Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Alegere receiver + boxe 5.1 Buget 10.000ron

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
isarescu_ro

isarescu_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.12.2003
Am in camera 1 PC media center, 2 sisteme de sunet diferite, unul pentru jocuri si unul pentru filme (12 boxe + 2 subwoofere), 2 dvd playere, 5 telecomenzi si o gramada imensa de cabluri.

Azi m-am hotarat sa le vand pe toate si sa-mi cumpar un receiver si un sistem serios 5.1 ca sa-mi simplific viata. Buget 10.000ron.

As dori ca receiver-ul sa aiba cel putin 2 "optical in" si ca boxele sa mearga pentru muzica, filme si jocuri.

Sistemul 5.1 e mai bine sa-l cumperi ca un "kit" sau sa-l cumperi tu, boxa cu boxa?

Mutumesc!

#2
Akatta

Akatta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.10.2008
cumpara l pe bucati.satisfactia o sa fie mai mare si o sa te tina si mai mult timp(atat sistemul cat si satisfactia)

#3
isarescu_ro

isarescu_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.12.2003
Nici o recomandare?

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Vezi că mai sunt niște topicuri în genul ăsta.
Cred că cel mai bine ar fi două boxe floorstand sănătoase pentru front și center+rear din aceeași serie, astfel ai avea sunet bun și în mod stereo și surround. Nu e bine să cumperi boxe fără să le asculți (mai ales la bugetul ăsta), sunt boxe la aceeași calitate sau apropiate care au totuși timbre diferite, sunetul e o chestie foarte subiectivă, deci cel mai bine ar fi să asculți diverse boxe și să te decizi pe baza a ce auzi. Cu două boxe front serioase nu vei mai avea nevoie de subwoofer (în caz că vei simți totuși nevoia se poate adăuga ulterior).
Niște sugestii... Monitor Audio (seria Bronze sau Silver, la Gold cred că depășești bugetul), PSB-urile astea (front T55, center C40 și rear B25), Magnat seria Quantum. La receiver nu mă pronunț, însă atenție la impedanțe, sunt receivere bune care nu vor sub 8 ohmi, și unele boxe sunt pe 6 ohmi.

PS nu lua BOSE :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate