Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Necunoasterea legii

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Doctrina stabileste ca principiu ca nu-ti poti fonda apararea pe necunoasterea legii. Toate bune si frumoase, nu zic, dar ma lovesc tot mai des de 953 cod civil, care prevede nevalabilitatea consimțământului „când este dat din eroare”. Ma refer la dezbaterea curului, asupra erorii de drept, ca mi-am si picat civilu' in facultate din cauza asta.
Pana la urma voi ce credeti? Mie mi se pare ca oricand se poate invoca eroarea de drept atunci cand incerci sa fondezi apararea pe necunoasterea legii. Mai ales daca ai papagal (tu sau avocatul). Eu indraznesc sa cred ca 953 e un articol aiurea.

#2
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008
În penal, necunoașterea legii nu înlătură răspunderea.
În civil treaba e mai nuanțată, există situații în care, stabilind că legea e prea tehnică și un om mediu, diligent, cu pregătire egală cu cel care invocă necunoașterea legii, nu putea să o cunoască, instanța admite această apărare. Efectul poate fi numai repunerea într-un termen sau înlăturarea unei măsuri administrative, nu și exonerarea de răspundere civilă. Prejudiciul pe care îl cauzează o parte altei părți, indiferent dacă a fost creat prin delict civil ori prin executarea defectuoasă a unui contract, trebuie să fie recuperat indiferent dacă cel vinovat a cunoscut sau nu legea.
Revenind la fondul problemei, eroarea de drept poate fi un viciu de consimțământ cu condiția ca elementele asupra căreia a existat eroarea să fie determinante pentru contract și eroarea de drept să fie plauzibilă și neimputabilă părții care o invocă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate