Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ciocarlia

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Mai este o varianta foarte reusita de la O.L.Tandarica si Stelu Enache, tot in genul phoenix.

#20
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NVaO4lSVECs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kretzu77, 07 January 2009 - 16:50.


#21
pwned

pwned

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 19.06.2007
Varianta phoenix e cam slow, in contrast cu varianta George Enescu care parca-i pe fast forward  :D Cred ca prima varianta-i cea mai buna (adica a lui Grigoras Dinicu) ca are viteza optima.

#22
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007
varianta "prajita" e mai buna.Ptr stomac cel putin!

#23
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Cam tirziu, am nimerit si eu pe-aici.  :)  

View Postpwned, on 8th January 2009, 06:02, said:

Varianta phoenix e cam slow, in contrast cu varianta George Enescu care parca-i pe fast forward  :D Cred ca prima varianta-i cea mai buna (adica a lui Grigoras Dinicu) ca are viteza optima.
Eroare! Asculta cu mai multa atentie si nu te lasa furat de improvizatiile pe care le fac solistii. Tempo-ul melodiei il da orchestra, solistul improvizeaza dupa cum simte si este capabil din punct de vedere tehnic. Ciocarlia in varianta Dinicu, are un tempo mai rapid decit in varianta Enescu.

In varianta Phoenix - inconfundabil stilul - dupa solo-ul de chitara de la inceputul melodiei,  Covaci & comp. improvizeaza initial pe melodia populara: Sirba in caruta, pina la minutul 2'15'' (aceeasi din genericul Tezaurului Folcloric al realizatoarei Marioara Murarescu), dupa aceea se trece la interpretarea Ciocarliei.

Desi toate variantele interpretative au farmecul lor, eu votez fara ezitare cu versiunea interpretativa a lui George Enescu (improvizatie de mare maestru plus tehnica impecabila, se observa diferenta pe care o face cultura muzicala a compozitorului, precum si studiul instrumentului la nivel elitist).

#24
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Mulțumim Pollux  :first:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate