Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 

poveste de viata

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
romeo19

romeo19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.10.2003
In primul rand rog adminii sa nu stearga postul sau sa-l mute , am postat aici in speranta sa-l vada cat mai multi useri si poate o sa si primesc un sfat sau putin ajutor .Despre ce e vb , incep o scurta poveste din 3 randuri .
Cunosc pe cineva mai mic ca mine cu 6 ani ea 14 ani eu 20 , se muta la mine stam 4 ani impreuna la parintii mei un timp apoi am stat si cu chirie  , timp de 4 ani ea nu a lucrat a mers la liceu pe care nu la mai terminat fiind in clasa a 12-a toate cheltuielile se faceau din salariul meu , toate bune si frumoase in tot acest timp zi de zi ma stangea in brate si imi punea ca ma iubeste chiar si inainte de a pleca la munca nu-mi mai dadea drumu din brate si nu se oprea cu sarutarile probabil isi lua ramas bun, acum 2 saptamani am vandut masina care o aveam cu gandul de a lua alta , miercuri la ora 5 am plecat la servici fiind de noapte , joi dimineata ajung acasa la 9 jumate gasesc casa goala toate lucrurile luate ale ei ma refer , mie mia luat un aparat foto un telefon si 2000 euro din banii de masina(din 4000 care ii aveam in casa nu stiu de ce nu ia luat pe toti si la care platesc rata inca 9 ani) ca dupa cateva ore sa aflu ca e plecata in Italia cu cine si cum nu stiu tot incercand sa o sun imi raspundea un robot pe italiana noaptea trecuta semn ca a juns in italia. Nu am primit nici un telefon nici un mesaj nici o explicatie , singurele mesaje au fost joi ziua cand am amenintat-o ca ma duc la politie si a zis ca intr-o ora imi aduce banii probabil ca o ora mai avea pana iesea din tara .
Si parca nu era de ajuns numai atat aseara la 2 noaptea cel mai bun prieten al meu ma suna simi zice ca el a duso la autocar dupa care-si inchide telefoanele , ma face sa ma duc pana la el si apoi imi zice ca a glumit.
C e as putea face eu acum ? sa ma duc la politie , sa o dau in judecata sa pot primi banii inapoi ? e posibil daca ea e plecata sa o gaseasca politia si sa o aduca la proces ? sau sa-mi iau gandul de la ea si de la bani?
Poate este cineva avocat sau lucreaza in politie sami dea mai multe detalii va rog mult ca sunt disperat nu am dormit de 2 nopti.
Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi pana la capat.

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Pai, daca ai atitea optiuni... " sa ma duc la politie , sa o dau in judecata sa pot primi banii inapoi " ;) ...... eu zic sa alegi pe cea potrivita, in functie de finalitatea chestiei asteia.
Politie = daca vrei sa fie pedepsita pentru faptele comise, eventual sa-ti recuperezi si banii
Dai in judecata.... DE CE?!
@#$@#$@#$@#$ = ca sa-ti recuperezi banii ;)

#3
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Poti sa te duci si la politie, mai mult ca sa iti versi nervii si sa nu zici ca n-ai facut nimic. In cel mai bun caz o sa i se faca un dosar pentru furt "de sub acelasi acoperis", 210 C. pen. si o sa te alegi bineinteles cu praful de pe toba. N-o aduce nici dracu "la proces", in cel mai fericit caz o condamna in lipsa, asta daca ajunge dosarul in instanta. Iar condamnarea va fi mai mult ca sigur cu suspendare. Adica o sa faca puscaria la fara frecventa.

Cat despre luat gandul de la ea (ca de la bani am lamurit-o deja) nu stiu de ce mai intrebi. Ai fi in stare sa o primesti inapoi!?

#4
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Consoleaza-te cu gandul ca s-a intamplat mai devreme si nu peste mai multi ani, cand poate aveati un copil si cine stie cate acareturi stranse.

#5
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
phew, ce situatie de rahat! astea merita impuscate! :death: primul pas cred ca ar fi sa-l iei de gat pe prietenul ala sa iti dea mai multe detalii...

Edited by gtk, 18 October 2008 - 10:30.


#6
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

 gtk, on Oct 18 2008, 11:30, said:

phew, ce situatie de rahat! astea merita impuscate! :death: primul pas cred ca ar fi sa-l iei de gat pe prietenul ala sa iti dea mai multe detalii...

Dar prietenul lui a glumit defapt. Oricum ar trebui luat de gât deoarece in aceste cazuri, asemenea glume nu se fac.

#7
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 ColtAlb, on Oct 18 2008, 11:41, said:

Dar prietenul lui a glumit defapt. Oricum ar trebui luat de gât deoarece in aceste cazuri, asemenea glume nu se fac.
sau poate a zis adevarul initial si vazand ca e grava problema, a "invartit-o"..

#8
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

 gtk, on Oct 18 2008, 11:51, said:

sau poate a zis adevarul initial si vazand ca e grava problema, a "invartit-o"..

Maybe

#9
romeo19

romeo19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.10.2003
nu stiu sincer ce sa mai cred ca am 2 zile de cand nu-mi revin si sigur o sa mai treaca zile bune pana cand o sa fiu acelas om , o sa o dau totusi in judecata , si daca ii da cu suspendare nu trebue sa plateasca o amenda ? e buna si aia macar sa vada ca nu sunt prost si ca o las sa rada de mine , am pierdut 2000 euro mai pierd cateva sute pe proces dar macar sa-i vad fata in czul in care se prezinta la proces

#10
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Romeo, Romeo...
Stiu ca in situatia ta e greu sa primesti sfaturi, dar fa cumva si trage aer in piept. Da, o sa ia o amenda probabil, pe care mai mult ca sigur o sa o plateasca cam asa cum o sa iti dea si tie bani inapoi. Adica din parti.
N-am vrut sa te descurajez, dar pana la urma e mai bine sa stii cum stai. Nu va fi de ajuns sa faci reclamatia aia nenorocita, va trebui sa mai poti sa si furnizezi ceva probe ca ea a plecat cu banii si cu ce ziceai ca ti-a mai luat. Si nu te gandi ca vii cu martori care sa confirme ca aveai in casa 4000 de euro si aparatul foto... Asta nu dovedeste ca ea i-ar fi furat.
Asa ca...ce sa iti zic. E sambata, ia o sticla de vodca, imbata-te crunt, intra pe topicul "Nelamuriri generale" din Generalitati, fa-le curve pe toate, bagati ce-ti vine in cine iti vine (ca si mozii sunt oameni, te vor intelege), si de luni ia viata de la capat.
Iar pe ea trece-o cat mai curand la diverse. Stiu ca e greu, dar e singura varianta.

#11
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
situatia e delicata din mai multe puncte de vedere... avand in vedere suma, fapta e destul de grava... DAR, ma intreb cum poti dovedi in fata instantei ca ea ti-a furat banii? faptul ca locuiati impreuna incurca rau problemele...

#12
romeo19

romeo19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.10.2003
pai sa zicem ca probe ar fi o foiae facuta la un avocat ca am primit banii de la masina ar fi mesajele de la cum ca imi va inapoia banii , si restul de bani cu amprentele ei + martori nu stiu daca o sa iasa ceva

#13
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 romeo19, on Oct 18 2008, 13:11, said:

pai sa zicem ca probe ar fi o foiae facuta la un avocat ca am primit banii de la masina ar fi mesajele de la cum ca imi va inapoia banii , si restul de bani cu amprentele ei + martori nu stiu daca o sa iasa ceva
Ok, atunci incearca. :)
Ce mai ai de pierdut pana la urma, mai mult decat astia patru ani? :console:

Edited by Gabi73C, 18 October 2008 - 12:18.


#14
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 romeo19, on Oct 18 2008, 13:11, said:

pai sa zicem ca probe ar fi o foiae facuta la un avocat ca am primit banii de la masina ar fi mesajele de la cum ca imi va inapoia banii , si restul de bani cu amprentele ei + martori nu stiu daca o sa iasa ceva
mda... dupa cum zicea si gabi73c, incearca...

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,103
  • Înscris: 24.02.2006
depune reclamatie la politie, macar sa nu scape chiar asa de usor. o condamnare, chiar si cu suspendare, tot atarna o gramada dupa respectiva.
cat despre bani, bucura-te ca ai scapat cu o paguba de numai 2000 de euro.

#16
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
ce curva frateeeeeee

din nou ma pune pe ganduri ca in zilele de azi , ca sa iti alegi o nevasta..e loterie curata !

astea ar merita aruncate la piranha !!!

PS : da' de unde ai aflat k e plecata in italia dupa cateva ore ? e sigura treaba ? pentru ca daca inca e in ro ..cred ca s-ar schimba un pic datele problemei ..

Edited by Campers, 18 October 2008 - 12:55.


#17
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Eh, gata, ai si etichetat-o! De unde dracu' stii tu ca e curva!? Nici macar Romeo, oricati draci ar avea pe ea la ora asta, n-a afirmat ca banuieste ca Julieta s-a dus la produs sau ca macar s-ar fi imbarligat cu altul.

Ca e in Italia, a zis omul de unde banuieste.

Edited by Gabi73C, 18 October 2008 - 13:08.


#18
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

 Campers, on Oct 18 2008, 13:51, said:

PS : da' de unde ai aflat k e plecata in italia dupa cateva ore ?

Dacă omul a spus că a sunat-o și i-a răspunsul robotul în italiană în ce țară poate fi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate