Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce parere aveti de liberalizarea pietei telefoniei fixe de la 1 ianuarie 2003!

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View Postdjl, on 20 februarie 2019 - 23:06, said:

dacă convorbirile la mobil (celular) nu ar fi fost aşa de ieftine şi să zicem ai fi plătit 10 Euro pentru 150 de minute în reţea + 50 în alte reţele, ar fi existat concurenţă acerbă în domeniul telefoniei fixe?
Preturile astea nu vreau sa le analizez ca pe o posibila realitate.
Acum ca m-am uitat iar peste ele... Pai pe telefonia fixa ar fi fost si mai scump :) Iar oamenii se ingramadeau la mai ieftin/mai liber deci...

#20
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,227
  • Înscris: 13.06.2004
Şi dacă la fix ar fi fost cu 10 Euro 250 de minute în reţeaua proprie + 100 în alte reţele fixe?   :)
Ce-i drept, în cazul telefoniei fixe din România nu a fost implemntat servicul de S.M.S. Sunt ţări de une poţi trimite S.M.S. şi de la telefonul public.

#21
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
La reteaua fixa ai un cost de prag mare, pentru intretinerea conexiunii. Lunar. In plus, ai si cost mare pentru instalarea conexiunii. Aceste costuri nu exista la mobil.
Peste acest prag, la fix se puteau da totusi mai multe minute intre fix si fix. Pt. ca un fir individual nu consuma o resursa comuna limitata (cum ar fi frecventele radio).
Totusi, Romtelecom s-a kkt pe el cu minutele si limitele si mobilele le-au luat-o inainte.
Chiar si acum, la nr. meu fix Telekom am 100 minute nationale la 11 lei/luna. Si tot la ei am la 14 lei nelimitat minute nationale pe mobil. + net nelimitat.
La dracu, puteau sa aiba nelimitat national pe fix la acei 11 lei si poate pastra omul mobilul doar pentru urgente/libertate si ramanea si cu fixul. Dar nu, s-au kkt pe ei (sau pe noi ?). Acum sa sufere, da-i in ma-sa.

#22
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,227
  • Înscris: 13.06.2004
O analiză corectă. Liniile fixe au nevoie de întreţinere dacă sunt supuse intemperiilor, în rest echipamentele pot fi folosite o durată mare de timp, căci nu se uzează moral (cel puţin la telefonia fixă clasică - nu mă refer la centralele analogice).
Cei de la "RomTelecom" şi-au dat singuri cu stângul în dreptul. Eu am multe amintiri cu ei, de aia îi regret. Dar suferă de mentalităţi învechite şi încă nu s-au vindecat, deşi concurenţa s-a tot ascuţit.
În 2002 tarifele la mobile erau enorme. Probabil dacă nu ar fi fost faza cu "Cosmote" am fi avut şi azi tarife mari. Nu aşa de mari încât să nu renunţe unii la fix, dar să renunţe mai puţini.
Eu asociez telefonia fixă cu stabilitatea.

#23
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,227
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate unii nu au net pentru că e scump cel mobil (eventual îl mai folosesc puţin) şi infrastructura fixă nu a ajuns la ei.
Oare dacă s-ar fi făcut o mai mare cablare a satelor, chiar şi prin linie telefonică clasică (A.D.S.L. şi I.S.D.N. parcă permit ceva viteze mai mari) cred că s-ar fi rezolvat din probleme, dar cum mai toată lumea are mobil, a fost încă o chestie în plus pentru a se considera neeconomic acest lucru.
Din curiozitate, prin cablul tv se poate transmite internet sau nu?   :huh:

#24
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Netul mobil e mai ieftin decât cel fix

Dacă te referi la cablul coaxial da, UPC-ul oferă net+tv pe coaxial.

Edited by heinz, 28 February 2019 - 14:39.


#25
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006
Si RDS in unele zone, EoC.

#26
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 06.03.2018
Dupa 17 ani s-a gandit cineva sa aduca topicul asta la viata ?:))))

#27
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
Am o parere foarte buna, chiar excelenta, la superlativ, despre liberalizarea pietei telefoniei fixe. A insemnat inceputul sfarsitului arogantei si monopolului Romtelecom. De rezultate beneficiaza toti cetatenii Romaniei azi, au beneficiat pe toata perioada din 2003 incoace.

#28
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,227
  • Înscris: 13.06.2004
Până la urmă telefonia mobilă a produs mai multe schimbări.
Dar da, unele firme au ales privaţii. Cred că majoritatea celor care au trecut la alţii la fix după liberalizare au cam renunţat la el (dar idem mulţi dintre cei care erau la "RomTelecom").

View PostSeiren, on 01 martie 2019 - 17:09, said:

Dupa 17 ani s-a gandit cineva sa aduca topicul asta la viata ?   Posted Image)))

Pentru a studia care au fost schimbările ce au urmat.

#29
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
Cum adică firme au ales privații?

Edited by maiorukaki, 04 March 2019 - 19:59.


#30
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,227
  • Înscris: 13.06.2004
Scuze, am dorit să zic operatori non-"RomTelecom/Telekom".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate