Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6983 replies to this topic

#5221
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 28.12.2010
Poate face vecinul VooDoo :)))

#5222
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019
A ajuns erbicid la ia, cel mai probabil la radacina. Via matura are radacini lungi care pot ajunge si la 10 m si daca in zona respectiva s-a dat sau s-a varsat accidental erbicid si acesta a patruns in pamant, via poate fi afectata. Asta daca nu cumva  s-a stropit direct pe ea. Daca nu se usuca complet acum o sa-si revina intr-un an doi.

#5223
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Sincer sa fiu, cam asta am suspectat si eu. Merci. Sper sa o recuperez, ca mi-e draga vita-de-vie, chiar de nu ma pricep eu asa de bine la ea :D

#5224
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
Se cultiva ceva porumb dincolo de hotar? Poate au dat cu erbicid sare DMA....

Acum am vazut ca s-au dat raspunsuri pe pagina urmatoare... La mine au fost mereu probleme de astea... Alaturi s-a cultivat porumb si s-a erbicidat cu "tractorul"....

#5225
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019
Nu cred ca e de la DMA, cred c e alt erbicid, simptomele de la DMA sunt altfel.
Eu acum 2 ani am patit cu un flacon vechi cu Pivot (un erbicid care se folosea in trecut pt combaterea cuscutei din trifoi) care a fost fisurat si s-a scurs pe o suprafata de beton la 4-6 m de vie. Betonul era si el fisurat si cam 200 gr de erbicid s-a scurs prin fisuri . La o vita de Izabela care era mai aproape am pierdut 2 sarpante din 3 si o Bianca care era cam la 6 m aproape am pierdut-o, Ambele vite si-au revenit complet dupa 2 ani. Fiind ceva distanta de vie la inceput nu mi-am facut probleme dar apoi cand am vazut simptomele era destul de tarziu. Am taiat aproape de butuc radacinile vitelor afectate care erau pe directia scurgerii (cam 1/3 din total) si gropile respective le-am umplut cu mranita pt a favoriza emiterea de radacini noi apropiate de butuc. In iarna urmatoare partile puternic afectate au inghetat si le-am taiat. In anul urmator inca au mai aparut lastari cu frunze deformate dar in al doilea nu se mai vedea nimic anormal

#5226
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Haoleu, pot sa-ti zic bogdaproste de la mine din zona? Numa' sa zici ca-si revine plantele astea viticole si gata, pui steagu' de veselie in berna, adica-n sus! :D
Cam asa arata si la mine, parca ar fi zona de razboi.

#5227
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 gabiroa, on 10 iunie 2022 - 14:53, said:

Nu am inteles bine ce faci tu acolo. In general cum zici ca ai avut anul trecut tulpina si pe ea 2 lastari firavi se taie lastarii aia la cep de 2 ochiuri. Si iti ies 4 lastari pe care ii duci incotro vrei tu. Tu zici ca ai taiat tulpina. In fine. In mod normal daca din tulpina aia au iesit 4 lastari deci un an pe trei ani, nu leaga. Dar sunt si exceptii. Eu am lasat la un Hamburg un lastar din tulpina pentru ca vroiam sa schimb un pic smecheriile mele la bolta. Si a legat un ciorchine. Dar in general nu leaga.
Si in plus daca te uiti pe la jmecherii aia alde Simonit si altii evita cat pot de mult sa taie in lemn vechi. Maxim lemn de 2 ani care a rodit anul trecut cum e de exemplu cazul la Guyot ca elimini coarda care a rodit anul trecut
Scuze de intarziere, am... uitat.
Prima poza este cu vita de vie. Se vede cam ce vreau de la ea.
A doua poza este de sus, m-am cam chinuit ca sa vezi. Asta primavara, am taiat cele 2 cordite la 1 cep, nu la 2. Am zis ca anul asta consolidez 2 cordite, iar din ce da pe langa mai tai odata tot la 2 cepi si astfel am 4 cordite.  Din cei 2 cepi au crecut cate o cordita, dar surpriza, si se vede, a mai crescut cel putin una din trunchi. Care are struguri. Deci dintr-un trunchi de minim 3 ani, am coarde cu rod. Perla asta a fost plantata acum in toamna 2020. Avea 2 cordite de 2 m lungime. Nu stiu daca a crescut atat intr-un singur an (probabil ingrasamant la greu) sau in 2. Am zis 1 an. Plus inca  aproape 2 inseamna 3 ani.
Ce ma enerveaza este ca la Hamburg, grindina mi-a rupt lastarul iesit din ultimul cep de sus. SI ala avea struguri, pe trunchi de 4 ani, dar... nu mai pot dovedi. Ce ma enerveaza, iar, este ca din cepul ala nu a mai iesit altceva. In schimb, din penultimul am vreo 3-4 cordite. Nu stiu ce voi face cu el la anul, respectiv daca il mai scurtez odata, ca sa valorifi coardele de anul asta sau le las si pe alea si sper ca ultimul cep sa-si faca datoria.
Acum vezi si diferentele de fenofaze dintre noi.

Attached Files



#5228
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
In poze aveti portaltoi

#5229
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Normal ca vita este altoita. Ce intelegeti prin portaltoi?
Aaa...va referiti la forma frunzei? M-am gandit io de anul trecut, dar... Asta este forma frunzei la Perla de Csaba. Referinta: https://glossary.wei.../csaba-gyoengye
Ca este intarziata ca dracu? Da, normal. Peste o luna ar trebui sa o mananc, numai ca nici florile nu-s trecute.

Edited by adip1962, 19 June 2022 - 16:12.


#5230
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Acolo aveti un soi de portaltoi din grupa Berlandieri x Riparia,nu Perla de Csaba.Altoiul a disparut.

#5231
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Asta o sa vad peste una-doua luni...
Perla a fost cumparata la ghiveci. Vanduta de Oltenia Garden prin Dedeman. Avea doua cordite lungi de 2 m care plecau din punctul de altoi de jos. A ramas cea care nu a inghetat peste iarna si care arata mai bine. Deci, nu a fost butas sau cel putin nu la mine. Punctul de altoi desi mai mic este distinct. Nu am observat ca e ingropat si cand l-am dezvelit era plin de radacini. Am rupt cate am putut, iar restul s-au uscat.
Cred ca te inseli, deoarece frunza este exact ca cea din link-ul de la postarea anterioara. In plus punctul de altoire, desi mic este clar conturat. Este mic si pentru ca de jos nu am mai avut lastari... cel putin nu anul asta. Am uitat, cand am taiat cordita am taiat-o de tot nu la cep.
Ma rog, o sa vedem peste ceva timp.

#5232
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am bagat acu vreo 5 zile 5 altoi de Csaba. 3 intr-un portaltoi  pe care il aveam pe acolo si 2 intr-o Ceasla. Din cate vad eu se vor prinde toti 5. Am altoit in despicatura in verde. Maine daca nu uit fac o poza cu butucul ala de Csaba inainte sa-l omor. La mine problema a fost ca l-am plantat intr-un loc si apoi m-am razgandit si nu am mai avut cum sa il mut asa ca l-am altoit. Sa stii ca si eu cand am vazut pozele am vrut sa zic ca e portaltoi dar nefiind sigur m-am oprit. Daca intr-adevar e portaltoi nu e nimic la anul il altoiesti cu ce vrei si macar ai o radacina zdravana pare ca ii merge bine

#5233
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Sint batrin...si in vita de vie! Cind nu sint sigur incep cu ,,mi se pare,, sau ,,dupa parerea mea,,  Ce am scris la 5228 este sigur. Nu vad bine in poze ,insa risc sa va spun ca portaltoiul are flori masculine si nu veti vedea nici struguri.

#5234
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Uite cum m-ati pus voi la treaba... Asa ca am copiat o frunza din poza mea, am indreptat-o in photoshop, am copiat-o si adaugat-o la o captura de ecran de pe link-ul postat de mine anterior.
Daca voi spuneti ca nu e aceiasi frunza...
Oricum acum nu am ce face. Sa vedem strugurii... nu ies, e portaltoi si va dau o bere cand ne vedem. Ies si-s Perla, adica cu gust de muscat dati voi o bere.  6-10 ciorchini cati sunt sunt oricum e ca si cum nu ar fi.

Attached Files



#5235
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 28.12.2010
Csaba nu are lastarul rosu ..... e verde la fel ca Hamburgul. Dar in fine lasa ca vedem putin mai tarziu
Dar sa stii ca nu e tarziu sa altoiesti. Altoiesti primul lastar de pe tulpina. Eventual si al doilea. Daca se prind altoii deja la anul iti fac struguri si elimini restul de coarda. Eu asa as face
Daca cumva gresim nu e problema oricum. Lasi ce vrei, lasi Csaba in continuare sau altoiurile sau pe amandoua. Nu te costa nimik

Edited by gabiroa, 19 June 2022 - 18:30.


#5236
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Gabi, nu stiu ce zi de rahat e asta...
Intai un prun cu ppv, care plecase absolut superb sub forma de vas. L-am scos si omorat (cel putin asa cred). Chestia este ca in primavara cand l-am taiat nu am dezinfectat foarfeca intre pomi, deci probabil mi-am infectat si restul prunilor sau samburoaselor...
Cartitele isi bat joc de mine si capcanele puse.
Nu am reusit sa sap o groapa sa plantez un pomisor ornamental. Dupa o ora se scos pietre in plin soare am cedat nervos...
Pe urma vine Gheo cu portaltoiul lui...
Chestia este ca am impresia ca aveti dreptate. Iar eu trebuie sa incep sa port ochelarii mereu. Ce eu credeam ca era punctul de altoire era noroi uscat. Maine o sa mai sap sa vad ce este mai jos in pamant, dar deja mi s-a cam luat. In poza sunt 2 bete lemnificate care ar fi trebuit sa plece din punctul de altoi. Care punct crdeam ca-i sus, dar e in pamant si plin de radacini. Asta daca mai este... Nu am cu ce altoi, poate doar hamburg ar merita. Restul vitelor bune sunt in stadiu de butasi si de abia au trecut de jumatate de m inaltime. Dar daca as altoi m-as baga sa altoiesc direct trunchiul, dar nu stiu daca se mai poate fiind lemnificat. Trebuie sa ma interesez...
Ma duc sa beau ceva si sa ma culc, poate se termina ziua asta mai repede...

Attached Files



#5237
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 28.12.2010
Da... Altoiul s-a uscat. Tulpina e plecata din portaltoi. Eu asa vad

#5238
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu. Alea doua sunt coardele care au fost la cumparare. Una a fost taiata la cep. Ambele au fost dezgropate acum o luna. Acolo era un bulgare de pamant si am crezut ca-i punctul de altoi. Abia dupa ce-am spalat am vazut. Eu ma tot miram de ce nu-mi iese nimic din butuc, numai ca butucul este inca in pamant, probabil plin de radacini, cum au fost si aici. Nu am nicio idee, in afara de chioreala mea, de ce punctul de altoi este inca in pamant probabil cu 10 cm jos fata de nivel, cand la restul vitelor este la 10 cm mai sus decat nivelul.
Maine... Acum mi-am pus un Jack si ma uit la John McClane sa ma ia somnul...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate