Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Ce parere aveti de liberalizarea pietei telefoniei fixe de la 1 ianuarie 2003!

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
nehru

nehru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 16.12.2001
Ce parere aveti de liberalizarea pietei telefoniei fixe de la 1 ianuarie 2003!O sa aibe un impact pozitiv asupra romanilor?
Iata ce scrie Adevarul despre acest lucru: :)  :)
"Ordonanta privind cadrul general de reglementare a comunicatiilor ar putea fi aprobata in sedinta de guvern de joi, dupa ce a obtinut toate avizele din partea ministerelor. Aceasta inseamna de fapt ca se face ultimul pas legislativ pentru liberalizarea pietei telefoniei fixe de la 1 ianuarie 2003. "Teoretic, dar si practic, din ianuarie 2003 orice client isi va putea alege operatorul de telefonie care-i asigura cele mai bune servicii si tarife, in functie de nevoile sale de comunicatie" - ne-a declarat ministrul Comunicatiilor, Dan Nica. Potrivit ordonantei, operator de telefonie fixa poate fi orice persoana juridica sau fizica care, in baza unei notificari, este acreditata de catre nou infiintata Autoritate de reglementare in domeniul comunicatiilor. S-a renuntat, asadar, potrivit reglementarilor europene in materie, la vanzarea de licente si chiar la perceperea de taxe de autorizatie, care ar fi putut fi considerate limitatorii pentru competitori. Operatorii vor plati totusi, anual, o asa-numita taxa de monitorizare (de pana la 0,5% din cifra de afaceri) pentru acoperirea cheltuielilor Autoritatii. Pentru evitarea fraudelor, Autoritatea va urmari in primul rand ca operatorii sa nu perceapa tarife sub costuri reale in scopul eliminarii concurentei, amenzile putand merge pana la 5% din cifra de afaceri. Romanii ar putea sa atraga, teoretic, intre sute de operatori, dupa noua numerotatie (care va intra in vigoare din 14 iunie) ramanand libere combinatiile in care, dupa cifra 0, urmeaza 3, 4, 5, 6, resursele de numere si frecvente sunt insa limitate, iar pentru atribuirea acestora se poate ajunge la organizarea de licitatii, in cazul unor cereri mari. (Adevarul) " :nu:  :nu:

#2
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Evident ca numai un FRAIER (ca sa nu zic PROST) poate crede asa ceva gen ieftiniri... :ciocan: In Romania ORICE "liberalizare" e un nou mod de a FURA LEGAL de la populatie... (se poate citi "un nou motiv de scumpire"... :drac:  :D )

Oare pina cind va mai suporta populatia asemenea minciuni? :confused:  :thinking:

#3
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Nici nu stiu cum vor realiza asta ... probabil ca vor rupe din Romtelecom, partea de "transport" si il vor face monopol de stat, asa cum au facut cu Conel-ul.

Nu ma astept la schimbari, dar daca va fi o firma ca sa aiba preturi reduse ptr. convorbiri locale si net, dar sa ma "arda" la interurban si international, plec invartindu-ma de la Romtelecom.

Nemernicii astia nu imi pot da nici macar o linie digitala, dar daca as vrea ISDN, maine dimineata ar fi calare pe mine sa mi-l instaleze.

EP

#4
QwertY

QwertY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.05.2002
Frumos ar fi sa ajunga o companie cu putere de investitzie mare (gen AT&T) pe la noi, shi sa creeze o infrastructura secundara pt. telefonie. Yeah.. right! :lol:

#5
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
am auzit ca astral vrea sa devin si operator de telefonie fixa.
ar fi super misto sa ai pe cablu si tv si net si telefon.
eu cred ca se vor ieftini ceva tarifele. sau macar sper:)
acu factura de la fix imi vine pe la 1 milion si e destul de naspa

#6
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Romtelecom-ul nu se rupe in nici o parte, ramane asa cum este!

Nu sperati la nici o ieftinire, am scris randuri, randuri pe forumul acesta si totusi nimeni nu se oboseste sa caute.

Speedo

#7
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Si daca eu operator de telefonie vreau acces pe firele deja existente, ce fac ? Cumpar de la RTlecom ?

Si 2 .... ma refeream la ruperea sectorului de transport, la fel cum s-a intamplat si la Renel. Indiferent cine va cumpara, partea asta de transport, va ramane in controlul statului.

EP

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu se rupe infrastructura de transport, RTC sa vinde ca un tot, nu pe bucati.

Normele de deregulation pe care le mentionezi tu, adica last mile network , partea de a acces la client inca nu se stie cum se va liberaliza, dar probabil ca nu se va iesi din cadrul Uniunii Europene care pana acum la toate liberalizarile de telecomunicatii facute a lasat aceea retea in posesia operatorului fost national cu obligativitatea ca acesta sa furnizeze "cuprul" si altora la un pret semi-inpus de stat.

Greets,
Speedo

#9
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
liberalizarea nu poate decat sa aduca (in timp) concurenta pe piata; probabil in cativa ani vom resimti efectele benefice.

in primii 5 ani micii consumatori nu vor fi asaltati cu oferte, prima mie de mari consumatori conteaza, acolo e marea batalie; sunt convins ca RTL deja pregateste oferte "confidentiale"

nici nu stiu cine va avea bani sa investeasca masiv in comunicatiile fixe din Romania, este stiut faptul ca global companiile de telecomunicatii nu mai sunt f.profitabile, existe domenii mult mai banoase.

vom trai si vom vedea

#10
nehru

nehru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 16.12.2001
Sa speram ca se va schimba totusi ceva! ;)  ;)

#11
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Nu cred ... trebuie sa se ieftineasca. Nu pot fi 5 operatori cu aceleasi preturi.

EP

#12
nehru

nehru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 16.12.2001
Crezi ca o sa fie 5 operatori pe aceasta piata care presupune investitii enorme iar recuperarea investitiilor se face anevoios?
Oricum pe termen scurt nu va clinti nimeni suprematia Romtelecomului!Ramane speranta pentru noi internautii.

#13
dadi_ro

dadi_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2002
bine mai ceciu cum crezi tu ca o sa fie si tv si net si tel pe acelasi cablu
dupa cum au facut cablajul astia s-ar parea ca o sa fie telefon separat
cred ca i-ar costa prea mult aparatura de transmisie ca sa transmita 3 semnale pe acelasi fir

sa speram ca ne va fi mai bine!!!

#14
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

Quote

Originally posted by dadi_ro
bine mai ceciu cum crezi tu ca o sa fie si tv si net si tel pe acelasi cablu
dupa cum au facut cablajul astia s-ar parea ca o sa fie telefon separat
cred ca i-ar costa prea mult aparatura de transmisie ca sa transmita 3 semnale pe acelasi fir
Fiecare canal TV este un "semnal" separat; cu modulatorul lui shi tot ce vrei. De obicei ai cateva zeci de canale TV/date dinspre firma de cablu spre client. Problema este ca ceea ce emite fiecare client (modem de cablu/telefonie) spre firma de cablu este un alt "semnal" care trebuie deosebit de ceilaltzi clientzi shi mai ales de zgomot...

#15
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Operatorii de tv-cablu se pregatesc deja pentru telefonie(!!!!). Se poate spera la tarife micute la convorbirile dintre abonatii aceluiasi operator tv.

#16
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
"U.P.C." (fost "Astral") are telefonie fixă, dar nu e puternic.
Altul a ajuns puternic.
Cine îşi putea închipui schimbările. Dar până să erodeze "RomTelecom"-ul vreun alt operator de telefonie fixă, a făcut-o telefonia mobilă.
Dezgrop acest subiect că-s tare curios, dacă convorbirile la mobil (celular) nu ar fi fost aşa de ieftine şi să zicem ai fi plătit 10 Euro pentru 150 de minute în reţea + 50 în alte reţele, ar fi existat concurenţă acerbă în domeniul telefoniei fixe? La un moment dat "R.C.S & R.D.S." instalase un telefon public la pasajul de la Universitate (la intrarea de la metrou).

#17
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Oarecum amuzant sa citesc disperarea romanilor privind tarifele comunicatiilor in primii ani dupa 2000.
Yeah, bagam si eu la 1 milion juma' pe luna la Romtelecom pe atunci (cu tot cu tariful pt. net).
Eram optimist insa privind comunicatiile mobile (fara fire, doar o antena => mai ieftin).

Pana la ordonanta 114 eram multumit/fericit cu preturile comunicatiilor. Vedem ce va urma.

ps - nici nu vreau sa-mi imaginez Posted Image  preturile puse de tine djl :)

#18
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Erau salariile mici şi dorinţa a trăi pentru ziua de mâine. Iar când crescuseră salariile (dar asta nu a fost în 2002), tot rămăsesem cu sechele. Şi azi le avem în domeniul telecomunicaţii, dar aruncăm banii pe altele. Să vezi ce contre avem în familie, să nu folosesc telefonul prea mult, de parcă telefonul era doar obiect de decor. Ce-i drept, şi eu era frarier şi îi sunam pe alţii (inclusiv pe mobil), ei nu pe mine şi plăteam facturi mari, de unde locuiesc acuma mama a descis să bage digital ca să poată parola fixul... privind retrospectiv, nu i-aş mai fi sunat atâta şi probabil facturile ar fi fost cu cel puţin 500.000 Lei mai mici.
Dacă ar fi fost după mine, ar fi existat tarife mici la gen 400-500 de minute în România + 1-2 G.B. de net, dar pentru mai mult, telefonie fixă   Posted Image   Sau la ce te referai prin preţurile puse de mine?

Edited by djl, 21 February 2019 - 13:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate