Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...

VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?
 Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 

Serena Apartments-zona Viilor(D. Tacu , nr.28)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
68 răspunsuri în acest subiect

#1
ecipi

ecipi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 23.09.2008
Cei care au contractat un apartament in acest complex sunt invitatzi sa se inscrie pe acest forum , pentru a tine legatura intre noi si a preintimpina eventualele probleme .Va rog sa va spuneti parerea despre stadiul constructiei , serioziatea dezvoltatorului , a constructorului , etc...

#2
authentik

authentik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 17.10.2004

 ecipi, on Oct 2 2008, 20:22, said:

Cei care au contractat un apartament in acest complex sunt invitatzi sa se inscrie pe acest forum , pentru a tine legatura intre noi si a preintimpina eventualele probleme .Va rog sa va spuneti parerea despre stadiul constructiei , serioziatea dezvoltatorului , a constructorului , etc...

salut,
asteptam ziua in care va aparea un topic despre serena :)
sincer imi doresc un apartament in ac rezidential dar din pacate este peste puterile mele financiare. Cel mai ieftin ap cu 3 camere este 170.000 EUR + TVA (cel putin ac era pretul acum 3 luni cu toate ca vad ca pe site la sectiunea rezervari sunt aceleasi preturi). Am avut ceva discutii cu cei de la MediaCity (ag imobiliara) despre un ap dar ei ma bateau la cap sa cumpar cat mai repede ca vor creste preturile samd.
Spune-mi te rog ce ap ai contractat la ei si cam cand va fi termenul de predare?

#3
ecipi

ecipi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 23.09.2008
Am contractat o garsoniera. Cu termenul de predare au fost cam neseriosi , deoarece in timpul negocierilor au spus ca va fi prin sep 2009 , dar pe antecontract au trecut 31.martie.2010 ( au spus ca ei sunt in avans cu lucrarile , dar ca iarna poate fi grea si lucrarile se pot prelungi si de aceea au trecut acest termen asigurator pentru ei).

#4
nea_marin

nea_marin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 22.10.2008
Salut,

am contractat si noi un apartament in acest ansamblu la inceputul anului 2008. 3 camere, la etajul 1.

Ne-a placut foarte mult zona. Pare foarte linistita si cu case normale, spre cochete. Avem insa
o mica strangere de inima cu cativa suspecti care se mai perinda pe partea aia cu Viilor :eheyebrow:
Speram insa ca suntem suficient de departe de ei.

Aici, poate mai posteaza cineva care stie mai multe despre zona. Nu as stii sa o evaluez chiar bine
pentru ca nu stam in vecinatate.

Referitor la seriozitatea constructorilor, noua ne par OK. Nu sunt inginer constructor, insa stadiul
constructiei pare destul de avansat, si se lucreaza incontinuu. Adica sunt sanse mari sa fie in plan.
Speram ca ritmul de constructiei sa fie la fel si in continuare si sa nu avem surprize.

A propos: stie cineva ceva despre Natura Residence ? Se pare ca tot LAR au construit-o si ar
fi interesant de aflat daca a fost livrata la timp sau au fost intarzieri.

In ceea ce priveste termenul de livrare, noi ne asteptam de la inceput la Q1, 2010. De obicei cand
constructorul iti spune "intre decembrie 2009 si martie 2010", sigur este "martie 2010" :)  Acum
este important chiar sa fie martie-2010. Pentru ca, contractual, constructorii am impresia ca pot
prelungi predarea cu inca 3 luni fara nici o penalizare. Adica iunie-2010.

#5
ecipi

ecipi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 23.09.2008

 nea_marin, on Oct 22 2008, 16:50, said:

Salut,

am contractat si noi un apartament in acest ansamblu la inceputul anului 2008. 3 camere, la etajul 1.

Ne-a placut foarte mult zona. Pare foarte linistita si cu case normale, spre cochete. Avem insa
o mica strangere de inima cu cativa suspecti care se mai perinda pe partea aia cu Viilor :eheyebrow:
Speram insa ca suntem suficient de departe de ei.

Aici, poate mai posteaza cineva care stie mai multe despre zona. Nu as stii sa o evaluez chiar bine
pentru ca nu stam in vecinatate.

Referitor la seriozitatea constructorilor, noua ne par OK. Nu sunt inginer constructor, insa stadiul
constructiei pare destul de avansat, si se lucreaza incontinuu. Adica sunt sanse mari sa fie in plan.
Speram ca ritmul de constructiei sa fie la fel si in continuare si sa nu avem surprize.

A propos: stie cineva ceva despre Natura Residence ? Se pare ca tot LAR au construit-o si ar
fi interesant de aflat daca a fost livrata la timp sau au fost intarzieri.

In ceea ce priveste termenul de livrare, noi ne asteptam de la inceput la Q1, 2010. De obicei cand
constructorul iti spune "intre decembrie 2009 si martie 2010", sigur este "martie 2010" :)  Acum
este important chiar sa fie martie-2010. Pentru ca, contractual, constructorii am impresia ca pot
prelungi predarea cu inca 3 luni fara nici o penalizare. Adica iunie-2010.

Parerile dumneavoastra coincid cu ale mele (sper sa nu fim dezamagiti pe viitor). Am lansat acest topic in ideea ca cei care am contractat apartamente aici sa tinem legatura si sa ne informam reciproc despre eventualele probleme aparute(mai ales daca tinem cont de situatia grea de pe piata imobiliara).Nici la Serena nu au mai vindut nimic de aproape o luna. Adresa mea de e-mail este : [email protected]. Daca aflati cite ceva interesant va rog sa ma anuntati si pe mine , pentru ca eu sunt din provincie si nu trec decit rar prin Bucuresti ( deci nu prea sunt la curent cu stadiul lucrarilor pe santier).

#6
Andrei29

Andrei29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 08.11.2007

 nea_marin, on Oct 22 2008, 14:50, said:

Salut,

am contractat si noi un apartament in acest ansamblu la inceputul anului 2008. 3 camere, la etajul 1.

Ne-a placut foarte mult zona. Pare foarte linistita si cu case normale, spre cochete. Avem insa
o mica strangere de inima cu cativa suspecti care se mai perinda pe partea aia cu Viilor :eheyebrow:
Speram insa ca suntem suficient de departe de ei.

Aici, poate mai posteaza cineva care stie mai multe despre zona. Nu as stii sa o evaluez chiar bine
pentru ca nu stam in vecinatate.

Referitor la seriozitatea constructorilor, noua ne par OK. Nu sunt inginer constructor, insa stadiul
constructiei pare destul de avansat, si se lucreaza incontinuu. Adica sunt sanse mari sa fie in plan.
Speram ca ritmul de constructiei sa fie la fel si in continuare si sa nu avem surprize.

A propos: stie cineva ceva despre Natura Residence ? Se pare ca tot LAR au construit-o si ar
fi interesant de aflat daca a fost livrata la timp sau au fost intarzieri.

In ceea ce priveste termenul de livrare, noi ne asteptam de la inceput la Q1, 2010. De obicei cand
constructorul iti spune "intre decembrie 2009 si martie 2010", sigur este "martie 2010" :)  Acum
este important chiar sa fie martie-2010. Pentru ca, contractual, constructorii am impresia ca pot
prelungi predarea cu inca 3 luni fara nici o penalizare. Adica iunie-2010.


Salut,

Am un prieten ce a cumparat 2 apartamente la Natura Residence. Termenul de finalizare este oricum anul viitor. Proiectul pare OK, acum au terminat structura acolo.

Si pentru mine era interesant la Serena, dar cumparasem in alta parte, in Vitan

Numai bine !

#7
authentik

authentik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 17.10.2004

 nea_marin, on Oct 22 2008, 15:50, said:

Salut,

am contractat si noi un apartament in acest ansamblu la inceputul anului 2008. 3 camere, la etajul 1.

Ne-a placut foarte mult zona. Pare foarte linistita si cu case normale, spre cochete. Avem insa
o mica strangere de inima cu cativa suspecti care se mai perinda pe partea aia cu Viilor :eheyebrow:
Speram insa ca suntem suficient de departe de ei.

Aici, poate mai posteaza cineva care stie mai multe despre zona. Nu as stii sa o evaluez chiar bine
pentru ca nu stam in vecinatate.

Referitor la seriozitatea constructorilor, noua ne par OK. Nu sunt inginer constructor, insa stadiul
constructiei pare destul de avansat, si se lucreaza incontinuu. Adica sunt sanse mari sa fie in plan.
Speram ca ritmul de constructiei sa fie la fel si in continuare si sa nu avem surprize.

A propos: stie cineva ceva despre Natura Residence ? Se pare ca tot LAR au construit-o si ar
fi interesant de aflat daca a fost livrata la timp sau au fost intarzieri.

In ceea ce priveste termenul de livrare, noi ne asteptam de la inceput la Q1, 2010. De obicei cand
constructorul iti spune "intre decembrie 2009 si martie 2010", sigur este "martie 2010" :) Acum
este important chiar sa fie martie-2010. Pentru ca, contractual, constructorii am impresia ca pot
prelungi predarea cu inca 3 luni fara nici o penalizare. Adica iunie-2010.

locuiesc in zona respectiva de 26 ani si pot sa spun ca este ok :)

#8
ecipi

ecipi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 23.09.2008
Se pare ca au renuntat sa construiasca ambele blocuri simultan. Vor face mai intii blocul 2 . Aste este bine in conditiile actuale, deoarece nu va mai fi nevoie de o finantare asa de mare . Oricum nu vor vinde mai nimic in lunile acestea.Lucrarile avanseaza, deoarece santierul s-a redeschis pe 15 ianuarie.

#9
ecipi

ecipi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 23.09.2008
Am trecut ieri pe la santier si lucrarile merg bine . Au ajuns intre etajul 4 si 5 cu structura. Deci in ultimele 3 luni au facut cam 3 etaje.

#10
drbatz

drbatz

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 07.12.2008
In noiembrie 2008 am semnat antecontractul pentru un apartament cu 3 camere in blocul 1. Intre timp, datorita crizei financiare si vanzarilor mai slabe, cei de la Grupo Lar au luat decizia sa intarzie blocul 1 cu un an si sa termine doar blocul 2. In martie 2009 m-au convins (cu un discount de rigoare) sa aleg un apartament tot cu 3 camere in blocul 2. Constructia merge bine, lucreaza profesionist (comparativ cu alte santiere), astept alegerea finisajelor.

Parerea mea este: Chiar daca pretul este ceva mai mare, mai ales cu criza asta, plusurile ansamblului sunt multiple. Merita sa faci un efort (sa-ti si permiti..!!), sa dai un ban in plus, dar sa stai intr-o zona centrala, linistita, fara blocuri, foarte aproape de un parc superb, cu gradinita si politie vecine, mall si piata eco in apropiere, etc.

Am prieteni care si-au luat in Natura Residence (dezvoltat tot de Grupo Lar) si mi-au spus ca acolo este cu o clasa peste majoritatea ansamblurilor imobiliare.

#11
dana_brb

dana_brb

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 22.01.2008

 drbatz, on 5th June 2009, 07:41, said:

In noiembrie 2008 am semnat antecontractul pentru un apartament cu 3 camere in blocul 1. Intre timp, datorita crizei financiare si vanzarilor mai slabe, cei de la Grupo Lar au luat decizia sa intarzie blocul 1 cu un an si sa termine doar blocul 2. In martie 2009 m-au convins (cu un discount de rigoare) sa aleg un apartament tot cu 3 camere in blocul 2. Constructia merge bine, lucreaza profesionist (comparativ cu alte santiere), astept alegerea finisajelor.

Parerea mea este: Chiar daca pretul este ceva mai mare, mai ales cu criza asta, plusurile ansamblului sunt multiple. Merita sa faci un efort (sa-ti si permiti..!!), sa dai un ban in plus, dar sa stai intr-o zona centrala, linistita, fara blocuri, foarte aproape de un parc superb, cu gradinita si politie vecine, mall si piata eco in apropiere, etc.

Am prieteni care si-au luat in Natura Residence (dezvoltat tot de Grupo Lar) si mi-au spus ca acolo este cu o clasa peste majoritatea ansamblurilor imobiliare.

Stie cineva care-s preturile la Natura Residence? m-ar interesa un apartament de 3 camere. si ce inseamna "cu o clasa peste majoritatea"? :notangel:

#12
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 dana_brb, on 27th August 2009, 17:06, said:

Stie cineva care-s preturile la Natura Residence? m-ar interesa un apartament de 3 camere. si ce inseamna "cu o clasa peste majoritatea"? :notangel:

Ce legatura are Natura Residence, care este in Baneasa, cu Serena Apartaments, care se afla aproape de Autogara Filaret? Se pare ca ai incurcat borcanele!

#13
drbatz

drbatz

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 07.12.2008
Am comparat Serena Apartments cu Natura Residence, tinand cont ca au acelasi dezvolatator - Grupo Lar. O parte a ansamblului din Baneasa a fost dat in folosinta, iar prietenii mei care s-au mutat mi-au spus ca, in comparatie cu alte locuinte noi pe care le-au vizionat, materialele, calitatea finisajelor (pereti, usi, termopane, sanitare) si ideile arhitecturale sunt superioare.
De aceea am afirmat: "o clasa peste".

La Serena Apartments au inceput de 2-3 saptamani sa puna termopanele.

#14
diaconud2000

diaconud2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 13.10.2009
salut, nu prea ma pricep sa imi dau cu parerea, dar voi incerca...
am pus ochii de vreo doua luni pe proiectul Serena din Viilor care mi se pare o combinatie perfecta intre locatie, utilitate, si accesibilitate in centrul bucurestiului. N-am spus nimic de pret pt ca aici sunt lucrurile mai incurcate. nu spun ca este mare, dar eu unul, care trebuie sa imi vand apartamentul intr-un bloc comunist si sa fac un credit cu care sper sa acopar diferenta, tin cu dintii de fiecare leu, sau ma rog, euro. Stadiul constructiei este foarte avansat, am fost sambata 10 oct pe acolo si facusera aproape toata izolatia termica exterioara plus capitonarea apartamentelor cu placile de rigips si montarea tuturor ferestrelor termopan (la unele nu au montat sticla). Asa ca sunt toate sansele sa fie gata de vanzare la 31.03, chiar daca fizic, cladirea, la cum a mers in ultimele 2 luni treaba, poate fi gata cu 2-3 luni mai devreme

#15
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 diaconud2000, on 13th October 2009, 19:35, said:

salut, nu prea ma pricep sa imi dau cu parerea, dar voi incerca...
am pus ochii de vreo doua luni pe proiectul Serena din Viilor care mi se pare o combinatie perfecta intre locatie, utilitate, si accesibilitate in centrul bucurestiului. N-am spus nimic de pret pt ca aici sunt lucrurile mai incurcate. nu spun ca este mare, dar eu unul, care trebuie sa imi vand apartamentul intr-un bloc comunist si sa fac un credit cu care sper sa acopar diferenta, tin cu dintii de fiecare leu, sau ma rog, euro. Stadiul constructiei este foarte avansat, am fost sambata 10 oct pe acolo si facusera aproape toata izolatia termica exterioara plus capitonarea apartamentelor cu placile de rigips si montarea tuturor ferestrelor termopan (la unele nu au montat sticla). Asa ca sunt toate sansele sa fie gata de vanzare la 31.03, chiar daca fizic, cladirea, la cum a mers in ultimele 2 luni treaba, poate fi gata cu 2-3 luni mai devreme


La pretul pe care il dai pe apartament, iti convine sa ai compartimentarile interioare in apartament (peretii interiori care despart incaperile din cadrul apartamentului) din rigips?

#16
diaconud2000

diaconud2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 13.10.2009

 bogdan10, on 14th October 2009, 09:26, said:

La pretul pe care il dai pe apartament, iti convine sa ai compartimentarile interioare in apartament (peretii interiori care despart incaperile din cadrul apartamentului) din rigips?


La mine dubiul este mai degraba legat de situatia de imobil nou, de necunoscut, si mai ales de faptul ca dai un avans fara sa n-ai decat o promisiune, fie ea si cu valoare de titlu executoriu, dar care doamne fereste daca se dovedeste a fi nefondata, o mai recuperez cine stie cand. Cat despre compartimentarea cu pereti de rigips personal nu vad o problema pt ca in situatia in care vrei sa darami vreo'unu sigur nu intampini dificultati. Calitatea lucrarilor si a materialelor din apartamentul de prezentare pare de foarte buna calitate.

#17
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 diaconud2000, on 16th October 2009, 15:20, said:

... Cat despre compartimentarea cu pereti de rigips personal nu vad o problema pt ca in situatia in care vrei sa darami vreo'unu sigur nu intampini dificultati. ...


Daca ar fi vorba doar despre atat, bine ar fi...!

#18
maxmazi

maxmazi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 20.07.2006
bogdan, ai ceva detalii despre acest complex? preturi la 2 camere... s-a mutat cineva?
Cum e complexul?

Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate