Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Curent trifazic - merita ?este chiar necesar?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 em2006, on Nov 10 2008, 22:51, said:

La consumatorii pe care-i presupune azi o locuinta moderna, trifazat e solutia optima. In plus, repartizarea judicioasa pe faze a consumatorilor, mareste considerabil fiabilitatea instalatiei prin reducerea suprasolicitarilor, comparativ cu cazul unei retele monofazate.

Poti sa ne explici cum se poate repartiza judicios un trifazic normal de 9.6 kW, adica 16A?
Comparativ cu unul monofazat de 8kW.

Poti sa pui ce consumatori crezi ca sunt la o casa moderna.

Mersi!

#20
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 10.02.2007
Puterea totala e repartizata pe 3 circuite monofazate, nu e trasa dintr-un singur circuit.

Cat despre consumatori, i-ai enumerat intr-un post anterior:

 cipaul, on Oct 17 2008, 08:39, said:

... cuptor electric (chiar 3.5kW), plita electrica (6...8kW), aer conditionat ..., pompa din put (1.5kW), masina de spalat haine, ceea de vase; calculatoare, etc...


#21
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 em2006, on Nov 11 2008, 10:09, said:

Puterea totala e repartizata pe 3 circuite monofazate, nu e trasa dintr-un singur circuit.

Cat despre consumatori, i-ai enumerat intr-un post anterior:

Pai tocmai asta e problema: pe fiecare circuit nu poti depasi 16A.
Deci plita aia electrica nu o poti folosi ca are nevoie peste 30A!

Noroc ca eu am trifazic la 25A B) ca altfel   :cursing:

#22
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

 cipaul, on Nov 11 2008, 10:24, said:

Pai tocmai asta e problema: pe fiecare circuit nu poti depasi 16A.
Deci plita aia electrica nu o poti folosi ca are nevoie peste 30A!
Fiecare "ochi" al plitei are rezistenta proprie (intre 1200 si 2500W). Puterea insumata este intre 6 si 8 kW.

#23
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 LED, on Nov 11 2008, 12:21, said:

Fiecare "ochi" al plitei are rezistenta proprie (intre 1200 si 2500W). Puterea insumata este intre 6 si 8 kW.

Deci inteleg ca poti lega de exemplu 2 ochiuri pe o faza si celalalte 2 pe alta faza.
Mai pui cuptorul electric pe a treia faza si celalalte aparate pe ce le alimentezi?
Asta nu am inteles la trifazic.

#24
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Nu sunt electrician si e posibil sa fac niste afirmatii gresite.

Cred ca ai putea sa iti legi tot circuitul pentru bucatarie pe o singura faza. Din ce vad eu mai sus ai vreo 6kW pe faza.

#25
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 LED, on Nov 11 2008, 13:10, said:

Nu sunt electrician si e posibil sa fac niste afirmatii gresite.

Cred ca ai putea sa iti legi tot circuitul pentru bucatarie pe o singura faza. Din ce vad eu mai sus ai vreo 6kW pe faza.

La mine nu e problema. Pun plita pe gaz.
Eventual, in viitor o sa pun o plita cu inductie cu 2 ochiuri.

Sustin insa ca e mai avantajos d.p.d.v. a puterii monofozicul decat trifazicul standard de 9.6 kW.
Poate ne lamureste un electrician cui ai putea repartiza cat mai bine trifazicul asta  :console: slabut.

#26
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
trifazicul se poate imparti si la 9 kw. ideea este ca bransamente monofazate peste puterea asta , adica cu siguranta din BMP peste 32A nu am vazut (asta nu inseamna ca nu pot exista ;) .
cuptoarele electrice de putere mai mare sepot lega la circuit monofazic sau trifazic unde rezistentele sunt impartite pe cele 3 faze si rezulta curenti mai mici.

#27
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 10.02.2007
Extras din
NORMATIV PENTRU PROIECTAREA ȘI EXECUTAREA INSTALAȚIILOR ELECTRICE CU TENSIUNI PÂNĂ LA 1000 V c.a. ȘI 1500 V c.c.
Indicativ: I 7-02

Art 3.4.9. La consumatori alimentați direct din rețeaua furnizorului de energie electrică, instalațiile electrice se execută cu distribuție monofazată, pentru valori ale curenților până la 30 A și cu distribuție trifazată, pentru situațiile în care curentul în regim monofazat este peste 30 A.
Fac excepție de la această prevedere instalațiile electrice pentru alimentarea receptoarelor monofazate speciale, cu valori ale curenților peste 30 A (de ex. transformatoare de sudare), care pot fi alimentate monofazat, dar numai cu avizul furnizorului de energie electrică.

Art 3.4.14. Repartizarea pe faze și respectiv pe circuite de alimentare a receptoarelor electrice, trebuie să se facă astfel încât să se asigure o încărcare cât mai echilibrată a acestora.

#28
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Astept cu interes o schema practica de alimentare a consumatorilor unei case.
Nu sunt de specialitate dar m-am lovit de problemele cauzate de trifazicul la 16A, care m-a dezamagit profund.

#29
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004

 cipaul, on Nov 11 2008, 23:18, said:

Astept cu interes o schema practica de alimentare a consumatorilor unei case.
Nu sunt de specialitate dar m-am lovit de problemele cauzate de trifazicul la 16A, care m-a dezamagit profund.
pai pune o lista cu consumatorii si numarul de camere.

#30
cristi.v

cristi.v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.09.2005
La mine tot16A trifazic(sint curios daca va face fata!)
Parter:living,bucatarie,birou,baie si garaj si hol----becuri in jur de 1000W,aragaz pe gaz dar cu rotisor si becl a cuptor,hota de 500mc,centrala termica 25kw(sau mai mare)pe gaze,masina de spalat,o plasma,sunet ,doua calculatoare,uneori ceva storcator de fructe sau mixer(robot),la garaj un aparat de spalat masina si doua aparate de aer conditionat 12 si 9 BTU
Etaj:trei dormitoare un living,hol si doua bai----becuri 800W,doua aparate de aer 12 si 9 BTU, doua televizoare,fier de calcat,o cada cu hidro si o cabina cu hidro,s-ar putea si inca o centrala termica pe gaze.
cam astea.
si la casa instalatia de alimentare cu apa(nu stiu ce cuprinde).
la mine casa este in constructie dar cam acestia vor fi consumatorii, desigur nu cred ca vor consuma toti odata.

Edited by cristi.v, 12 November 2008 - 08:28.


#31
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

 cristi.v, on Nov 12 2008, 08:24, said:

s-ar putea si inca o centrala termica pe gaze.
Asta e gluma?

Si apropose, bagi banii in 4 (!!!) aparate de aer conditionat si nu iti permiti niste becuri economice?

#32
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 LED, on Nov 12 2008, 09:25, said:

Asta e gluma?

Si apropose, bagi banii in 4 (!!!) aparate de aer conditionat si nu iti permiti niste becuri economice?

Eu cred ca a calculat cu becuri economice ca altfel.... -_-

E un exemplu bun de calcul cazul lui Cristi.v, dar la care mai adaugam:
- cuptor electric: 3 kW
- era sa uit: aspirator 2 kW
- feon: 2 kW
- pompa pt. put: 1.5 kW, (el nu a specificat puterea)
- cositoare: 1.5 kW

- 6kW (pe trifazic) pt. incarcarea zilnica a viitoarelor autohehicule electrice cu care va dotata locuinta moderna  -_-  :rolleyes:  -_-  :rolleyes:

Edited by cipaul, 12 November 2008 - 09:42.


#33
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

 cipaul, on Nov 12 2008, 09:36, said:

Eu cred ca a calculat cu becuri economice ca altfel.... -_-
Nu cred. Becurile economice consumer se cam opresc la 20-22W, deci pentru 1000W insumati ar fi nevoie de cel putin 50 de becuri (presupunand ca le-ar avea de putere maxima). Come on... :)

#34
preotul75

preotul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.03.2007
Parerea mea e ca mai bine sa pui trifazic daca iti permite Electrica - daca ai monofazic poti sa ai faza aia dezechilibrata ca dracii si nu iti mai merge nimic, mai ales in zonele unde se construiesc cartiere noi si electrica inca nu si-a modificat reteaua.

#35
cristi.v

cristi.v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.09.2005
Sa fiu iertat,bag becuri economice care echivaleaza cam cu puterea declarata,motocositoare nu-mi trebuie din pacate ,am loc putin,cu centrala termica este o problema,inca nu stiu daca sa fie una sau doua,am amprenta de 157mp cu garaj de 25mp la parter pe care nu vreau sa-l incalzesc(si uite asa ma corup sa incep un jurnal,dar eu am luat casa deja inceputa si ar insemna sa fac jurnalul doar de un singur post  si ar trebui sa scriu trei zile si trei nopti si nici nu prea am darul scrisului si al povestitului).

#36
inginerubz

inginerubz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.02.2011
Am casa de la ţară cu contor monofazic şi grajdul din curte dotat cu contor trifazat.Bunicul a avut o maşină de tors lână şi alte utilaje specifice prelucrării lânii şi deşeurilor textile.Singurul dezavantaj e plata a două abonamente şi evident două facturi pe două locuri de comsum diferite.În schimb ori de câte ori s-a ars vreo siguranţă de la transformatorul de medie-joasă tensiune (20.000V - 220/380V) de la care este alimentată porţiunea de reţea unde este branşată casa respectivă, de nu mai era curent pe faza cu casa, m-am legat de la grajd (7-8 m. de casă), pâna la remedierea defecţiunii.Pe vremuri dura şi două-trei zile.Sar peste invidia vecinilor... Apropo de vecini,faza cu schimbatul fazei am făcut-o şi la apartamentul de la oraş, e un cofret pe palier,şi mai pica câte-o fază,mai ales seara şi mă schimbam la alta. M-a reclamat o vecină că fur curentul, domnule! Degeaba au venit electricienii, s-au uitat la sigiliile de pe contor(era în hol,deasupra uşii de intrare,acum sunt toate în cofretul de pe palier), şi au plecat.Oricum, e mult mai indicat un branşament trifazat,am făcut diferenţa la consum, la maşina de şlefuit mozaic e cu 60% mai puţin la trifazic şi la pompa din fântână cam 50%.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate