Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

sarcina & corupere minori

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
29 răspunsuri în acest subiect

#19
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.603
  • Înscris: 25.10.2006
paul, este legal avortul, dar trebuie consimtamantul tutorilor. Mi se pare chiar ca se face gratuit in anumite conditii, de exemplu daca fata este inca eleva si sarcina ii ameninta situatia scolara. Sunt pline maternitatile de pustoaice care au facut asta legal. Devine ilegal abia daca sarcina depaseste 12 saptamani (stiam eu, dar se pare ca sunt 14) si nu exista contraindicatii medicale.

#20
paul899

paul899

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 08.10.2008
@ mnezo .. parintii vor sa depuna plangere din cate am inteles eu pentru corupere de minori si/sau sex cu un minor .. :|

@ prezervativ & metode contraceptive - pur si simplu a fost ceva spontan .. nu ne asteptam la asta in momentul acela .. si odata "infierbantati" a fost imposibil sa mai dam innapoi .. am riscat .. si am pierdut de data asta .. nu era prima oara cand intretineam relatii sexuale cu ea .. dar a fost prima data fara prezervativ .. oricum nu asta e important .. morala mi`au facut toti .. imi recunosc greseala .. si o sa suport consecintele .. mai putin cea cu puscaria sper sa nu :) si ma bucur ca am gasit persoane aici  cu raspunsul pe care il cautam in legatura cu aceasta situatie .

Nici mie nu imi va fi usor sa trec peste faptul ca puteam sa fiu tata  :rolleyes: , dar situatia de fata nu lasa loc la alta alternativa decat intreruperea sarcinii (nu`mi place cum suna avort :| )

Editat de paul899, 09 octombrie 2008 - 14:00.


#21
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.478
  • Înscris: 09.12.2007

Vizualizare mesajpaul899, pe Oct 9 2008, 13:59, a scris:

@ mnezo .. parintii vor sa depuna plangere din cate am inteles eu pentru corupere de minori si/sau sex cu un minor .. :|

@ prezervativ & metode contraceptive - pur si simplu a fost ceva spontan .. nu ne asteptam la asta in momentul acela .. si odata "infierbantati" a fost imposibil sa mai dam innapoi .. am riscat .. si am pierdut de data asta .. nu era prima oara cand intretineam relatii sexuale cu ea .. dar a fost prima data fara prezervativ .. oricum nu asta e important .. morala mi`au facut toti .. imi recunosc greseala .. si o sa suport consecintele .. mai putin cea cu puscaria sper sa nu :) si ma bucur ca am gasit persoane aici  cu raspunsul pe care il cautam in legatura cu aceasta situatie .

Nici mie nu imi va fi usor sa trec peste faptul ca puteam sa fiu tata  :rolleyes: , dar situatia de fata nu lasa loc la alta alternativa decat intreruperea sarcinii (nu`mi place cum suna avort :| )

  Parintii fetei nu au dreptu sa depuna plangere an locul,asa zisei victime,atit timp cat fata are legal varsta de a face sex si mai ales ca a facuto de buna voie si nesilita.
Iti dau un sfat,ia un reportofon,telefon si vorbeste cu ea in loc public,pe strada,parc,doar sa nu auda lumea,prin care ea sa recunoasca ca a facut de buna voie sex si fara sa fie obligata si ca parintii o instiga sa minta.Pastreaza inregistrarea,daca ajungi in instanta cu plangere pentru viol,aceasta este sansa ta sa te scape de privare libertate.
Nu trebuie sa stie ca o inregistrezi,si nici de inregistrare,pana la un eventual proces.
Ti-am sugerat loc public,pentru ca inregistrarea sa fie mai valabila,sa nu se afirme ca ai fortat asa zisa victima sa spune cele afirmate.

  Incearca totusi sa pastrezi copilu,sunt destule institutii care al pot avea in grije,orice copil vine cu o paine in brate pe lumea asta,nu te speria de situatia materiala.
Exista o dezbatere referitoare la 600 de ron pentru noile mamici,chiar daca aceastea nu au si nu au avut servici,daca se voteaza ar fi ok.
  Cat despre avort,nu-ti dau nimic ajutator legat de asta,scriind aceste randuri ma uit la copilu meu si incremenesc....prefer sa mor eu mai bine,si as accepta cu mandrie.
  Avortul pentru o femeie poate da nastere unei boli de natura psihica,morala ai poate face un rau neremediabil mai tarziua,o va apuca regretele.
  In Bucuresti exista o biserica,unde fiecare femeie pentru fiecare avort facut a pus o lustra cu lumanari care arde pana v-a muri,poate reusesti sa mergi sa vorbesti cu preotul de acolo legat de acest aspect impreuna cu parintii fetei dar si aceasta.
O sa-ti tremura picioarele pentru fiecare argument contra-avort pe care-l primesti,si ce rasplata te asteapta in Ziua de apoi.
Nu fac morala religioasa cu tine,incerc sa salvez viata unei fiinte umane intro lume in care cruditatea a atins cote alarmante.
Nu esti de judecat nici tu nici fata,nu avem dreptul acesta nimeni dintre noi,si nici nu indraznim,cere ajutorul parintiilor tai,si parintii ei inseamna ca nu au trecut pe la biserica demult daca au luat aceasta decizie,cred ca merg la ghicitoare.
Nu parintii pot lua hotararea unui avort ci fata,ea trebuie convinsa sa pastreze copilasu,parintii nu au voie s-o instige la acest gest inuman.
Sa le fie rusine.

Editat de E_manuel1, 09 octombrie 2008 - 14:30.


#22
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.434
  • Înscris: 13.01.2007

Vizualizare mesajmnezo, pe Oct 9 2008, 14:22, a scris:

"radem, glumim, futem, platim", ca e cu rima.
Da, stiu asta dar nu prea este asta ordinea cronologica daca te gandesti. Intai spui bancu si apoi razi, intai f*ti si apoi platesti fie avortu fie hainutele la copil si scoala si altele.
@Paul899 De ce zici "puteam sa fiu tata"? Eu cred ca nu ar trebui sa zici hop inainte sa sari.

Editat de aleksutzu07, 09 octombrie 2008 - 14:43.


#23
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.526
  • Înscris: 25.10.2007

Vizualizare mesajjonae, pe Oct 9 2008, 13:13, a scris:

scuze de off topic: ...ma intreb la 19 ani nu ai auzit de prezervativ? pilule locale si multe ale metode contraceptive... raman uimit cati inconstienti mai exista si in zilele noastre ...

Cel care a n-a facut-o niciodata fara metode contraceptive (in afara perpetuarii voluntare a speciei :) ) sa ridice mana sa-l laudam. Paul nu are nevoie de morala ci de sfaturi competente pentru problema in care se gaseste

Editat de Argv, 09 octombrie 2008 - 14:36.


#24
Septembr

Septembr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 07.10.2008

Vizualizare mesajpaul899, pe Oct 8 2008, 20:38, a scris:

as dori niste raspunsuri va rog frumos .. eu am 19 ani .. prietena mea 16 jumate .. fata a ramas gravida :(, iar acum ai ei ma ameninta cu puscaria :( :

1. Daca si`a dat consimtamantul si nu depune ea(prietena mea)  plangere sau declaratie la politie , ai ei pot face ceva sa ma "lege" ? :)

2. Avorturi sub 18 ani se fac legal ? si daca are cineva idee cat costa ?

multumesc anticipat. astept raspuns cat mai urgent.
Una la mana... daca fata nu declara ca ai obligat-o, esti ok, nu au ce sa-ti faca.
A doua la mana... avorturile sub 18 ani se fac legal, dar numa cu acordul unui parinte/tutore.
A treia la mana, un avort costa in functie de marimea sarcinii. Daca sarcina depaseste 8 saptamani, se da taxa [in unele spitale] mai mare, adica in jur de 150 de lei. Daca sarcina este mai mica, taxa pentru spital este de 100 de lei. Restul de bani ii vei da la medicul care va efectua intreruperea de sarcina, unii-s nesimtiti si-ti cer de la obraz o suma de bani, altii te lasa sa dai cat ai si poti [dar astia sunt mai putini]. Tine minte ca cu cat sarcina este mai mare, cu atat vei cotiza mai mult si la taxa pentru spital si la medic. Aaa, sa nu uitam de ecografia pentru a determina marimea sarcinii care e si aia cca 50 de lei. Eu te sfatuiesc sa te duci la un spital, nu la particulare, pentru ca particularele cer si mai multi bani.
Iar a patra la mana, sper ca veti invata dragi copii ca exista METODE CONTRACEPTIVE, iar PREZERVATIVUL este NECESAR, nu inutil.

Vizualizare mesajadadoi, pe Oct 9 2008, 14:40, a scris:

paul, este legal avortul, dar trebuie consimtamantul tutorilor. Mi se pare chiar ca se face gratuit in anumite conditii, de exemplu daca fata este inca eleva si sarcina ii ameninta situatia scolara. Sunt pline maternitatile de pustoaice care au facut asta legal. Devine ilegal abia daca sarcina depaseste 12 saptamani (stiam eu, dar se pare ca sunt 14) si nu exista contraindicatii medicale.
Sunt chiar 16. :rolleyes:

#25
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

Vizualizare mesajpaul899, pe Oct 9 2008, 14:59, a scris:

@ mnezo .. parintii vor sa depuna plangere din cate am inteles eu pentru corupere de minori si/sau sex cu un minor .. :|
daca fac acest pas, si tu poti depune plangere pentru denuntare calomnioasa!

nu ai facut absolut nimic ilegal... sexul cu minori care au 15 ani impliniti e legal! (insa se pare ca multa lume presupune ca e vorba de 18 ani) ... coruptia de minori nu mai exista! e un articolul care se numeste "seductie" iar pt. a putea fi acuzat de asa ceva, parintii ei trebuie sa dovedeasca ca i-ai facut promisiuni de casatorie cu scopul de a obtine o relatie sexuala...

Editat de gtk, 17 octombrie 2008 - 23:51.


#26
Strike1

Strike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 07.03.2007

Citat

nu ai facut absolut nimic ilegal... sexul cu minori care au 15 ani impliniti e legal! (insa se pare ca multa lume presupune ca e vorba de 18 ani) ... coruptia de minori nu mai exista! e un articolul care se numeste "seductie" iar pt. a putea fi acuzat de asa ceva, parintii ei trebuie sa dovedeasca ca i-ai facut promisiuni de casatorie cu scopul de a obtine o relatie sexuala...
Printre cele mai utile posturi de pe forumu asta :)))

#27
thesouloflove

thesouloflove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 27.12.2008
Nici eu nus de acord cu avortul si de as afla ca virgula copilul face asa ceva nu las ierta o viata intreaga mai bine sa arda in iad pentru asa ceva decat sa il iert eu :death:  :death:  :death:

#28
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.134
  • Înscris: 18.12.2003
avortul e o optiune personala a fiecaruia si nu trebuie comentata.

dar ma enerveaza lipsa de reponsabilitate a unora care desi gresesc odata continua in eroare si comit alta pentru a scapa de prima

1 individul nostru inflacarat de dragoste stiind ca iubita lui este minora se vede scapat de orice griji doar prin simplul fapt al avortului pe care aproape ca il impune iubitei fara ca sa spuna care este si opinia ei, ci doar ca singura lui scapare de paternitate este avortul despre care e vorbeste foarte usor de parca l-ar face chiar el. si poti sa folosesti termenul de intrerupere de sarcina daca nu iti place cum suna  avort.

2 parintii fetei care in loc sa realizeze ca fiica lor nu mai este o fecioara neprihanita ci o femei insarcinata, gasesc eliberarea in pedepsirea romeo-ului de ocazie care poate nu a fost primul din viata ficei lor (in mintea lor inchipuita chiar premianta si olimpica pe tara) si il ameninta cu puscaria pentru ce pentru a-si sterge mandria patata

3 fata pe care se pare ca nimeni nu o baga in seama si va face fie cum vrea iubitul nepasator fie parintii neintelegatori, si va suferii cel mai mult in oricare din situatii (mie de ea im pare foarte rau)

#29
thesouloflove

thesouloflove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 27.12.2008
:thumbdown:  :thumbdown: inca traim in romania unde nepasarea ignoranta fac victime cat despre parinti multi copii tac de frica nici eu nu am zis adevarul ca am pierdut un telefon vreo 100 euro un mp3 player ba chiar si o tigaie si vreo 3 kile de cartofi toate disparute acu 7  8 luni dintro prostie personala fapte nedescoperite inca noroc ca mam schimbat in bine :thumbup:  :thumbup: in orce caz eu zic ca un avort chiar daca nu ar efecte le inceput mai tarziu psihic incepe o trauma groaznica de care nu scapi toata viata

#30
Hogfather

Hogfather

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 477
  • Înscris: 02.02.2008
la 16 ani n-ai ce cauta nene sa faci copii sa fim seriosi.
Pai biata copila nu mai poate sa faca nimic in viata, asta care nu se poate opri sa puna un prezervativ o s-o lase cand o sa-i miroasa prima oara pampersii lu' fi-su sau mai devreme.
da e nasol sa faci avort dar e si mai nasol sa n-ai cu ce sa-l hranesti sau sa-l lasi in grija statului (numai eu vad toate reportajele cu abuzuri din institutii?)
eu la mult peste 19 ani tot fac pe mine de emotii daca imi spune fata ca sunt tata. si nu toate emotiile sunt d-alea pozitive.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate