Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

drepturi dupa nastere in anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ella1601

ella1601

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2008
Buna,
Am si eu o intrebare,dc stie careva sa ma ajute..dc acuma suntem ilegali in Anglia,iar eu sunt insarcinata, dupa ce nasc, n-o sa am drepturi acolo? Adica drept de munca sa putem lucra legal sa intretinem copilul...
Apropo, dc lucrez la negru,clar ca nu am asigurare medicala, se plateste cumva nasterea? Ma refer la un spital de stat, nu ceva particular. :D
Multumesc mult

#2
TheLuckyCat

TheLuckyCat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.08.2008
Dumnezeule cata naivitate!
Cum adica sunteti ilegali in Anglia? Si cum credeti ca vi se va da drept de munca dupa ce o sa nasteti? Dar pana la nastere, nu va ganditi ca trebuie sa faceti niste controale medicale?
Vreti sa spuneti ca nici dvs si nici sotul nu sunteti inregistrati nici ca self-employed, nici ca studenti si nici nu ati ajuns acolo cu work permit?
Pai daca sunteti insarcinata, trebuie sa mergeti la controale si nici macar nu v-ati inregistrat cu un doctor daramite sa va dea drept de munca acolo. Sunteti ilegal, adica nu aveti identitate in acea tara, asa ca nu vad cum credeti dvs ca o sa vi se dea drept de munca doar pentru ca dumneavoastra aduceti pe lume un copil in tara lor!
Sistemul medical in Uk este grauit deci nu trebuie sa platiti asigurare de sanatate ca sa fiti inregistrat cu un medic de familie sau sa primiti ingrijiri medicale (mergeti la clinica de cartier cu pasaport valid, dovada de adresa si prin asta se intelege: extras bancar sau factura la gaz, factura de Concil Tax sau orice bill care mentioneaza numele si adresa dumneavoastra, vi se va face o programare sa vedeti un doctor). Tot ce vi se cere este sa fiti legal in acea tara si nu inteleg cum , nici dupa intrarea Romaniei in Uniunea Europeana nu ati gasit o cale legala de sedere in UK.
O sa va trimit un mesaj privat cu link-ul catre un forum al romanilor din Uk si cereti acolo mai multe informatii despre cum sa intrati in legalitate!
Ce o sa obtineti dumneavoastra dupa ce o sa nasteti copilul, o sa fie o alocaie de stat de 70 si ceva lire pe saptamana care nu va asigura un trai decent!

Va ganditi cumva ca o sa va faca englezii cetateni doar pentru ca aduceti un copil pe lume in tara lor? In niciun caz! Daca un copil se naste in UK si parintii nu au nici macar rezidenta permanenta (care se obtine in urma unor criterii dupa 5 ani de sedere in tara lor), atunci nici copilul nu va avea cetatenie ci doar la 18 ani daca ar vrea sa vina sa traiasca in UK,numai atunci ar putea aplica pentru pasaport britanic din cate stiu.  Asta e singurul avantaj!

Edited by TheLuckyCat, 08 September 2008 - 16:28.


#3
ella1601

ella1601

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2008

 TheLuckyCat, on Sep 8 2008, 16:09, said:

Dumnezeule cata naivitate!
Cum adica sunteti ilegali in Anglia? Si cum credeti ca vi se va da drept de munca dupa ce o sa nasteti? Dar pana la nastere, nu va ganditi ca trebuie sa faceti niste controale medicale?
Vreti sa spuneti ca nici dvs si nici sotul nu sunteti inregistrati nici ca self-employed, nici ca studenti si nici nu ati ajuns acolo cu work permit?
Pai daca sunteti insarcinata, trebuie sa mergeti la controale si nici macar nu v-ati inregistrat cu un doctor daramite sa va dea drept de munca acolo. Sunteti ilegal, adica nu aveti identitate in acea tara, asa ca nu vad cum credeti dvs ca o sa vi se dea drept de munca doar pentru ca dumneavoastra aduceti pe lume un copil in tara lor!
Sistemul medical in Uk este grauit deci nu trebuie sa platiti asigurare de sanatate ca sa fiti inregistrat cu un medic de familie sau sa primiti ingrijiri medicale (mergeti la clinica de cartier cu pasaport valid, dovada de adresa si prin asta se intelege: extras bancar sau factura la gaz, factura de Concil Tax sau orice bill care mentioneaza numele si adresa dumneavoastra, vi se va face o programare sa vedeti un doctor). Tot ce vi se cere este sa fiti legal in acea tara si nu inteleg cum , nici dupa intrarea Romaniei in Uniunea Europeana nu ati gasit o cale legala de sedere in UK.
O sa va trimit un mesaj privat cu link-ul catre un forum al romanilor din Uk si cereti acolo mai multe informatii despre cum sa intrati in legalitate!
Ce o sa obtineti dumneavoastra dupa ce o sa nasteti copilul, o sa fie o alocaie de stat de 70 si ceva lire pe saptamana care nu va asigura un trai decent!

Va ganditi cumva ca o sa va faca englezii cetateni doar pentru ca aduceti un copil pe lume in tara lor? In niciun caz! Daca un copil se naste in UK si parintii nu au nici macar rezidenta permanenta (care se obtine in urma unor criterii dupa 5 ani de sedere in tara lor), atunci nici copilul nu va avea cetatenie ci doar la 18 ani daca ar vrea sa vina sa traiasca in UK,numai atunci ar putea aplica pentru pasaport britanic din cate stiu.  Asta e singurul avantaj!


 TheLuckyCat, on Sep 8 2008, 16:09, said:

Dumnezeule cata naivitate!
Cum adica sunteti ilegali in Anglia? Si cum credeti ca vi se va da drept de munca dupa ce o sa nasteti? Dar pana la nastere, nu va ganditi ca trebuie sa faceti niste controale medicale?
Vreti sa spuneti ca nici dvs si nici sotul nu sunteti inregistrati nici ca self-employed, nici ca studenti si nici nu ati ajuns acolo cu work permit?
Pai daca sunteti insarcinata, trebuie sa mergeti la controale si nici macar nu v-ati inregistrat cu un doctor daramite sa va dea drept de munca acolo. Sunteti ilegal, adica nu aveti identitate in acea tara, asa ca nu vad cum credeti dvs ca o sa vi se dea drept de munca doar pentru ca dumneavoastra aduceti pe lume un copil in tara lor!
Sistemul medical in Uk este grauit deci nu trebuie sa platiti asigurare de sanatate ca sa fiti inregistrat cu un medic de familie sau sa primiti ingrijiri medicale (mergeti la clinica de cartier cu pasaport valid, dovada de adresa si prin asta se intelege: extras bancar sau factura la gaz, factura de Concil Tax sau orice bill care mentioneaza numele si adresa dumneavoastra, vi se va face o programare sa vedeti un doctor). Tot ce vi se cere este sa fiti legal in acea tara si nu inteleg cum , nici dupa intrarea Romaniei in Uniunea Europeana nu ati gasit o cale legala de sedere in UK.
O sa va trimit un mesaj privat cu link-ul catre un forum al romanilor din Uk si cereti acolo mai multe informatii despre cum sa intrati in legalitate!
Ce o sa obtineti dumneavoastra dupa ce o sa nasteti copilul, o sa fie o alocaie de stat de 70 si ceva lire pe saptamana care nu va asigura un trai decent!

Va ganditi cumva ca o sa va faca englezii cetateni doar pentru ca aduceti un copil pe lume in tara lor? In niciun caz! Daca un copil se naste in UK si parintii nu au nici macar rezidenta permanenta (care se obtine in urma unor criterii dupa 5 ani de sedere in tara lor), atunci nici copilul nu va avea cetatenie ci doar la 18 ani daca ar vrea sa vina sa traiasca in UK,numai atunci ar putea aplica pentru pasaport britanic din cate stiu.  Asta e singurul avantaj!


multumesc pt raspuns..ilegal ma refer ca am lucrat in curatenie, deci normal ca nu am drept de lucru si nu platesc taxe..Daca a-ti vorbi si mai frumos ar fi mai bine ..nu toti ne-am nascut cu stiinta sa cunoastem totul despre tot si credca si d-vs a-ti ninvatat candva lucrurile astea..multumesc mult,
ella

#4
HABIBA

HABIBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 01.03.2008
stiu urmatorul lucru : dupe ce se naste, copilul beneficiaza de alocatie de 1000 de lire/ luna

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 ella1601, on Sep 17 2008, 13:01, said:

multumesc pt raspuns..ilegal ma refer ca am lucrat in curatenie, deci normal ca nu am drept de lucru si nu platesc taxe..Daca a-ti vorbi si mai frumos ar fi mai bine ..nu toti ne-am nascut cu stiinta sa cunoastem totul despre tot si credca si d-vs a-ti ninvatat candva lucrurile astea..multumesc mult,
ella

Pisica norocoasa a raspuns foarte frumos si respectuos, nu inteleg care e problema!

 HABIBA, on Sep 17 2008, 13:18, said:

stiu urmatorul lucru : dupe ce se naste, copilul beneficiaza de alocatie de 1000 de lire/ luna

Vezi ca aria de fun nu e aici...

On-topic: conform  http://www.hmrc.gov....ntroduction.htm alocatia este de £18.80 pe saptamana.

#6
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 HABIBA, on Sep 17 2008, 11:18, said:

stiu urmatorul lucru : dupe ce se naste, copilul beneficiaza de alocatie de 1000 de lire/ luna
:D  De unde le scoateti mai fratilor?
Stai sa auda pirandele noastre ca daca nasti in Anglia iei 1000 de lire pe luna sa vezi ce coada o sa fie la aeroport.
Noroc ca nu prea stau ele pe Softpedia.
Deci...daca stii tu un lucru...spune si sursa lui sa ne luminam si noi.
Pana aflam sursa aberatiei, adevarul este ca nu beneficiezi de nici o alocatie daca nu ai rezidenta aici. Deci platesti totul inclusiv cheltuielile de spitalizare.
Mult succes

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate