Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Solutie de curatat cartus

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Buna ziua! Am o imprimanta HP deskjet 5150 al carei cartus color l-am reincarcat cu cerneala color de la ink-mate. Problema e ca dupa o anumita perioada nu mai printeaza cu culoarea rosie. Am incercat toate etapele de curatare din softul imprimantei, am tras cerneala din cartus cu un dispozitiv de desfundat, am tinut capul cartusului in solutie de curatat. Toate nu au decat un efect temporar si in plus calitatea imprimarii este destul de slaba.
Acum ceva timp am cumparat o solutie de curatat tot de la ink-mate dar nu sunt foarte lamurit cum se foloseste si nici nu am putut gasi informatii concludente. M-am gandit ca poate se introduce in cartus odata cu cerneala dar nu sunt sigur si nici nu stiu ce cantitate. Asa ca m-am gandit sa apelez la ajutorul vostru poate mai reusesc sa scot ceva din el.

#2
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
CARTRIDGE & PRINT HEAD CLEANER INSTRUCTIONS FOR USE
    If a cartridge has been unused, left empty or stored for a long period of time, the nozzles may become clogged with dried ink residue. Nozzles and Printheads are extremely delicate and sensitive and can be damaged easily if any material other than a specifically solvent is used to clean them.Allow print heads to soak in the Cartridge & Printhead Cleaner to refresh the print nozzles and help restore print quality.This Uni-kit Cartridge & Printhead Cleaner offers an inexpensive cost method for cleaning print heads and priming print cartridges for refills.
   This is useful for those who have mono printers who wish to refill their existing black cartridge with a single color to enable color printing. The Cartridge & Print Head cleaner is simply injected into the cartridge in the same fashion as you would inject the ink and then withdrawn back out until all ink is removed.

THERE ARE SEVERAL WAYS TO UTILIZE THE CARTRIDGE & PRINT HEAD CLEANER:

I. Fill the syringe with 2ml. Of cartridge & Print Head Cleaner and squirt the Cartridge &Print Head Cleaner onto the print head over the sink. Do not touch the print head with the needle point. The dried ink will immediately solubilize and wash away. Let it air dry and reinsert into the printer.
II. Pour a 1/2" of Cartridge & Print Head Cleaner in a container and let the cartridge soak. (Use a cup the size of a coffee mug for this procedure). Allow it to air dry and reinstall into printer and run a cleaning cycle as per the printer instructions.
III. Apply a small amount of Cartridge & Print Head Cleaner in a container onto a paper towel or soft tissue. Next, sit the print head directly where the Cartridge &Print Head Cleaner was applied. Allow the cartridge to sit for 2minutes and then dab it dry with a clean tissue. To avoid damaging the printhead do not to rub the print head on the paper towel in any manner.
IV. Prior to every third refill, inkjet 1/2-2ml. Of Cartridge & Print Head Cleaner (depending on the size of the cartridge), in order to prolong the life of the sponge inside the cartridge. Also, adding the Cartridge & Print Head Cleaner before each refill solubilizes the trapped residue and prevents the sponge from collecting excess ink.

#3
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Merci. O sa incerc.

#4
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Curatarea cu ultrasunete este sfanta.

#5
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

 bit 61, on Oct 6 2008, 21:25, said:

Curatarea cu ultrasunete este sfanta.



Cum se face o astfel de curatare? Sau unde o pot face?

#6
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Se face in asa numitele "bai cu ultrasunete".
In general firmele care se ocupa cu refill-area cartuselor au (sau ar trebui sa aibe) asemenea aparate.
Mai sint folosite si de bijutieri pentru curatarea inelelor,medalioanelor,etc...

#7
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

 tauru242, on Oct 6 2008, 18:49, said:

Buna ziua! Am o imprimanta HP deskjet 5150 al carei cartus color l-am reincarcat cu cerneala color de la ink-mate. Problema e ca dupa o anumita perioada nu mai printeaza cu culoarea rosie. Am incercat toate etapele de curatare din softul imprimantei, am tras cerneala din cartus cu un dispozitiv de desfundat, am tinut capul cartusului in solutie de curatat. Toate nu au decat un efect temporar si in plus calitatea imprimarii este destul de slaba.
Acum ceva timp am cumparat o solutie de curatat tot de la ink-mate dar nu sunt foarte lamurit cum se foloseste si nici nu am putut gasi informatii concludente. M-am gandit ca poate se introduce in cartus odata cu cerneala dar nu sunt sigur si nici nu stiu ce cantitate. Asa ca m-am gandit sa apelez la ajutorul vostru poate mai reusesc sa scot ceva din el.

Pentru tema propusa de tine vezi http://consumabile.org/faq.html

Curatarea intr-o baie cu cavitatie produsa de ultrasunete a cartuselor nu este economica pentru "acasa" cum se recomanda pe topic.

#8
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

 tauru242, on Oct 6 2008, 18:49, said:

Buna ziua! Am o imprimanta HP deskjet 5150 al carei cartus color l-am reincarcat cu cerneala color de la ink-mate. Problema e ca dupa o anumita perioada nu mai printeaza cu culoarea rosie. Am incercat toate etapele de curatare din softul imprimantei, am tras cerneala din cartus cu un dispozitiv de desfundat, am tinut capul cartusului in solutie de curatat. Toate nu au decat un efect temporar si in plus calitatea imprimarii este destul de slaba.
Acum ceva timp am cumparat o solutie de curatat tot de la ink-mate dar nu sunt foarte lamurit cum se foloseste si nici nu am putut gasi informatii concludente. M-am gandit ca poate se introduce in cartus odata cu cerneala dar nu sunt sigur si nici nu stiu ce cantitate. Asa ca m-am gandit sa apelez la ajutorul vostru poate mai reusesc sa scot ceva din el.

Nu se introduce solutie de desfundat (duzele de imprimare) in cartus.

Cartusele de la HP 5150 au in interior un burete. La fel ca si majoritatea cartuselor de la imprimantele cu cerneala.

Sa presupunem ca injectam intr-un cartus black solutie de desfundat. Ce se intampla in acest caz: solutia de desfundat se amesteca cu cerneala remanenta din burete...si poate se desfunda duzele de imprimare. Ce iese prin duzele de imprimare ale cartusului - un amestec de cerneala din burete si solutie de desfundat care apare la tiparire ca o cerneala gri in cel mai bun caz. Ok, ne bucuram ca s-au desfundat duzele de imprimare prin introducerea solutiei de desfundat in cartus...
Problema este cum scoatem din cartus (si din buretele din el) solutia de desfundare. Rezolvarea este "simpla": se desface cartusul, se scoate buretele, se spala cu apa distilata, se usuca, apoi se reintroduce in cartus.

Cartusele HP 56 (black) si HP 57 (color) de la 5150 sunt foarte fiabile si se pot incarca de peste 10 ori.
Este normal ca, dupa mai multe incarcari, cartusele black sau unele camere ale cartuselor color sa cedeze "electronic/termic" si sa nu mai functioneze.

DIN CE AI PREZENTAT MAI SUS...banuiesc ca cerneala ink mate nu este compatibila cu HP 57 (color). Sau cel putin ink mate magenta (rosu).

Intalnesc deseori, in activitatea mea de refill, cartuse incarcate cu diverse cerneluri - incompatibile - de la diversi producatori.


www.consumabile.org

#9
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005

 gabicen, on Oct 8 2008, 00:09, said:

Curatarea intr-o baie cu cavitatie produsa de ultrasunete a cartuselor nu este economica pentru "acasa" cum se recomanda pe topic.

Parerea mea este cam invers.
Adica este foarte economica pentru acasa si eficienta in acelasi timp.
Attached File  Baie_ultrasunete.jpg   10.97K   413 downloads
Ceva foarte asemanator cu cea din atasament se gasesc la magazinele ce vind produse TCM.
Este de mici dimensiuni ;incap 2 cartuse 51629A pentru HP ,de exemplu.

Ca nu este rentabil de a cumpara o baie de ultrasunete "industriala" pentru a desfunda cartusele acasa sint de acord.

#10
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

 bit 61, on Oct 9 2008, 19:12, said:

Parerea mea este cam invers.
Adica este foarte economica pentru acasa si eficienta in acelasi timp.
Baie_ultrasunete.jpg
Ceva foarte asemanator cu cea din atasament se gasesc la magazinele ce vind produse TCM.
Este de mici dimensiuni ;incap 2 cartuse 51629A pentru HP ,de exemplu.
Ca nu este rentabil de a cumpara o baie de ultrasunete "industriala" pentru a desfunda cartusele acasa sint de acord.

Nu cred ca este util sau economic, pentru desfundarea cartuselor, cumpararea unei bai cu ultrasunete "pentru acasa" sau "industriala" pentru desfundarea cartuselor. Ai cumparat o baie de la "TCM"? De cate ori o utilizezi "acasa"?

Cartusele se infunda in doua cazuri:
1) Nu se incarca la timp (cand se golesc) si/sau se uita in imprimanta sau intr-un sertar din birou;
2) Nu se foloseste cerneala corespunzatoare pentru reumplere.

Eu incarc cartuse de vreo 10 ani pentru clienti si nu utilizez o baie cu ultrasunete pentru desfundarea cartuselor.

Gabriel
www.consumabile.org/faq.html

#11
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Am asa ceva acasa si o folosesc mai mult pentru curatarea diverselor:ceasuri ,ochelari,chei,etc...
Daca as fi purtator de inele sau ghiuluri ,probabil si alea .Aici se bucura nevasta-mea. :D
Si din cand in cand si cartusele de la imprimanta cu cerneala.
Folosesc mai mult "laserul" ,cea cu ink este cam neglijata.

Vreo 30 lei am dat pe ea.
Deci nu este o "avere".

#12
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

 gabicen, on Oct 8 2008, 00:52, said:

DIN CE AI PREZENTAT MAI SUS...banuiesc ca cerneala ink mate nu este compatibila cu HP 57 (color). Sau cel putin ink mate magenta (rosu).

Posibil sa nu fie compatibila cu toate ca pe sticla scrie ca e pt HP C6657. A mai fost reincarcat in trecut cu tipul asta de cerneala. Oricum nu conteaza, cartusul s-a amortizat deja, mai ales pe cel negru l-am reincarcat de 20-30 de ori si inca mai functioneaza foarte bine. Cred ca voi cumpara un cartus color nou si gata. Oricum, multumesc tuturor pentru sfaturi si informatii!

#13
aurelradu2003

aurelradu2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.01.2008

 gabicen, on 09 octombrie 2008 - 22:26, said:

Nu cred ca este util sau economic, pentru desfundarea cartuselor, cumpararea unei bai cu ultrasunete "pentru acasa" sau "industriala" pentru desfundarea cartuselor. Ai cumparat o baie de la "TCM"? De cate ori o utilizezi "acasa"?

Cartusele se infunda in doua cazuri:
1) Nu se incarca la timp (cand se golesc) si/sau se uita in imprimanta sau intr-un sertar din birou;
2) Nu se foloseste cerneala corespunzatoare pentru reumplere.

Eu incarc cartuse de vreo 10 ani pentru clienti si nu utilizez o baie cu ultrasunete pentru desfundarea cartuselor.

Gabriel
www.consumabile.org/faq.html

Buna ziua!
Eu am o speta acum cu niste cartuse HP 45 care au cerneala originala in ele insa au inceput sa nu mai printeze dupa vreo 6 luni de folosinta, am fost sa le reumplu si mi-au spus ca au cerneala si le-a curatat cu ultrasunete, dupa a mers putin insa acum iar nu mai merge.
Care este cauza?
Cartusele compatibile ce durata de viata au: Cartus compatibil HP 51645AE, HP 45, Negru

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate