Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

TOPUL producatorilor de centrale termice

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

Poll: TOPUL producatorilor de centralelor termice (725 member(s) have cast votes)

Care e producatorul tau preferat?

  1. Junkers (Bosch) (110 votes [12.84%])

    Percentage of vote: 12.84%

  2. Viessmann (153 votes [17.85%])

    Percentage of vote: 17.85%

  3. Buderus (57 votes [6.65%])

    Percentage of vote: 6.65%

  4. Vaillant (114 votes [13.30%])

    Percentage of vote: 13.30%

  5. Arca (32 votes [3.73%])

    Percentage of vote: 3.73%

  6. Sime (5 votes [0.58%])

    Percentage of vote: 0.58%

  7. Baxi (37 votes [4.32%])

    Percentage of vote: 4.32%

  8. Lamborghini (10 votes [1.17%])

    Percentage of vote: 1.17%

  9. Ferroli (34 votes [3.97%])

    Percentage of vote: 3.97%

  10. Hermann (10 votes [1.17%])

    Percentage of vote: 1.17%

  11. Romstal / Habitat (4 votes [0.47%])

    Percentage of vote: 0.47%

  12. Demrad (3 votes [0.35%])

    Percentage of vote: 0.35%

  13. Protherm (22 votes [2.57%])

    Percentage of vote: 2.57%

  14. Biasi (2 votes [0.23%])

    Percentage of vote: 0.23%

  15. Saunier Duval (33 votes [3.85%])

    Percentage of vote: 3.85%

  16. Chaffoteaux et Maury (13 votes [1.52%])

    Percentage of vote: 1.52%

  17. Ariston (89 votes [10.39%])

    Percentage of vote: 10.39%

  18. Immergas (43 votes [5.02%])

    Percentage of vote: 5.02%

  19. Radiant (5 votes [0.58%])

    Percentage of vote: 0.58%

  20. Wolf (9 votes [1.05%])

    Percentage of vote: 1.05%

  21. Remeha (2 votes [0.23%])

    Percentage of vote: 0.23%

  22. Motan (18 votes [2.10%])

    Percentage of vote: 2.10%

  23. Heiss (5 votes [0.58%])

    Percentage of vote: 0.58%

  24. Beretta (11 votes [1.28%])

    Percentage of vote: 1.28%

  25. De Dietrich (20 votes [2.33%])

    Percentage of vote: 2.33%

  26. Hoval (10 votes [1.17%])

    Percentage of vote: 1.17%

  27. Arctic (6 votes [0.70%])

    Percentage of vote: 0.70%

Merita sa investesti intr-o centrala cu CONDENSARE ?

  1. Da (347 votes [47.28%])

    Percentage of vote: 47.28%

  2. Nu (182 votes [24.80%])

    Percentage of vote: 24.80%

  3. Nu stiu (205 votes [27.93%])

    Percentage of vote: 27.93%

Merita sa investesti intr-o instalatie SOLARA ?

  1. Da (406 votes [55.39%])

    Percentage of vote: 55.39%

  2. Nu (155 votes [21.15%])

    Percentage of vote: 21.15%

  3. Nu stiu (172 votes [23.47%])

    Percentage of vote: 23.47%

Vote Guests cannot vote

#19
pRetoriaN_84

pRetoriaN_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 22.05.2006
am fost in inventar 3 zile de la 8 dimineata pana la 9 seara si nici nu am avut net de aceea nu am mai intrat
intr-adevar sunt nascut in '84
nu, nu lucrez la sc di.. (mi-au fost furnizori) si nici nu am lucrat.dar inteleg de unde ai dedus asta.Di.. erau furnizorii nostri pt saunier duval daca nu ma insel pt ca nu mai comercializam nici de astea si la 1 an si ceva de cand nu mai vindem duval inca mai intreaba oamneii daca nu mai avem.si am inteles ca in franta saunier ocupa vreo 40%din piata la centralele pe gaz, deci o fi ceva de ele.
nu stiu ce ai inteles tu cand am zis ca nu se compara cu ferroli.vand ferroli pe gaz iar pe lemne aducem doar pe baza de comanda speciala.inca nu am adus nici una pt ca avem viessmann, unical si junkers care chiar cred ca sunt mai bune decat ferroli pe lemne asa ca le promovam ca atare

da le cunosc(woody), am comercializat si de-alea dar am renuntat la colaborarea cu secpral :(
alternativa ar fi unical fokolus e din otel mult mai buna decat woody si are si serpentina de siguranta
eram nou in firma cand mai vindeam woody si atmos dar parca imi amintesc ca woody nu aveau serpentina(grav)
sau ar mai fi si junkers supraclass o varianta desi mi se pare mai slab decat unical

iar de heiss nu stiu nimic ca n-am vzt in viata mea.doar termostate am avut heiss(arata bine sunt cam scumpe si se defecteaza cam des, ori nu stiu oamenii sa le programeze)
mi-am spus opinia despre cazanele pe care le cunosc, cu care am avut tangenta cat de cat.

btw, daca tu nu ai incredere in tine asta nu inseamna ca eu nu am incerede in mine.de unde ai dedus ca nu am?lamureste-ma si pe mine ca sunt curios

Edited by scheleton, 15 November 2008 - 13:23.


#20
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 pRetoriaN_84, on Nov 15 2008, 11:38, said:

..iar de heiss nu stiu nimic ca n-am vzt in viata mea.doar termostate am avut heiss(arata bine sunt cam scumpe si se defecteaza cam des, ori nu stiu oamenii sa le programeze)..

Heiss sint crono promovate pe vremea cind centralele erau Roca (companie cumparata de Baxi Group)...de fapt ac. crono este Baxi BCT-101(parca)....precizez asta ptr. a nu se confunda ct. Heiss comercializate pina prin 2006,cu cele de acum care de fapt sint...Arca.aceasta companie Meda nu face decit sa zapaceasca cumparatorul.

Edited by scheleton, 28 January 2009 - 23:02.


#21
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 pRetoriaN_84, on Nov 15 2008, 12:38, said:

.....................
da le cunosc(woody), am comercializat si de-alea dar am renuntat la colaborarea cu secpral :(
alternativa ar fi unical fokolus e din otel mult mai buna decat woody si are si serpentina de siguranta
eram nou in firma cand mai vindeam woody si atmos dar parca imi amintesc ca woody nu aveau serpentina(grav)
sau ar mai fi si junkers supraclass o varianta desi mi se pare mai slab decat unical
...........................
Mersi pentru sfat.
Am aruncat o privire la cazanul unical fokolus... si pot sa spun ca-mi place. Va trebui sa aflu de unde poate fi cumparat... si sa vad cum se comporta.
Serpentina de racire: asa este.... este foarte buna. Pacat ca uni producatori nu o folosesc... woody nu are asa ceva. Nu are nici clapeta de "tiraj direct". La unical vad ca au introdus si elemente de ceramica..... chiar ca este ok cazanul.
Mersi pentru pont.

 caldut, on Nov 15 2008, 17:24, said:

Heiss sint crono promovate pe vremea cind centralele erau Roca (companie cumparata de Baxi Group)...de fapt ac. crono este Baxi BCT-101(parca)....precizez asta ptr. a nu se confunda ct. Heiss comercializate pina prin 2006,cu cele de acum care de fapt sint...Arca.aceasta companie Meda nu face decit sa zapaceasca cumparatorul.
Cronotermostatul fara fir pe care scrie Heiss (nu are legatura cu Roca), este foarte asemanator cu cel comercializat de Baxi... adica cu BCT102-TX. Difera culoarea... si forma tastelor.
De fabricat.... sunt fabricate in China. Comanda, lor, in China, a fost data de importatori. Producatorii nu au nici un amestec.

Edited by florin71_skoda, 15 November 2008 - 21:40.


#22
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 florin71_skoda, on Nov 15 2008, 20:38, said:

Mersi pentru sfat.
Am aruncat o privire la cazanul unical fokolus... si pot sa spun ca-mi place. Va trebui sa aflu de unde poate fi cumparat... si sa vad cum se comporta.
Serpentina de racire: asa este.... este foarte buna. Pacat ca uni producatori nu o folosesc... woody nu are asa ceva. Nu are nici clapeta de "tiraj direct". La unical vad ca au introdus si elemente de ceramica..... chiar ca este ok cazanul.
Mersi pentru pont.


Cronotermostatul fara fir pe care scrie Heiss (nu are legatura cu Roca), este foarte asemanator cu cel comercializat de Baxi... adica cu BCT102-TX. Difera culoarea... si forma tastelor.
De fabricat.... sunt fabricate in China. Comanda, lor, in China, a fost data de importatori. Producatorii nu au nici un amestec.

de fapt prin ce difera cele doua ?...iti spun eu...cu nimic...are importanta culoarea ? cit priveste centralele,vor fi unii care au deja Heiss-ul vechi(adica Roca Laura) si sa nu creada ca actualele centrale Heiss sint tot alea.....de asta am cam sarit un pic de la una la alta.

#23
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 caldut, on Nov 15 2008, 21:50, said:

de fapt prin ce difera cele doua ?...iti spun eu...cu nimic...are importanta culoarea ? cit priveste centralele,vor fi unii care au deja Heiss-ul vechi(adica Roca Laura) si sa nu creada ca actualele centrale Heiss sint tot alea.....de asta am cam sarit un pic de la una la alta.
Cele doua cronotermostate sunt identice... din punct de vedere a placi electronice. Nu au nici o legatura cu marcile de centrale, cu care au fost brenduite. Sunt fabricate in china si brenduite... de acelasi chinez. Producatorul de CT..... este posibil sa nu stie de existenta lor.
Despre Heiss.... normal ca ce se vinde acum nu au vazut niciodata germania. Tu faci analogia Heiss-Roca Laura. Eu vin si completez la lemne: Heiss-Arca.
Uitasem inca una Baxi Main 24F - Roca 24F.
"....de asta am cam sarit un pic de la una la alta" .... parca vorbeam de termostate

#24
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 florin71_skoda, on Nov 15 2008, 21:27, said:

Cele doua cronotermostate sunt identice... din punct de vedere a placi electronice. Nu au nici o legatura cu marcile de centrale, cu care au fost brenduite. Sunt fabricate in china si brenduite... de acelasi chinez. Producatorul de CT..... este posibil sa nu stie de existenta lor.
Despre Heiss.... normal ca ce se vinde acum nu au vazut niciodata germania. Tu faci analogia Heiss-Roca Laura. Eu vin si completez la lemne: Heiss-Arca.
Uitasem inca una Baxi Main 24F - Roca 24F.
"....de asta am cam sarit un pic de la una la alta" .... parca vorbeam de termostate

sint si murale pe gaz Heiss...seria noua care e Arca Pixel.....esti sensibil la divagatii,bag seama.

#25
pRetoriaN_84

pRetoriaN_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 22.05.2006
[quote name='florin71_skoda' date='Nov 15 2008, 21:38' post='5524911']
Mersi pentru sfat.
Am aruncat o privire la cazanul unical fokolus... si pot sa spun ca-mi place. Va trebui sa aflu de unde poate fi cumparat... si sa vad cum se comporta.
Serpentina de racire: asa este.... este foarte buna. Pacat ca uni producatori nu o folosesc... woody nu are asa ceva. Nu are nici clapeta de "tiraj direct". La unical vad ca au introdus si elemente de ceramica..... chiar ca este ok cazanul.
Mersi pentru pont.

daca esti din alba ar trebui sa gasesti la Amb****

Attached Files


Edited by pRetoriaN_84, 16 November 2008 - 11:28.


#26
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
Acum in plin sezon de incalzire, poate mai tragem o runda de voturi -nu uninominale, ci referitoare la centrale termice...

#27
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 scheleton, on Dec 4 2008, 00:40, said:

Acum in plin sezon de incalzire, poate mai tragem o runda de voturi -nu uninominale, ci referitoare la centrale termice...

ca si la uninominale....nu vor fi rasturnari de clasament...se va pastra clasamentul ca si acolo.

#28
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 pRetoriaN_84, on Nov 15 2008, 13:38, said:

am fost in inventar 3 zile de la 8 dimineata pana la 9 seara si nici nu am avut net de aceea nu am mai intrat..
N-ai mai scris demult pe forum. Ori esti iarasi in inventar. ori cad centralele una dupa alta la Cluj...

#29
wagen

wagen

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 126
  • Înscris: 13.06.2006
Junkers se comporta cel mai bine la calitatea gazului nostru.

#30
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 wagen, on Dec 15 2008, 10:13, said:

Junkers se comporta cel mai bine la calitatea gazului nostru.

de unde stii ?

#31
byg_boss

byg_boss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 29.05.2006

 pRetoriaN_84, on Nov 8 2008, 23:04, said:

la lemne
1. Viessmann
2. Arca si Unical :)
3. Atmos

la gaz
1. Viessmann
2. Junkers si Buderus
3. Saunier Duval
La lemne nu vad de ce pui Atmosul pe locul 3.....Eu sunt fericitul proprietar al unui Atmos si am un vecin cu Viessman..... diferenta frate. Bine, Atmosul meu e achizitionat in 2008 iar Viessmanul vecinului prin 2006, dar eu zic ca nu se compara din toate punctele de vedere.
Categoric : ATMOS = locul 1.

#32
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 scheleton, on Nov 15 2008, 03:03, said:

..mai importanta e ordinea de afisare...
S-au adunat peste 100 de voturi si tot nu se pot trage decat concluzii preliminare. E clar, de-abia la 1000 de voturi putem vorbi de rezultate.

Ref. la ordinea in care sunt trecuti producatorii in lista: probabil ca influenteaza ceva si asta, dar nu asa de mult cum credeam. Dovada sunt baxi (aflat pe la mijloc) si mai ales DeDietrich, care e ultimul pe lista (si nu a fost ignorat deloc).

#33
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 scheleton, on Jan 28 2009, 21:52, said:

S-au adunat peste 100 de voturi si tot nu se pot trage decat concluzii preliminare. E clar, de-abia la 1000 de voturi putem vorbi de rezultate.

Ref. la ordinea in care sunt trecuti producatorii in lista: probabil ca influenteaza ceva si asta, dar nu asa de mult cum credeam. Dovada sunt baxi (aflat pe la mijloc) si mai ales DeDietrich, care e ultimul pe lista (si nu a fost ignorat deloc).

relativ al dracului clasamentul...Beretta sau Ferroli mai bune ca Radiant ? Ariston mai bune ca Vaillant ? :nonobad:  evident,votam ce avem pe acasa

#34
weed43

weed43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.09.2007
am radiant de cativa ani buni si pot spune ca sunt foarte multumit de  ea nu am avut niciodata nicio problema. cunosc lume care are lamborghini  si au avut numa probleme peste probleme cu ea lafel si cu imergas.

#35
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Am sau am avut : Vaillant VUW... ( de 8 ani)
                           Immergaz Hercules
                           Viessman Vitopend 100.
                           Ferolli
Singura la care am avut probleme a fost Vitopend-ul

#36
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 weed43, on Mar 31 2009, 09:17, said:

am radiant de cativa ani buni si pot spune ca sunt foarte multumit de  ea nu am avut niciodata nicio problema. cunosc lume care are lamborghini  si au avut numa probleme peste probleme cu ea lafel si cu imergas.

sint de f. buna calitate...ai Midy ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate