Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3137 replies to this topic

#3115
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 16.03.2005
Găsite prin buzunare!

Attached Files


Edited by stericuta, 11 November 2023 - 12:28.


#3116
AFCtin

AFCtin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.05.2020
Buna ziua,

Ora exacta in reteaua Orange 0958 limba romana so 0959 pentru limba engleza.

Din Vodafone nu merge.

Sursa informatiei: https://ora-exacta.e...cii-ora-exacta/

Cu stima,

Antonio

#3117
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai sunt abonat "Orange" (mobil) aşa că nu am cum să sun. Dar am să rog pe cineva care e abonat să sune, pentru a vedea dacă funcţionează.
Ceva centrală telefonică în 1924. În clădirea unde funcţionează azi M.N.I.A.R. (Muzeul Naţional de Istorie şi Artă al României), care la vremea aceea era Palatul Poştelor. Palatul Telefoanelor a fost inaugurat în 1933 (vezi pagina anterioară).

Attached File  1924 398869452_10220221034476636_6533566296975172607_n.jpg   652.67K   31 downloads

Am găsit carte de telefoane din 1920!, deci la 26 de ani de la începutul telefoniei în Bucureşti.
Existau unele reguli, precum cretinătatea aia care nu te lăsa să modifici instalaţia, regulă ce a persistat până în anii '90? Cică nu aveai voie să ceri bani cuiva care vorbea de la telefonul tău. Aberaţie. Păi dacă cineva avea nevoie să sune şi nu avea telefon şi costa extra convorbirea, ce făcea?
Prahova era ca în 1922, ca şi în anii '90 unul dintre cele mai telefonizate judeţe ale României, cu cel puţin 100 de abonaţi. Aberant de puţin azi, mulţi pe atunci. La ţară în Prahova, cineva a sunat de la un telefon de la un magazin, a zis telefonista cât costă convorbirea şi a dat banii. În cărţile de telefon din comunism nu mai era aia cu interzis să iei bani de la cineva dacă sună de la tine dacă e extra taxă, deci probabil dispăruse între timp.

#3118
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Voi ce telefon fix aţi avut când era cu "închirierea" telefoanelor de la P.T.T.R./"RomTelecom"?   :huh:

#3119
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Pe forumul metrouuşor am găsit această poză cu un capac pentru ceva de electroliză. Capacul se află pe Str. Academiei. În trecut, când mantaua cablurilor era din Plumb sau alt metal, trebuiau protejate prin electroliză cablurile, că altfel se coroda mantaua. Mă întreb dacă cele cu izolaţie moderrnă mai sunt aşa de sensibile.

Attached File  20230803_112657+electroliza+telefoane.jpg   1.58MB   33 downloads

Şi 2 poze cu Palatul Telefoanelor în timpul construcţiei.
Ca f.d., antenele pentru telefonie prin microunde le-a căpătat în anii '50.

Attached File  Palatul Telefoanelor in constructie 410337699_10220340909353433_664225944099209464_n.jpg   66.83K   33 downloadsAttached File  Palatul Telefoanelor in constructie 409202908_889759669526112_5972685622770420393_n.jpg   147.52K   31 downloads

#3120
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
La mine, o dată cu desfiinţarea cablului clasic, se va desfiinţa parte din istorie.   :(

#3121
correras

correras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.09.2008
djil depune imediat solicitarea de reziliere la [email protected] și te vor suna cu o retenție. Asta până vor desființa cablul de cupru, după care te vei adapta telefoniei fixe digitale, dacă vor continua să ofere.

#3122
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil mă voi adopta la mizeria aia.
Întrebări despre trecut:
1) Exista vreo ventilaţie sau răcire a sălii unde erau instalate echipamentele telefonice?
2) În 1998-2004, când au trecut abonaţi la centralele digitale, s-a făcut conexiune clasică cu abonaţi, adică fir direct de la centrală la abonat sau era tras un cablu coaxial/optic şi apoi de un anume dispozitiv veneau cablurile clasice către abonat?

#3123
AFCtin

AFCtin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.05.2020

View Postdjl, on 16 martie 2024 - 20:21, said:

Probabil mă voi adopta la mizeria aia.
Întrebări despre trecut:
1) Exista vreo ventilaţie sau răcire a sălii unde erau instalate echipamentele telefonice?
2) În 1998-2004, când au trecut abonaţi la centralele digitale, s-a făcut conexiune clasică cu abonaţi, adică fir direct de la centrală la abonat sau era tras un cablu coaxial/optic şi apoi de un anume dispozitiv veneau cablurile clasice către abonat?


Buna ziua stimati colegi de forum,

Centralele telefonice electromecanice au fost inlocuite cu centrale telefonice digitale (computere cu interfete de linie dedicate)
  • unde sunt instalate centralele telefonice digitale sunt asigurate conditii de climatizare si alimentare neintrerupta cu energie electrica aidoma "centrelor informatice"
  • legaturile intre centralele telefonice digitale locale si interurbane se face prin reteaua nationala de fibra optica
  • la abonati se merge cu fibra optica pana in ODF (Optical Distribution Frame) instalate in fata blocului. Aceste ODF-uri gazduiesc si echipamentele active de trecere de la fibra la linia telefonica pe cupru. De aici pe cable de cupru se intra in blocurile de locuinte ale abonatilor. RCS_RDS intra cu fibra direct in blocurile de locuinte ude au ODF-uri si echipamente active.
Sper sa va fie de folos informatiile.

Cu stima,
Antonio

#3124
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 29.03.2017

View Postdjl, on 18 februarie 2024 - 20:03, said:

La mine, o dată cu desfiinţarea cablului clasic, se va desfiinţa parte din istorie.   Posted Image
la fel s-a intamplat si cand s-au desfiintat carutele,, calestile si cand au incetat oamenii sa moara de pojar

#3125
AFCtin

AFCtin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.05.2020

View PostAFCtin, on 17 martie 2024 - 18:55, said:

  • legaturile intre centralele telefonice digitale locale si interurbane se FAC prin reteaua nationala de fibra optica
Scuzati gresala

Cu stima,
Antonio


#3126
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Un prost (că asta e) mai sus face comparaţie între ceva care oferă o anumită siguranţă şi o anumită rapiditate şi ceva care era anarhic. Îl sfătuiesc să mai gândească.
Deci să înţeleg că numai centralele analogice aveau cablu de la centrală direct la abonat, iar la cele digitale s-a implementat O.D.F. Convertoarele O.D.F. - cablu calsic aveau şi alimentarea de siguranţă de la centrala digitală? Totuşi, dacă era aşa de uşor de implementat O.D.F.-ul, de ce mulţi abonaţi, când au fost trecuţi la digital, nu şi-au putut păstra numărul original?

#3127
AFCtin

AFCtin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.05.2020

View Postdjl, on 18 martie 2024 - 20:31, said:

Un prost (că asta e) mai sus face comparaţie între ceva care oferă o anumită siguranţă şi o anumită rapiditate şi ceva care era anarhic. Îl sfătuiesc să mai gândească.
Deci să înţeleg că numai centralele analogice aveau cablu de la centrală direct la abonat, iar la cele digitale s-a implementat O.D.F. Convertoarele O.D.F. - cablu calsic aveau şi alimentarea de siguranţă de la centrala digitală? Totuşi, dacă era aşa de uşor de implementat O.D.F.-ul, de ce mulţi abonaţi, când au fost trecuţi la digital, nu şi-au putut păstra numărul original?


Buna sera stimati colegi de forum,

1 Numai centralele analogice "de cartier" aveau legatura pe cablu de cupru din repartitor (un fel de OFD pentru cablurile de cupru) pana la abonat in casa.
2 ODF-urile de fibra optica si echipamentele active aferente, sunt alimentate local din reteaua de distributie energie electrica si mai au un bloc de baterii "tampon" 48 Volti, care permit functionarea pe o perioada de maxim 4 ore cand pica reteaua de energie electrica
3 Impementarea retelei de fibra optica (cabluri, echipamente, ODF-uri etc), s-a facut cu eforturi mari si in multe etape succesive. Nu a fost o tranzitie usoara si rapida. Cheltuielile au fost pe masura.
4 Nu stiu sa raspund la problema cu pastrarea numarului. Cineva din fostul Romtelecom ne-ar putea lamurii. Si clientii non casnici au avut probleme cu pastrarea numerelor.

Cu stima,
Antonio

#3128
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Am crezut că şi la digital iniţial aşa era şi pe urmă au venit cu dulăpioarele. Deci primii abonaţi cu 312 aveau dulăpiorul acela.
Mă întreb însă, de ce nu aveau cablu de alimentare direct din centrală sau eventual de rezervă? Ca să facă economie la cabluri.

#3129
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Dupa 2005 odata cu ADSL, au aparut dulapuri mari stradale cu coolere foarte galagioase vara, pe care scrie Romtelecom Broadband-Danger Laser Beam. In Bucuresti a existat si VDSL, un ADSL imbunatatit, dar la Slatina de la ADSL implementat 2005-2006 au trecut direct la FTTH (fibra in apartamente) in 2016 sub egida Telekom. La blocul cu biroul, fostul magazin, in 2016 au demolat complet tabloul telefonic de cupru, punand ODB-ul in locul lui, optical distribution box, splitter optic din fibra de 12 in fibre de 2 pentru apartamente.

E clar ca in 2013 eu eram unicul ramas de pe scara. In iulie-august 2013 am reusit sa portez faxul de la birou in RDS, platind 432 lei rezilierea. In 2012 am portat numarul de acasa in RDS (numar portat si de la bloc la casa in 2000) cu taxa de 342 lei.

Asa am incheiat eu epoca Romtelecom, a durat mai mult si pentru ca la casa RDS nu dadea net si telefon mai devreme de 2012, doar TV, si pentru ca tata tinea cu dintii de numerele de fix sa ramana, ca in 2012 bancile inca te obligau sa treci pe contractul de creditare un numar de fix, pe langa mobil. Deci pana sa apara portabilitatea, nu puteam oricum muta fixul la RDS.

La birou am avut paralel RDS si RTC intre 2006 si 2013, pana in 2009 nu ar fi mers faxul pe RDS, pentru ca in 2009 au trecut la FTTB (fibra pana in bloc), pe hibrid fibra cu coaxial (cum inca au UPC-VDF) ar fi mers prost.

Acum fixul de la birou e doar pentru fax, mai sun eu de pe el rar cand destinatia e numar de fix. Acasa doar bag radio SNR prin el, altfel ar sta nefolosit. Dar nu il reziliez.

#3130
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
*.S.D.L. a fost o încercare de a îmbunătăţi internetul prin linie telefonică clasică. Nu ştiu dacă a avut aşa de mulţi clienţi, că a intrat repede "pe fir" internetul prin reţele mai moderne. Probabil a fost folosit de firme.

#3131
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
xDSL nu a fost nicio incercare de a îmbunătăți internetul prin telefonia clasica. Defapt familia asta de tehnologii nu are nimic in comun cu telefonia clasica, fiind un standard digital.

La noi a avut foarte multi clienti fiindcă la inceputul anilor 2000, romtelecom a investit foarte mult in internetul fix. Prin 2010 au inceput chiar si un proiect de fttb, cu un concentrator (denumit popular.pizza box) de vdsl pus pe scara blocului, astfel ca abonatii aveau acces la un debit maxim de 100Mbps.

Din pacate nu au mai facut upgrade-uri, dar in alte parti vdsl-ul suporta pana la 500Mbps (uzual 300).

#3132
correras

correras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.09.2008
Tocmai a fost pe la mine un domn tehnician de la Orange să-mi schimbe aparatul, un telefon fix Panasonic, deoarece urmează să scoată din uz firul de cupru. Mi-a dat unul modern 😂 care funcționează pe rețeaua mobilă, păstrând același număr. Nicorești de Galați.
Nu este păcăleala de 1 aprilie. 😁

Attached Files


Edited by correras, 01 April 2024 - 17:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate