Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Metoda incalzire spatiu mare

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 mithras, on Sep 17 2008, 12:46, said:

Uite un om care nu mai crede in solutii minune si ieftine...
In sfarsit.

Cat despre solutiile mele, va rog sa-mi dati dreptul sa imi spun parerea, macar dreptul asta sa-l am.
Daca e bine sau nu, este alta discutie, dar aia costa bani... nu la mine, desigur.

Asa cum costa orice estimare cand mergi la o firma...

nu discutam de dreptul de a avea pareri,ci de staruinta cu care sustii aceasta ineptie cu aerul conditionat.

#38
mithras

mithras

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.03.2007
A fi staruitor este o calitate si nu cred ca ceilalti au dreptul sa fie deranjati.
Asa cum tu te miri de staruinta mea, in care cred cu trup si suflet, si eu ma mir de mirarea ta.

Cine poate judeca cine are dreptate mai multa ?
Tu sau eu ?

#39
metv

metv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.08.2007
Sfaturile gratuite ajuta.
Urmare a ceea ce ati spus p-aci am procedat la pusul termopanului (am dat comanda deja). La asta ma gandisem si eu imediat dupa ce am pus postul initial dar 50% din determinarea de a face ceva in sensul asta, de la voi a venit.

M-ati convins oarecum ca butelia de gaz in curte nu e buna. In principal pentru ca n-a recomandat-o nimeni, si pentru ca 1-2 au spus ca e periculos/scump.

Am ajuns la ideea de lemne de aici -> si am trimis astazi un mail la cineva care vinde sobe si combustibil (peleti -> rumegus comprimat, care se pare ca e cu 30-40% mai eficient decat lemnul chior, si se gaseste in supermarket -> nu e nevoie sa imi cumpar o caruta odata, si sa inmagazinez.. pot sa cumpar pe parcurs pe masura ce folosesc), pentru ca sa imi comunice niste date - modele de sobe recomandate in bugetul si spatiul de aici, cu ce 'combustibil' merge... etc.

So, sfaturile gratuite te trimit mai repede la sursa rezolvarii.. daca nu chiar la rezolvare. Sa fi batut la poarta gazarilor cu butelii, vanzatorilor de A/C & stuff ar fi durat mai mult.
Acum, sa vedem ce iese cu lemnele. Va povestesc :).

#40
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 15.10.2006

 metv, on Sep 17 2008, 17:16, said:

Sfaturile gratuite ajuta.
Urmare a ceea ce ati spus p-aci am procedat la pusul termopanului (am dat comanda deja). La asta ma gandisem si eu imediat dupa ce am pus postul initial dar 50% din determinarea de a face ceva in sensul asta, de la voi a venit.

Am ajuns la ideea de lemne de aici -> si am trimis astazi un mail la cineva care vinde sobe si combustibil (peleti -> rumegus comprimat, care se pare ca e cu 30-40% mai eficient decat lemnul chior, si se gaseste in supermarket -> nu e nevoie sa imi cumpar o caruta odata, si sa inmagazinez.. pot sa cumpar pe parcurs pe masura ce folosesc), pentru ca sa imi comunice niste date - modele de sobe recomandate in bugetul si spatiul de aici, cu ce 'combustibil' merge... etc.

So, sfaturile gratuite te trimit mai repede la sursa rezolvarii.. daca nu chiar la rezolvare. Sa fi batut la poarta gazarilor cu butelii, vanzatorilor de A/C & stuff ar fi durat mai mult.
Acum, sa vedem ce iese cu lemnele. Va povestesc :).

Sfaturile sunt cu atat mai bune cu cat dai informatii complete si corecte.
Ti-am pus niste intrebari, dar.... :rolleyes: a cam plouat in zilele astea pe la tine :D
Lemne (brichete) poti consuma si 100...200 kg pe zi, depinde de izolatie.
Chiar zilele astea nu a fost frig in birouri?
Poti testa acum aparatele de aer conditonat pe incalzire.
O combinatie AC cu lemne poate fi benefica mai ales cand e peste 0 grade.

Edited by cipaul, 17 September 2008 - 17:23.


#41
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 mithras, on Sep 17 2008, 15:20, said:

A fi staruitor este o calitate ...Cine poate judeca cine are dreptate mai multa ?..Tu sau eu ?
Cine nu invata din greselile pe care le-a facut, le va repeta cu proxima ocazie. Prostul nu invata din greseli, ci insista (sau staruie) sa le repete si pe buna dreptate: staruinta e una din calitatile sale.

Nu e nici-o problema daca iti spui parerea, dar tu ai fost agresiv fata de ceilalti, ceea ce e cu totul altceva. In rest poti sa dai cu parerea in cap la toti: e plina tara asta de oameni cu pareri.
Nu e o problema daca canti la pian; daca insa canti fals si tare, iar singura partitura cunoscuta e compusa de adi wonderboy, atunci nu mai este in regula: meriti cu prisosinta o tigaie in cap de la vecina pensionara.

La ultima ta intrebare raspunsul e: nici, nici.

 metv, on Sep 17 2008, 17:16, said:

...sobe si combustibil (peleti -> rumegus comprimat...
Soba inseamna incalzire locala; dealtfel si aerul conditionat, cat timp functioneaza e tot un sistem de incalzire (iar vara de racire) locala.

Exista insa si cazane care functioneaza cu pellets: o astfel de instalatie te-ar pune in rand cu cele mai moderne sisteme actuale din Europa de Vest. In contrast cu acestea, incalzirea locala cu o sarabanda de sobe (chiar si unele moderne, cu peleti) inseamna o intoarcere in timp pe vremea in care nu se inventase incalzirea centralizata (cu radiatoare sau cu aer, etc.)

Acum imi dau si eu cu parerea (ca e la moda), tu nu trebuie sa ma asculti, mai ales ca un cazan cu peleti e groaznic de scump.

Edited by scheleton, 17 September 2008 - 18:54.


#42
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
offtopic, off, off.
am sters cam un sac de postari, asteptam ceva noutati de la initiatorul topicului, in caz ca mai da pe aci.

#43
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 scheleton, on Sep 17 2008, 19:54, said:

...
Soba inseamna incalzire locala; dealtfel si aerul conditionat, cat timp functioneaza e tot un sistem de incalzire (iar vara de racire) locala.

Exista insa si cazane care functioneaza cu pellets: o astfel de instalatie te-ar pune in rand cu cele mai moderne sisteme actuale din Europa de Vest. In contrast cu acestea, incalzirea locala cu o sarabanda de sobe (chiar si unele moderne, cu peleti) inseamna o intoarcere in timp pe vremea in care nu se inventase incalzirea centralizata (cu radiatoare sau cu aer, etc.)
...

E totusi in spatiu inchiriat, nu stiu daca se merita o investitie prea mare.
Sobe micute care sa mearga si pe gaz metan si la butelie ar fi poate mai practice, in sensul ca nu se pierde investitia daca proprietarul va baga totusi gaze sau daca se muta in alt spatiu.

#44
interesata

interesata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.10.2008
Si eu ma m gandit la o solutie pui o oala mare pe foc ,acoperita,de ea sudezi o teava care se prelungeste pana in fiecare camera,in camere teava e lipita de cate un calorifer sau o serpentina .Pui apa in oala si pe masura ce se inca lzeste tot mai adaugi pana se umple instalatia ,din ultima camera vine o alta teava care se intoarce la oala si ca sa nu stai sa tot inchizi si deschizi focul iti trebuie ceva care sa controleze temperatura din oala ,sa inchida si sa deshida foculsau teava care vine de la instalatie o treci pe afara sase intoarca apa racita in oala .

#45
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,627
  • Înscris: 30.01.2008

 interesata, on Oct 8 2008, 11:34, said:

Si eu ma m gandit la o solutie pui o oala mare pe foc ,acoperita,de ea sudezi o teava care se prelungeste pana in fiecare camera,in camere teava e lipita de cate un calorifer sau o serpentina .Pui apa in oala si pe masura ce se inca lzeste tot mai adaugi pana se umple instalatia ,din ultima camera vine o alta teava care se intoarce la oala si ca sa nu stai sa tot inchizi si deschizi focul iti trebuie ceva care sa controleze temperatura din oala ,sa inchida si sa deshida foculsau teava care vine de la instalatie o treci pe afara sase intoarca apa racita in oala .


Ce zici tu se numeste termosifon(cu toate ca solutia ta are multe neajunsuri):)-search google

#46
corina_toma21

corina_toma21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.01.2009

 metv, on Sep 14 2008, 22:01, said:

Salutare,
Am nevoie sa incalzesc un spatiu de ~240mp, impartit in 2 camere mari, cu un hol intre ele. Inaltimea este de 2m pe margine si cam 2.5 pe mijloc. Cam 2.25 in medie.
Intreb aici pentru ca situatia este destul de neplacuta: este mansarda, izolatie proasta in pereti (spatiu inchiriat), vreo 10 geamuri duble cu cornier de 0.75mp, nu exista decat curent electric.
Spatiul il folosesc din martie, si a fost destul de greu de incalzit si asa, nefiind -5 grade afara, cu niste sobe BOSCH pe butelie si 2 calorifere. Vreo 2 luni a fost frigut, pana s-a facut cald afara.
Fiind inca 1-2 luni in care pot face ceva, m-am apucat sa caut solutii. In cel mai bun caz, proprietarul va trage gaze, dar tot gaseste motive sa nu, asa ca nu ma pot baza pe asta.

Tinand cont de solutia asta, ce credeti ca ar putea functiona mai ieftin? Practic, ar fi acceptabile costuri cu combustibilul de 1500-2000RON/ luna. Ma gandeam ca pentru gaze as putea lua in custodie de la cineva care vinde gaz o butelie mare, si sa facem 2-3 sobe de teracota (cu toate ca ar arata oribil). Citisem ca exista butelii de acest gen. Nu imi dau seama ce fel de centrala ar trebui si cate calorifere, ca sa fac un calcul pentru varianta cu centrala.
Nu ma pot baza doar pe curent pentru ca mai mult de 10KW nu pot adauga la consum, cred ca nu ar tine reteaua.
Are cineva vreo idee / sugestie?

Buna! cam aceeasi problema o intampin si eu! ^_^ am refacut o casa de la tara (8 camere in total)si am ajuns la marea intrebare: cum pot  incalzi un spatiu de 200mp, camere de 2.5-3m inaltime si cam 15-20mp fiecare camera?Casa a fost initial din paianta, pe care eu am imbracat-o in beton;alta izolatie nu are, dar acum peretii au o grosime ~35cm.Gazul este exclus ,deoarece nu se intrevede prea curand, si mai am si 2 sobe de teracota in cele 2 dormitoare care sunt super..fac o caldura de lesini.dar,in rest nu am nimic. In schimb am 3 contoare in casa, dintre care unul este de 380V.Ma poate indruma cineva ce as putea face?Multumesc! :)
P.S: Scuze daca am scris ceva gresit dar nu ma prea pricep la dimensiuni sau contoare! ;)

#47
consuel

consuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 10.02.2009

 corina_toma21, on Jan 13 2009, 12:53, said:

Buna! cam aceeasi problema o intampin si eu! ^_^ am refacut o casa de la tara (8 camere in total)si am ajuns la marea intrebare: cum pot  incalzi un spatiu de 200mp, camere de 2.5-3m inaltime si cam 15-20mp fiecare camera?Casa a fost initial din paianta, pe care eu am imbracat-o in beton;alta izolatie nu are, dar acum peretii au o grosime ~35cm.Gazul este exclus ,deoarece nu se intrevede prea curand, si mai am si 2 sobe de teracota in cele 2 dormitoare care sunt super..fac o caldura de lesini.dar,in rest nu am nimic. In schimb am 3 contoare in casa, dintre care unul este de 380V.Ma poate indruma cineva ce as putea face?Multumesc! :)
P.S: Scuze daca am scris ceva gresit dar nu ma prea pricep la dimensiuni sau contoare! ;)

Daca mai este valabila intrebarea.
O SOLUTIE AR FI PANOURILE ELECTRICE RADIANTE (IN INFRAROSU)

#48
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Buna ziua!
Doresc sa va multumesc anticipat tuturor celor care puteti sa imi raspundeti. Problema mea este urmatoarea:

Sunt in cautarea unei case si am primit o oferta destul de tentanta, este vorba despre o casa pe doua nivele renovata 100%, din ceea ce am vazut eu in mod aproape impecabil. Peretii sunt din piatra cu izolatie interioara si grinzi la vedere atat la parter cat si la etaj, gresie la parter (zona de zi) si parchet de lemn la etaj (zona de noapte), totul este absolut nou. Singura problema care ma tine in loc in momentul de fata este randamentul incalzirii in camerele de la etaj, deoarece au o inaltime de 3,5 - 3,7 m. Sistemul de incalzire este cel clasic, centrala pe gaz + calorifere. In opinia mea cel mai eficient sistem de incalzire in situatia data era cel in pardoseala, insa cum este totul nou ar fi pacat da sparg totul.

Sper ca am fost destul de clar in modul de expunere al problemei. Dupa parerea voastra ce alte solutii mai eficiente ar fi decat cel existent?

Edited by florinppv, 21 September 2013 - 12:14.


#49
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Cred ca cu panouri radiante care sa suplineasca centrala uneori sau doar ele singure uneori. Nu trebuie doar un singur sistem de incalzire care sa fie apoi ori prea mare si costisitor ori sa nu faca fata

Edited by Wazot, 21 September 2013 - 12:47.


#50
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Pui tavan fals la 2.6 m . Din rigips . Ieftin , rapid si simplu ,fara a modifica nimic.

Edited by mihai!, 21 September 2013 - 12:47.


#51
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

 mihai!, on 21 septembrie 2013 - 12:41, said:

Pui tavan fals la 2.6 m . Din rigips . Ieftin , rapid si fara a modifica nimic.

Nu cred ca ar fi o solutie, deoarece tavanul de la nivelul superior urmeaza panta acoperisului fiind montate geamuri tip velux, care ilumineaza intr-un mod foarte placut incaperile. Imi cer scuze ca nu am mentionat acest aspect in primul post.

#52
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Un "semineu" cu aer cald
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qoo7ovb1KfY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.dymohod.b...rvices/projects
http://translate.goo...iw=1366&bih=677

http://www.dymohod.by/services/pmvso

Edited by ciobimar, 21 September 2013 - 13:23.


#53
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012
nidiferent cum incalzesti, caldura isi va urma legea fizicii si se va duce sus...

jos va ramane stratul de aer rece,,,

#54
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu e problema la etaj.
Era problema cu incalzirea parterul daca era inalt.
Totul va fi ok daca nu opresti caldura la parter.

Alta chestie e ca tavanul urmand acoperisul, sus nu va
fi un volum mare de aer.

Ma gandesc ca e izolat bine acoperisul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate