Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

tot despre infrarosu...

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
va rog,ma poate ajuta cineva cu sfaturi sau scheme pentru realizarea unui montaj capabil sa preia semnale infrarosii (de la o telecomanda,telefon...etc..) si sa le transforme in semnale digitale 0 si 1 (0v resp 5v).
Am incercat scheme,fotodiode,fototranzistori..se pare ca gresesc undeva..nu-mi iese nimic.
montajul sa se alimenteze la 5 v. principiul pare simplu,dar nu stiu de ce nu-mi merge mie.

daca stie cineva,l-as ruga sa imi explice si mie mai multe legate de functionarea fotodiodei,fototranzistorului..etc..banuiesc ca una din astea ar trebui fol.
Adica ce tensiuni ar trebui sa masor pe multimetru.nu stiu..cele mai simple montaje la inceput,sa vad cum functioneaza si sa ma conving ca merge fototranzistorul.

Nu vreau sa fie cu TSOP.Am inteles ca astea ar fi doar pentru telecomenzi. Eu vreau in special sa folosesc montajul cu un telefon cu port infrarosu.
incerc sa conectez montajul pe portul irda intern placii de baza ,pentru un dispozitiv "sir" .
eventual daca cineva a reusit asa ceva,sa ne spuna si ce piese a folosit.

#2
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
pai IrDA de pe placa de baza foloseste un standard... nu e doar 1 si 0 acolo. De ce nu folosesti un TFDS4500? E chiar mai simplu...

Totusi am gasit pe internet asta.

Schema pt montajul cu TFDS4500 o poti gasi aici. Personal recomand schema a doua. Stiu multi care folosesc montajul acela si merge ok.

Edited by worm, 14 January 2005 - 03:00.


#3
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004

worm, on Jan 14 2005, 03:00, said:

pai IrDA de pe placa de baza foloseste un standard... nu e doar 1 si 0 acolo. De ce nu folosesti un TFDS4500? E chiar mai simplu...

Totusi am gasit pe internet asta.

Schema pt montajul cu TFDS4500 o poti gasi aici. Personal recomand schema a doua. Stiu multi care folosesc montajul acela si merge ok.

<{POST_SNAPBACK}>




nu gasesc TFDS pe nicaieri, sau e prea scump.ultima oara cand am intrebat la vitacom era parca 500.000 sau ceva apropiat.
irda de pe placa de baza stiu ca foloseste un standard,dar in spatele protocolului tot semnale digitale trebuie sa fie. tot 0 si 1. prima schema e tot cu tfds,din cate am vazut.

#4
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004
In IR sint cel putin 2 tipuri de aplicatii diferite:

1. Remote IR ( ca la televizor ) - este o aplicatie pt distanta mare ( 10m de ex ) unidirectionala,  in care LED-ul telecomenzii este "forjat" la maximum in sensul ca i se dau niste trenuri de impulsuri de curent mare, cu factor de umplere de 25%, de 36KHZ. Trenurile de impulsuri au frecventa cam de 1KHz si sunt diverse standarde de transmisie a pachetelor, de la producator la producator. Asta poti receptiona lejer cu un LTOP-4836 de ex, care este un receptor IR cu amplificator si filtru pe 36kHZ incorporat, ce-ti da direct date pe iesire. Are 3 picioare ( ali, masa si date ). Citeste pdf-ul!

2. IRDA ( ca la telefoane, palm-uri, pc-uri ) este o aplicatie pt distanta mica ( 2m de ex. ) bidirectionala si de viteza mare. Aici datele-s transmise serial sincron si protocolul este simplist: "0" logic = un impuls, "1" logic = lipsa impuls. Pt asta poti folosi ca si emitator/receptor de ex TFDS4500 pe care-l poti comanda direct cu microcontrollerul, sau mai simplu cu TOIM4232 care iti da direct date seriale. Citeste pdf-urile ( sunt publice ) in care-ti zice cum sa le legi! Odata ce le-ai legat ca in schema de acolo vor merge din prima incercare. Rata baud implicita este 9600.

Cu fototranzistori direct nu mai este interesant sa incerci atita timp cit exista aceste integrate specializate, nu foarte scumpe ( in jur de 1-2 EUR ) .

#5
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Are cineva o schema de un IRDA care sa il pot conecta la portul serial? Daca e simpluta schema o fac eu. Mi-am facut pentru telecomanda. Acum imi trebuie pentru a conecta un Palm la PC.

Multumesc anticipat.

#6
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
unde pot gasi TFDS asa ieftin?

uitati ce am gasit:
a mai incercat cineva asta?ca mie nu-mi merge :(



Arcer, on Jan 14 2005, 10:48, said:

In IR sint cel putin 2 tipuri de aplicatii diferite:

1. Remote IR ( ca la televizor ) - este o aplicatie pt distanta mare ( 10m de ex ) unidirectionala,  in care LED-ul telecomenzii este "forjat" la maximum in sensul ca i se dau niste trenuri de impulsuri de curent mare, cu factor de umplere de 25%, de 36KHZ. Trenurile de impulsuri au frecventa cam de 1KHz si sunt diverse standarde de transmisie a pachetelor, de la producator la producator. Asta poti receptiona lejer cu un LTOP-4836 de ex, care este un receptor IR cu amplificator si filtru pe 36kHZ incorporat, ce-ti da direct date pe iesire. Are 3 picioare ( ali, masa si date ). Citeste pdf-ul!

2. IRDA ( ca la telefoane, palm-uri, pc-uri ) este o aplicatie pt distanta mica ( 2m de ex. ) bidirectionala si de viteza mare. Aici datele-s transmise serial sincron si protocolul este simplist: "0" logic = un impuls, "1" logic = lipsa impuls. Pt asta poti folosi ca si emitator/receptor de ex TFDS4500 pe care-l poti comanda direct cu microcontrollerul, sau mai simplu cu TOIM4232 care iti da direct date seriale. Citeste pdf-urile ( sunt publice ) in care-ti zice cum sa le legi! Odata ce le-ai legat ca in schema de acolo vor merge din prima incercare. Rata baud implicita este 9600.

Cu fototranzistori direct nu mai este interesant sa incerci atita timp cit exista aceste integrate specializate, nu foarte scumpe ( in jur de 1-2 EUR ) .

<{POST_SNAPBACK}>

Attached Files



#7
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

driverx, on Jan 14 2005, 10:55, said:

Are cineva o schema de un IRDA care sa il pot conecta la portul serial? Daca e simpluta schema o fac eu. Mi-am facut pentru telecomanda. Acum imi trebuie pentru a conecta un Palm la PC.

Multumesc anticipat.

<{POST_SNAPBACK}>

Este schema in pdf-ul lui TOIM3232. Este simpla si merge din prima.
Succes!

#8
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

cosmin_cosmin_1, on Jan 14 2005, 10:40, said:

nu gasesc TFDS pe nicaieri, sau e prea scump.ultima oara cand am intrebat la vitacom era parca 500.000 sau ceva apropiat.
irda de pe placa de baza stiu ca foloseste un standard,dar in spatele protocolului tot semnale digitale trebuie sa fie. tot 0 si 1. prima schema e tot cu tfds,din cate am vazut.

<{POST_SNAPBACK}>

La mine in oras ( Cluj ) este un reseller al lui ECAS Bucuresti, care are pretul in lista 2.75 EUR, de la care se mai fac ceva reduceri. Presupun ca si direct la ECAS nu-s alte preturi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate