Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Cel mai ieftin procesor de credit carduri

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
41 răspunsuri în acest subiect

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postphockschann, on Oct 14 2008, 03:35, said:

sigur ? Unde scrie asta ? Da-mi te rog un link. Deci oricine poate cumpara prin paypal la fel cum cumpara prin epayment.ro?
Nu. Optiunea se numeste Website Payments Pro si poate fi implementata doar de comerciantii din SUA si UK.

Editat de don_dannielo, 14 octombrie 2008 - 09:40.


#20
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 08.03.2008
La o adica care e problema? Daca vrea cineva sa-ti cumpere produsul atunci o sa-si faca cont la paypal si gata. E cea mai ieftina solutie pt tine, adica Gratis. Mai ieftin decat gratis e imposibil sa gasesti.

#21
phockschann

phockschann

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 12.10.2008

View Postrickysyv, on Oct 14 2008, 11:25, said:

La o adica care e problema? Daca vrea cineva sa-ti cumpere produsul atunci o sa-si faca cont la paypal si gata. E cea mai ieftina solutie pt tine, adica Gratis. Mai ieftin decat gratis e imposibil sa gasesti.
Da, dar ca sa cumpere cu paypal dupa ce si-a facut cont trebuia sa isi verifice contul. Daca nu are servicii gen raiffeisen online cumparatorul, atunci tre sa mearga la banca sa isi verifice cardul pt paypal. Deci, decat paypal mai bine prin wire transfer.

View Posttu_bizon, on Oct 14 2008, 10:16, said:

Esti sigur?
Sigur nu compari platile PayPal -> PayPal cu MoneyBookers -> MoneyBookers in loc de a compara Card -> PayPal cu Card -> MoneyBookers?
Deci Card-> Paypal se poate implementa doar de comerciantii US si UK.
Card ->  MoneyBookers se poate implementa de comerciantii din Romania ?

#22
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postphockschann, on Oct 14 2008, 13:10, said:

Da, dar ca sa cumpere cu paypal dupa ce si-a facut cont trebuia sa isi verifice contul. Daca nu are servicii gen raiffeisen online cumparatorul, atunci tre sa mearga la banca sa isi verifice cardul pt paypal. Deci, decat paypal mai bine prin wire transfer.
Dar in ce tara vinzi soft-ul ala? In Romania?

Oricum, da-mi voie sa te anunt ca iti cam bati capul cu chestii inutile sau de prioritate scazuta, daca vrei sa ai succes in afaceri. Apuca-te de vandut odata. Incepe cu Paypal. Daca merge treaba, adaugi 2CO.

Banuiesc ca softul medical costa o caruta de bani, nu inteleg de ce mai stai sa compari 2co (150 lei) cu euplatesc.ro (100 lei)

Editat de don_dannielo, 14 octombrie 2008 - 12:24.


#23
phockschann

phockschann

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 12.10.2008

View Postdon_dannielo, on Oct 14 2008, 13:15, said:

Dar in ce tara vinzi soft-ul ala? In Romania?

Oricum, da-mi voie sa te anunt ca iti cam bati capul cu chestii inutile sau de prioritate scazuta, daca vrei sa ai succes in afaceri. Apuca-te de vandut odata. Incepe cu Paypal. Daca merge treaba, adaugi 2CO.

Banuiesc ca softul medical costa o caruta de bani, nu inteleg de ce mai stai sa compari 2co (150 lei) cu euplatesc.ro (100 lei)
Nu e soft medical, sunt produse de medicina traditionala ( ayurveda ). Si nu stiu daca lumea le va cumpara sau nu, pentru ca sunt la inceput. Pai la sume mari conteaza, 0,5% comision intre 2co si euplatesc.
Deci la moneybookers , clientul trebuie sa se inregistreze si sa verifice cardul, la fel ca pe paypal ?

#24
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 08.03.2008
Teoretic, daca te inregistrezi ca si merchant la moneybookers si implementezi interfata lor de payment gateway, clientii vor putea sa cumpere direct cu cardul fara sa mai verifice nimic. Spun teoretic pentru ca n-am incercat niciodata. Trebuie sa le dai email sa discuti cu ei.

Daca produsele sunt destinate exclusiv in Romania vei avea mai mult success cu expedierea coletului prin posta cu plata ramburs decat cu orice procesor de carduri.

Editat de rickysyv, 14 octombrie 2008 - 13:28.


#25
phockschann

phockschann

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 12.10.2008

View Postrickysyv, on Oct 14 2008, 14:26, said:

Teoretic, daca te inregistrezi ca si merchant la moneybookers si implementezi interfata lor de payment gateway, clientii vor putea sa cumpere direct cu cardul fara sa mai verifice nimic. Spun teoretic pentru ca n-am incercat niciodata. Trebuie sa le dai email sa discuti cu ei.

Daca produsele sunt destinate exclusiv in Romania vei avea mai mult success cu expedierea coletului prin posta cu plata ramburs decat cu orice procesor de carduri.
Apreciez sfatul, o sa folosesc si expediez si prin ramburs, dar produsul nu e exclusiv pentru cei din Romania. O sa testez sa fac un produs de 1 euro si sa mi-l vand prin moneybookers sa vad daca reusesc.

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004
Am testat rapid codul lor de aici cu adresa mea de MB, si nu prea pare sa mearga. Adica nu apare optiunea de plata prin card, ci doar wire transfer.

#27
tu_bizon

tu_bizon

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 151
  • Înscris: 05.10.2008

View Postrickysyv, on Oct 14 2008, 14:26, said:

Teoretic, daca te inregistrezi ca si merchant la moneybookers si implementezi interfata lor de payment gateway, clientii vor putea sa cumpere direct cu cardul fara sa mai verifice nimic.
Nu e implicit. Pt activarea acestei functii trebuie sa-i contactezi pe cei de la MoneyBookers.

#28
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.504
  • Înscris: 13.02.2006
Din cate am citit in FAQ-ul lor, trebuie obtinuta o autorizare speciala pentru a putea fi platit direct prin card de credit / debit. Iar comisioanele sunt mai mari, in acest caz, decat cele prezentate pe site.

edit: vad ca asa zice si @tu_bizon. Ai idee ce comisioane practica moneybookers daca esti acceptat si poti primi plati de pe carduri ?

@don_dannielo Te-am intrebat cate ceva pe pagina 1 a threadului. :)

Editat de spe, 14 octombrie 2008 - 14:39.


#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004
Sorry.
Nu, n-am folosit 2CO dar m-am tot interesat de subiect. Deocamdata folosesc Paypal, si o sa adaug si eu ceva dintre 2Co si fastspring.com, nu m-am hotarat . Fastspring sunt ceva mai scumpi dar iti fac pagina de plata sa arate cum vrei tu, spre deosebire de paypal sau 2Co.

#30
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postdon_dannielo, on Oct 14 2008, 10:33, said:

Nu. Optiunea se numeste Website Payments Pro si poate fi implementata doar de comerciantii din SUA si UK.
ba se poate. Eu ca cetatean roman, cu domiciliul in Romania, cu cont Personal Paypal (sau Business), pot primi plati de la persoane care n-au cont Paypal, direct cu cardul, prin intermediul Paypal, fara sa fi fost nevoit sa-mi activez vreo optiune suplimentara, sau sa fac vreo cerere expresa in acest sens.
mai studiaza.

#31
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postretele, on Oct 14 2008, 16:19, said:

ba se poate. Eu ca cetatean roman, cu domiciliul in Romania, cu cont Personal Paypal (sau Business), pot primi plati de la persoane care n-au cont Paypal, direct cu cardul, prin intermediul Paypal, fara sa fi fost nevoit sa-mi activez vreo optiune suplimentara, sau sa fac vreo cerere expresa in acest sens.
mai studiaza.
... iar in timp ce plateste i se creeaza si contul Paypal.

Ai uitat partea asta.

Initiatorul dorea plata cu cardul fara a se crea vreun cont, lucru care nu merge:

Quote

This PayPal account cannot be used for US Website Payments Pro. Please use a US PayPal account to proceed.

Editat de don_dannielo, 14 octombrie 2008 - 15:38.


#32
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 08.03.2008

View Postretele, on Oct 14 2008, 16:19, said:

ba se poate. Eu ca cetatean roman, cu domiciliul in Romania, cu cont Personal Paypal (sau Business), pot primi plati de la persoane care n-au cont Paypal, direct cu cardul, prin intermediul Paypal, fara sa fi fost nevoit sa-mi activez vreo optiune suplimentara, sau sa fac vreo cerere expresa in acest sens.
mai studiaza.

Imi pare nu rau dar nu e adevarat ceea ce spui. Toti cei care iti platesc cu cardul sunt obligati sa-si faca si cont la paypal. S-ar putea sa nu fie nevoiti sa-si verifice cardul cu codul EXPUSE dar de facut cont tot trebuie sa-si faca.

Singura exceptie de la regula asta este plata pentru un item de pe eBay. Daca clientul iti cumpara produsul de pe eBay atunci va putea plati cu cardul prin paypal fara sa-si mai faca un cont.

View Postdon_dannielo, on Oct 14 2008, 16:13, said:

Sorry.
Nu, n-am folosit 2CO dar m-am tot interesat de subiect. Deocamdata folosesc Paypal, si o sa adaug si eu ceva dintre 2Co si fastspring.com, nu m-am hotarat . Fastspring sunt ceva mai scumpi dar iti fac pagina de plata sa arate cum vrei tu, spre deosebire de paypal sau 2Co.

Si la paypal se poate sa customizezi pagina de plata sa arate cum vrei tu dar trebuie s-o hostezi pe un server https, altfel userul va primi un warning message in browser cum ca pagina contine si elemente nesecurizate.

La moneybookers trebuie sa contactezi departamentul de merchant daca vrei sa-ti includa si optiunea de plata cu cardul pe langa cea de transfer bancar. Trebuie sa-ti aprobe ei produsul, sa analizeze riscul de chargeback si alte tampenii din astea. Daca reuseste cineva ceva il rog sa posteze si aici ca sunt curios  de rezultat.

#33
tu_bizon

tu_bizon

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 151
  • Înscris: 05.10.2008

View Postspe, on Oct 14 2008, 15:38, said:

edit: vad ca asa zice si @tu_bizon. Ai idee ce comisioane practica moneybookers daca esti acceptat si poti primi plati de pe carduri ?
Pai scrie pe site. Aprox 7-8%, in functie si de volumul tranzactiilor.

Ai incercat si la e-facturi.ro? Macar ei sunt mult mai vechi (stiu de ei de cel putin 3 ani, insa nu i-am folosit niciodata) decat euplatesc.ro
Insa situl nu prea pare actualizat.

Editat de tu_bizon, 14 octombrie 2008 - 15:45.


#34
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postdon_dannielo, on Oct 14 2008, 16:34, said:

.Initiatorul dorea plata cu cardul fara a se crea vreun cont, lucru care nu merge:

View Postrickysyv, on Oct 14 2008, 16:43, said:

Imi pare nu rau dar nu e adevarat ceea ce spui. Toti cei care iti platesc cu cardul sunt obligati sa-si faca si cont la paypal.
sariti cu cate 100 de dolari fiecare si va spun cum, desi e foarte simplu, e banal, e trivial.
Dar daca va incapatanati in eroare, eu ma opresc aici cu discutia, mai departe o trec la consultanta financiara.

#35
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 08.03.2008
Si marmota invelea ciocolata in staniol, nu-i asa?

#36
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postretele, on Oct 14 2008, 20:44, said:

sariti cu cate 100 de dolari fiecare si va spun cum, desi e foarte simplu, e banal, e trivial.
Dar daca va incapatanati in eroare, eu ma opresc aici cu discutia, mai departe o trec la consultanta financiara.
Te referi la paginile de genul asta?

Fișier atașat  untitled.JPG   43,02K   63 download-uri

Nu se incapataneza nimeni, doar ca unii de aici chiar folosim Paypal si mai cunoastem ce se poate face cu el si ce nu.

Editat de don_dannielo, 14 octombrie 2008 - 20:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate