Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3137 replies to this topic

#271
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ăsta cred că e mai modern. Cele vechi erau cu tahograf din câte ştiu.

Pe De aLtă parte, eu zic că am făcut un bine şi am digitalizat "Lista abonaţilor din oraşul şi Raionul Sibiu", ediţia 1966:
https://www.dropbox....ibiu (1966).PDF

#272
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că ăsta e link-ul corect:
https://www.dropbox....ibiu (1966).PDF

Și varianta P.D.F. a Și "Îndrumar indicative telefonice interurbane" (1994)
https://www.dropbox....bane (1994).PDF

#273
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Contorul de impulsuri pe care l-am postat a functionat la o centrala din Bucuresti, si este dupa toate probabilitatile fabricat la "Electromagnetica" in prima jumatate a anilor 80.

#274
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Azi am vizitat din nou muzeul CFR dinBucuresti, care arata superb, sala centrala este mult imbunatatita. Exista si cateva telefoane foarte interesante care au fost in uzul CFR, inclusiv unul similar cu cel de la avatarul meu.

#275
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am digitalizat şi "Lista abonaţilor la serviciul telefonic din Muncipiul şi Judeţul Iaşi" (Cartea de telefoane pt. Mun. şi Jud. Iaşi), ediţia 1971:
https://www.dropbox....Iasi (1971).PDF

#276
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cineva mi-a dat o informaţie: la Serviciul Judeţean al Arhivelor Braşov, aflat în Mun. Braşov, pe Str. Georghe Bariţiu nr. 34 se găseşte o arhivă cu cărţi de telefon pt. Braşov.

#277
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos de introdus telefoan foarte târziu în unele zone: mai ţin minte că un coleg din liceu care stă/stătea în zona Lacul Tei - Teiul Doameni a avut telefon abia prin 1999-2002.

Edited by djl, 24 November 2012 - 01:28.


#278
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Din niște vremuri cam urâte din punct de vedere al tarifelor (bine, în anii '90 măcar aveau o scuză: inflația galopantă)

1) O cabină telefonică devastată (sura: revista "Baricada" an. V, nr. 12 (219), 22 martie (III) (03) 1994, pg. 20, articolul "La pas, prin țara nimănui" de Gratziela Cornu)
2) "Scump" (sursa: ziarul "România Liberă (R.L.)", nr. 1941 (serie nouă), Mi 14 august (VIII) (08) 1996, pg. 1). Chiar costa 1.000 de dolari instalarea unui post telefonic?
3) "Noile tarife ale convorbirilor telefonice au fost stabilte" (sura: ziarul "Jurnalul Național (J.N.)", J 22 mai (V) (05) 1996, pg. 22, articol de Cătălin Florea)

#279
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
"Reclame" interesante la servicii telefonice se găsesc și în Lista abonaților din Regiunea Ploiești (1959). Pe asta nu am s-o scanez toată deoarece se găsește pe site-ul Biblotecii Congresului S.U.A., în cadrul cărții de telefoane pentru provincie.
Se pare că graficianul era pasionat de anii '40 - o parte din persoanejele din desene par a fi mai degrabă din anii '40, decât din anii '50.

#280
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Moda inca nu se schimbase si nici stilul de desenare - cine stie ce model de referinta o fi avut. Poate fi un sablon grafic refolosit prin inlocuirea textului (se mai purta si in perioada interbelica cu caricaturile din ziare cand, dupa un anumit timp se republica aceea caricatura dar cu alt text - desenul era facut de asa natura incat i se putea atribui orice context).

#281
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Faţă de 1940-1947 moda se schimbase. Dar e posibil să fi preluat desene vechi. Femeia şi bărbatul din desenul communist style arată ca de pe vremea aia.

#282
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
A fost posibil vreodată în România să fii sunat pe un telefon public?

#283
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
da, au fost publice cu sonerie, mai cerea cate un sef de alimentara sa ii pui sonerie la public sa il sune si pe el clientii

#284
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar pentru cele stradale nu a existat sonerie ca în alte ţări, nu?

#285
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
nu nu, cel putin din ce stiu eu, n-am auzit sa se fi pus sonerie in strada, dar se putea suna pe el, daca stiai ora exact puteai sa ridici si gaseai apelantul pe fir, doar ca nu avea sonerie

#286
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru cei care lucrează la "Rom.telecom." : există pe undeva o arhivă digitală cu ediţiile 1999-2004 ale cărţilor de telefon sau acestea le au doar cei de la "Pagini Albe"?

#287
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am întrebat pe cineva şi mi-a spus că nici T.M. 1, nici T.M. 2 nu au avut sonerie interioară. Deci chestia aia cu telefon public cu sonerie numai în localuri/magazine/hoteluri era veche. Oare de ce nu s-o fi practicat şi la noi telefon public stradal cu sonerie?

#288
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Probabil fiindca ar fi fost foarte rare cazurile cand cineva ar fi asteptat un telefon pe un tel public.
Dar parca imi amintesc ca telefoanele publice aveau scris pe ele, fiecare, numarul sau ? Ori ma insel ? Cele de acum au asa ceva ?

Edited by dadarlat, 02 December 2012 - 14:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate