Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Contestare in instanta TAXA DE POLUARE

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
almid

almid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.03.2004
Salut.

   Am adus de o luna un Audi A4 1,9TDI 1997 din Germania. Tocmai mi s-a calculat taxa de poluare si e 4410 lei  :huh: . Cam mult ca sa ii dau de-a moaca la stat.
   Ma sfatuieste unul si altul ori sa mai astept ca se scoate ori sa contest in instanta taxa cum ca ar fi ilegala  :death: , fiind in contradictie cu legislatia europeana. In Mures au fost peste 10 cazuri  in care s-a contestat taxa de prima inmatriculare in instanta si de fiecare data s-a castigat astfel ca oamenii au primit banii inapoi. Ei...dar eu inca nici nu am platit-o. Am inteles ca procedura dureaza cam 3 luni si taxe si onorariu avocat se ridica la aprox 5 mil.
  Eu deocamdata am contestat taxa la Finante si doar dupa ce primesc NUP de la ei o sa adresez unui avocat.
  Are cineva experienta cu contestarea taxei de poluare? Sau acum este alceva decat taxa de prima inmatriculare. Daca taxa de prima inmatriculare era "cam ilegala" oare in spatele TAXEI DE POLUARE se pot ascunde si nu mai castigi in instanta :nonobad: ?

  pareri... :o ?

#2
hataricus

hataricus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2006
Salut,

Din pacate taxa de poluare se pare sa fie complet legala:

Quote

"Taxa este legala, este o taxa de mediu, nicidecum una fiscala. Toate amendamentele aprobate de catre opozitie nu fac altceva decat sa permita intrarea in tara a tuturor vechiturilor dim vestul Europei. O sa avem un grad de poluare foarte mare", a avertizat senatorul PNL.

Preluata de pe un site de stiri.

Bafta daca vrei sa incerci :)
Andrei

#3
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 13.01.2008

View Postalmid, on Oct 6 2008, 12:40, said:

In Mures au fost peste 10 cazuri  in care s-a contestat taxa de prima inmatriculare in instanta si de fiecare data s-a castigat astfel ca oamenii au primit banii inapoi.
Esti sigur ca si-au primit banii inapoi ??? Mie nu-mi prea vine sa cred ! Poti sa ne dai un exemplu concret ?

#4
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postalmid, on Oct 6 2008, 12:40, said:

Salut.

   Am adus de o luna un Audi A4 1,9TDI 1997 din Germania. Tocmai mi s-a calculat taxa de poluare si e 4410 lei  :huh: . Cam mult ca sa ii dau de-a moaca la stat.
   Ma sfatuieste unul si altul ori sa mai astept ca se scoate ori sa contest in instanta taxa cum ca ar fi ilegala  :death: , fiind in contradictie cu legislatia europeana. In Mures au fost peste 10 cazuri  in care s-a contestat taxa de prima inmatriculare in instanta si de fiecare data s-a castigat astfel ca oamenii au primit banii inapoi. Ei...dar eu inca nici nu am platit-o. Am inteles ca procedura dureaza cam 3 luni si taxe si onorariu avocat se ridica la aprox 5 mil.
  Eu deocamdata am contestat taxa la Finante si doar dupa ce primesc NUP de la ei o sa adresez unui avocat.
  Are cineva experienta cu contestarea taxei de poluare? Sau acum este alceva decat taxa de prima inmatriculare. Daca taxa de prima inmatriculare era "cam ilegala" oare in spatele TAXEI DE POLUARE se pot ascunde si nu mai castigi in instanta :nonobad: ?

  pareri... :o ?

De scos, nu se scoate. E vorba sa se scoata doar pentru masinile noi, cu motoare mai mici de 2 litri, nu si pentru masini SH.
De contestat in instanta, nu mai ai nici o sansa de castig, asta functiona inainte de a intra in vigoare noua forma a taxei, asa numita Taxa de poluare, care a inlocuit-o pe cea de Prima inmatriculare.
Deci nu prea vad ce altceva ai putea face, decat s-o platesti. Si ca o opinie personala, pentru a introduce in tara  o masina care are deja 11 ani si probabil si o carca de kilometri, Euro1...maxim Euro 2,  taxa este binemeritata.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate