Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

Cum sa montez corpuri de mobilier pe un perete de gips carton?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
25 răspunsuri în acest subiect

#1
kevinn

kevinn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 93
  • Înscris: 20.01.2005
Am un perete despartitor din gips carton (profil metalic) si trebuie sa montez pe el niste corpuri de la mobila (living). As dori niste informatii cum as putea sa le montez fara sa am surpriza sa ma trezesc cu ele pe jos.   (se poate pune ceva armatura in spate la gips carton ... )  Astept pareri de la cei care au mai avut probleme de genul acesta. Multumesc

#2
vickionescu

vickionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 09.09.2008

View Postkevinn, on Sep 30 2008, 10:32, said:

Am un perete despartitor din gips carton (profil metalic) si trebuie sa montez pe el niste corpuri de la mobila (living). As dori niste informatii cum as putea sa le montez fara sa am surpriza sa ma trezesc cu ele pe jos.   (se poate pune ceva armatura in spate la gips carton ... )  Astept pareri de la cei care au mai avut probleme de genul acesta. Multumesc

Salut,

Poti sa rezolvi problema foarte usor.
Daca peretele de gips carton are profil metalic e perfect. Cel care iti monteaza mobila trebuie sa fie atent la marginea metalica si sa prinda mobila de marginea metalica. Acum depinde de cel care a facut peretele de gips carton.

Editat de vickionescu, 30 septembrie 2008 - 14:17.


#3
kevinn

kevinn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 93
  • Înscris: 20.01.2005

View Postvickionescu, on Sep 30 2008, 15:16, said:

Salut,

Poti sa rezolvi problema foarte usor.
Daca peretele de gips carton are profil metalic e perfect. Cel care iti monteaza mobila trebuie sa fie atent la marginea metalica si sa prinda mobila de marginea metalica. Acum depinde de cel care a facut peretele de gips carton.

Da,la solutia asta m-am gandit si eu,sa prind corpurile de la mobila de profilele de metal,dar am auzit tot felul de variante cum ca nu rezista si de aceea m-am am intrebat pe aici sa vad mai multe pareri.  Corpurile nu sunt foarte grele,am sa atasez o poza sa se inteleaga mai bine cam despre ce este vorba. (mobila nu este cea din inmagine dar este ceva in genul acesta)

Fișiere atașate



#4
vickionescu

vickionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 09.09.2008
De ce nu se ocupa cei care au facut mobilierul? Sau nu este mobila la comanda?

#5
kevinn

kevinn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 93
  • Înscris: 20.01.2005

View Postvickionescu, on Sep 30 2008, 15:28, said:

De ce nu se ocupa cei care au facut mobilierul? Sau nu este mobila la comanda?
Nu este la comanda :(  Vreau sa o duc din tara vecina si de aceea vreau sa nu am surprize.

#6
c-site

c-site

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 25.09.2008
Poti pune o poza sau da mai multe detalii despre peretele de gips carton pe care vrei sa montezi?(dimensiuni,tipuri de montanti care s-au folosit la constructia lui,nr lor) Tipul de prindere se analizeaza si dupa greutatea aprox. a corpurilor care vor fi instalate (trebuie sa iei in calcul masa acestora plus incarcarea/ceea ce vrei sa sustina ele :ex. e diferenta de la bibelouri la obiecte metalice)

#7
idb

idb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 04.01.2008
Eu am in bucatarie mobila suspendata pe peretede rigips, de catre cei de la STAER.
Pentru montare au folosit niste profile metalice speciale de latimea fiecarui corp, de tip plat-banda perforata, prinse de rigips cu cate 8 - 10 holsuruburi, de care au atarnat corpurile de mobilier (fiecare corp are cate 1 piesa metalica pe colt).

Deocamdata pare a fi OK, si e si usor de demontat.

#8
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postkevinn, on Sep 30 2008, 15:25, said:

,am sa atasez o poza sa se inteleaga mai bine cam despre ce este vorba. (mobila nu este cea din inmagine dar este ceva in genul acesta)
in niciun caz suporti din aceia albi, mi se par foarte ghelbanesti in comparatie cu mobila. Eu am pus asa ceva la rafturile de la subsol...

#9
kevinn

kevinn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 93
  • Înscris: 20.01.2005

View Postc-site, on Sep 30 2008, 16:01, said:

Poti pune o poza sau da mai multe detalii despre peretele de gips carton pe care vrei sa montezi?(dimensiuni,tipuri de montanti care s-au folosit la constructia lui,nr lor) Tipul de prindere se analizeaza si dupa greutatea aprox. a corpurilor care vor fi instalate (trebuie sa iei in calcul masa acestora plus incarcarea/ceea ce vrei sa sustina ele :ex. e diferenta de la bibelouri la obiecte metalice)

Prea multe detalii nu pot sa iti dau despre peretele de gips crton,deoarce nu prea ma pricep. Pot sa iti spun ca e un perete care desparte 2 camere si ca profilul e metalic. Numarul profilelor nu le mai pot vedea deoarece este pus deja gips cartonul.
Dimensiunile ar fii inaltime:2.70m , lungime 4.90m si grosime 20cm

View Postidb, on Sep 30 2008, 16:07, said:

Eu am in bucatarie mobila suspendata pe peretede rigips, de catre cei de la STAER.
Pentru montare au folosit niste profile metalice speciale de latimea fiecarui corp, de tip plat-banda perforata, prinse de rigips cu cate 8 - 10 holsuruburi, de care au atarnat corpurile de mobilier (fiecare corp are cate 1 piesa metalica pe colt).

Deocamdata pare a fi OK, si e si usor de demontat.

Mi se pare buna solutia celor de la Staer. Am trecut si eu pe acolo dar nu-am gandit sa intreb despre montare...  
Multumesc

#10
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 19.07.2007
Esti sigur ca grosimea peretelui are 200mm!!??
In mod normal,corpurile se suspenda la fel cum a fost prezentat mai sus!
Platbanda de AL prinsa cu suruburi molie sau dibluri de gipscarton.Pe acele platbande sunt cateva extremitati care se conecteaza prin click cu coltare de AL/platbande prinse de corpurile ce vor a fii suspendate.

#11
kevinn

kevinn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 93
  • Înscris: 20.01.2005

View Postadi_master, on Oct 1 2008, 23:58, said:

Esti sigur ca grosimea peretelui are 200mm!!??
In mod normal,corpurile se suspenda la fel cum a fost prezentat mai sus!
Platbanda de AL prinsa cu suruburi molie sau dibluri de gipscarton.Pe acele platbande sunt cateva extremitati care se conecteaza prin click cu coltare de AL/platbande prinse de corpurile ce vor a fii suspendate.

Da,peretele are grosime de 20 cm.  Multumesc pt. raspuns

#12
c-site

c-site

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 25.09.2008
[quote name='kevinn' date='Sep 30 2008, 19:07' post='5301064']
Prea multe detalii nu pot sa iti dau despre peretele de gips crton,deoarce nu prea ma pricep. Pot sa iti spun ca e un perete care desparte 2 camere si ca profilul e metalic. Numarul profilelor nu le mai pot vedea deoarece este pus deja gips cartonul.
Dimensiunile ar fii inaltime:2.70m , lungime 4.90m si grosime 20cm


Din ce spui ar fi ok. Poti folosi metoda cu platbande, numai ca incearca sa nu intri in structura cand te apuci de montaj. Poti afla unde sunt profilele pe interior cu un detector electronic. Bafta

#13
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 103
  • Înscris: 16.05.2008
Din ce spui ar fi ok. Poti folosi metoda cu platbande, numai ca incearca sa nu intri in structura cand te apuci de montaj. Poti afla unde sunt profilele pe interior cu un detector electronic. Bafta
[/quote]



Sau cu un magnet mai puternic. PLimba-l de-a lungul peretelui si unde simti ca franeaza putin faci semn. In general profilele verticale se monteaza la 60 cm unul de altul. Incearca sa prinzi cat mai multe din platbandele acelea de care vorbeati mai sus, de profilele din perete. Restul poti prinde cu dibluri speciale de rigips. Greutatea asta de 10-30 kg pe diblu o suporta fara probleme.

#14
danbubba

danbubba

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 772
  • Înscris: 15.05.2007
Postez aici pentru a nu deschide un topic pe aceiasi tema, are cineva idee daca exista cleme speciale sau dibluri pentru prinderea unor corpuri de bucatarie pe peretele de rigips ? Partea buna este ca acum se monteaza scheletul metalic al peretilor si ma gandeam daca pot monta si prinderile pentru corpuri ( gasisem la un magazin niste ancore de prindere, dar erau pentru corpurile suspendate orizontal si nu atasate pe perete). Voi dubla barele metalice in zonele unde vor fi puse corpurile pentru a fi mai usor de montat (distanta dintre peretele de bca si placa de rigips va fi de maxim 5 cm). Multumesc anticipat pentru solutii si sfaturi. O zi buna tuturor. :D

#15
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Readuc subiectul la lumina, sa nu deschid altul.
Bucataria din apartamentul nou cumparat are peretii din gips carton de grosime 12 cm. Nu s-a prevazut nici o structura suplimentara pentru corpurile ce vor fi agatate pe pereti ( in afara de structura metalica a peretelui, cu profile la 60cm). Avand in vedere ca dulapurile vor avea o greutate deloc neglijabila ( peste 30 kg un dulap plin cu farfurii ) nu as recurge la solutia de mai sus doar cu acele dibluri tip molly.
Alta idee vazuta pe undeva ar fi prinderea pe orizontala unei fasii de 20 cm de osb de 15mm pe toata lungimea peretelui, in partea de sus. Osb-ul va fi prins de structura metalica (gasita cu magnetul) si din loc in loc prins si de gips cu molly. corpurile vor fi suspendate astfel de aceasta structura gips+osb.
ceva ca in desenul urmator:

[ http://img145.imageshack.us/img145/6408/suport.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum, oare nu o sa fie prea greu peretele, avand in vedere ca intre corpurile de sus si de jos o sa fie si faianta ? (plus osb + dulapurile)...
Ce alte solutii as avea ?
Exclus demolarea Posted Image .

Editat de lokki, 01 februarie 2013 - 15:40.


#16
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu n-as risca sa agat nimic de un perete de rigips, nu de alta da' pe la blocurile astea noi se folosesc cele mai ieftine profile, care sunt si cele mai subtiri. Eu zic ca risti sa strici peretele si mai rau, sa te accidentezi. Nu te-ai gandit la a le agata de tavan? Eventual doar sa le sprijini de perete ? Exista un fel de conexpanduri cu carlig, niste cabluri metalice multifilare + eventual niste tiranti si-ai rezolvat problema frumos si elegant. Posted Image

Editat de Inginerul_bv, 01 februarie 2013 - 15:52.


#17
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 31.01.2006
m-am gandit si la asta.
dar si tavanul este izolat cu vata + rigips, si cred ca o sa fie destul de greu sa montez conexpandurile in partea de beton, fara sa stric rigipsul.
plus corpurile sunt de la ikea si vin cu prinderea standard pe spatele dulapului. ar trebui cumva modificate si  sistemele de prindere.

o sa incerc sa dau o gaura jos, sa vad cam ce profile s-au folosit Posted Image .
la tocul usii (nu sunt montate usile de interior) am vazut niste profile foarte ok de care este prin gipsul (si de care va fi prins si usa). nu stiu insa daca si in interiorul peretelui au folosit ceva de calitate sau au facut economii

#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.138
  • Înscris: 30.01.2004
hai sa inventam noi mersul pe jos si apa calda
stai linistit ca nu esti nici primul nici ultimul care pune suspendate pe perete de rigips
corpurile pot fi prinse (se prind) cu molii metalice care se trag (expandeaza) cu un pistol special
Fișier atașat  default.jpeg   3,14K   357 download-uri Fișier atașat  595_TT157.JPG   15,11K   404 download-uri
pentru o mai mare siguranta cu toate ca nu e cazul, se foloseste o sina de suspendare iar corpurile trebuiesc prevazute cu gheare
Fișier atașat  sina-agatatoare-corp-suspendat-40x2000mm-0709001205.jpg   58,19K   460 download-uri

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate