Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Bruiaj, dispozitiv de bruiere instalatie audio?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
laur_i

laur_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.12.2004
Salutare,
Cine ma poate ajuta cu o schema pentru un dispozitiv de bruiere. Se poate cumpara asa ceva?
As dori sa bruiez aparatura electrica / electronica a unui vecin care ma "bruiaza" noaptea punand muzica la maxim.  :angry:
Stiu ca nu e etic dar alta solutie n-am gasit.  
Ce ziceti? Ma puteti ajuta?

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003

laur_i, on Dec 27 2004, 13:15, said:

Salutare,
Cine ma poate ajuta cu o schema pentru un dispozitiv de bruiere. Se poate cumpara asa ceva?
As dori sa bruiez aparatura electrica / electronica a unui vecin care ma "bruiaza" noaptea punand muzica la maxim.  :angry:
Stiu ca nu e etic dar alta solutie n-am gasit. 
Ce ziceti? Ma puteti ajuta?

<{POST_SNAPBACK}>

cel mai eficient o bruiezi din scara de la panoul de sigurante, scotand-o pe a lui.

garantat nu se mai aude nimic.

hint: asa face si sectoristu.

#3
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...Si daca nu te curentezi... poate afla vecinu... :rolleyes:
singura solutie legala...  955... B)

#4
laur_i

laur_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.12.2004
am sunat la 955 dar nu se sinchiseste nimeni...  :cursing:

#5
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
trebuie sa faci cateva cumparaturi. 1. in sinaia pe la 50k au niste bate de "baseball" de toata frumusetea.
2 statie de ~ 15mil + 2 bucati boxe cam la acelasi pret.
Neaparat sa se auda mai tare ca ale lui ....

#6
leeroy

leeroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 06.09.2004
Am un prieten electrician care a facut ceva asemanator la "un garcea".

Ce a facut el? a reusit de la panoul de pe scara sa-i bage tensiune mai mare decat normal si ia ars toata aparatura electrica din casa. :lol:  Nu stiu exact cum a facut dar i-a reusit.

#7
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

Bogdan Parfene, on Dec 27 2004, 18:11, said:

Am un prieten electrician care a facut ceva asemanator la "un garcea".

Ce a facut el? a reusit de la panoul de pe scara sa-i bage tensiune mai mare decat normal si ia ars toata aparatura electrica din casa. :lol:  Nu stiu exact cum a facut dar i-a reusit.

<{POST_SNAPBACK}>


He-He-He
I-a pus doua faze in loc de faza+nul si asa i-a bagat la priza 380V CA in loc de 220 CA. Poti sa faci si tu chestia asta, dar daca nu te pricepi, mai bine te lasi pagubas ca s-ar putea sa fie la tie muzica: de inmormantare. Daca totusi iti iei inima in dinti, ia cateva masuri de precautie: incalta-te cu ceva cu talpi de cauciuc cat mai grose, de preferinta bocanci USCATI. Apoi fa rost de niste manusi de electrician ca sa nu te curentezi, sau daca nu ai, incearca si cu niste manusi de schi cat mai groase si tot uscate. apoi orice ai face, te joci cu o singura mana, cealalta o tii in buzunar, sa nu te puna dracu sa tii mana cealalta pe usa tabloului de sigurante, ca te-ai ars. si iti mai iei un amic cu tine cu o scandura de lemn sau coada de matura tot de lemn si in situatia in care te vede bataind, iti trage o scandura/coada de matura peste piept sa te arunce de acolo. sa nu puna mana pe tine ca dansati amandoi.
PS: aceste sfaturi nu sunt puse la misto, sunt sfaturi reale. altfel te vad la stirile de la ora 5 pe ProSt TV.

#8
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
... sau in arestul Politiei. Asa cum au spus si cei de mai sus, suna la Politie, nu te juca de-a electricianul !!! :nonobad:

#9
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
\\offtopic: pot sa vin sa filmez in timp ce tu ... faci pe electricianul?
Se cumpara bine filmele de genul asta ... stii tu .. oameni in flacari .. dansand ...

Revenind la subiect. Lasa tabloul in pace.... Parerea mea

#10
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Si totusi, omul a intrebat cum se poate bruia aparatura electronica/electrica a vecinului. Raspunsuri d-astea cu 955, 2 faze in loc de una nu sunt chiar "elegante" referitor la subiectul topicului, mai ales ca s-a incercat faza cu 955.
Cred ca un electrician/electronist "adevarat" ar putea da ceva sugestii, chiar si asa de "amorul artei", ca e clar ca d.pd.v practic, e greu de construit vreo instalatie acasa, numai asa ca sa bruiem un vecin.
De ex. parca la Revolutia din DEC '89, la mitingul din 21 DEC daca nu ma insel s-au folosit niste bobine (electromagnetice parca - sa ma scuze cunoscatorii daca spun vreo tampenie) pentru a bruia instalatia de amplificare folosita la miting. Intr-un numar din Jurnalul National de acum vreo luna Sergiu Nicolaescu a declarat ca chiar el a facut treaba asta cu aparatura de la Buftea....

#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
:lol:
:lol:
:lol:
...probabil ca acesta este efectul cauzat de prea multe desene animate...
NU EXISTA DISPOZITIVE DE BRUIERE LA NIVEL DE AMATOR!  B)

#12
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Faza e ca totusi exista, chiar daca nu la nivel de amatori, dar exista. Chestia cu tabloul de sigurante chiar nu trebuie facuta, face urat de tot.

#13
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
...Centrale nucleare, bombe cu neutroni si campuri electrice de ordinul milioanelor de volti exista...da, dar problema este alta: demonstreaza cum poti sa perturbi tu un simplu CD-player portabil... :lol:

#14
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
a... pai nu il perturba numai pe al lui .. sta e .. nici un vecin nu se va uita la TV atunci :D

#15
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
Am făcut eu așa ceva în vremea studenției. Lîngă noi era un bar care la 12 noaptea dădea muzică la maxim (bineînțeles semnal radio amplificat). Eu am desfăcut un aparat de radio FM (radioreceptor Gloria), și am introdus un semnal audio la oscilatorul Colpitts. Deci acordează radioul pe postul dorit după care introdu un semnal audio (decuplat galvanic cu un condensator) la intrarea mixerului FM (poți face și cu metoda tatonării pui pe capetele bobinelor , la baza tranzistorului oscilatorului vezi tu ). Dacă ai noroc semnalul rezultat va fi emis pe o rază de 10m , și va ieși o cacialma :deadtongue: . Fii atent că e ilegal, dacă te prind băieții cu goniometr... . Dar rezultatul a fost că au pus casetă în loc de radio. în acest caz dacă ești pe acelaș fază cu sursa de zgomot pune un motor în priză și scoate toate condensatoarele de deparazitare.  (Te sfătuiesc să nu umblii la panoul de siguranță :nonobad: ).

#16
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Ala asculta manele de pe CD, computer sau caseta, nu cred ca de la radio. Si chiar daca ar asculta de la radio, daca il bruiezi baga caseta. Nu poti sa ii "bruiezi" statia de amplificare decat cu un semnal electromagnetic de o intensitate imensa.
Ce ai putea sa faci dpdv electric (electronic):
- cazul fericit numaru' unu: sa speri ca are o sursa de alimentare proasta la statie si sa ii induci paraziti electrici pe faza lui. Mod de realizare: se cauta un mixer de bucatarie vechi, i se demonteaza condensatorul si se manaresc "carbunii" (periile de contact) in asa fel incat sa faca un contact cat mai prost. Feel free to experiment. Dupa aia il alimentezi din faza aluia (aici e mai naspa pentru ca mai mult ca sigur vei fi nevoit sa te deplasezi pana la panoul electric, vezi mai sus). Ce e cool la manevra asta e ca poti sa ii paradesti boxele, datorita zgomotului neliniar ii pocnesc tweeterele. Cam la o ora de paraziti. Sanse: sub 10%
- cazul fericit numarul doi: vecinul are are amplificatorul amplasat lipit de peretele tau. Faci o bobina din 100 de spire de CuAl 0.4 (sau mai mare, experimenteaza si aici), cu diamentrul de 1 m. Te plimbi cu ea pe peretele care da spre vecin pana cand efectul este maxim. A. bobina o izolezi bine, ca sa nu te curentezi chiar tu, si o bagi in priza. Sanse: sub 1%
- cazul fericit numarul trei, si ultimul care imi trece prin cap. Daca ai rude care lucreaza in armata americana, roaga-i sa subtilizeze o bomba electromagnetica si sa ti-o expedieze cu DHL. Daca intri in posesia unei asemenea scule fara sa faci puscarie, detoneaz-o langa usa lui. Mai mult ca sigur toate sculele electronice de pe raza de 1Km o sa devina perfect inutilizabile. Nu uita ca in prealabil sa iti duci calculatorul la bunici, rude, preferabil in alt oras. Mai naspa este daca individul s-a gandit din timp la asta si foloseste un amplificator pe lampi. Sanse: sub 0%

#17
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Wake up people..  B)
Daca asculta de sfaturile voastre se poate ca primul efect sa fie electrocutarea...    :huh:
Si off topic:
Tare aliajul asta de cupru si aluminiu... :lol:

Quote

...CuAl 0.4...

Edited by Acta non verba, 30 December 2004 - 01:06.


#18
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
heh, au trecut cativa ani, eu ma refeream la sarma de cupru izolata cu email :D

In ceea ce priveste sfaturile, fac si eu ca ala din banc: "da' ce?! eu am inceput primul ?" . El a inceput cu SF-urile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate