Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Factura germania

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
salut in primu rand miam cumparat o masina din germania si nu am luat factura cand am incercat sa traduc actele nu au vrut pt ca miau spus ca imi trebuie factura , zis si facut am vb cu cineva sa imi aduca o factura din afara mi-a adus(aici am puso fara stampila) dar nu stiu sa o completez daca stie cineva e binevenit.sa zicem ca macheama rada andrei am adus un Opel si am dat pe el 1500 e stau in pitesti pe strada basarabilor nr 13(deci ce am scris nu exista am dat un exemplu) va rog frumos sa ma ajutati sa o completez.multumesc anticipat celor care au bunavointa si stiu germana pt a ma ajuta

Attached Files



#2
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Post5inci, on Oct 12 2008, 16:11, said:

salut in primu rand miam cumparat o masina din germania si nu am luat factura cand am incercat sa traduc actele nu au vrut pt ca miau spus ca imi trebuie factura , zis si facut am vb cu cineva sa imi aduca o factura din afara mi-a adus(aici am puso fara stampila) dar nu stiu sa o completez daca stie cineva e binevenit.sa zicem ca macheama rada andrei am adus un Opel si am dat pe el 1500 e stau in pitesti pe strada basarabilor nr 13(deci ce am scris nu exista am dat un exemplu) va rog frumos sa ma ajutati sa o completez.multumesc anticipat celor care au bunavointa si stiu germana pt a ma ajuta
Hi hi,,stampila de la cine? De la o Firma? De la o persoana particulara? Cine e trecut in brieful mic (talonul masinii adica)? Tu sau altcineva? Nu e simplu ce vrei tu aici...ca daca o faci aiurea...iese aiurea!
Vezi o factura de la cineva si scrie la fel...desigur cu datele tale.
Dar oricum, sa iei o masina fara factura de la ei, fara un KAUFVERTRAG facut cu un privat...nu e in regula.
Scrie si tu:
la VERKAUFER : DATELE VANZATORULUI
LA kAUFER       DATELE TALE, daca esti pe talonul mic.

DACA NU ESTI PE TALONUL MIC, E CAM INCURCATA...ca nu prea e plauzibil ca cel care CUMPARA O MASINA SA NU FIE TRECUT PE TALON. Daca e altcineva, il treci pe ala, faci pe urma un Contract devanzare -Cumparare cu el la noi aici,faci Fisa de inmatriculare, el trebuie sa-ti dea un Certificat fiscal si stampila de la Finaciar ca a luat in evidenta masina si a radioat-o de la ei si pe urma inmatriculezi masina. Si traducerea ii va trebui lui la Circa financiara.

PS Zi-ne si nou ade unde se cumpra masini fara factura dar cu Brief si Talon ? Sau fara talon daca e varza masina si e adusa pe trailer, insa tot ii trebuie un document acolo...plus ca tre sa scrie in factura ce daune are si sa ai constatare de la ei de la politie sau de la asigurari cumva...
Nu prea e super tare kaufertagul ala pe care l-ai postat. ..Eu zic sa te duci in Targ sa intrebi un samsar cu fata mai inteligenta(daca o exista asa ceva) sa-ti dea o factura ca sa te inspiri.

Edited by sanddy1964, 12 October 2008 - 16:03.


#3
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
deci sa iti explic nu sunt eu trecut pe brief dar am contract de vanzare cumparare cu cel de a luato de acolo , stiu ca pe factura trebuie sa il trec pe cel de pe in brief,am stampila la ea dar nu nu am puso am sterso in paint pur si simplu si e stampila de la un parc auto din frankurt Noma Autohandel.p mine ma intereseaza unde sa trec prenumele ca numele il trec la Herr/frau/firma dar prenumele nu stiu unde sa il trec si orasul ca strada si nr stiu dar nu stiu unde sa trec prenumele si orasul.sper ca mati intelesi cu totii.NU TREBUIE sa fie super tare am dat pe el 30 E si la adus din germania deci e original nu trase la xerox ;)

Edited by 5inci, 12 October 2008 - 16:19.


#4
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Post5inci, on Oct 12 2008, 17:18, said:

unde sa trec prenumele ca numele il trec la Herr/frau/firma dar prenumele nu stiu unde sa il trec si orasul ca strada si nr stiu dar nu stiu unde sa trec prenumele si orasul.sper ca mati intelesi cu totii.NU TREBUIE sa fie super tare am dat pe el 30 E si la adus din germania deci e original nu trase la xerox ;)

Vorname =prenume
Wohnsitz /Ort /stadt=oras

vezi ca  acolo scrie si numele defata, in cazul femeilor, nu trece nimic in pana :console: mea ca te torni singur.. :naughty:
Da-mi pe PM factura ca nu o pot deschide, nu stiu de ce...

Edited by sanddy1964, 12 October 2008 - 17:53.


#5
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
nu am nici una din ce ai zis tumaisus prenume si oras am decat nume , ma gandesc sa scriu mai strans si prenumele

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
asta o sa ramana in analele forumului!

tu vrei sa falsifici o factura si ai venit sa intrebi aici ce si unde sa completezi?

#7
ruscanugelu

ruscanugelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2008

View Postsanddy1964, on Oct 12 2008, 13:57, said:

Hi hi,,stampila de la cine? De la o Firma? De la o persoana particulara? Cine e trecut in brieful mic (talonul masinii adica)? Tu sau altcineva? Nu e simplu ce vrei tu aici...ca daca o faci aiurea...iese aiurea!
Vezi o factura de la cineva si scrie la fel...desigur cu datele tale.
Dar oricum, sa iei o masina fara factura de la ei, fara un KAUFVERTRAG facut cu un privat...nu e in regula.
Scrie si tu:
la VERKAUFER : DATELE VANZATORULUI
LA kAUFER       DATELE TALE, daca esti pe talonul mic.

DACA NU ESTI PE TALONUL MIC, E CAM INCURCATA...ca nu prea e plauzibil ca cel care CUMPARA O MASINA SA NU FIE TRECUT PE TALON. Daca e altcineva, il treci pe ala, faci pe urma un Contract devanzare -Cumparare cu el la noi aici,faci Fisa de inmatriculare, el trebuie sa-ti dea un Certificat fiscal si stampila de la Finaciar ca a luat in evidenta masina si a radioat-o de la ei si pe urma inmatriculezi masina. Si traducerea ii va trebui lui la Circa financiara.

PS Zi-ne si nou ade unde se cumpra masini fara factura dar cu Brief si Talon ? Sau fara talon daca e varza masina si e adusa pe trailer, insa tot ii trebuie un document acolo...plus ca tre sa scrie in factura ce daune are si sa ai constatare de la ei de la politie sau de la asigurari cumva...
Nu prea e super tare kaufertagul ala pe care l-ai postat. ..Eu zic sa te duci in Targ sa intrebi un samsar cu fata mai inteligenta(daca o exista asa ceva) sa-ti dea o factura ca sa te inspiri.

Da ce , e msai sa ai factura pe masina. Da contract v-c nu e bun.Asa si daca masina are daune e lovita trebuie sa scrie undeva chestia asta.Mai e nevoie si de alte documente in caz ca e lovita???

#8
floterminator

floterminator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.03.2008
Cred ca un contract de vanzare cumparare cu toate date ( inclusiv pretul cu tva si fara, an inmatriculare, plus stampila si semnatura) este de ajuns. Eu mi-am adus recent o masina din De si am avut doar contract V-C. L-am tradus pe asta si nu au fost probleme.

#9
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008
Fa un contract de vanzare-cumparare intre tine si ultima persoana trecuta in brief. Nu-ti trebuie nicio stampila.

Edited by Marius3k, 25 November 2008 - 16:41.
Link sters. La urmatorul, se lasa cu suspend nelimitat.


#10
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Post_Smiley_, on Oct 12 2008, 20:01, said:

asta o sa ramana in analele forumului!

tu vrei sa falsifici o factura si ai venit sa intrebi aici ce si unde sa completezi?
:lol:  :lol:  :lol: pot zice ca am contribuit si eu "nitel" la falsu' respectiv.. B)  B)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate