Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

recomandare boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008
Salut, dispun de un buget ~500 lei si as dori sa achizionez un sistem boxe ( de preferat 2.1 ) care sa aiba un bass cuprinzator la volum ridicat ( actualul meu sistem CJC -319 R nu imi satisface dorintele mele arzatoare de a vedea lucrurile de pe birou cum o iau la goana :)) ) dar si mediile si inaltele sa nu fie mai prejos . Eu m-am gandit la un Microlab Solo 7 , dar am auzit despre acestea ca bassul nu este cuprinzator , altii pro altii contra si nu stiu ce sa mai cred . Sau un sistem logitech z-2300 am auzit ca ar avea bass bun dar multi se plangeau ca au probleme cu satelitii . Va rog sa imi recomandati voi din experienta voastra ce este mai bun .:)

EDIT : ce credeti merita Genius 5.1 SW-HF 5005 ?

Edited by BoYd, 18 October 2008 - 12:53.


#2
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Din start renunta la idee de a-ti lua pocnitorile alea de genius,ptr ca nu sunt bune de nimic,fiabilitate=0.
Personal am logitech z-2300 si placa de sunet audigy 1 si pot sa spun ca se aude super iar bassu e dea dreptul fenomenal(ai fi uimit cat de puternic e subul ala...) iar in legatura cu satelitii....nu cred ca ai avea probleme cu el daca nu lai duce la vreun bairam(cred ca stii ca asemenea sisteme nu sunt pentru petreceri ci doar ptr PC)...eu lam dat mai mult de jumate din volum dar nu lam putut tine mult timp..e ff puternic nu stiu cum altii il pot tine la 3sferturi din volum(astia is genu care asculta manele la maxim...ptr ei exista genius).

Deci daca stii cum sa-l folosesti daca nu nu ai parte de el....eu iti recomand z-2300 dar nu uita ca in scurt timp sa-ti cumperi si o placa de sunet audigy SE(pe realtekHD se aude extrem de prost).

PS:in ultima vreme au crescut preturile cam mult.

http://www.pcgarage....ogitech/z-2300/
http://www.pcgarage....audigy-se-bulk/

#3
extasy_cristU

extasy_cristU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2008
Am in posesie un altec lansing vs 4121....si eu am avut de ales intre genius si altc si am mers pe altec si nu regret:bass cuprinzator(or sa iti sara cateva lucruri pe birou daca tii sub-u pe el,inalte super medii de nivel mediu :D).L-am achizitionat cu 250 ron si ti-l recomand alaturi de o placa de sunet separat nu on-board.eu am on-board si sunt convins ca poate si mai multe dar vom vedea.
salut

Edited by extasy_cristU, 18 October 2008 - 15:41.


#4
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008
multumesc pt sfaturi , acum am de ales intre logitech z-2300 si microlab solo 7 , mai astept pareri despre ambele sisteme si altele bineinteles

#5
extasy_cristU

extasy_cristU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2008
Ne bucuram ca ai renuntat la idei de genul:genius si alte shit-uri.
succes in alegerea unui sistem care sa te satisfaca.Ai putea sa incerci pe diferite forumuri review-uri si pareri ale clientilor.

#6
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

 BoYd, on Oct 18 2008, 13:45, said:

actualul meu sistem CJC -319 R nu imi satisface dorintele mele arzatoare de a vedea lucrurile de pe birou cum o iau la goana :))  Va rog sa imi recomandati voi din experienta voastra ce este mai bun .:)
EDIT : ce credeti merita Genius 5.1 SW-HF 5005 ?

Daca asta vrei Z-2300 e cel recomandat  :lol:. Am Z-2300 de 1 an si 3 luni si daca ar fi sa imi iau din nou sistem tot pe asta il iau cu toate ca ascult la 20%. Are mici probleme cu distorsiunile care apar dupa 70% 80% in funcite de setarile placii de sunet dar mai degraba mi-as face griji pentru urechi. Solo 7 de la Microlab nu le-am auzit. Poate vine si un posesor Microlab sa isi dea cu parerea.

Ps: Uita de Genius
Ps2: Ce marime are camera unde vei pune bestia?

Edited by N.i.c.e_B.o.y., 19 October 2008 - 10:04.


#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Este un topic dedicat Microlab, s-au dat păreri acolo. Dacă e pentru ascultat recomand Microlabul. Dacă e doar pentru bas Logi e răspunsul :)

#8
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008
camera e foarte mica , apartament cu 2 camere , "bestia" va sta in dormitor , sub birou ( birou e de tip colt , il bag exact in coltul biroului , am observat si la vechiul subwoofer ca se aude senzational bassu in locul unde vreau sa pun logitecku` si e un rahitic de sobwoofer un CJC . Sigur vecinii se vor muta , eu sunt un fan al bassului puternic , toata ziua tin sistemu` la maxim , cunoscutii spun ca is cu capu`  :D .

PS : dispun de 700 E , am vazut niste boxe de 300W de la cerwin vega da camera nu ma "lasa " sa le iau , aaaa camera e de aproximativ

Niste poze :

[ http://img101.imageshack.us/img101/5346/19102008921je1.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img101.imageshack.us/images/thpix.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img368.imageshack.us/img368/1060/19102008925fk3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img368.imageshack.us/images/thpix.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In poza a doua , in locul vechiului subwoofer pun logitechu`  :naughty: , sa vezi atunci vecinii  :coolspeak:

scuze pt calitatea pozelor , sunt facute cu telefonul

Edited by BoYd, 19 October 2008 - 13:17.


#9
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

 BoYd, on Oct 19 2008, 14:09, said:

camera e foarte mica , Sigur vecinii se vor muta , eu sunt un fan al bassului puternic , toata ziua tin sistemu` la maxim , cunoscutii spun ca is cu capu`  :D

In poza a doua , in locul vechiului subwoofer pun logitechu`  :naughty: , sa vezi atunci vecinii  :coolspeak:

scuze pt calitatea pozelor , sunt facute cu telefonul

Se va auzi bine numai sa nu lipesti gaura de bass reflex de la subwoofer de perete  ;)

#10
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008

 N.i.c.e_B.o.y., on Oct 19 2008, 16:16, said:

Se va auzi bine numai sa nu lipesti gaura de bass reflex de la subwoofer de perete  ;)
nu m-am gandit la asta , am uitat ... gaura de bass e in partea stanga am sa vad eu unde am sa il amplasez :)

#11
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Daca ai de gand sa-ti iei logitechu....iti recomand sa-ti prinzi bine tot ce ai pe birou fiindca o sa-ti trancane tot de prin camera :lol:(la mine pe audigy 1 cu volum din win 70% din winamp 50% si din sistem 15% si bass max imi joaca imaginea pe desktop la anumite melodii :lol: ).

#12
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008

 kosmin90, on Oct 19 2008, 23:02, said:

Daca ai de gand sa-ti iei logitechu....iti recomand sa-ti prinzi bine tot ce ai pe birou fiindca o sa-ti trancane tot de prin camera :lol:(la mine pe audigy 1 cu volum din win 70% din winamp 50% si din sistem 15% si bass max imi joaca imaginea pe desktop la anumite melodii :lol: ).
raman la logitech :P :D

#13
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

 BoYd, on Oct 20 2008, 20:20, said:

raman la logitech :P :D

Sper ca revii cu impresii cand il ai  :D

#14
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008
ce spuneti merita sa achizitionez si o placa de sunet audigy 1 pe langa logitech ? am citit opiniile la produs ( parca pe emag ) si spuneau ca nu sunt diferente prea mari fata de cea onboard , eu as vrea sa iau si o placa de sunet daca dau volumul mai tare de ~70% sa mai scada din distorsiuni .:) , pretul mi se pare foarte bun :D

Edited by BoYd, 21 October 2008 - 13:47.


#15
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

 BoYd, on Oct 21 2008, 14:46, said:

ce spuneti merita sa achizitionez si o placa de sunet audigy 1 pe langa logitech ? am citit opiniile la produs ( parca pe emag ) si spuneau ca nu sunt diferente prea mari fata de cea onboard , eu as vrea sa iau si o placa de sunet daca dau volumul mai tare de ~70% sa mai scada din distorsiuni .:) , pretul mi se pare foarte bun :D

Personal am luato si surpriza bassul se auzea mai bine pe onboard si nici macar distorsinile nu s-au redus  :lol:

#16
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Nu poți compara Audigy de care-o fi cu placa onboard. Ideea e dacă pe sistemul ăla se va simți vreo diferență, în bine sau în rău. Personal înclin să cred că tot aia e...

#17
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Frate nu stiu cum de nu ai simtit nici o diferenta dintre placa de sunet onboard(realtekHD) si creative.Asa mia spus si un destept de la depozitul de calculatoare ca placa de sunet onboard e mai buna decat creative sb audigy SE...si am fost curios sa vad daca e chiar asa,zis si facut instalat driverul,facut setari,rezultatul...sunet ca in buda,fara bass deci intr-un cuvant sunet prost,foarte prost cu tot cu cei 24biti ai sai..dar cand am pus audigy,pai asta sunet frate,inalte bune,bass din plin(oricum nu duc lipsa=z-2300)..iar de curand am achizitionat si un audigy 1 care desi este mai veche si setari mult mai putine(si pe vista si pe xp) se aude mai bine decat audigy SE,inalte mai clare,bass mai profund.

Deci iti recomand cu caldura sa-ti cumperi creative sb audigy SE...este o placa super mai ales la pretul ei,este o diferenta enorma intre ea si onboard(cel putin eu asa simtit. :D

Le: ce ai vazut tu pe emag nu era audigy 1 ci audigy SE caci audigy 1 nu se mai fabrica de mult. ;)

Edited by kosmin90, 22 October 2008 - 22:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate