Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 

Noile norme de creditare

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
22 răspunsuri în acest subiect

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.318
  • Înscris: 22.07.2005
Toata lumea asteapta aceste noi norme care se preconizeaza sa intre in vigoare din luna Noiembrie. Pana pe data de 06.10.2008, bancile vor trebui sa prezinte modificarile operate, pe masa bancii nationale. Asta inseamna ca vom mai avea cateva saptamani de tranzitie pana la deznodamantul final.

Deocamdata foarte putine banci au reactionat. Din ceea ce cunosc, doar la Piraeus am vazut o diminuare a gradului de indatorare. Astfel ca nu vom mai avea 40% ci doar 35%. O decizie care schimba multe lucruri... Probabil ca o sa se clarifice si chestia asta cu fisa fiscala.


revenim...

#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.904
  • Înscris: 06.10.2003
Prima mutare facuta de banci a fost sa creasca dobanzile  :angry:

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.318
  • Înscris: 22.07.2005

View Postshiva, on Sep 22 2008, 11:11, said:

Prima mutare facuta de banci a fost sa creasca dobanzile  :angry:

Raiffeisen Bank a modificat in sus dobanzile la CHF pana la nivelul dobanzilor la EUR, astfel ca nu vom mai avea motive sa apelam la aceasta moneda.

STIRE BOMBA
lucrurile se schimba de miercuri 24.09.2008

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.106
  • Înscris: 24.02.2006
"lucrurile" adica noile norme, sau treburile de la Raiffeisen?

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.318
  • Înscris: 22.07.2005

View Post_Smiley_, on Sep 22 2008, 18:42, said:

"lucrurile" adica noile norme, sau treburile de la Raiffeisen?

Piata se schimba... cu norme bancilor si ofertele lor cu tot. Ce sa spun, traim vremuri interesante!

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.106
  • Înscris: 24.02.2006
nu mai e mult pana miercuri :). ramane sa vedem exact schimbarile.

#7
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 06.06.2005
1. Gradul maxim de indatorare la ora actuala la orice banca ce se respecta e 70%. Acel 40% era valabil pentru bancile care nu-si negociasera conditiile de creditare cu BNR-ul. In continuare ordonanta specifica acel grad de indatorare dupa 06/10, intr-adevar redus la 35%, insa numai pentru acele banci (ca si data trecuta) care nu si-au prezentat normele de creditare interne spre aprobarea BNR.

http://www.finantare...ul-Oficial.html

2. Nu mai credeti toate "stirile bomba". :)

Editat de dtancu, 22 septembrie 2008 - 22:06.


#8
consultanta

consultanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 22.09.2008
Buna!

Ofer consultanta financiar-bancara gratuita (este gratuita intrucat acordul este facut intre companie si institutiile bancare, nici firma de consultanta nici banca nu va percepe niciun comision in plus). Colaboram cu 20 banci de pe piata romaneasca.. se gaseste o modalitate de finantare avantajoasa pentru oricine. Plus ca toate comisioanele sunt la vedere, aratam si scadentarul (cat aveti de plata in fiecare luna din toata perioada creditului), tot!

S-a infiintat de curand "Asociatia brokerilor din ROmania" si se urmareste ca acest job, de broker credite, sa devina recunoscut si sa i se faca reclama ca oricarui alt job.  

Ma puteti contacta in cazul in care doriti un credit. (eu nu incerc sa va conving sa luati credite, cum spun multi oameni, ci incerc sa va fac sa intelegeti ca apelarea la o firma de consultanta este in beneficiul dumneavoastra, deoarece ofertele sunt foarte diferite de la o banca la alta, iar multe persoane se grabesc in a lua un credit).  0724.103.608  ;)

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.318
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdtancu, on Sep 22 2008, 22:40, said:

1. Gradul maxim de indatorare la ora actuala la orice banca ce se respecta e 70%. Acel 40% era valabil pentru bancile care nu-si negociasera conditiile de creditare cu BNR-ul. In continuare ordonanta specifica acel grad de indatorare dupa 06/10, intr-adevar redus la 35%, insa numai pentru acele banci (ca si data trecuta) care nu si-au prezentat normele de creditare interne spre aprobarea BNR.

http://www.finantare...ul-Oficial.html

2. Nu mai credeti toate "stirile bomba". :)

Romanul pana nu se baga putin el in seama nu se simte el om.
Nu inteleg ce vrei sa spui prin interventia ta... Am spus eu altceva despre gradul de indatorare?! Cum adica  Nu mai credeti toate "stirile bomba". ?! Esti neserios si ignorant. Nici macar nu citesti corect ce scriu eu in thread-ul de mai sus. Stirea se referea la faptul ca Raiffeisen egalizeaza dobanzile dintre EUR si CHF, lucru dezastruos pentru cei care au credite in CHF.

Nu te mai baga in seama daca nu esti in stare sa citesti un post simplu...

View Postconsultanta, on Sep 22 2008, 22:54, said:

Buna!

Ofer consultanta financiar-bancara gratuita (este gratuita intrucat acordul este facut intre companie si institutiile bancare, nici firma de consultanta nici banca nu va percepe niciun comision in plus). Colaboram cu 20 banci de pe piata romaneasca.. se gaseste o modalitate de finantare avantajoasa pentru oricine. Plus ca toate comisioanele sunt la vedere, aratam si scadentarul (cat aveti de plata in fiecare luna din toata perioada creditului), tot!

S-a infiintat de curand "Asociatia brokerilor din ROmania" si se urmareste ca acest job, de broker credite, sa devina recunoscut si sa i se faca reclama ca oricarui alt job.  

Ma puteti contacta in cazul in care doriti un credit. (eu nu incerc sa va conving sa luati credite, cum spun multi oameni, ci incerc sa va fac sa intelegeti ca apelarea la o firma de consultanta este in beneficiul dumneavoastra, deoarece ofertele sunt foarte diferite de la o banca la alta, iar multe persoane se grabesc in a lua un credit).  0724.103.608  ;)


Rog pe toti cei care vor sa se distreze, sa sune la aceste numere de telefon si sa invite acesti pacalici aiurea prin oras. Asta merita astfel de mocangii puturosi...

Un consultant care se respecta nu face niciodata astfel de anunturi agresive. Ma simt ca la semafor unde toti aurolacii se dau cat mai rotunzi pentru a-mi spala parbrizul.

#10
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 06.06.2005
Ia citeste tu primul tau post, ala cu gradul maxim de indatorare scazut de la 40% la 35% la Piraeus. Cine citeste mai ca si crede ca 40% e gradul de indatorare uzual la ora actuala la bancile romanesti.

Editat de dtancu, 23 septembrie 2008 - 10:24.


#11
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.318
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdtancu, on Sep 23 2008, 11:23, said:

Ia citeste tu primul tau post, ala cu gradul maxim de indatorare scazut de la 40% la 35% la Piraeus. Cine citeste mai ca si crede ca 40% e gradul de indatorare uzual la ora actuala la bancile romanesti.

Tot cred ca te-ai bagat aiurea in seama.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.106
  • Înscris: 24.02.2006
ok, azi e joi.
care sunt marile schimbari?

#13
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.318
  • Înscris: 22.07.2005

View Post_Smiley_, on Sep 25 2008, 10:28, said:

ok, azi e joi.
care sunt marile schimbari?

Vad ca te bagi peste tot in aria Money&Business si iti dai cu parerea, daca tot esti asa destept explica-ne tu ce schimbari au mai aparut...


Daca nu ai nimic de spus posteaza la Fun ai idee ce obositoare sunt posturile astea care nu spun nimic, atunci cand cauti ceva pe forum...

#14
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 06.06.2005
Thread complet inutil la ora actuala.
Sinteza intregului thread:
Noile norme de creditare BNR sunt: http://www.finantare...ul-Oficial.html
Cine e interesat, le poate citi.
Mai mult de atat nu stie nimeni in prezent, dat fiind ca nici o banca nu si-a negociat inca regulamentul propriu de creditare cu BNR-ul.
O data negociate, conditiile de creditare proprii ale fiecarei banci vor fi disponibile pe site-urile bancilor respective, precum si prin reprezentantii acelor banci. Restul e speculatie pura.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.106
  • Înscris: 24.02.2006

View Postfloraur, on Sep 25 2008, 11:29, said:

Vad ca te bagi peste tot in aria Money&Business si iti dai cu parerea, daca tot esti asa destept explica-ne tu ce schimbari au mai aparut...


Daca nu ai nimic de spus posteaza la Fun ai idee ce obositoare sunt posturile astea care nu spun nimic, atunci cand cauti ceva pe forum...

esti morocanos pentru ca e joi si nesimtitii aia de la banci n-au binevoit sa modifice nimic ieri, asa cum ai prezis?

Editat de _Smiley_, 25 septembrie 2008 - 11:41.


#16
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.318
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdtancu, on Sep 25 2008, 11:29, said:

Thread complet inutil la ora actuala.
Sinteza intregului thread:
Noile norme de creditare BNR sunt: http://www.finantare...ul-Oficial.html
Cine e interesat, le poate citi.
Mai mult de atat nu stie nimeni in prezent, dat fiind ca nici o banca nu si-a negociat inca regulamentul propriu de creditare cu BNR-ul.
O data negociate, conditiile de creditare proprii ale fiecarei banci vor fi disponibile pe site-urile bancilor respective, precum si prin reprezentantii acelor banci. Restul e speculatie pura.

Daca e inutil sau nu acest toppic nu cred ca e treaba ta sa decizi. De cand esti tu lider de opinie? din cate vad nu prea ai treaba cu domeniul acesta de activitate. Asa sunt romanii ei se pricep la toate si la politic si la fotbal, acum au inceput sa se priceapa si la Banking.

Arata-mi si mie unde sunt publicate pe site-uri vechile norme de creditare ale bancilor... adica astea care produc efecte in prezent.
NU o sa gasesti nimic si nici nu o sa se publice mare lucru pe site-uri, dar tu ai impresia ca tot ce zboara se mananca si daca intri pe google gasesti si planurile de la Casa Alba.

Mai bine ai face comentarii tangente la domeniul de activitate in care activezi tu (daca este cazul) si lasa-ma pe mine sa speculez linistit.

View Post_Smiley_, on Sep 25 2008, 12:40, said:

esti morocanos pentru ca e joi si nesimtitii aia de la banci n-au binevoit sa modifice nimic ieri, asa cum ai prezis?

Nu man sunt morocanos fiindca mi s-a parut ca ma iei la misto putin. Daca nu ai avut intentia asta imi ser scuze, dar cam asa am luat-o eu...

Editat de floraur, 25 septembrie 2008 - 12:35.


#17
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.062
  • Înscris: 06.06.2005
Pe orice site al unei banci gasesti in prezent conditiile de acordare a unui credit anume. Singurul lucru pe care nu-l gasesti publicat in mod explicit peste tot este gradul de indatorare maxim, din simplul motiv ca de regula variaza in functie de scoringul obtinut de solicitant.

Ce ma deranjeaza pe mine ca principiu e ca deschidem threaduri din dorinta de a ne baga in seama.
Exista doua categorii de brokeri care-si fac reclama pe aici:

- unii care o fac pe fata, gen @consultanta.
- unii care o fac asa mai voalat, ca tine.

Pe principiul ca daca postezi o mie de chestii tangente la domeniul banking, cu grad de utilitate mai mare sau mai mic, lumea va zice "ia uite mama ce se pricepe respectivul, ia sa-i dau un PM sa ii solicit serviciile", incepe sa ma enerveze in mod serios stilul asta de a interveni din doua in doua posturi fara a spune nimic util.
Posturi gen "stire bomba", "revenim...", "piata se schimba" etc. fara nici o acoperire reala ar atrage pe un forum cat de cat serios macar un warn pt. post hunting sau spam mascat.

#18
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.318
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdtancu, on Sep 25 2008, 13:46, said:

Pe orice site al unei banci gasesti in prezent conditiile de acordare a unui credit anume. Singurul lucru pe care nu-l gasesti publicat in mod explicit peste tot este gradul de indatorare maxim, din simplul motiv ca de regula variaza in functie de scoringul obtinut de solicitant.

Ce ma deranjeaza pe mine ca principiu e ca deschidem threaduri din dorinta de a ne baga in seama.
Exista doua categorii de brokeri care-si fac reclama pe aici:

- unii care o fac pe fata, gen @consultanta.
- unii care o fac asa mai voalat, ca tine.

Pe principiul ca daca postezi o mie de chestii tangente la domeniul banking, cu grad de utilitate mai mare sau mai mic, lumea va zice "ia uite mama ce se pricepe respectivul, ia sa-i dau un PM sa ii solicit serviciile", incepe sa ma enerveze in mod serios stilul asta de a interveni din doua in doua posturi fara a spune nimic util.
Posturi gen "stire bomba", "revenim...", "piata se schimba" etc. fara nici o acoperire reala ar atrage pe un forum cat de cat serios macar un warn pt. post hunting sau spam mascat.

Vezi asta e problema voastra, a celor care nu aveti tangenta cu acest domeniu, confundati marfa cu ambalajul...

NORMELE INTERNE DE CREDITARE ALE UNEI BANCI NU SUNT SIMILARE CU CONDITIILE DE ACORDARE.

Daca tu chiar crezi ca acesta este motivul din care eu postez aici, atunci nu ai decat sa scrii ce doresti insa iti spun sincer ca nu am incheiat nici macar un contract obtinut pe forum sau pe mail ori PM aici pe Softpedia sau pe alt forum public. Daca eu mint cu ceva sa intervina cineva spuna ca nu am dreptate.
Nu ascund faptul ca am rezolvat spete foarte complicate, ale multor colegi de pe forum pe PM. Nu am solicitat dosarul pentru a-l depune eu in banca. Eu chiar scriu aici din pasiune si din placere, nu am absolut nicio pretentie de a face bani din postarea pe SP. Am avut dosare care au durat o luna de zile pana la finalizare si am refuzat multumiri pe forum sau alte chestii similare, pentru ca nu am nevoie de asa ceva.

Editat de floraur, 25 septembrie 2008 - 15:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate