Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

Vita de vie

* * * * * 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6983 răspunsuri în acest subiect

#5203
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.487
  • Înscris: 01.07.2020
Mie mi se pare din prima poza ca sunt lastari noi, ca niste drajoni. Nici nu stiam ca vitele de vie drajoneaza. poate nu a copcit-o?

#5204
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.345
  • Înscris: 24.02.2020
poate nu este o poza reusita

sunt cativa butucii care au frunze galbene de la baza pana la varf, dar restul butuciloor sunt ok, poate unii sunt mai sensibili
prima problema era daca este o boala sau un deficit de nutritie, abordarile sunt diferite Posted Image

caut maine un ingrasamant cu azot, mai stropesc cu Cropmax si vedem ce se intampla
sa caut ingrasamant numai cu azot sau poate sa fie N-P-K?

#5205
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.594
  • Înscris: 10.01.2019
La perioada asta pune numai azot, pe la sfarsitul lui iunie (dupa inflorit la formarea boabelor) pune  azotat de potasiu . NPK este bun toamna tarziu sau primavara devreme ca ingrasamant de baza.

#5206
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 309
  • Înscris: 26.05.2017
Buna ziua! Am plantat în primăvara câțiva butași de vie. Au ieșit 2-3 lăstărei din fiecare. Rup 2 și las 1?

Fișiere atașate



#5207
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.487
  • Înscris: 01.07.2020
Mai stai...
Anul asta ii lasi sa creasca cum vor ei, numai sa creasca. Cand se fac mai mari poti sa-i conduci cu niste sfori. Creste vita, cresc si radacinile in pamant. Asta te intereseaza in primul an. La primavara tai. Sau poti taia ceva si in toamna cand intra in repaos. Dar ca sa sti sa tai trebuie sa te gandesti si la cum vrei sa-i conduci.

#5208
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 26.01.2016
The Revenant Posted Image

Fișiere atașate



#5209
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.594
  • Înscris: 10.01.2019
Nu mor caii cand vor cainii

#5210
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Atata doar ca inainte de eveniment aveam si ceva ciorchini, acu' am de asteptat un an.

#5211
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.487
  • Înscris: 01.07.2020
Depinde de zona.
La mine inca se formeaza ciorchinii... Dar vita (Perla de Csaba) nu a suferit vreun accident in afara de cele normale (ruperi de lastari (si ciorchini), frunze sparte etc.), provocate de grindina..
@ConstantinDriga, ti-am scris atunci ca nu pateste nimic si o sa creasca... nu cred ca ai crezut.
Aveai butucul prea solid sau catelu' prea mic? Ce preferi? :)
E ok!

#5212
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.773
  • Înscris: 07.09.2004
Pai nu depinde de zona pentru ca are lastar pe lemn multianual....

#5213
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu ai inteles...
Zona mea este asa intarziata incat inca mi se formeaza ciorchini. Evident ca pe lastarii noi.
@ConstantinDriga a spus ca nu are, deci zona lui este inaintea zonei mele. Ca, dupa a mea este doar la munte...

Editat de adip1962, 10 iunie 2022 - 13:34.


#5214
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.523
  • Înscris: 28.12.2010
Vita leaga pe lastari de un an crescuti pe lemn de 2 ani. Daca sunt de pe tulpina sau corzi de 3 ani sau mai mult in general nu leaga. Cred ca asta a vrut sa zica Cotzi

Editat de gabiroa, 10 iunie 2022 - 13:36.


#5215
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Lastarul ala e crescut pe lemn de doi ani. Dar restul vitelor deja au ciorchinii gata, florile scuturate si boabele in formare.

#5216
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.487
  • Înscris: 01.07.2020

 gabiroa, on 10 iunie 2022 - 13:35, said:

Vita leaga pe lastari de un an crescuti pe lemn de 2 ani. Daca sunt de pe tulpina sau corzi de 3 ani sau mai mult in general nu leaga. Cred ca asta a vrut sa zica Cotzi
Acum eu nu inteleg ce spui.
Am o Perla de Csaba de... 2 ani de la plantare, plus inca 1 in ghiveci, 3 ani! O conduc Guyot pe semitulpina. Asa cum voi conduce toate vitele de vie, pentru ca imi place forma asta si se preteaza la ce soiuri am. In primavara desi puteam lasa primele 2 cordite mici ramificate sus din trunchi, am ascultat (si bine am facut) si am taiat iarasi trunchiul de sub prima sarma, ca si acum 2 ani. Am acum 4 cordite iesite de sus din trunchi, fiecare cu ciorchini si lastari. Cele 4 cordite sunt orientate deja orizontal pe cele 4 brate, doua sunt ciupite si lastarii lor verticali sunt rariti si legati deja acolo unde... au aparut si crescut. Celelalte doua cordite, nu au ajuns inca la lungimea de ciupire. Bun. Lemnul trunchiului are 3 ani. Daca ar fi dupa cum spui, nu ar trebui sa am niciun ciorchine. Numai ca am.
Similar a fost si la Muscatul de Hamburg, numai ca acolo am avut ciorchini pe lastari din trunchiul de 4 ani! A fost insa o furtuna cu grindina... A rupt cam tot. Nici anul asta nu mananc muscat de hamburg din curtea mea. Poate daca mai iese vreun ciorchine... La Perla ies inca, la asta, nu. E drept ca grindina parca l-a urmarit si l-a cam terminat.
Asa ca nu inteleg ce spui.

Editat de adip1962, 10 iunie 2022 - 14:38.


#5217
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.523
  • Înscris: 28.12.2010
Nu am inteles bine ce faci tu acolo. In general cum zici ca ai avut anul trecut tulpina si pe ea 2 lastari firavi se taie lastarii aia la cep de 2 ochiuri. Si iti ies 4 lastari pe care ii duci incotro vrei tu. Tu zici ca ai taiat tulpina. In fine. In mod normal daca din tulpina aia au iesit 4 lastari deci un an pe trei ani, nu leaga. Dar sunt si exceptii. Eu am lasat la un Hamburg un lastar din tulpina pentru ca vroiam sa schimb un pic smecheriile mele la bolta. Si a legat un ciorchine. Dar in general nu leaga.
Si in plus daca te uiti pe la jmecherii aia alde Simonit si altii evita cat pot de mult sa taie in lemn vechi. Maxim lemn de 2 ani care a rodit anul trecut cum e de exemplu cazul la Guyot ca elimini coarda care a rodit anul trecut

Editat de gabiroa, 10 iunie 2022 - 14:56.


#5218
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Corzile care poarta rod anul asta vor fi suportul din care vor creste corzile de rod la anul. Cam pe ideea asta fac eu taierile. Cu condusul inca nu m-am prins perfect, zic eu ca abia acum am inteles cordonul speronat. Deocamdata sunt multumit ca am roade, la anul sper sa fie si aranjate mai frumos. Mi-a fost teama ca se degarniseste, asa ca am tinut coardele de rod cat se poate de aproape de butuc, desi eu as vrea sa urc vita pe pergola.

Cea mai productiva vita a mea e un Muscat de Poloskei, care fructifica de doua ori (prima recolta e mult mai buna), urmat de un butuc de zaibar, care fructifica pe orice lastar, indiferent din ce e crescut. Cu zaibarul mai intai m-am luptat, voiam sa scap de el, dar nu s-a lasat deloc, asa ca am abandonat lupta si acum fac cate 20 de litri de must in fiecare an :D
Am un Afuz-Ali care are acum vreo 6 ciorchini foarte promitatori, sper sa nu mi-i distruga cineva sau ceva.

#5219
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.487
  • Înscris: 01.07.2020
Gabi, am avut probleme cu vitele mele peste iarna.
Aveam in Perla 2 cordite, in Hamburg 3 (as fi vrut 4, dar erau doar 3). In plus, la Hamburg am probleme cu trunchiul - am impresia ca are "artrita".
Anul trecut vita a acordat prioritate lastarilor crescuti din butuc  sau in partea de jos a trunchiului in detrimentrul celor de mai sus. Pe cei de jos i-am taiat tarziu si numai dupa ce au aparut si crescut lastarii in cepul de sus. Anul asta, cand au plans 8-10 aprilie, trunchiul de hamburg nici macar nu s-a umezit sus, a plans doar din ce taiasem din butuc. Doar ca taiasem prin toamna!
Ma rog... Ideea este ca la ambele vite am taiat, iarasi, din trunchi, cu speranta ca anul asta voi putea avea minim 2 cordite pe care in primavara viitoare sa incep in sfarsit constructia acestor vite de vie. Reamintesc ca au fost cumparate amandoua la ghiveci.
Asa ca Perla are 2 ani de la plantare, 3 de viata, iar Hamburgul 3 cu 4.
Ambele vite au sau au avut ciorchini pe lastarii de sus. Daca vrei neaparat o sa-ti fac poza.
La hamburg, acum vreo saptamana, o grindina mi-a rupt cei 2 lastari care aparusera din cepul de sus. Cu tot cu struguri. Mai aveam un ciorchine pe un lastar iesit din butuc, dar l-am taiat inainte de furtuna ca ciorchinele era pe pamant. Nu vreau sa intelegi gresit Hamburgul mai are lastari iesit din al doilea ochi de sus. Vreo 3. Nu-mi convine, dar bine macar ca nu i-am taiat. Acesti lastari, nu au ciorchini, cel putin pana acum. Nu-s nici prea dezvoltati, daca au 30 cm... Dar inca sper ca pana-n toamna poate mai iese ceva din cepul de sus... Nu stiu insa daca va lemnifica.
Numai probleme am avut cu vitele astea doua...
O scot eu la capat... Daca nu merge, la Hamburg mai cobor un cep... si iar o iau de la inceput.

Editat de adip1962, 10 iunie 2022 - 15:37.


#5220
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Are cineva idee ce are vita asta? Frunzele arata foarte ciudat, corzile s-au "golit", florile s-au stricat, nici macar nu au apucat sa infloreasca.
Pe partea cealalta a casei, unde am pergola pe care am mai amintit-o, nu am nici o problema, pe partea asta in schimb a murit o Perla Csaba si inca vreo trei butuci par afectati.

Fișiere atașate



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate