Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Schimbarea numelui

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
nicucozac

nicucozac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.11.2006
Doresc sa-mi schimb numele, de fapt sa-l corectez, deoarece la nastere s-a facut o greseala de ortografie. M-am interesat de modalitate si am aflat toate detaliile...in principiu fiind greseala oficiului de stare civila se ocupa ei de tot, voi primi un alt certificat de nastere si de casatorie cu numele corect. Intrebarea mea este daca trebuie sa-mi schimb toate actele oficiale pe care le-am dobandit cu numele initial si anume: diplomele de studii ; certificate de atestare profesionala; autorizatie de specializare ; carnet de conducere, certificat de inmatriculare auto; carte identitate auto; actele de proprietate asupra unor bunuri imobiliare; acte de firma PFA; acte bancare; etc. Bineinteles, C.I. si pasaportul trebuie schimbate. Multumesc

#2
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.01.2007
SCHIMBAREA NUMELUI
Persoana care solicita schimbarea numelui pe cale administrativa va trebuie sa depuna o cerere la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor, denumit serviciu public, aflat în subordinea consiliului local al comunei, orasului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucuresti, în a carui raza teritoriala îsi are domiciliul.
Cererea de schimbare a numelui trebuie sa fie motivata prin unul dintre cazurile prevazute de ordonanta si sa fie însotita de urmatoarele acte:

a) copii legalizate de pe certificatele de stare civila ale persoanei care solicita schimbarea numelui;

B) un exemplar al Monitorului Oficial al României, Partea a III-a, în care a fost publicat, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea caruia sa nu fi trecut mai mult de un an;

c) consimtamântul, dat în forma autentica al celuilalt sot, în cazul schimbarii numelui de familie comun purtat în timpul casatoriei;

d) copie de pe decizia de aprobare a autoritatii tutelare, atunci cand este cazul (art. 7 din O.G. 41/2003)

e) cazier judiciar si cazier fiscal

f) orice alte acte pe care solicitantul le considera necesare pentru motivarea cererii sale.

Pentru minor, cererea de schimbare a numelui se face, dupa caz, de parinti sau, cu încuviintarea autoritatii tutelare, de tutore. Daca parintii nu se înteleg cu privire la schimbarea numelui copilului, va hotarî autoritatea tutelara.

Daca cererea de schimbare a numelui minorului este facuta de catre unul dintre parinti, este necesar acordul celuilalt parinte, dat în forma autentica. Acordul nu este necesar în cazul în care celalalt parinte este pus sub interdictie ori este declarat judecatoreste disparut sau decazut din drepturile parintesti.
Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani va semna cererea.
Pentru persoana pusa sub interdictie, cererea de schimbare a numelui se face de catre tutore, cu încuviintarea autoritatii tutelare.

Sursa : AICI

Edited by razvancutitoiu, 10 October 2008 - 11:42.


#3
nicucozac

nicucozac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.11.2006
Omule....nu da raspunsuri numa sa te bagi in seama....citeste tot ce-am scris sa vezi care era intrabarea...

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,103
  • Înscris: 24.02.2006
daca poti, schimba-le, dar la multe nu vei putea.
cand vei avea nevoie de acele acte(cele pe care nu le vei putea modifica), vei depune actul, copie dupa buletin, precum si o dovada cum ca ti-ai schimbat numele.

#5
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.01.2007
Mda, mea culpa, se pare ca am raspuns in graba fara sa citesc cu atentie. Oricum, au fost informatii concrete care pot fi folositoare altor colegi.

PS: Apropo, titlul topicului putea fi mai sugestiv. Succes.

Edited by razvancutitoiu, 10 October 2008 - 11:58.


#6
nicucozac

nicucozac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.11.2006

 _Smiley_, on Oct 10 2008, 12:53, said:

daca poti, schimba-le, dar la multe nu vei putea.
cand vei avea nevoie de acele acte(cele pe care nu le vei putea modifica), vei depune actul, copie dupa buletin, precum si o dovada cum ca ti-ai schimbat numele.

Pai eu nu le-as schimba, ca daca este necesar de a prezenta doar acea hotarare de schimbare a numelui pe langa actele initiale atunci e ok., dar aici vin si intreb este corect asa sau este OBLIGATORIU sa le schimb?

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu este obligatoriu. problema este sa nu pierzi acea hotarire. a mea este o foicica penibila scrisa la masina (in 2003 :ciocan: ) si semnata la mijto. acea hirtiuta nu se lasa nicaieri in original, doar se arata :w00t: asa am facut cind mi-am schimbat CI, pasaportul si permisul

edit: apropo, CI cel putin cred ca este obligatoriu de schimbat, mi-e mi l-a taiat cind mi-a dat hotarirea de schimbare a numelui :lol:

probabil si permnisul auto pentru ca doar te complici umblind dupa tine cu dovezi si explicind de nebun tuturor cretinilor ce si cum si de ce ti-ai schimbat numele. si fii sigur ca fiind barbat o sa fii intrebat de toata lumea DE CE ti-ai schimbat numele :death:

Edited by Mosotti, 10 October 2008 - 12:28.


#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 Mosotti, on Oct 10 2008, 13:23, said:

nu este obligatoriu. problema este sa nu pierzi acea hotarire. a mea este o foicica penibila scrisa la masina (in 2003 :ciocan: ) si semnata la mijto. acea hirtiuta nu se lasa nicaieri in original, doar se arata :w00t: asa am facut cind mi-am schimbat CI, pasaportul si permisul

edit: apropo, CI cel putin cred ca este obligatoriu de schimbat, mi-e mi l-a taiat cind mi-a dat hotarirea de schimbare a numelui :lol:

probabil si permnisul auto pentru ca doar te complici umblind dupa tine cu dovezi si explicind de nebun tuturor cretinilor ce si cum si de ce ti-ai schimbat numele. si fii sigur ca fiind barbat o sa fii intrebat de toata lumea DE CE ti-ai schimbat numele :death:
Te intreaba lumea daca te-ai "maritat"? :P

#9
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.01.2007
Acte ce trebuie schimbate dupa schimbarea numelui:

  • Buletinul sau C.I.
  • Pasaport
  • Permis auto
  • Conturile si cardurile bancare
  • Contractele de prestari servicii
  • Actele firmei la care sunteti actionar


#10
mar71a

mar71a

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 156
  • Înscris: 14.04.2008
Si eu mi-am schimbat numele. Nu a fost decizia mea eram copil pe atunci. Parintii mei au hotarat ca trebuie sa ne cheme altfel deoarece numele de familie era urat. Am acasa o hartiuta batuta la masina (era inainte de revolutie prin '80) prin care se adevereste ca mi-am schimbat numele din ...in.  
Pe mine nu ma afectat foarte tare deoarece nu aveam nici buletin pe atunci. Totusi chiar si ziua de astazi cand scot un cazier judiciar trebuie sa trec si numele vechi (era rubrica nu stiu daca mai este). Ultima data am omis si am stat cu teama ca nu o sa iasa cazierul, dar pana la urma nu au fost probleme. Au trecut 20 si ceva de ani si cu toate astea inca ma intalnesc cu prieteni care imi spun tot pe numele vechi, asa ca nu s-au schimbat prea multe. Dar macar copilul meu va avea un nume normal, nu unul de care sa rada toti ceilalti.
Asa ca daca vrei sa-l schimbi, indiferent de cate acte trebuie sa schimbi ulterior, nu ezita, mai ales ca la tine daca am inteles bine este vorba de o greseala de inregistrare.

Edited by mar71a, 14 October 2008 - 21:10.


#11
coup3z

coup3z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 29.09.2006
cum te chema atunci ?:D

#12
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008
Cred că îl cheamă Nicolae și a fost trecut Nicolaie.

#13
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Teoretic cat dureaza toate procedurile pana poti avea noua carte de identitate cu noul nume? Mai mult de 2 luni? In afara de taxa CI se mai plateste si altceva?

#14
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Revin, ca vreau neaparat sa rezolv problema. Exista alta modalitate decat pe cale administrativa? Poate judecatoreasca? De la primarie spune ca nu se poate decat daca numele are conotatii urate. Atunci, daca as apela la un avocat bun, as avea sanse prin judecatorie sa-mi pot schimba numele? Mi-e greu sa cred ca atunci cand eram minor putea sa-mi schimb numele pe numele mamei, iar acum cand sunt major si vaccinat nu se poate! E o aberatie! Deci, solutii? Voi motiva ca nu am si nu am avut nicio legatura cu tatal si nu mai doresc sa-i port numele (altceva in afara de pensie alimentara n-am vazut de la el), nu e destul de convingatoare motivatia sau ce?

#15
maxu08

maxu08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.10.2006
da, trebuie sa schimbi toate actele deoarece nu vei avea la indemina un act care sa dovedeasca ca numele initial a fost o eroare. in lipsa unui asemenea act (cum ar fi o hotarire judecatoreasca) oricine va vedea ca sunt 2 persoane diferite. identitatea CNP nu este un argument deoarece nimeni nu stie daca nu cumva CNP este cel gresit (asa cum s-a mai intimplat). Trebuie sa vezi daca iti merita efortul de a umbla pe la diferite institutii si cel financiar.

#16
yuly_f2003

yuly_f2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.09.2009
Salut,
Am si eu o intrebare referitoare la posibilitatea de schimbare de nume si anume:
in urma casatoriei sotia mi-a preluat numele (a fost mai mult dorinta mea), dar nu s-a putut obisnui
cu noul nume nici dupa cativa ani. As dori sa stiu daca se poate sa revina la numele de fata,
dar fara desfacerea casatoriei (din cate am citit eu acest lucru nu se incadreaza in cadrul ordonantei
ce reglementeaza aceste lucruri). Poate, daca ambii soti doresc acest lucru este posibil.
Multumesc

#17
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 10.10.2011
pai daca tu vrei sa iti poarte numele in continuare (ceea ce e si normal de altfel) spune-i ca nu se poate:D

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
@yuly_f2003,
Se poate schimba doar ca trebuie sa discute cu cei de la evidenta populatiei sa completeze corespunzator cererea si sa si poata sa produca dovezi in sensul in care a motivat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate