Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

Despre plata Überweisung din GERMANIA....

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
clon

clon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.08.2005
pe eBay.de majoritatea nemtilor folosesc metoda de plata Überweisung. Ce inseamna asta ?
Am si eu card VISA International (EUR). As putea eu sa primesc bani de la nemti pe acest card.
Caci PayPal nemtii nu prea folosesc. Cum le dau sansa (celor care nu au PayPal) sa-mi plateasca in Romania ?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,103
  • Înscris: 24.02.2006
Überweisung = transfer
cel mai probabil se refera la transferul banilor dintr-un cont in altul. intreaba la banca ta daca poti primi euro din afara pe acel card (unii au limitari optionale) si daca da, cere-le detaliile de transfer(SWIFT, IBAN,  denumirea exacta a bancii) precum si valoarea comisioanelor (sa stii la ce sa te astepti).

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Überweisung este sinonim cu OP-ul de la noi (ordin de plata), transfer bancar, iar Überweisung + inseamna ca se trimit automat datele necesare platii ( mai mult pt cel care primeste banii), insa datele de multe ori sunt insuficiente si este necesara comunicarea suplimentara pt aflarea lor.
Ca sa faci transfer extern - se discuta pe un topic alaturat....se face swift international, care presupune plata mai multor comisioane si taxe interne si externe.
Exista un comision al bancii care trimite, de cel putin 0,1%, insa poate sa fie si mai substantial in f de banca, mai exista o taxa (speza) tot a bancii care trimite care poate sa fie f. mica sau nesimtit de mare in f de banca....- acestea doua trebuie sa te intelegi cu neamtu' cine le plateste - el sau tu, si apoi sa fie bifate ca atare corect pe formularele celor doua banci; exista apoi taxa internationala de swift care este regularizata la nivel international - in jur de 21 E - insa unele banci intermediare cer mai mult..., si in final exista si comisioanele bancii care primeste, si aici iar trebuie sa te intelegi cu omul care trimite cine le plateste, si sa fie bifate corespunzator ca atare, pe formularele celor doua banci - a lui si a ta.
Daca ai deja card pt un cont in E, atunci poti solicita sa primesti bani in contul asociat lui, insa sunt si banci care vor sa deschida alte conturi pt plati externe...
Unele filiale bancare nu prea fac swifturi - habar nu au si nu se complica....la altele e f scump, la altele este mai rezonabil dupa ce se lamuresc ce e de facut, insa solicita sa le dai multe informatii - e mai greu pt cel care trimite banii; cel care primeste trebuie sa-i dea primului datele complete de adresa atat ale lui cat si ale bancii, codurile bancii lui, IBAN si SWIFT, si dovada/justificare pt plata - factura/bon fiscal cu marfa pt care se plateste.
La unele banci este posibil sa fie ceva mai usor, oarecum automatizat, insa mai rar.
Cel mai usor este daca ai un cont la o banca comuna cu a celuilalt - destul de greu...BRD GSG de ex....
Toate datele si explicatiile in scris solicitate pe formular, se fac de obicei in engleza.
Interesant este cand vine ceva din Austria - Viena, si scrie ba in franceza ba in germana, ba in engleza, insa lucruri diferite...:), iar unii oameni au nume mici frantzuzesti si de familie nemtesti...

Edited by loock, 16 October 2008 - 09:59.


#4
Hogfather

Hogfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 02.02.2008
uberweisun inseamna ordin de plata. Adica prin transfer bancar

#5
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Cel mai simplu si eficient este prin posta romana : serviciul Eurogiro (Pt sume pana in 500 de euro - Dar nu o merge oare sa trimiti multiplu de 500 dc e cazul  :rolleyes: ).

#6
aliosa_sbbv

aliosa_sbbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.11.2008

 loock, on 16th October 2008, 09:49, said:

Überweisung este sinonim cu OP-ul de la noi (ordin de plata), transfer bancar, iar Überweisung + inseamna ca se trimit automat datele necesare platii ( mai mult pt cel care primeste banii), insa datele de multe ori sunt insuficiente si este necesara comunicarea suplimentara pt aflarea lor.
Ca sa faci transfer extern - se discuta pe un topic alaturat....se face swift international, care presupune plata mai multor comisioane si taxe interne si externe.
Exista un comision al bancii care trimite, de cel putin 0,1%, insa poate sa fie si mai substantial in f de banca, mai exista o taxa (speza) tot a bancii care trimite care poate sa fie f. mica sau nesimtit de mare in f de banca....- acestea doua trebuie sa te intelegi cu neamtu' cine le plateste - el sau tu, si apoi sa fie bifate ca atare corect pe formularele celor doua banci; exista apoi taxa internationala de swift care este regularizata la nivel international - in jur de 21 E - insa unele banci intermediare cer mai mult..., si in final exista si comisioanele bancii care primeste, si aici iar trebuie sa te intelegi cu omul care trimite cine le plateste, si sa fie bifate corespunzator ca atare, pe formularele celor doua banci - a lui si a ta.
Daca ai deja card pt un cont in E, atunci poti solicita sa primesti bani in contul asociat lui, insa sunt si banci care vor sa deschida alte conturi pt plati externe...
Unele filiale bancare nu prea fac swifturi - habar nu au si nu se complica....la altele e f scump, la altele este mai rezonabil dupa ce se lamuresc ce e de facut, insa solicita sa le dai multe informatii - e mai greu pt cel care trimite banii; cel care primeste trebuie sa-i dea primului datele complete de adresa atat ale lui cat si ale bancii, codurile bancii lui, IBAN si SWIFT, si dovada/justificare pt plata - factura/bon fiscal cu marfa pt care se plateste.
La unele banci este posibil sa fie ceva mai usor, oarecum automatizat, insa mai rar.
Cel mai usor este daca ai un cont la o banca comuna cu a celuilalt - destul de greu...BRD GSG de ex....
Toate datele si explicatiile in scris solicitate pe formular, se fac de obicei in engleza.
Interesant este cand vine ceva din Austria - Viena, si scrie ba in franceza ba in germana, ba in engleza, insa lucruri diferite...:), iar unii oameni au nume mici frantzuzesti si de familie nemtesti...

As vrea sa stiu si eu cum fac un transfer bancar din Romania in Germania/Austria folosind IBAN/BIC/SWIFT code cat mai ieftin sau gratis.
Fac cumparaturi pe eBay si multi nu accepta paypal. Am card Viasa(lei) Mastercard(euro) la Banca Transilvania.
Am fost la diferite banci si am aflata ca transferurile sunt foarte scumpe (minim 7 euro.. 20 euro,  30 euro la BCR).
Din discutiile cu persoane din Germania/Austria transferul e foarte ieftin sau gratis.
Ei sugereaza ca daca Romania e in UE ar trebuie sa fie cam la fel dar din pacate eu sunt in Romania unde stim cu totii cum e.
Am cont PayPal dar nu am gasit cum fac transfer folosind IBAN/BIC code.
Pe ebay iar nu am gasit cum fac transfer folosind IBAN/BIC code.
Astept sugestii utile de la voi.
Multumesc frumos.

#7
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Ai gasit o solutie convenabila?

#8
hacktools

hacktools

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 25.11.2010
Iti recomand Banc Post daca vrei sa faci transferuri interbancare.Eu primesc bani din Germania prin PostBank care e o banca diferita de Banc Post.Persoana care imi alimenteaza contul in valuta nu plateste absolut nici un cent,iar mie imi ia 1 euro la 250Euro cand retrag banii din cont. :peacefingers: Se poate si invers dar nu stiu ce comision iti ia

#9
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Mersi pt raspuns. Din pacate, eu am nevoie sa transfer din Romania si aici cam orice banca ia minim 20-25 € comision. Hotii astia sunt tinuti in spate doar prin comisionele incasate de la noi, fraierii Europei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate