terenul trebuie tatonat, sunt multe medicamente, doza se ajusteaza, in timp pot apare alte efecte adverse ce impun schimbarea medicatiei...nu se termina niciodata.
E drept ca e incurabil, dar poate fi facut cat de cat cooperant.

Sanatate multa si putere familiei.

#3
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Grija avem de el. Nu vrem sa-l abandonam ci doar sa-l ducem undeva unde sa fie supravegheat, eventual daca au si ceva programe de reintegrare sau ceva sa socializeze... Noi nu avem timp sa-l urmarim mereu, suntem toata ziua la serviciu, timp in care o chinuie pe maica-sa, strica prin curte, se cearta cu lumea pe strada... Mai sunt si tigani prin zona si nu ii prea duce capul sa-si dea seama ca omul e bolnav, desi se vede clar pe fata lui schimonosita ca ceva nu e ok.

#4
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Stiu ca in Talmaciu (jud Sibiu, la 10 km de oras) este un sanatoriu de recuperare. Am fost acolo, chiar e foarte frumos. Sunt vile separate de cate 4-6 persoane si un corp mare cu saloane. Nu stiu in ce masura primesc pacienti, stiu ca au ajutor din afara, iar personalul e dragut (deh, am rude ce lucreaza acolo :) )
Probabil nu e singurul din tara, la noi in moldova nu stiu sa fie asa...daca ma gandesc bine am vazut la Radauti, jud Suceava tot asa un complex de vile, dar memoria imi spune ca era pentru copii orfani, nu pentru persoane cu handicap.
La casa de asigurari nu stiu nimic? Trebuie sa fie in tara mai multe, poate si in regim privat. Sa stati macar linistiti acasa...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate