Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

mufa jack -> priza

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mickeymouse

mickeymouse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2008
am un microfon cu cablu de doar 1 m si are o mufa jack pe care o pot conecta la un calculator, la o orga etc. dar exista vreun adaptor mufa jack -> priza? si un fel de prelungitor usor si mic pt cablul de doar 1 metru?  :)  daca este posibil, cam cat m-ar costa?  :D sunt economa ;)

P.S: imi pare rau daca mai exista vreun topic  :rolleyes: am cautat pe google si am gasit pt telefoane  :huh: acestea ar merge si la microfonul meu? mentinez ca nu stiu de cat este mufa  :deadtongue:   stiu, sunt varza la toate astea

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Pentru ce îți trebuie adaptorul (ce și unde vrei să conectezi)?

#3
mickeymouse

mickeymouse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2008
pai imi trebuie ca sa ma aud mai tare (vreau sa cant o melodie alaturi de 3 chitari) si vreau sa conectez mufa jack la priza prin adaptor

acum mi`am dat seama ca s`ar putea sa nu aiba niciun efect si ma intrebam daca merge microfonul conectat la boxe? sau la priza e mai bine?

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
NU poți să bagi microfonul în priză! (de fapt orice se poate, dar nu vei obține decât un microfon ars, posibil un scurt pe instalația electrică, și ai șanse mari și la o electrocutare).
Nu poți nici să conectezi microfonul direct la boxe, decât dacă au o intrare de microfon.
Presupun că ai un calculator la care sunt conectate boxe, în situația asta poți conecta microfonul la calculator (mufa roz de la placa audio) și te vei auzi în boxele calculatorului. Însă se va auzi prost, probabil (e posibil să nici nu-ți recunoști vocea  :D ), pentru cântat ți-ar trebui un mixer+amplificator+boxe, e mai complicat un pic :D
Spune exact ce echipamente ai (ce fel de microfon, ce boxe, ce fel de chitări și cum sunt - dacă sunt - amplificate), eventual pune niște imagini cu ele dacă nu poți să ne spui prin cuvinte ;)

PS: revin, NU încerca să bagi microfonul în priză, nici cu adaptor nici fără!!!

Edited by antinari, 18 October 2008 - 18:11.


#5
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
ei,
asa sunt fetele...
nu mai intra in detalii.

tu vrei de fapt un preamplificator pt microfon care se baga in priza si-ti ridica semnalul microfonului.
e posibil ca statia sa aiba si intrare pt microfon si sa nu mai fie nevoie de preamplificator.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate