Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12965 replies to this topic

#6427
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Ala rosenkrantz a fost pentru sotul meu. L-a mancat in doua transe, in aceeasi zi.
Eu mai am o felie din celalalt. Arata ca in poza.
Cine a zis ca tin secreta reteta? Fac  cozonac dupa reteta personala, creata de mine, asa cum imi place. Doar ca este mult de scris, in raport cu aceia care vor sa faca aceasta reteta.
Reteta este explicata pas cu pas pe un forum culinar. Nu stiu daca am voie sa scriu pagina de acolo.
Acum, mi-e dificil sa scriu asa de mult de pe telefon, promit ca o fac atunci cand ajung la un PC.

Attached Files



#6428
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 dorinacirstea, on 03 decembrie 2014 - 14:36, said:

...Nu stiu daca am voie sa scriu pagina de acolo...
Voie-i orice nu-i imoral, ilegal ori îngraşă Posted Image
Fă un paste, pune şi sursa să nu se supere.
Oricum, ar trebui să se simtă măguliţi dacă vor şi cei de pe SP reţeta Posted Image

Aştept cu nerăbdare să ajungi la calculator, am pus deja bănuitele ingrediente la temperatura camerei.

#6429
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
http://www.culinar.r...ozonac-cu-nuca/
Repet, aceasta este reteta mea, creata de mine si postata pe un forum culinar. Dorina69 este userul sub care activez acolo.
Te sfatuiesc sa citesti cu atentie cele 5 pagini, contin informatii interesante.
Reteta este pentru cozonacul obisnuit. Rosenkrantz implica alta tehnica si mai putin zahar in aluat. Desi, pentru sotul meu am folosit acelasi aluat ca la unul obisnuit, dar lui asa ii place, mai dulce.
La cozonacul postat pe acest forum, cel de zilele trecute, nu am folosit lapte, ci apa cu smantana. Am impartit aluatul umplut si rulat in opt rulouri, pe care le-am asezat cu umplutura in jos si sus. Am folosit faina Grania cozonac si altceva tip 000, in proportii egale.
Nu las ingredientele la temperatura camerei, dar tu nu te lua dupa mine.
Daca mai ai nelamuriri dupa ce citesti cele 5 pagini, nu ezita sa ma intrebi. Da-mi si PM, ca voi fi instiintata.
Sunt curioasa daca te apuci de facut reteta, multe persoane renunta cand citesc ingredientele.
Doresc sa dau un sfat tuturor celor care vor sa faca un cozonac reusit: nu va incumetati, daca nu stiti cum trebuie sa arate un aluat ideal de paine. Daca nu reusiti sa va dati seama ca trebuie adaugata putina faina sau, din contra, eliminata, cand framantati pentru cozonac, acest lucru inseamna esec garantat. Daca la paine, micile diferente de faina sunt preluate foarte bine de catre aluat la copt, la cozonac nu se intampla asa.

#6430
traiandiseana

traiandiseana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.01.2008
Salutare tuturor!Impresionant topicul,am citit si eu ceva pagini si aproape ca am prins si eu microbul .Asa ca am o intrebare deoarece la butonul search nu am primit rezultate.Vreau sa ma apuc de facut paine si intreb de o masina.A luat tata acum vreo 2 ani o masina de paine ,ii spune Gaolin bread maker 901.Nu a folosit o niciodata,nici nu cred ca a scos o din ambalaj.Din ce imi dau seama e o masina care era pe canalul teleshoping.Stie cineva ceva despre aceasta,e ok sau nu are rost sa ma incurc cu ea.Citind pe aici am vazut ca nu se prea incadreaza la exigentele unei masini bune:putere mica de numai 700w parca,o singura paleta ,paine pana intr un kilogram,cuva inalta in loc de  lata.

Deci stie cineva ceva,isi face treaba sau sa o las la locul ei si sa imi cumpar altceva?
Multumesc!

Edited by traiandiseana, 04 December 2014 - 03:01.


#6431
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ia-o si incearc-o. Daca dupa mai mult de 10 paini, tot nu-ti iese iti cumperi alta. Eu raman fan masini Moulinex cu 2 palete dupa ce am incercat Alaska si Gorenje.

#6432
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 traiandiseana, on 04 decembrie 2014 - 03:00, said:

mica de numai 700w parca,o singura paleta ,paine pana intr un kilogram,cuva inalta in loc de  latată.
Mergi prin iarnă, (ianuarie-aprilie). Am făcut eu multe pîini cu ea. Găsești și rețete acolo.

Deoarece nu am primit nici un răspuns, mai întreb încă o dată:
Nu a făcut nimeni pîine cu făină 480  ?

#6433
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Faina 480 e de patiserie, pentru facut foi de placinta.

#6434
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
O mica problema, de data asta pentru cei care au tangenta cu (sau macar nu se tem de) fenomenul DIY Posted Image

Am gasit timp si am desfacut masina de paine recent decedata (Selecline XBM538 ieftina, luata de mult din Auchan, pentru cei ce n-au citit precedentele 2 pagini).
Spre surprinderea mea, pare reparabila. Axele ce vin sub cuva si "cupleaza" pe axele cuvei ca sa roteasca paletele, trec printr-un fel de "sasiu" intermediar al masinii, sa-i zic asa, prin niste bucse metalice care s-au ovalizat de uzura, motiv pentru care doua curele dintate de antrenare, aflate dedesubtul acelui sasiu, au sarit de pe pinioanele lor si s-au "barbierit" urat de tot. Nu sunt rupte, dar sunt inutilizabile.

Aici intervine problema: am sanse sa gasesc undeva astfel de curele dintate? La prima vedere pe net, cred ca am sanse minime sau inexistente sa gasesc cautand dupa modelul masinii. Stiti voi vreun furnizor "destept" din domeniu? Le pot fotografia, le pot masura in detaliu - lungime, latime, grosime, pas etc.

Cu bucsele cred ca ma descurc, am unde sa mi le presez / depresez / strunjesc altele noi, contra o bere-doua Posted Image


Disclaimer: posibil ca unii sa radeti ca ma apuc sa repar o masina care acum 3-4 ani a costat 2 milioane - dar daca (prin absurd) gasesc curele cu 20-30 de lei si o fac sa mai mearga inca un an-doi, de ce nu? A durat juma' de ora s-o desfac, inca jumate s-o asamblez daca va fi cazul... decat alte cateva milioane pe una noua, mie-mi convine.


Mersi anticipat!

#6435
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Uite aici http://www.ebay.com....=item2592eb1b1c
sau http://www.ibuyla.co...ct/35488944655/
Întreabă şi la https://www.facebook...234582093399245

Sau vezi de scrie vreun cod pe curea, oricum astea sunt potrivite la mai multe modele/echipamente.

Dacă tot e vorba de şurubărit maşini, am avut ocazia să desfac o Moulinex, model
[ http://img20.olx.ro/images_mercadorro/38094223_1_644x461_masina-de-facut-paine-moulinex-bucuresti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am fost surprins să constat două lucruri:
- în primul rând nu are niciun fel de termoizolaţie a cuvei, mă aşteptam să găsesc ceva vată prin pereţii interiori, astfel s-ar fi păstrat mai bine căldura interioară, deci consum de energie mai mic, coacere mai bună, radiere de căldură în exterior mai mică (carcasa frige în timpul coacerii).
- în al doilea rând, are două termo-siguranţe, şi la firul de fază şi la cel de null al alimentării de curent. O măsură de precauţie oarecum redundantă, după părerea mea.
În cazul meu, se arsese o siguranţă d-asta termică (170°C).

Edited by retele, 05 December 2014 - 06:58.


#6436
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 retele, on 05 decembrie 2014 - 06:57, said:

- în primul rând nu are niciun fel de termoizolație a cuvei, mă așteptam să găsesc ceva vată prin pereții interiori, astfel s-ar fi păstrat mai bine căldura interioară, deci consum de energie mai mic
Ei lasă, acum și tu !
Are un preț, de preț !
Cine-și permite să dea atîția bani pe ea, își permite să plătească și curentul ! Păi ... cum altfel !
Hai că mi-ai dat o idee. Să văd, a mea are sau îi bag eu un strat  ?

#6437
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

 retele, on 05 decembrie 2014 - 06:57, said:

Uite aici http://www.ebay.com....=item2592eb1b1c
sau http://www.ibuyla.co...ct/35488944655/
Întreabă şi la https://www.facebook...234582093399245

Sau vezi de scrie vreun cod pe curea, oricum astea sunt potrivite la mai multe modele/echipamente.

Dacă tot e vorba de şurubărit maşini, am avut ocazia să desfac o Moulinex, model
[ http://img20.olx.ro/images_mercadorro/38094223_1_644x461_masina-de-facut-paine-moulinex-bucuresti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am fost surprins să constat două lucruri:
- în primul rând nu are niciun fel de termoizolaţie a cuvei, mă aşteptam să găsesc ceva vată prin pereţii interiori, astfel s-ar fi păstrat mai bine căldura interioară, deci consum de energie mai mic, coacere mai bună, radiere de căldură în exterior mai mică (carcasa frige în timpul coacerii).
- în al doilea rând, are două termo-siguranţe, şi la firul de fază şi la cel de null al alimentării de curent. O măsură de precauţie oarecum redundantă, după părerea mea.
În cazul meu, se arsese o siguranţă d-asta termică (170°C).

Bune cautarile! Dar mai sigur nu gaseti codul pe o curea arsa, presupune sa dezmembrezi MP inca cat merge .. adica in garantie! Ramane sa deduci ce lungime , latime si nr. de dinti/ mm are cureaua arsa!
-Deobicei scrie daca sunt "protejate/ IZOLATE termic"... si nu vad rezolvare..
-Poti renunta la una mai ales daca sunt in serie. Normal sa protejezi f. bine impotriva focului cand nu ai izolatie termica buna!

Edited by mihaiC1, 05 December 2014 - 14:26.


#6438
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

 Freddy12, on 04 decembrie 2014 - 20:30, said:

Faina 480 e de patiserie, pentru facut foi de placinta.

Eu fac de vreun an de zile painea cu faina tip 480. Este mai alba si iese mai pufoasa decat 650. Mentionez ca ma raportez la doua sortimente ale aceluiasi producator - mopan suceava.

Ca si idee, cea 650 e 7,5 lei/5kg, iar cea 480 e 9,2 lei / 5kg.

#6439
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Termoizolatie nu exista nici in a mea; adevarul e ca m-ar fi mirat sa gasesc dichisuri de astea, la cat a costat. Iar la partea electronica, recunosc ca am urmarit doar pozitia firelor si mufelor, plus grija sa nu rup ceva... in rest n-am dat atentie, stiind de dinainte ca ma uit dupa o problema exclusiv mecanica.

Mersi de link-uri! Din pacate nu am gasit nimic scris pe curele (desi nu sunt "arse" complet, doar incalzite in zonele unde au patinat). Pe pinioanele angrenate de ele exista intr-adevar niste inscriptii, dar nimic relevant. Ramane sa le masor, sa numar atent dintii si sa vad ce si cum gasesc dupa criteriul asta. Daca nu merge si nu merge... asta este, macar voi avea constiinta impacata ca am incercat :)

Oricum, va tin la curent.

#6440
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 Batranelul, on 05 decembrie 2014 - 22:02, said:


Eu fac de vreun an de zile painea cu faina tip 480. Este mai alba si iese mai pufoasa decat 650. Mentionez ca ma raportez la doua sortimente ale aceluiasi producator - mopan suceava.

Ca si idee, cea 650 e 7,5 lei/5kg, iar cea 480 e 9,2 lei / 5kg.

Luna trecută am luat de la Carrefour 650 cu 1,25 kg. (Și am luat 20 kg). Luna acesta 650 era 1,69, iar 480 era 1,29. Am luat 4 și 6 . Mi-am zis că dacă nu merge o combin și gata.
Azi am făcut prima pîine . A ieșit puțin mai îndesată !
Uite și cîteva poze.
Asta e pîinea de azi !
Attached File  uploadfromtaptalk1417895828368.jpg   52.23K   16 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1417895835822.jpg   82.49K   17 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1417895844679.jpg   43.66K   19 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1417895852833.jpg   47K   21 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1417895860104.jpg   52.86K   20 downloads
Și încă doua mai vechi
Attached File  uploadfromtaptalk1417895734431.jpg   56.04K   19 downloads
Attached File  uploadfromtaptalk1417895780165.jpg   86.6K   19 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1417895789600.jpg   49.39K   18 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1417895798275.jpg   56.84K   18 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1417895806283.jpg   91K   17 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1417895818751.jpg   85.11K   17 downloads


#6441
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009
Intre timp s-a mai răcit și am mai făcut 2 poze.
Attached File  uploadfromtaptalk1417899229102.jpg   46.85K   29 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1417899238112.jpg   82.83K   27 downloads


#6442
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

 mcjohn, on 05 decembrie 2014 - 08:05, said:

Hai că mi-ai dat o idee. Să văd, a mea are sau îi bag eu un strat  ?
Eu as lasa-o asa. Risti ca temoeraturile sa fie mai mari decat cele luate in calcul de programul masinii si sa iasa alte porcarii

#6443
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Nu vor fi temperaturi mai mari daca izolezi termic pentru ca are termostat.
Prin izolatie termica se reduce doar consumul de curent.

#6444
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 ecou, on 07 decembrie 2014 - 11:03, said:

Eu as lasa-o asa. Risti ca temoeraturile sa fie mai mari decat cele luate in calcul de programul masinii si sa iasa alte porcarii
Nu stric nimic !  Că nu o bat in cuie !
La mine in bucătărie sint 7 'C acum. Săptămâna viitoare 2 și cine știe , luna ce vine  -2.
Dacă încape o căptușeală chiar îi pun.
Uite aici stau eu !
La revedere !

Edited by mcjohn, 08 December 2014 - 03:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate