Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#3799
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
@bubalus: ramasesem cu impresia ca te-ai mutat din Tasta in Mariero dar incurc borcanele in mod cert :D

#3800
adeva

adeva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.01.2009

 nudaunume, on 14 ianuarie 2014 - 14:23, said:

Dreptul de sedere (rezidenta obtinuta la politie), contractul de munca, dovada unde ai domiciliul, pasaportul, poza (uni cer) cu toate astea mergi la skatt unde completezi o cerere. Politia nu elibereaza ID-uri, numai cei de la skatt, in minim 2 saptamini dupa ce ai depus documentele primesti ID prin posta cu el mergi la banca si poti deschide un cont. toate astea te privesc nu este treaba firmei.

Uite acum am venit de la Skatt, unde nu am avut nevoie de nimic de la politie. De asta tot intrebam, pentru ca nu eram sigur daca sa astept dupa politie sau sa merg la skatt mai devreme, si bine am facut.
Mai mult decat informatiile de pe http://www.skatteetaten.no/ , m-au ajutat  cele de aici: https://www.nav.no/w...ering in Norway

Acum astept sa imi ajunga acasa cardul de la skatt cu D number si dupa ce merg la politie voi avea numarul permanent. Dar mergand mai devreme la taxe pot sa imi deschid contul in banca aici, ca sa nu mai fiu nevoit sa folosesc un cont in lei, deschis in ro, si nu am sa mai fiu taxat cu 50% pana as fi rezolvat cu politia, pentru ca la politie programarile sunt online si sunt cu 2 luni diferenta.

#3801
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Intr-o perioada trebuia mers la politie, in alta la skatt, in alta in ambele. Uneori la politie puteai merge doar preprogramat, idem pt skatt, uneori direct in persoana in anumite ore/zile de la caz la caz. Uneori dura 3 luni uneori 2 saptamani.
Regulile astea le aud diferite la fiecare 6 luni in ultimii 7 ani.
La fel si cu permisul de munca sau rezidenta pe baza de permis munca, permanenta si inca un tip de rezidenta.
Mai mult de a pune site-urile de baza de unde puteti culege ultimele informatii chiar nu prea avem ce face.
Asa ca pentru a 10-a oara (cel putin) pun iar link-urile:
www.udi.no
www.nav.no
www.skatteetaten.no
Daca ati ajuns pe forumul asta, pe acest topic, sunt convins ca sunteti capabili sa gasiti informatiile de care aveti nevoie privitoare la munca/rezidenta in Norvegia in link-urile de mai sus.
De fapt nu prea stiu ce nu s-a discutat in topicul asta in 200+ pagini.

#3802
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 adeva, on 15 ianuarie 2014 - 11:44, said:

... ca sa nu mai fiu nevoit sa folosesc un cont in lei, deschis in ro
Eu primele 3 salarii (pana mi-am luat numerele si mi-am facut cont in banca) le-am luat in .ro, in Raiffeisen mai exact, intr-un cont deschis in SEK. Poti sa iti faci cont in ce valuta vrei si in felul asta intra ceea ce ti se toarna.

#3803
irinelinlove

irinelinlove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.02.2010
Salut.Am si eu o nelamurire in legatura cu permisul de sedere pentru munca.Am primit un contract de munca cu durata nelimitata si am depus actele pentru a primi permisul de sedere in Norvegia.Am primit permisul de sedere ,si scfie ca este de asemenea nelimitat,la fel ca si contractul de munca.Inttebarea este ce se intampla daca nu voi mai lucra?Mai am drept de sedere in Norvegia?Ms anticipat.


#3804
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

 irinelinlove, on 15 ianuarie 2014 - 20:08, said:

Salut.Am si eu o nelamurire in legatura cu permisul de sedere pentru munca.Am primit un contract de munca cu durata nelimitata si am depus actele pentru a primi permisul de sedere in Norvegia.Am primit permisul de sedere ,si scfie ca este de asemenea nelimitat,la fel ca si contractul de munca.Inttebarea este ce se intampla daca nu voi mai lucra?Mai am drept de sedere in Norvegia?Ms anticipat.

raspuns: depinde din ce cauza nu mai lucrezi. dar daca te referi la cazul uzual in care pur si simplu nu mai lucrezi (nu din motive invaliditate si chestii de genul), nu mai este valabil acel document.

#3805
irinelinlove

irinelinlove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.02.2010
Multumesc pentru raspuns gmasterleo2000.Deci sa inteleg ca documentul acela este valabil cat este si contractul valid?dupa aceea nu mai pot sta in Norvegia?

#3806
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

 irinelinlove, on 15 ianuarie 2014 - 21:17, said:

Multumesc pentru raspuns gmasterleo2000.Deci sa inteleg ca documentul acela este valabil cat este si contractul valid?dupa aceea nu mai pot sta in Norvegia?
bineinteles ca poti sta,conform cu statutul cetatenilor EØS in No; doar ca nu mai ai statutul care ti-l confera drepturile de rezident. detalii mai multe pe siteurile relevante, gen cele ale UDI, politie, taxe etc.

#3807
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Rezidenta "standard" pe baza contract de munca este valabila atata timp cat este contractul de munca valabil. Daca pierzi locul de munca rezidenta nu mai este valabila si statutul tau din rezident se transforma in statut de turist. Si mai poti sta 3 sau 6 luni...Habar nu mai am cat e perioada.

In cazul familiilor, sa zicem ca muncesc ambii, daca se incheie contractul de munca unuia si rezidenta este anulata de asemenea, poti trece pe rezidenta celuilalt, rezidenta pt reintregire familie, sau ceva balarie de genul.

La un moment dat aveam 3 rezidente valabile dar teoretic poti avea una doar, sau cel putin asa cred eu ca e normal. Tin minte ca si intrebasem pe care o folosesc in caz ca este nevoie si nu stiau ce sa raspunda, ziceau ca s-o folosesc pe ultima obtinuta ca poate celelalte sunt anulate dar clar, explicat ce si cum, habar n-aveau.

Cert este ca obtinerea rezidentei permanente ar fi primul pas pe care ar trebui sa-l faceti (in caz ca va uitati la un viitor in No). Se obtinea dupa 3 ani la un moment dat?
Ulterior cetatenia, evident, ca nu stii cum modifica astia IAR regulile. Asta dura vreo 7 ani?

#3808
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

 nosferyk, on 16 ianuarie 2014 - 09:04, said:


Cert este ca obtinerea rezidentei permanente ar fi primul pas pe care ar trebui sa-l faceti (in caz ca va uitati la un viitor in No). Se obtinea dupa 3 ani la un moment dat?
Ulterior cetatenia, evident, ca nu stii cum modifica astia IAR regulile. Asta dura vreo 7 ani?
in mod normal, pt cetatenii EØS, ai varig oppholdsrett dupa 5.
statsborgerskap dupa 7.

totul este pe udi.no clar explicat, sau ma rog, mai clar ca in trecut :D

Edited by gmasterleo2000, 16 January 2014 - 10:12.


#3809
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

 gmasterleo2000, on 16 ianuarie 2014 - 10:12, said:

in mod normal, pt cetatenii EŘS, ai varig oppholdsrett dupa 5.
statsborgerskap dupa 7.

totul este pe udi.no clar explicat, sau ma rog, mai clar ca in trecut Posted Image

In opinia mea nu este clar, motiv pentru care am intrebat mai sus "daca cineva a luat rezidenta permanenta recent".
Pe o pagina scrie 3 ani, in alta 5 ani. Pentru cetatenie este limpede, 7 ani.

Edited by nudaunume, 16 January 2014 - 12:20.


#3810
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
@nudaunume: pe o pagina scrie 3 si pe alta 5 si in ambele scrie despre rezidenta DAR sunt diferite.
1- "Varig oppholdsrett"/"Permanent right of residence" este una
2- "permanent oppholdstillatelse"/"permanent residence permit" este ....alta (care am senzatia ca se reinnoieste automat la 10 ani). In cazul 2 trebuie sa faci dovada ca ai urmat cursurile de norvegiana, 300 ore pana la o data si 600 de la o data (daca ai sosit dupa 2012 esti la 600 ore, sau ceva de genul).

Sincer, habar nu am ce rezidenta am (cred ca am d-aia standard de familie dar sotia are permanenta....de tip 3 sau 5 ani...HABAR N-AM!!!!) si sunt aici de 7 ani si nu cred ca ma apuc sa ma interesez prea curand nici de rezidenta de 3 ani nici de aia de 5 nici de cetatenie la 7, desi cred ca pot obtine oricare din cele 3 daca fac cerere.
Sa cumpar casa/masina pot. Salariul intra in banca. Cand ma impoziteaza ma gasesc in gaura de sarpe. Restul nu ma intereseaza. Poate doar daca am vreo reducere la taxe si impozite :D In cazul asta astept cu nerabdare sfaturi!

#3811
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,050
  • Înscris: 25.06.2007

 nosferyk, on 16 ianuarie 2014 - 14:59, said:

Sa cumpar casa/masina pot.
Pai aia poate si un turist oarecare, venit acu' 2 ore din alta tara.

#3812
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

 Karhu, on 16 ianuarie 2014 - 15:10, said:


Pai aia poate si un turist oarecare, venit acu' 2 ore din alta tara.
asta daca acel "turist oarecare" are milioanele de NOK necesare ;)

Edited by gmasterleo2000, 16 January 2014 - 15:16.


#3813
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,050
  • Înscris: 25.06.2007

 gmasterleo2000, on 16 ianuarie 2014 - 15:16, said:

asta daca ... are
Evident ca daca are...
Ma gandeam la rusii care vin in Finlanda si isi cumpara proprietati aici, si nu dintre cele mai ieftine.
Sau la romanii care cumpara masini SH din Germania, Benelux etc
Ideea e ca nu sunt restrictii la astfel de tranzactii.

#3814
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Cam d-aia si spusesem mai sus ca nu ma intereseaza rezidenta permanenta, temporara sau cum dracului s-o numi.
Ma multumesc cu putin.
Eventual sa ma si trateze ca pe un turist, fara skatt. sparge-le-as moacele idioate.
Cand o fi ceva nasol, daca va fi, nu cred ca o sa am probleme in a obtine actele necesare. Se afla din timp rahaturile astea.

#3815
aserghie

aserghie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.07.2011
Daca iti pierzi locul de munca in baza caruia ai obtinut permisul de sedere, nu cred ca te transformi intr un turist oarecare. Cel putin poti solicita acel ajutor de somaj daca ai facut minim 158 mii kr brut. cunosc multe persoane care stau in sistemul asta de mai bine de un an. Altii si au obtinut permis de sedere doar in baza unui curs la care s au inscris la facultate. Din ce stiam odata ce ai primit permis de sedere permanent ca cetatean EOS, nu l mai pierzi decat daca iese Romaniaa din UE sau renunta Norvegia la tratatele cu UE.

#3816
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

 aserghie, on 16 ianuarie 2014 - 21:05, said:

Daca iti pierzi locul de munca in baza caruia ai obtinut permisul de sedere, nu cred ca te transformi intr un turist oarecare. Cel putin poti solicita acel ajutor de somaj daca ai facut minim 158 mii kr brut. cunosc multe persoane care stau in sistemul asta de mai bine de un an.
corect. repet ce am zis initial, mai sus: "depinde din ce cauza nu mai lucrezi." sunt mai multe cazurile in care NU pierzi statutul de rezident.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate